Normalni inaczej

Tłumaczenie: Izabella Mazurek
Wydawnictwo: IUVI
Bezimienna

Opowieść o miłości, nadziei i marzeniach. O poświęceniu, bólu i śmierci. Dla każdego, kto pokochał "Gwiazd naszych wina" i "Zanim się pojawiłeś". Jeśli nie złamie ci serca, to nie miłość… Życie Maddy jest do bólu uporządkowane i przewidywalne. Musi takie być, aby jej autystyczna siostra mogła w miarę normalnie funkcjonować. Jako pełnoetatowa opiekunka Bee Maddy nie ma czasu na komplikacje...

Jeśli nie złamie ci serca, to nie miłość…

Życie Maddy jest do bólu uporządkowane i przewidywalne. Musi takie być, aby jej autystyczna siostra mogła w miarę normalnie funkcjonować. Jako pełnoetatowa opiekunka Bee Maddy nie ma czasu na komplikacje takie jak przyjaciele, nie mówiąc już o chłopaku. Więc kiedy poznaje Alberta, ostatnią rzeczą, o jakiej myśli, jest zakochiwanie się. Jednak nawet Maddy nie nad wszystkim ma kontrolę. Albert pogodził się, że zawsze był i będzie wielkim rozczarowaniem swojego ojca, i marzy tylko o tym, by wyrwać się z domu. Kiedy poznaje Maddy, dowiaduje się, jak to jest być częścią kochającej się rodziny i jak ogromne ofiary ludzie potrafią ponieść dla tych, których kochają. Ale czy Maddy i Albert są gotowi ponieść takie ofiary dla siebie?

"Normalni inaczej" to historia o tym, że każdy może znaleźć miłość i każdy może pokochać, nawet jeśli wszystko sprzysięga się przeciwko niemu. To magiczna opowieść o ludzkich sercach, która złamie serce także tobie.

"Zabawna i przejmująca opowieść o pierwszej miłości. Tammy Robinson urodziła się, by opowiadać historie".
Nicky Pellegrino

źródło opisu: http://iuvi.pl/ksiazka/normalni-inaczej/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

księgozbiór | 2018-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2018

Dziś chciałabym Wam przedstawić wypełnioną pełną gamą uczuć książkę Tammy Robinson.
„Normalni inaczej” to historia Maddy i Alberta. Dwójki młodych ludzi, których życie nie rozpieszcza. Maddy ma autystyczną siostrę. Z uwagi na jej niepełnosprawność każdy dzień dziewczyny uzależniony jest od rozkładu dnia Bee. By pomagać mamie Maddy nie poszła na studia jak jej znajomi z liceum. Jednak nie uskarża się, po prostu ogranicza swoje życie towarzyskie do totalnego minimum, by móc skoncentrować się na siostrze. Zatem domyślacie się pewnie, że nie ma mowy o wypadach ze znajomymi czy nawet chłopaku.
Albert natomiast wiedzie prawie normalne życie nastolatka. Miał złamane serce, ma pracę. Jednak jego relacje z tatą pozostawiają wiele do życzenia. Ojciec tyran, na każdym kroku postanawia udowodnić, jakim to Albert jest życiowym nieudacznikiem. Nie dziwi, więc fakt, że chłopak każdy zarobiony w stadninie grosz odkłada by móc wreszcie uciec z domu.
W tej też stadninie poznaje Bee i Maddy. Można...

Paulina | 2018-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2018

Wokół niektórych książek jest wiele szumu. Pojawiają się prawie w każdych mediach społecznościowych, już nawet nie wspominając o masowych recenzjach na blogach. Tak właśnie było z pozycją o dosyć nietypowym tytule – „Normalni inaczej”. Niestety panuje też tendencja, że czym bardziej promowany tytuł, tym jest słabszy. Przynajmniej ja trafiam na takie lektury. Nie ma nic gorszego, jak przereklamowana powieść, która pozostawia po sobie niesmak… mimo wszystko, postanowiłam dać szansę tej książce, bo jest od wydawnictwa, które starannie dopiera wydawane czytadła. Czy „Normalni inaczej” są przereklamowani?

Kiedy życie rzuca ci same kłody pod nogi, masz dwa wyjścia – poddać się lub żyć dalej i pokonywać kolejne przeszkody.
Bycie pełnoetatową opiekunką dla siostry, która w dodatku ma autyzm, nie jest szczytem marzeń dla młodej dziewczyny, która dopiero zaczyna swoją przygodę z dorosłością. Jednak Maddy jest inna. Nie potrzebuje przyjaciół, czy miłości. Siostra jest jej oczkiem w głowie i...

Milena | 2018-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2018

Czasami już tak mamy, że z pozoru niepozorna lektura może nam wyrwać serce. Uwielbiam tego typu, pozytywne niespodzianki.
Życie Maddy uporządkowane jest pod to co robi jej młodsza siostra. Dziewczyna kiedy nie jest w pracy to opiekuję się właśnie nią. Jej życie towarzyskie jest niewielkie, a w sumie wcale go nie ma. Kiedy na horyzoncie pojawia się Albert zaczyna widzieć cień w tunelu, przez myśl przechodzi jej, że jej los wcale nie musi wyglądać dokładnie tak jak jej się wydawało do tej pory.
Albert marzy o tym żeby się usamodzielnić, a szczególnie czym kol wiek zaimponować ojcu, który nie ma o nim najlepszego zdania. Maddy pokazuje mu, że w relacjach rodzinnych może być zupełnie inaczej niż u niego w domu. Razem uczą się życia, o którym do tej pory nawet nie śnili.
Polubiłam głównych bohaterów za ich naturalność i przede wszystkim tolerancje wobec drugiego człowieka. Zaczynając czytać, wydawało mi się, że to będzie kolejna taka na zabicie czasu młodzieżówka. Sądziłam, że...

MoznaPrzeczytac | 2018-09-13
Przeczytana: 13 września 2018

„Normalni inaczej” to wzruszająca, momentami zabawna historia, myślę że mogę śmiało napisać: historia niezwykłych ludzi. Autorka odważnie poruszyła ciężkie tematy, które fantastycznie opisała. Tommy Robinson fantastycznie przedstawia w książce różne typy miłości: siostrzaną, rodzicielską oraz między dwojgiem młodych ludzi. Każda z nich jest przepiękna i głęboka.

Pełna recenzja książki na stronie:

Dominika Pyza | 2018-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2018

Są takie powieści, które mimo przewidywalności, mają w sobie to coś, co sprawia, że bardzo się nam one podobają i czytamy je z zapartym tchem. Takim przypadkiem jest pozycja "Normalni inaczej" Tammy Robinson. Poznajcie książkę, przez którą uroniłam kilka łez, których w ostatnim czasie wcale nie było wiele przy czytaniu.

Normalni inaczej to oszałamiająca powieść, która bada życie Maddy i Alberta przed ich spotkaniem i po.
Maddy rzuciłaby wszystko, żeby pomóc mamie w opiece nad autystyczną siostrą Bee. Jej jedyny przyjaciel Kyle, pracuje z nią w punkcie foto, ale nawet on nie wie o niej zbyt wiele.
Albert z jednej strony ma przyjaciół i życie towarzyskie, a z drugiej walczy z toksyczną relacją z ojcem i bratem. Chłopak w przeciwieństwie do nich nie jest macho, jest zaś wrażliwą osobą. Wszystko co robi, w oczach ojca nie jest wystarczające.
Jedna szansa prowadzi do spotkania Maddy i Alberta podczas jazdy konnej Bee w stajni, w której pracuje chłopak. Od pierwszego spotkania Maddy...

Wielbicielka-książek | 2018-10-08

"Ona mieszka z matką i chorą siostrą, której poświęca cały wolny czas. Ponadto pracuje w punkcie fotograficznym, a fotografia jest jej pasją. On natomiast mieszka z rodzicami - matką, dla której pralnia stanowi schronienie oraz ojcem policjantem i wiecznym krytykantem. Chłopak znajduje zatrudnienie w stadninie, a każde zarobione pieniądze odkłada na wyprowadzkę i być może wyprawę na Bali, gdzie mógłby spełniać się jako surfer. Maddy i Albert poznają się w stadninie, gdzie dziewczyna przybywa z wymagającą opieki siostrą na terapię konną. Z czasem oboje nawiązują silną więź, wspierają się wzajemnie i cierpliwie walczą o każdy dzień. Ale pewnego dnia...

To jedna z tych powieści, o której nie można się za nadto rozpisywać, aby przypadkiem nie zdradzić jakiejkolwiek nitki fabularnego kłębka. Sięgnęłam po tę książkę z gatunku New Adult w dużej mierze zaintrygowana jej tytułem. Tak, choć to może wydać się dziwne, to właśnie to było powodem, dla którego zapragnęłam zaznajomić się z ową...

Truskaweczka | 2018-12-09

Książkę czytało mi się bardzo szybko, pochłonęłam ją w zaledwie jeden dzień. Od samego początku słownictwo i lekki styl autorki przypadły mi do gustu, przez co lektura była jeszcze lepszą zabawą, której towarzyszyło mnóstwo emocji. Dawno tak bardzo nie płakałam, nie tylko z bezsilności. Brak mi słów, jak wielkie wrażenie zrobił na mnie ten tytuł.

Normalni inaczej po początkowych obawach nie okazała się jednak nudną i przewidywalną historią. Okazała się za to piękna, szczerą, prawdziwą i ogromnie bolesną książką, która złamała mi serce i nie pozwoliła pozbierać go jeszcze wiele dni po przeczytaniu. Chociaż wciąż czuję smutek po lekturze, to jestem szczęśliwa, że mogłam poznać historię Maddy i Alberta.

Znacie to uczucie, gdy w letni poranek patrzycie przez okno i widzicie pogodne niebo, które sugeruje piękny wakacyjny dzień? Więc pakujecie szybko manatki i idziecie nad wodę, ciesząc się pogodą i życiem. I gdy już się rozleniwiacie, cieszycie słońcem i beztroską, nagle czujecie na skórze delikatny, chłodny powiew wiatru. Niebo nadal jest bezchmurne, ale ten wiatr zwiastuje zmianę pogody, aż wam włoski na rękach stają dęba. I już wiecie, że to nic innego jak szybko nadciągająca burza, nawałnica, której nic o poranku nie zwiastowało, więc nie jesteście na nią przygotowani.
Mija kilka chwil, a wiatr się wzmaga, niebo nagle ciemniej, i nie ma już wątpliwości – nawałnica wami sponiewiera i nie zostawi na was suchej nitki.

Podobnie ma się również rzecz z powieścią „Normalni inaczej”. Powieść zaczyna się całkiem normalnie, poznajmy dwójkę młodych ludzi, ich problemy i troski, z którymi muszą się mierzyć, choć tak naprawdę powinni cieszyć się beztroskim życiem, jakie wiedzie większość...

Oxuria | 2018-07-17
Przeczytana: 10 lipca 2018

Każdy z nas wie, że nie ma rodziny idealnej – a jeśli już taka się z pozorów wydaje, tak naprawdę taka nie jest. Wszędzie znajdzie się jakaś dysfunkcja – mniejsza lub większa. Albert i Maddy wraz z ich krewnymi są książkowym przykładem takich sytuacji. Chłopak zmagający się z zaborczością ojca i dziewczyna będąca opoką dla matki jak i chorej na autyzm oraz niepełnosprawnej siostry – taką parę tworzą. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to dwójka nieszczęśliwych młodych ludzi, których omijają uroki właśnie tej młodości na rzecz tego, iż nie mieli innego wyjścia jak wydorośleć w błyskawicznym tempie.

Na początku powieści poznajemy codzienność bohaterów, nic nie zapowiada tego, co wydarzy się później. Klimat jest przeciętny – taka prosta młodzieżówka, czego można się spodziewać więcej. A jednak, takie myślenie zmienia się wraz z kolejnymi przewracanymi stronami i zdarzeniami, jakie na nich się pojawiają. Prostota języka pozostaje cały czas (doceniam pracę tłumaczki!), co tylko...

Pokrecona | 2018-11-17
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Jest to książka, w której od samego początku jest pełno bólu, smutku i prawdziwego życia. Maddy poświęca się siostrze, natomiast Albert ma ojca tyrana, który na każdym kroku stara się udowodnić, że ma syna nieudacznika.
Ta para młodych ludzi nie ma łatwego życia.

Książkę czytamy z perspektywy naszych bohaterów, co ułatwia nam dogłębne poznanie ich emocji oraz ich samych. Jest to historia o młodzieży, ale zadowoli również starsze osoby, ponieważ w książce poruszane są poważne problemy. Są to: skomplikowane relacje rodzinne oraz niepełnosprawność, która jest źle odbierana przez społeczeństwo. Autyzm czy zaburzenia sensoryczne to jeszcze nie koniec świata, można z tym żyć. Autorka w świetny sposób przekazała nam sedno tej choroby.
Wszystko to napisane jest prostym, lecz ciekawym językiem, a czas przy lekturze bardzo szybko ucieka.
Jeśli ktoś jest bardzo wrażliwy i empatyczny, gwarantuję łzy płynące po policzkach.

Zakończenie sprawia, że po zamknięciu książki nie będziemy mogli...