Nad Afganistanem Bóg już tylko płacze. Historia Shirin-Gol

Tłumaczenie: Anna Kryczyńska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historie prawdziwe". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muza
Nach Afghanistan kommt Gott nur noch zum Weinen. Die Geschichte der Shirin-Go
83-7319-177-1
literatura faktu
Karolina

Prawdziwa historia Shirin-Gol, która urodziła się niedługo przed wejściem do Afganistanu wojsk sowieckich. Ten akt agresji wyznaczył granicę, która odgrodziła ją od bezpiecznego, choć niełatwego życia. To jedna z tych prawdziwie tragicznych historii, które chwytają za serce i sprawiają, że zdajemy sobie sprawę z tego, jak niewielkie w istocie bywają kłopoty, z którymi sami borykamy się na co dzień.

Monika | 2013-08-30
Przeczytana: 29 sierpnia 2013

Książka zauroczyła mnie niemal od pierwszej strony. Poruszaną problematyką, sposobem, w jaki jest napisana i językiem, jakim jest napisana.
"Nad Afganistanem Bóg już tylko płacze" to historia Shirin-Gol, kobiety niezwykle silnej, mądrej i odważnej. Uwielbiam książki o Afganistanie. Uwielbiam również książki o silnych kobietach. Tutaj dostałam "dwa w jednym".
Po raz drugi w życiu zdarzyło mi się, że treść książki przyśniła mi się w nocy. Niestety, nie był to miły sen, bo nie jest miłym mieszkanie w kraju rządzonym przez talibów.

Korobek | 2015-05-25

Znudziła mnie... nie dobrnęłam do końca

Inka | 2014-02-26

Pięknie opisana historia życia pewnej Afganki, która zgodziła się opowiedzieć o swoim życiu. W książce znajdziemy radości, smutki i walkę o przetrwanie w objętym wojną Afganistanie.
Jeśli ktoś lubi te klimaty to zdecydowanie polecam.

morsmordre | 2014-11-21
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 listopada 2014

Weryfikowania stereotypów ciąg dalszy. Od dawna lubię literaturę wschodnią, jednak dopiero od pewnego czasu dość intensywnie zaczęłam zglębiać książki, których akcja dziej się w Afganistanie, który nam kojarzy się z misjami, naszymi poległymi żołnierzami, talibami i radykalnymi Muzułmanami. Po raz kolejny poznałam historię osoby, która zaprzecza wszelkim stereotypom, kolejny raz zachwycałam się dobrem ludzi, którzy w tym piekle nie zapominają o innych. Polecam tę książkę, ja przeczytałam ją jednym tchem.

| 2014-03-23
Przeczytana: marzec 2014

Przerażająco prawdziwa, a przy tym jakże piękna i poruszająca każdą ludzką emocję. Dzięki takim książkom, kształtuje się empatia, a w obecnych czasach to empatii potrzeba najbardziej, bo przy jej braku są właśnie wojny, a co za tym idzie, są takie sceny jak w tej świetnie napisanej książce.Gorąco polecam tę lekturę, która przybliży nam polakom, tak odległy kraj jakim jest Afganistan.

moniq8 | 2013-08-07
Przeczytana: 30 lipca 2013

Historia kobiety Afganki napisana w niesamowity sposób, taki zdystansowany, można by powiedzieć, że niemal obojętny. Chwyta za serce.

DeathlyHallows | 2011-10-27

Jedna z lepszych książek, które przeczytałam. Jednym tchem. Chwyta za serce, trochę przeraża.. Polecam każdemu.

Tamanna | 2014-02-07
Przeczytana: 01 listopada 2009

Książka ta, którą mieszkająca w Niemczech Iranka Siba Shakib poświęca ludziom wolnym oraz zniewolonym, ma motto z Alberta Einsteina "Pokój nie rodzi się przy użyciu siły tylko dzięki porozumieniu".
Autorka przedstawia w niej prawdziwą historię afgańskiej kobiety, Shirin-Gol,której dzieciństwo naznaczyła walka ojca i braci z Rosjanami. Niemniej ważnym jednak dla jej poczucia własnej wartości okazuje się czas, jaki spędziła ona ucząc się w szkole czytać i pisać. Ta młodziutka dziewczyna bardzo wcześnie poślubiwszy jednego z wojowników zmuszona jest do ciągłej tułaczki najpierw podczas walk o władzę mudżahedinów, a potem żyjąc w reżymie wprowadzonym przez talibów. Bohaterka przekracza granice to przebywając
w obozie uchodźców w Pakistanie, to stając się emigrantką w Iranie (najpierw pełnym współczucia, z czasem odrzucającym Afganów jak w filmie "Baran"). W między czasie rośnie jej rodzina. Przedmiotem czułej troski Shirin-Gol stają się też dzieci poczęte z gwałtu, czy z oddania się...

Sylwia Krupa | 2016-08-24
Przeczytana: 2010 rok

Przeczytałam ją z polecenia mojej polonistki w klasie maturalnej w ramach przygotowywania prezentacji na ustną maturę z języka polskiego. Bardzo mną wstrząsnęła i wzruszyła zarazem. Piękna historia.

przygodka | 2011-05-09
Przeczytana: 2011 rok

Jak żyć w kraju targanym wojną? Shirin-Gol stara się prowadzić "normalne życie". Uczy się i pracuje kiedy ma okazję, wychodzi za mąż, rodzi dzieci, wychowuje je. Tuła się po Afganistanie, ucieka z kraju, wraca. Jest obserwatorem zmieniającego się życia wokół niej.Ciesze się, że mogłam choć przez chwilę patrzeć jej oczami. Naprawdę warto zapoznać się z jej historią.