Rtęć

Wydawnictwo: Muza
Mercure
powieść, miłość,
PaniKa

„Rtęć” jest opowieścią o występnych namiętnościach i zbrodniach z miłości. Na małej wysepce u wybrzeży Normandii stary korsarz, kapitan Lancourst więzi młodą i piękną dziewczynę, Hazel. Chcąc zniechęcić swoją ofiarę do ewentualnych prób ucieczki i by tym pewniej zachować ją dla siebie, utrzymuje ją w przeświadczeniu, że jest monstrualnie brzydka i oszpecona. Dziewczyna w to wierzy i choć...

„Rtęć” jest opowieścią o występnych namiętnościach i zbrodniach z miłości.

Na małej wysepce u wybrzeży Normandii stary korsarz, kapitan Lancourst więzi młodą i piękną dziewczynę, Hazel. Chcąc zniechęcić swoją ofiarę do ewentualnych prób ucieczki i by tym pewniej zachować ją dla siebie, utrzymuje ją w przeświadczeniu, że jest monstrualnie brzydka i oszpecona. Dziewczyna w to wierzy i choć cierpi w niewoli, w gruncie rzeczy jest wdzięczna kapitanowi, że ten chroni ją przed ludzkim wzrokiem. Pewnego jednak dnia Hazel zapada na zdrowiu. Sprowadzona do opieki nad nią młoda pielęgniarka, Françoise – szybko przejrzawszy zbrodniczą intrygę kapitana – rozpoczyna z nim bezpardonową walkę o serce i duszę jego ofiary.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

hanterkaa | 2016-03-29

"Rtęć" to niezwykła powieść.Nie tylko pod względem fabuły,ale nade wszystko swojej formy.Autorka w sposób charakterystyczny dla siebie uwodzi czytelnika językiem bohaterów,który najlepiej odzwierciedla ich charakter.W subtelny sposób zwraca uwagę na problemy ówczesnego świata,z jakimi borykają się nierzadko młode kobiety oraz pokazuje zapatrywanie na miłość na trzy różne sposoby."Rtęć" to opowieść o ludzkich pragnieniach i słabościach.I o marzeniu wieczystego obcowania z pięknem.

Gra_ce | 2016-09-25
Przeczytana: 25 września 2016

Książki Amelie N. czytam jak takie zachodnie "Opowieści z tysiąca i jednej nocy": nierealne, bajkowe, wciągające, okrutne i namiętne i co "last but not least" inteligentne i absurdalnie śmieszne.
To się czyta. Bez zadęcia.

| 2014-05-19

Ohohoho!
To się chyba nazywa "co za dużo to niezdrowo".
"Rtęć" ma niesamowity potencjał. Sama fabuła, która z początku wydaje się delikatnie zagmatwana, z czasem wciąga. Historia, która jest w niej opowiedziana - wyjątkowo oryginalna. Jednak...w pewnym momencie. BACH! No i mamy już z górki. Kompletnie niepotrzebnie, autorkę poniosła "wena". Dodała alternatywne zakończenie (zupełnie niepotrzebne),choć jeśli mam być szczera każde z nich było delikatnie mówiąc dziwne. Może był to specjalny zabieg, a może nie. Niestety, według mnie dobry, wciągający pomysł został zmarnowany. I w końcu "Rtęć" zabrzmiała jak hiszpańska telenowela.
Nie będę jednak odmawiać lektury, w żadnym wypadku. Każdy powinien mieć bowiem własną opinię na temat książki.

Nimmo | 2013-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2013

Ona, on i ona.
Grubymi nićmi szyta historia (bardzo grubymi) i ... przekombinowana, o czym mogą świadczyć dwa różne zakończenia (bo jeśli nie jedno, to dlaczego dwa, a nie trzy (starsza zrzuca młodszą do oceanu i zostaje z kapitanem na wyspie), albo cztery (młodsza morduje kapitana, starszą w szamotaninie a potem sama popełnia samobójstwo)).
Książka ma pewne plusy; akcja toczy się wartko i jak zawsze u Amélie Nothomb bardzo dobre dialogi (rozmowa bohaterek na temat domniemanej utraty dziewictwa Klelii w powieści Stendhala "Pustelnia parmeńska", rewelacja, i tylko za to czwarta gwiazdka); ale to za mało by ostatecznie pozostawiła po sobie dobre wrażenie.
Lektura dla zagorzałych fanów Amélie Nothomb, inni niech raczej sięgną po ... baśń o "Pięknej i Bestii", mniej więcej to samo, a po przeczytaniu nie pozostaje niesmak.

PS. Lubię gruszki i lubię granaty o ile ... nie są popsute.

margoz | 2017-03-25

W akcję utworu wprowadza nas kartka z pamiętnika Hazel - młodej dziewczyny uratowanej z bombardowania jej rodzinnego miasta. Jej obrońcą jest stary kapitan - Omer Loncours, który zabiera dziewczynę na małą wysepkę Mortes - Frontieres i tam chroni przed światem. Dlaczego drobna, krucha Hazel musi pozostać w ukryciu, odseparowana od ludzi? Jak dowiadujemy się już na początku utworu dziewczyna w czasie nalotu została oszpecona - jej twarz była potwornie zdeformowana.
Od pięciu lat każdy dzień spędza sama, lub z kapitanem, a jedyną atrakcją domu na Mortes - Frontieres jest bogato wyposażona biblioteka. Dziewczyna przestaje wychodzić z pokoju, podupada na zdrowiu. Wtedy to na wyspę zostaje wezwana pielęgniarka z pobliskiego miasteczka Noeud - Francoise Chavaigne. Francoise z przerażeniem odkrywa okrutną intrygę, usnutą przed wieloma laty przez starego kapitana o bardzo niezwykłym i niepokojacym spojrzeniu na świat.

Nie jest żadnym odkryciem stwierdzenie, że Amelie buduje swoich...

Noemi | 2013-04-30
Na półkach: Przeczytane, 2013

Dziwaczna lektura - wydaje się, że mocno naciągana, że przykrótka, ale romantyczna, pełna mgieł, oceanu i poświęceń, pełna mrocznego umiłowania piękna i samego siebie, tuż przy granicy z nienawiścią i naganą...
Przyjemną odmianę dla czytelnika stanowią dwa zakończenia - każde z nich nieco zbyt zwięzłe w jednym punkcie, nadto cukierkowe w innym, ale będące studnią posępnego uroku.
Podoba mi się nuta tajemnicy. Podoba mi się także ta woalka wieczornego, nadmorskiego powietrza, która towarzyszy czytelnikowi od pierwszych stron i duszny klimat przywodzący na myśl wiktoriańskie tafty.
Żeby dostać w ręce "Rtęć", musiałam uzbroić się w cierpliwość, złowienie jej chwilę trwało - a jednak opłacało się czekać.

lady_of_theflowers | 2013-03-19
Przeczytana: marzec 2013

historia dwudziestotrzyletniej, spędzającej całe dnie w pokoju z oknami pod sufitem Hazel, trzydziestoletniej Françoise oraz siedemdziesięciosiedmioletniego Omer'a.

O. natknął się na H. po ataku bombowym i zabrał ją do swego pałacu. wmówił jej, że została oszpecona, by dziewczyna została z nim. twierdził, że robił to z miłości, a nie z czystego pożądania.

H. cierpi katusze nie mogąc pogodzić się z byciem, jak sama o sobie mówi, potworem. gdy F. proponuje jej wyjście poza pokój - boi się. boi się, że przestraszy innych swoim wyglądem, a także obecności pewnych osób, które podskórnie wyczuwa.

F. to pielęgniarka opiekującą się H., która za wszelką cenę próbuje ją uwolnić z władczych szpon Kapitana.

historia ma potencjał, ale tak naprawdę H. przedstawiona jest jako niemrawa ofiara, która jednak w pewnym stopniu darzy O. uczuciem; F. gubi się w swoim życiu, w uczuciach, którymi darzy H., chcc być wybawicielką niewinnych dusz i pogromczynią bestialskich mężczyzn; a O. więzi swoją...

kiniusgpm | 2016-08-23
Przeczytana: 27 października 2016

I niby historia ciekawa...ale te zakończenia...

kina | 2012-07-07
Przeczytana: 08 lipca 2004