Pamiętnik ze starego domu

Cykl: Stary dom (tom 3)
Wydawnictwo: Muza

Stary dom w Pniewie jest dla Alicji Pniewskiej i jej bliskich miejscem, gdzie odnaleźli spokój i wzajemne wsparcie. Alicja zaczyna pisać pamiętnik, bo pragnie zatrzymać wspomnienia i uchwycić zachodzące w jej życiu zmiany. Nauczyła się już, że szczęście jest ulotne, a życie ciągle wystawia człowieka na kolejne próby. Rodzinną sielankę psuje Joanna, żona Adama, która pojawia się zupełnie...

Rodzinną sielankę psuje Joanna, żona Adama, która pojawia się zupełnie nieoczekiwanie. Ponadto Alicja czuje się oszukana przez odnalezioną po latach siostrę, Ewę, która zaskakuje ją całkowicie nagłą zmianą w ich ułożonych już dobrze wzajemnych relacjach. Postanawia jednak dać jej ostatnią szansę i wesprzeć w działaniach związanych z chorobą jej matki. Musi również podjąć decyzję, co należy zrobić z cudem odnalezionymi dokumentami, które jej dziadek Jan razem z Elizabeth tłumaczyli w obozie zagłady Stutthof. Ujawnienie treści dokumentów może zmienić życie bardzo wielu osób.

Alicja zaczyna się gubić w gąszczu problemów i zapomina chwilami o swoim szczęściu. Jak sobie poradzi? Czu uda jej się pogodzić z Adamem i stworzyć prawdziwą rodzinę? Jakie ostatecznie podejmie decyzje?

Tajemnicza, wciągająca i pełna emocji powieść, która przenosi czytelnika do świata wspomnień i rodzinnego domu. Opowiada o nieuchronności zmian, trudnych wyborach i przeszłości, która zawsze wpływa na nasze życie. Autorka przekonuje, że często jedna decyzja ma nieodwracalne konsekwencje, najbardziej potrafią nas zaskoczyć najbliższe osoby, a spełnienie marzeń zawsze wymaga ciężkiej pracy i wielu wyrzeczeń.

źródło opisu: wydawnictwo Muza

źródło okładki: www.muza.com.pl

Wioleta Sadowska | 2018-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

"Najpiękniejszych chwil w życiu nie da się zaplanować. One przychodzą same".

Nadszedł nieunikniony czas pożegnania się z bohaterami pniewskiej opowieści. Dwa poprzednie tomy tego cyklu przemycały ze sobą wiele ważnych, życiowych prawd, a pozostawiły w mojej pamięci pokrzepiającą myśl o tym, że nie warto się nigdy poddawać. Trzeci tom domknął całą tę historię, która pozwoliła mi dodać autorkę do listy moich ulubionych, polskich pisarek.

Ilona Gołębiewska prowadzi zajęcia terapeutyczne dla dzieci i młodzieży, pracuje ze studentami oraz szkoli dorosłych i seniorów. Już w wieku pięciu lat postanowiła, że będzie pisać książki. Poetka, autorka prozy dla dzieci i młodzieży. Mieszka obecnie w Warszawie, marzy o założeniu fundacji. Zadebiutowała w 2017 r. powieścią pt. "Powrót do starego domu".

Wydawałoby się, że Alicja osiągnęła w końcu upragnioną stabilizację u boku Adama oraz dzieci - Michała i Rozalki. Jak się jednak okazuje, w życiu bohaterów zaczyna mieszać Joanna - matka Rozalki,...

Grażyna | 2018-05-06
Przeczytana: maj 2018

Właśnie skończyłam trylogię "O starym domu". Całość czytałam z wielką przyjemnością. Bardzo chętnie towarzyszyłam Alicji Pniewskiej tak w tych radosnych ,dobrych dniach jak również gdy dopadały ją lub kogoś z jej bliskich kłopoty,zmartwienia czyli ciężkie chwile.Lubię w powieściach gdy jest wpleciona jakaś tajemnica z przeszłości. Pamiętnik Jana Pniewskiego ,opowieści Henryka "zmuszają" Alicję do działań.Ukoronowanie tych działań chyba przeszło najśmielsze oczekiwania Alicji i innych. I po wielu latach świat dowiedział się o ludziach,którzy w nienormalnych czasach dokonali czegoś niesamowitego-ocalili życie innych gdy wydawało się ,że jest to niemożliwe.
To ciepła opowieść,a ludzie tam opisani przez to ,że nie zawsze są doskonali są prawdziwi i wiarygodni.Ilona Gołębiewska oczywiście jest wśród moich ulubionych autorek.

mroźny_poranek | 2018-06-29
Przeczytana: 15 czerwca 2018

Ostatnia, trzecia już część serii o starym domu Ilony Gołębiewskiej "Pamiętnik ze starego domu" doprowadza czytelnika do finału, gdzie wszystkie sprawy kończą swój bieg.
Poprzez słowa, które główna bohaterka przelewa na papier, czuje wielką ulgę; dzięki temu kończy się jej spowiedź życia.

Co do serii o starym domu: cała seria bardzo udana, polecam serdecznie wszystkim.
To prosta, aczkolwiek piękna powieść o codziennym życiu, troskach oraz o wielkiej więzi pomiędzy ludźmi.

Gosik62 | 2018-05-23
Przeczytana: 23 maja 2018

Trzecia i ostatnia część cyklu "Stary dom", jak dla mnie okazała się najlepsza. Poznajemy dalsze losy Alicji i Adama, Doroty i Maćka oraz innych bohaterów cyklu. Finiszują kolejne sprawy, mniej lub bardziej zagmatwane.
Autorka sporo czasu poświęca nieżyjącym bohaterom obozu zagłady i ich dziele pomocy.
Jest to bardzo ciepła, emocjonująca powieść o wartościach rodzinnych, sile miłości i przyjaźni, o priorytetach i wyborach, o zawiści i nienawiści, dążeniu do celu za wszelką cenę itp.
Bawi i wzrusza, przyznaję, że łezkę uroniłam.

tajemniczeksiazki | 2018-03-07
Przeczytana: 07 marca 2018

W ciągu ostatniego roku pisałam Wam o dwóch fenomenalnych obyczajówkach, które skradły moje serce. Ich autorką jest Ilona Gołębiewska, która dzięki swoim książkom dała się poznać jako niezwykle ciepła i otwarta na świat osoba. Bez wątpienia należy ona również do grona moich ulubionych polskich pisarek. I aż mi szkoda, że jej najnowsza książka zamyka trylogię książek o mieszkańcach uroczego Pniewa, z którymi naprawdę bardzo się związałam :-(

Wydawać by się mogło, że po ostatnim paśmie ciągłych udręk i kłopotów życie (prawie) czterdziestoletniej Alicji Pniewskiej w końcu wkracza na właściwe tory. Jak to jednak w życiu bywa, los szykuje kolejne niespodzianki kobiecie, na które nie do końca jest ona gotowa. I tak oto przyjdzie jej się zmierzyć z problemami siostry, która węsząc w tym niejeden interes, nagle przypomniała sobie o istnieniu Alicji. W dodatku, jej idealny związek za sprawą pojawienia się byłej partnerki ukochanego, wkracza na niebezpieczną drogę, która prowadzi tylko do...

RECENZJA PREMIEROWA

Tak, już dzisiaj na półkach naszych księgarń pojawiła się trzecia część "Sagi o starym domu". Czekałam na tę powieść z ogromną niecierpliwością, gdyż zwyczajnie nie mogę się oprzeć klimatowi i gościnności mieszkańców Pniewa. Wydarzenia, które są udziałem Alicji, jej patchworkowej rodziny oraz przyjaciół i znajomych od samego początku wzbudzały moje niesłabnące zainteresowanie.

Alicja właściwie poukładała już swoje rodzinne sprawy na tyle, że mogłaby się cieszyć szczęściem swoim i swoich najbliższych. Niestety powrót Joanny Mikulskiej - marnotrawnej żony Adama na trwałe mąci spokój i harmonię starego domu. Nawet ukochane dzieci nie są w stanie zapobiec niesnaskom, jakie coraz częściej wkradają się w życie opiekunów. Ale oprócz osobistych rozterek nasza bohaterka musi stawić czoła także innym problemom. Jej przyrodnia siostra Ewa znów potrzebuje wsparcia, a ujawnienie zapisków obozowych dziadka Jana staje się początkiem ogromnego przedsięwzięcia na skalę całego...

BaSiUlA | 2018-05-16
Przeczytana: 16 maja 2018

Bardzo przyjemna lektura. Trzecią część nie odbiega od reszty. Poznajemy nawet losy dziadka Alicji, ze wspomnień ze starego pamiętnika z wojny. Ogólnie bardzo odprężająca lektura. Trzecia część nie odbiega klimatem od reszty.

majeczka241 | 2018-06-07

Nie lubię zakończeń, bo wiem, że na dobre muszę rozstać się z bohaterami, którzy skradli moje serducho. Już nie będzie wyczekiwania na kontynuację, przeróżnych emocji, które towarzyszyły podczas czytania, zaciskania zębów ze złości i bezsilności czy chociażby radości. Wszystko to odchodzi gdy trzeba zamknąć ostatni rozdział. Gdybym mogła przebywałabym ciągle w świecie postaci, tak bez końca, bo w nim jest mi miło, przyjemnie i błogo. Niestety wszystko co dobre musi się kiedyś skończyć nad czym ubolewam, ale miło będę lekturę wspominać.

,,Tak to już zazwyczaj bywa, że jeżeli czegoś bardzo mocno chcemy, to wtedy nam się to nie przydarzy. Czekamy, dokładamy podwójnych starań, a na horyzoncie jak nie było, tak nie ma żadnego efektu. Nie należy przejmować się tym, na co nie mamy wpływu, to najlepsze wyjście. Najczęściej los uśmiecha się do nas, gdy najmniej się tego spodziewamy''

Nic w życiu nie jest idealne. My również. Mamy swoje słabości, lęki, obawy, często podwinie nam się noga,...

Aneta P-is | 2018-03-25

"Wystarczy, że jesteś. Nic więcej się nie liczy. Nic więcej nie musisz. To, że jesteś, jest twoim największym podarunkiem dla innych. Bez ciebie nic nie byłoby takie samo."

Właśnie zamknęłam ostatnią stronę "Pamiętnika ze starego domu" i myślę, że te przytoczone wyżej słowa mogą być myślą przewodnią całej powieści... Historia Alicji Pniewskiej i jej bliskich jest doskonałym przykładem na to, że ludzie nie są doskonali. Zbudowani są ze słabości i błędów. Mylą się. Potykają, upadają. Ale podnoszą się i idą dalej, szczególnie wtedy, kiedy wierzą w siebie, swoją wartość, siły i możliwości.Wystarczy okazać im odrobinę zrozumienia, pomocy i wsparcia. Droga do szczęścia nie zawsze usłana jest różami, bo takie jest ludzkie życie. Czasami świeci słońce, czasem pada deszcz. Jednak łatwiej kroczyć przed siebie kiedy mamy obok życzliwych, pomocnych, oddanych nam ludzi. Ludzi, którzy razem z nami stawiają czoła niepowodzeniom, razem z nami podejmują wyzwania i cieszą się sukcesami. Kochajmy,...

Pokrecona | 2018-06-02
Przeczytana: 07 marca 2018

Najnowsza książka Ilony Gołębiewskiej zamyka serię przygód bohaterów z Pniewa. Bardzo nad tym ubolewam, ponieważ ich polubiłam i na pewno będę tęsknić za uroczym zakątkiem, jaki opisywała nam autorka. Chciałabym, aby wszystko, co ważne, dało się streścić w kilku słowach, ale każdy wie, że tak się nie da.
Alicja odnajduje spokój w starym domu w Pniewie i zaczyna pisać pamiętnik. Chce zatrzymać wspomnienia i uchwycić zachodzące w jej życiu zmiany. Wiadomo, że szczęście każdego z nas jest ulotne, a życie potrafi podstawiać kłody wtedy, kiedy się tego nie spodziewamy.

Tak samo dzieje się w życiu Alicji. Rodzinne szczęście psuje Joanna, żona Adama, która pojawia się nieoczekiwanie i z tupetem wkracza w sielankowe życie kobiety. Jak by tego było mało, Alicja czuje się oszukana przez odnalezioną po latach siostrę, która zmienia relacje między nimi.
Nasza bohaterka zaczyna gubić się w gąszczu problemów, a szczęście, które przepełniało jej serce, schodzi na drugi plan.
Jak sobie poradzi...