Na wiosnę

Wydawnictwo: Wolne Lektury
poezja
LubimyCzytać

Na wio­snę I Z da­le­ka od ludz­kie­go zgieł­ku i mro­wi­ska  wsta­je wio­sna. Już w kę­pie lia­nów, palm i wi­ci  ja­gu­ar cęt­ko­wa­ną, lśnią­cą skó­rą bły­ska  i iskrzą­cym bursz­ty­nem wiel­kich oczu świ­éci.    Ja­ko­by liść po­twor­ny z ol­brzy­mie­go drze­wa,  któ­re­mu na ga­łę­ziach gwiaz­dy lśnią jak ro­sa;  le­ży pła­ski, błysz­czą­cy, a przez gąszcz się wle­wa  ku nie­mu...

Na wio­snę

I

Ja­ko­by liść po­twor­ny z ol­brzy­mie­go drze­wa,  któ­re­mu na ga­łę­ziach gwiaz­dy lśnią jak ro­sa;  le­ży pła­ski, błysz­czą­cy, a przez gąszcz się wle­wa  ku nie­mu fa­li słoń­ca tę­cza zło­to­ko­sa.

Pod nim wo­da sple­śnia­ła, ru­da i zie­lo­na,  prze­sy­co­na tak świa­tłem, iż zda się me­ta­lem,  li­lie, któ­rych ol­brzy­mia zło­ta­wa ko­ro­na  świe­ci oczu jasz­czu­rek mie­dzią i ko­ra­lem.

Toń zie­lo­na, prze­past­na, gę­sta, strasz­na, lep­ka,  wy­da­ją­ca woń dusz­ną, wil­got­ną i par­ną;  tam pur­pu­ro­wych kwia­tów wzno­si się wy­sep­ka,  tam pur­pu­ro­we pta­ki le­cą rze­szą gwar­ną. [...\Kazimierz Przerwa-Tetmajer Ur. 12 lutego 1865 w Ludźmierzu Zm. 18 stycznia 1940 w Warszawie Najważniejsze dzieła: Na Skalnym Podhalu (1910), Legenda Tatr (1912); wiersze: Eviva l'arte; Hymn do Nirwany; Koniec wieku XIX; Prometeusz; Lubię, kiedy kobieta; Widok ze Świnicy do Doliny Wierchcichej; Pieśń o Jaśku zbójniku; List Hanusi. Poeta, jeden z czołowych przedstawicieli polskiego modernizmu (Młodej Polski); spośród jego obfitej twórczości poetyckiej najistotniejsze dla historii literatury pozostają wiersze z drugiej (1894), trzeciej (1898) i czwartej (1900) serii Poezji, oddające ducha dziewiętnastowiecznego dekadentyzmu, pesymizmu egzystencjalnego, a także fascynacji myślą Schopenhauera i Nietzschego oraz mitologią i filozofią indyjską, które właściwe było pokoleniu Tetmajera, szczególnie młodopolskiej bohemie. Tetmajer zasłynął ponadto jako autor śmiałych erotyków, a także piewca górskiej przyrody Tatr i popularyzator folkloru podhalańskiego; pisał również dramaty (Zawisza Czarny, Rewolucja, Judasz), nowele i powieści (Ksiądz Piotr; Na Skalnym Podhalu; Legenda Tatr; Z wielkiego domu; Panna Mery). Był przyrodnim bratem Włodzimierza Tetmajera, stanowił prototyp postaci Poety z Wesela Wyspiańskiego. Jego ojciec, Adolf Tetmajer, brał udział w powstaniu listopadowym i styczniowym; matka, Julia Grabowska, należała do tzw. koła entuzjastek, literatek skupionych wokół Narcyzy Żmichowskiej. Podczas studiów na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego (1884-1886) zaprzyjaźnił się z Lucjanem Rydlem, Stanisławem Estreicherem i Ferdynandem Hoesickiem. Zajmował się twórczością poetycką i pracą dziennikarską w "Kurierze Polskim" (współredaktor 1989--93), "Tygodniku Ilustrowanym", "Kurierze Warszawskim" i krakowskim "Czasie". Przez wiele lat pełnił funkcję sekretarza Adama Krasińskiego (wnuka Zygmunta, zajmującego się wydawaniem spuścizny autora Nie-Boskiej komedii) i w tej roli przebywał w Heidelbergu (1895). W czasie I wojny światowej był związany z legionami Piłsudskiego (redagował pismo "Praca Narodowa"); po wojnie wdał się w spór polsko-czechosłowacki o linię graniczną w Tatrach, był organizatorem Komitetu Obrony Spisza, Orawy i Podhala oraz prezesem Komitetu Obrony Kresów Południowych. W 1921 został prezesem Towarzystwa Literatów i Dziennikarzy Polskich, a w 1934 członkiem honorowym Polskiej Akademii Literatury. Drugą połowę życia poety naznaczyła choroba. Powikłania wywołane kiłą doprowadziły najpierw do zaburzeń psychicznych (które ujawniły się już podczas obchodów 25-lecia jego twórczości w 1912 r.), a w późniejszym czasie do utraty wzroku. Pod koniec życia Tetmajer egzystował dzięki ofiarności społecznej, umożliwiono mu mieszkanie w Hotelu Europejskim w Warszawie, skąd został eksmitowany w styczniu 1940 r. przez okupacyjne władze niemieckie. Zmarł w Szpitalu Dzieciątka Jezus z powodu nowotworu przysadki mózgowej oraz niewydolności krążenia. Jest pochowany na Cmentarzu Zasłużonych w Zakopanem; na warszawskich Powązkach znajduje się jego symboliczny grób. Przeczytaj artykuł o autorze w Wikipedii Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!