Cień matki

Tłumaczenie: Michał Juszkiewicz
Cykl: Kiss River (tom 3) | Seria: Kobiety to czytają!
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Her Mother’s Shadow
9788381231992
Michał Juszkiewicz
Ag2S

Sekrety rodziny O’Neill wychodzą na jaw, a prawda przynosi nadzieję, która rozświetla cienie przeszłości. Annie O’Neill była kochającą matką i żoną. Wszyscy mieszkańcy Kiss River kochali ją za wielkie serce. Annie posiadała jednak pewną mroczną tajemnicę, która ujrzała światło dzienne dopiero wiele lat po jej tragicznej śmierci. Lacey O’Neill, córka Annie, przez dwanaście lat we wszystkim...

Lacey O’Neill, córka Annie, przez dwanaście lat we wszystkim naśladowała matkę. Aż wstrząsająca prawda, którą w końcu ją poznała, zachwiała fundamentami jej życia. Kolejnym ciosem była śmierć bliskiej przyjaciółki z dzieciństwa. Zgodnie z ostatnią wolą zmarłej Lacey została prawną opiekunką jedenastoletniej Mackenzie, córki Jessiki. Teraz, chcąc nie chcąc, musi odnaleźć się w roli matki. Skomplikowane życie uczuciowe Lacey oraz dwóch mężczyzn zabiegających o jej względy na pewno nie ułatwiają zadania. Tym bardziej, że Mackenzie niczego nie zamierza jej tego ułatwić, ani tym bardziej swojemu ojcu, którego poznała dzięki nowej opiekunce.

Tymczasem morderca Annie za dobre sprawowanie wkrótce wyjdzie na wolność. O’Neillowie i całe Kiss River postanawiają do tego nie dopuścić. Najtrudniejsze wyzwanie czeka Lacey. To ona będzie musiała zmierzyć się z przeszłością i wybrać pomiędzy zemstą i przebaczeniem, lękiem i miłością.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Cien_matki-p-34869-1-30-.html

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Leśna_czytelnia książek: 424

Być jak matka?

O Diane Chamberlain słyszałam, że jest królową powieści obyczajowych. Wielokrotnie nagradzana, chętnie tłumaczona, od lat jej nazwisko znajduje się na listach bestsellerów takich tytułów jak „New York Times” czy „USA Today”. Jeszcze jakiś czas temu czytanie powieści obyczajowych uważałam za stratę czasu. No jak to, ja będę czytać powieścidła? Przecież jest tyle ważnych tytułów, które trzeba znać, bo inaczej wstyd, hańba i piekło mnie pochłonie. Na szczęście z tego wyrosłam i przestawiłam się inny tor, całkiem hedonistyczny – czytanie ma sprawiać mi przyjemność. Z tą myślą i nadzieją sięgnęłam po raz pierwszy po Chamberlain.

Lacey O’Neill miała szczęśliwe dzieciństwo, wspaniałych rodziców, starszego brata i przyjaciół. Wszystko runęło w Boże Narodzenie 1990 roku, gdy jej matka została zamordowana. Po jej śmierci Lacey przechodziła trudny okres, fazę niekończącego się buntu, smutek i złość zagłuszała alkoholem i używkami. Mimo to przez dwanaście lat starała się naśladować swoją matkę, która dla wielu była wzorem cnót słynącym z dobrego serca, współczucia i troski o innych. Po tym czasie okazuje się, że Annie O’Neill nie była taka za jaką wszyscy ją uważali. Skrywała mroczne i gorszące tajemnice, a Lacey musiała na nowo stworzyć siebie. Gdy wydawało się, że wychodzi już na prostą, jej życie znowu diametralnie się zmieniło – z dnia na dzień została prawowitą opiekunką jedenastoletniej Mackenzie, córki swojej przyjaciółki. Gdyby tego było mało, dwóch mężczyzn, zupełnie różnych, stara się zbliżyć do Lacey, a każdy z nich z innego powodu.

„Cień matki” to wciągająca historia, zmyślnie poprowadzona, z ciekawie skonstruowanymi bohaterami. Poszczególne elementy zaczynają układać się w całość i najlepszy jest ten moment, kiedy czytelnik doznaje olśnienia i czeka na zakończenie, by przekonać się czy jego przypuszczenia są słuszne. Na kolejnych stronach czekają jeszcze niespodzianki, ale one tylko podkręcają tempo lektury. Tego wszystkiego właśnie oczekuję od dobrej powieści obyczajowej, a „Cień matki” naprawdę mnie porwał. Co za tym idzie, pierwsze spotkanie z Chamberlain na pewno nie było ostatnim.

Karolina Purłan

Aneta Wiola | 2018-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2018

WYBOISTA DROGA DO PRZEBACZENIA
Wiele lat temu Lacey O’Neill była świadkiem zabójstwa swojej matki. Te wydarzenia odcisnęły na nią mocne piętno. Teraz okazuje się, że człowiek odpowiedzialny za całe zło w jej rodzinie, może wyjść na wolność. Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, kiedy otrzymuje telefon z Arizony. Od tej pory Lacey będzie odpowiadała również za córkę swojej tragicznie-zmarłej, dawnej przyjaciółki. Wśród prób uporania się z „własnymi demonami”, Lacey będzie musiała odnaleźć się również w nowej dla niej roli.

Czytając już trzecią powieść z tego cyklu, szczerze nie spodziewałam się, że będzie ona TĄ najlepszą. Lacey już wcześniej miałam okazję poznać i mówiąc w skrócie: nie przypadła mi ona do gustu. Główna bohaterka przeszła niezwykłą metamorfozę. Aż miło było zgłębiać się dalej w jej odmieniony charakter.
Powieść porusza bardzo ważne tematy jak: żałoba, uzależnienie, zdrada oraz przebaczenie doznanych krzywd. W wielu wątkach się wściekałam (tu za sprawą...

Izabela Pycio | 2018-03-04
Przeczytana: 04 marca 2018

"Trudno jest odrzucić czyjąś tożsamość, nie mając własnej, która mogłaby ją zastąpić."

Z tomów trylogii to właśnie ostatni najbardziej mi się spodobał, napisany w ciepłych barwach, z realnym scenariuszem zdarzeń, choć uwzględniającym mocno pokręcone losy ludzkie. Sporo zawirowań, na tyle zaskakujących, że nawet bohaterom ciężko za nimi nadążyć, ale odkrywanie zmyślnie ukrytej prawdy między tajemnicami i sekretami, sprawia dużą przyjemność. Płynna i wciągająca narracja, szybko mkniemy po stronach książki, chętnie zagłębiamy się w fabułę. Dobry pomysł na relaks po ciężkim dniu, dostarczający ciekawej mieszanki emocji i wprawiający w pozytywny nastrój.

Spodobało mi się poruszanie aspektów odkrywania własnej tożsamości, kształtowania osobowości, zmierzania się z bolesną stratą, walki w przeciwnościami losu i własnymi słabościami. Echa przeszłości, pozornie wyciszone i stłumione, za sprawą przenikliwego impulsu potęgują brzmienie, na tyle słyszalnie i wyraziście, że nie jest możliwym...

Jolka | 2018-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2018

"Cień matki" od tej pozycji zaczęłam moje spotkanie z autorką Diane Chamberlain.Wiem ,ze jest to trzeci część z trzytomowej serii ale zupełnie mi to nie przeszkadzało.Czytałam ją i muszę przyznać,że po przeczytaniu miałam ochotę od nowa wejść w życie bohaterów.Książka napisana lekkim piórem,nie ma tu nic czego chciałabym szybko pominąć,tu wszystko jest w swoim miejscu. Autorka pisze swobodnie i z dystansem, nigdzie się jej nie spieszy a czas nie odkrywa tutaj żadnej roli. Autorka wprowadziła tu trochę wątków,które z początku myślałam są zupełnie odrębne,a tu proszę wszystko łączy się w jedna całość by mieć zaskakujący finał.
Jest tu tragedia,są emocje,które targają główna bohaterkę,nieoczekiwane zetknięcie z macierzyństwem ,tajemnice i sekrety ,które wychodzą na światło dzienne powoli ale jakże spektakularnie .Jest miłość,która mierzy się tutaj z trudnymi wyborami, przeszłość mocno konkuruje z teraźniejszością a niepewna przyszłość stawia wiele pytań bez odpowiedzi.
Myślę,ze...

Ania | 2018-05-16
Przeczytana: 16 maja 2018
Grażyna | 2018-05-16
Przeczytana: maj 2018

To jedna z moich ulubionych autorek.Przeczytałam już kilkanaście książek. W dalszym ciągu mnie zachwycają. W tej ostatniej części z cyklu "Kiss River" wszystkie zaczęte wątki w 1 i 2 części zostały raczej rozwikłane. Po drodze były i dosyć szybkie oraz niespodziewane zwroty akcji.Moim zdaniem historia powinna powodować u mnie różne emocje i w przypadku powieści tej autorki tak jest. I często pojawia się pytanie-co ja zrobiłabym w podobnej sytuacji....ale to nie jest takie proste,czasami nie ma dobrej odpowiedzi. Dalej będę polować na dalsze książki Diane Chamberlain.

Gosik62 | 2018-05-30
Przeczytana: 30 maja 2018

Trzecia, ostatnia część serii "Kiss River" i według mnie najlepsza. Może dlatego, że poznajemy zaskakujące rozwiązania tajemnic z poprzednich części i jednocześnie realizujemy nowe wątki. Lacey staje się prawnym opiekunem córki przyjaciółki z dzieciństwa. Nawiązuje kontakt z ojcem dziewczynki. Ale czy na pewno? I znowu kolejne tajemnice, zmierzanie się z przeszłością, walka z samą sobą. To książka o przebaczaniu, ale i o sile miłości i przyjaźni, o bólu i żałobie po stracie najbliższej osoby. Napisana lekkim, przystępnym językiem. Zaciekawia od początku. Czytelnicy znający poprzednie dwie części odnajdują w pamięci poruszane wątki, a ci co nie czytali śmiało mogą przeczytać "Cień matki" jako odrębną powieść. Świetna zakończenie cyklu. I kolejna świetna powieść jednej z moich ulubionych autorek. Polecam!!!

elenkaa | 2018-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2018

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2018/03/259-cien-matki-diane-chamberlain.html

"Cień matki" to trzecia i niestety ostatnia część trylogii o rodzinie O'Neillów zamieszkującej w malowniczym zakątku Outer Banks i opowiadającej o konsekwencjach śmierci żony, matki i lokalnej filantropki - Annie O'Neill.

W dwóch poprzednich częściach tj. "Światło nie może zgasnąć" oraz "Kiss River" poznaliśmy rodzinę O'Neillów - Aleca, Lacey, Claya oraz kilkoro innych osób, które są blisko z nią związane m.in. lekarkę Olivię, Ginę, czy też ich sąsiadów. Cała seria skupia się przede wszystkim na wpływie śmierci wspaniałej Annie O'Neill na niektóre osoby. Większość miała ją za osobę wręcz świętą, która była bardzo dobrą żoną i matką, ale również wrażliwą na krzywdę innych, współczującą i pomagającą potrzebującym. Alec i Clay już zdążyli sobie ułożyć życie, pomimo wielu trudności i bolesnych chwil po drodze, jednak Lacey wciąż nie może wyjść na prostą....

Liza | 2018-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2018

Lacey już na zawsze zapamięta pewne święta z 1990 roku- kiedy to w ośrodku dla kobiet i dzieci tragicznie zmarła jej matka- zabita przez nieznajomego mężczyznę, kiedy to stanęła w obronie pewnej kobiety. Tym trudniejsze jest to dla Lacey, gdyż w przeszłości miała matkę za niemalże „świętą”, uczynną, dobrą, a niedawno dowiedziała się o zmarłej pewnej prawdy, która wstrząsnęła jej światem. Teraz za wszelką cenę bohaterka nie chce przypominać swojej matki ani iść w jej ślady. Bo do tej pory nieświadomie robiła to, co tamta- wdawała się w romanse.

„Trudno jest odrzucić czyjąś tożsamość, nie mając własnej, która mogłaby ją zastąpić.”

Lacey po wypadku swojej przyjaciółki z dzieciństwa zostaje poproszoną o wielką i niespodziewaną przysługę. Bycie matką dla obcej dla niej nastolatki. Bohaterka nie rozumie tego życzenia, że ma zostać opiekunem dziecka. Jest krytykowana i sama ma wątpliwości. Ale spróbuje, w imię dawnej przyjaźni. Nie jest to bynajmniej łatwe, lecz to droga pełna...

Monika KanapaLiteracka | 2018-03-19
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 19 marca 2018

Lacey od samego początku znamy jako zagubioną dziewczynę, a później kobietą. Nie potrafi sobie wytyczyć celu w życiu, jej serce chce cały czas pomagać, a ciało coraz bardziej wymyka się spod stalowej kontroli. Jednym słowem, według niej samej, jest dokładną kopią swojej matki, którą szczerze pogardza. Postanawia walczyć, stawiając na szali całe swoje szczęście.
W ostatnim tomie po raz kolejny wracamy do ruin latarni i domu latarnika. Jego mieszkańcy wiodą spokojne życie. Clay powrócił do tresury psów. Jego żona Gina zajmuje się ich adoptowaną z Indii córeczką i jest tak samo nijaka jak w tomie poprzednim. Pojawia się również Alec i Olivia i oni są równie wspaniali jak w „Światło nie może zgasnąć”. A kiedy do domu wprowadza się zbuntowana Mackenzie wszystko staje na głowie. Po raz drugi byłam zachwycona tym, jak autorka przejrzała umysł nastolatki, jak doskonale wczuła się w opiekuna takiej osoby i w jak ciekawy sposób nakreśliła rodzące się więzi. Cudownym zabiegiem był motyw tego,...

asia_33 | 2018-05-29
Przeczytana: 29 maja 2018

Opowieść o tym jak trudno pogodzić się z bolesną przeszłością i stanąć oko w oko z nowymi wyzwaniami.Lacey główna bohaterka powieści była świadkiem tragicznej śmierci swojej matki,po latach z więzienia ma wyjść jej morderca,w dodatku dziewczyna zostaje prawną opiekunką Mackenzie,córki swojej przyjaciółki,która zginęła w wypadku.Jak się ułożą ich losy??Zachęcam do lektury powieści "Cień matki". Polecam!!