Ciasteczko z wróżbą

Okładka książki Ciasteczko z wróżbą Agnieszka Jeż, Paulina Płatkowska
Okładka książki Ciasteczko z wróżbą
Agnieszka JeżPaulina Płatkowska Wydawnictwo: Edipresse literatura obyczajowa, romans
Edipresse
2018-04-18
2018-04-18
literatura polska

Renata od najmłodszych lat dużo przeżyła. Począwszy od śmierci ukochanego ojca. Potem wyjechała do Niemiec do pracy jako opiekunka do niepełnosprawnego starszego Hansa. Gerardowi - synowy Hansa bardzo spodobała się Renata i zaczął z nią spędzać każdą wolną chwilę. Po miesiącu znajomości Gerard wyznał miłość Renacie i oświadczył się jej. Niestety Gerard zmarł jeszcze przed ślubem i okazało się, że Renata była z nim w ciąży. Samotna zdana na siebie (z pomocą matki) Renata zanim miała troje dzieci przeżyła w życiu wiele trudnych i ciężkich chwil. Jednakże najważniejsza w życiu jest rodzina i końcowa wróżba jest zdecydowanie dobrą wróżbą na przyszłość ☺️

Słaba i bardzo przygnębiająca, nie mogę zrozumieć skąd matka wpada na pomysł niepomyślnych wróżb, dla własnej córki, zamieszczanych w ulepku.

Czasem szczęście długo wymyka się z rąk.
Niczym piórko na wietrze kołuje tuż wokół nas, zdaje się, że wystarczy tylko sięgnąć – gdy nagły poryw wiatru znowu zabiera je gdzieś daleko… by wcisnąć je nam wprost do rąk w najmniej spodziewanym momencie.
W dniu osiemnastych urodzin Renata dostaje pierwsze urodzinowe ciasteczko z wróżbą. Coroczne przepowiednie prowadzą ją przez życie – los raz bywa łaskawy, a kiedy indziej skąpi jej radości. Czy uda się nad nim zapanować?
Plejada postaci drugoplanowych, które na długo zapadną Wam w pamięć * Humor, łzy, szczęście i dramaty * W tle – wydarzenia lat 90’ i pierwszych lat XXI wieku.
Nieocenionym dodatkiem w ksiązce są nietuzinkowe wróżby , które dostaje każdego roku główna bohaterka od swojej szalonej mamy. Wróżby te maja w sobie wiele mądrości , które i dziś warto czasem przemyśleć i wprowadzić w życie .
Moja ulubiona ciasteczkowa wróżba :
" Gdy ci coś wpada do oka , pamiętaj , że to odrobina kosmosu "

Czasem szczęście długo wymyka się z rąk.

Książka opowiada o losach Renaty, która wyjeżdża do Niemiec do pracy w charakterze opiekunki starszego pana. Tam wdaje się w romans z 30 lat starszym mężczyzną (synem podopiecznego),który w trakcie konsumpcji związku... umiera. Po powrocie do Polski ciężarna dziewczyna próbuje ułożyć sobie życie, spełnić marzenia o karierze dziennikarki. Kolejne lata to prześledzenie życia bohaterki w kontekście przepowiedni z ciasteczek, rokrocznie przygotowywanych przez matkę Renaty (zapaloną wróżkę - samouka) w ramach urodzinowego prezentu.

W zasadzie nic specjalnego, nudziłam się przy tej książce. Pomysł jakiś tam był i początek zapowiadał się dobrze, ale później zamieniło się to w prozę życia. Taka sobie obyczajówka. Liczyłam, że może na końcu coś tam wybuchnie, będzie jakieś "wow", ale... Nie. Nudy.

Książkę przesłuchałam i niestety zachwytu nad realizacją nie było, tragedii na szczęście również nie.

Powieść całkiem przyjemna za to :) Urzekło mnie nawiązanie do lat 90. Od razu włączyły mi się wspominki :) Historia głównej bohaterki trochę naciągana, trochę nierealna, a z drugiej strony nawet jakoś przyziemnie momentami było. To jedna z tych książek, o których nie wiadomo co napisać. I to też jest dobre, bo ja przy takich książkach odpoczywam.

Jako wielbicielka postapo sięgnęłam po "Ciasteczko z wróżbą" dla odprężenia.
I nie żałuję. Ciekawie, sprawnie napisany romansik, akurat na wieczorne popołudnie.

Jako wielbicielka postapo sięgnęłam po "Ciasteczko z wróżbą" dla odprężenia.

Powieść pt. ''Ciasteczko z wróżbą'' autorstwa Pań Agnieszki Jeż, Pauliny Płatkowskiej to nie tylko przedstawienie, jak wyglądało życie z lat początków 90, ale historia życia bohaterki, w której to ona sama nie czuła, się zbyt pewnie osiągając za młodu i zdobywając teoretyczną wiedzę.

Początkowo, gdy zapoznałam, się z losami głównej bohaterki Renaty to nie wzbudzała ona we mnie zaufania, gdyż brakowało jej pewności siebie samej.

Akcja losów bohaterki rozpoczęła się, z dniem ukończenia przez główną bohaterkę osiemnastego roku życia.

Pomysł mamy Romy na prezent urodzinowy dla córki według mnie był niecodzienny, ale ceniłam ją za pomysłowość, która to nie zawsze podobała się Renacie po odczytaniu wróżby ukrytej w ciasteczku.

Podobały mi się wszystkie te wróżby zamieszczone w środku ciastek.

Szczególnie utkwiła mi w pamięci wróżba z dnia 21 czerwca 1998 roku:

'' Chwytaj chwile, nim uciekną''.

Pomimo wielu wad i zalet głównej bohaterki można ją polubić za to, że potrafi być ambitna, poukładana, pracowita, zmierzać do celu, kochać, ale z takim delikatnym umiarem.

Spodobała mi się w niej waleczność oraz to, że kocha i akceptuje życie takim, jakim, jakie ono jest bez względu na okoliczności.

Nie zabraknie w tej powieści poczucia humoru, chwil pełnych niepewnych jutra, a co najważniejsze niespodziewana treść tych tajemniczo brzmiących na początku wróżb ma coś magicznego i odkrywczego w sobie.

Czytając, tę powieść nie zdawałam sobie sprawy z tego, czy główna bohaterka Renata pokona swoje słabości, czy będzie umiała być dobrą mamą, czy to, że nie miała, rodzeństwa pozwoli stworzyć jej w rodzinie miłą atmosferę, poczuć się zaakceptowana taka, jaka ona jest naprawdę.

Wszyscy występujący tutaj bohaterowie drugoplanowi podobali mi się na swój sposób. Mieli swój indywidualny świat, ale czy droga do w nim była właściwie poprowadzona należy się o tym, przekonać czytając, tę powieść.

Wydawnictwu Edipresse Książki dziękuję za podarowanie mi do zrecenzowania egzemplarza powieści pt. ''Ciasteczko z wróżbą'' autorstwa Pań Agnieszki Jeż, Pauliny Płatkowskiej.

Chociaż ciasteczka z wróżbą mi nie smakują to, gdy mam takie w dłoni nie mogę doczekać się co jest w środku.
Lekka i przyjemna opowieść, pokazuje, że warto walczyć o swoje marzenia.
W książce "widać", że miłość potrafi zdziałać wiele, a siła kobiet jest wielka i potrafi znieść wszystko.

Lekka i przyjemna opowieść, pokazuje, że warto walczyć o swoje marzenia.

Książka napisana z wielkim polotem, czyta się ją szybko czekając na ciąg dalszy. Gdy życie obdarza nas złą energią i nie szczędzi nam ciężkich przeżyć musimy wziąć sprawy w swoje ręce i wszystko wraca na właściwe miejsce.Za dobro jakie dajemy dostajemy nagrodę: cudowne dzieci i wspaniałego męża.

1970

Udane połączenie marzeń, ciasteczkowych wróżb i realizmu. Renata – uporządkowana, zorganizowana nastolatka. Wie, czego chce. Ma dokładnie zaplanowaną przyszłość. Chce podbić świat, zostać uznaną dziennikarką. Po śmierci ojca wykazuje się dużą dojrzałością i poczuciem odpowiedzialności za siebie i nieco zwariowaną mamę. Jednak czy jest otwarta na zmiany i sytuacje, z którymi przyjdzie jej się zmierzyć? Czy uwierzy w moc przepowiedni zawartych w ciasteczkach otrzymywanych od mamy w kolejne rocznice urodzin? Czy Romie uda się zaszczepić córce, a później jej dzieciom odrobinę szaleństwa i umiejętności cieszenia się życiem?
Sympatyczna powieść obyczajowa. Ciekawe przesłania zawarte w otrzymywanych przez Renatę przepowiedniach, np. „Żaden kwiat nie ma motyla na wyłączność”, „Kto szuka, ten znajdzie. Co nie znaczy, że go to uszczęśliwi”, „Żeby dojrzeć, wcześniej trzeba być młodym”.

• Przeczytane w 2020 roku
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Ciasteczko z wróżbą