Wiadomość w butelce

Seria: Graffiti
Wydawnictwo: Świat Książki
Bouteille dans la mer de Gaza
Tal, Izrael, Strefa Gazy

Dzieli ich wszystko: pochodzenie, narodowość, a przede wszystkim długoletnia wojna. A jednak pewien list w butelce sprawia, że Tal, siedemnastoletnia Żydówka, i muzułmanin Naim pokonują wrogość. Nie znając się, piszą do siebie listy, maile, rozmawiają na gg. Marzą o świecie bez podziałów, stereotypów i ograniczeń. Z czasem ta internetowa przyjaźń zmienia się w prawdziwą miłość, choć nie wiadomo, czy kiedykolwiek będą mogli się spotkać...

źródło opisu: [Świat Książki, 2007]

Monia0420 | 2015-04-05
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Na początku chcę napisać kilka słów o okładce książki, która przyciągnęła moją uwagę. Po obrazku przedstawiającym
dziewczynę patrzącą w ekran laptopa wywnioskowałam, że będzie to coś współczesnego i związanego z Internetem. Jedynie opis
''Romeo i Julia dziś!'' wydał mi się totalną pomyłką. Po przeczytaniu opisu z tyłu książki miałam mieszane uczucia.
Nie wiedziałam, czy będzie to kolejna naiwna i banalna opowieść, czy będzie wyjątkowa i zapadnie mi w pamięć na długo.
Jak zaczęłam czytać, nie mogłam się od niej oderwać! Książka przeczytana jednym tchem.
Dwa światy, zupełnie różne osoby, sytuacja w Jerozolimie i Strefie Gazy. Nigdy nie zastanawiałam się i nie zagłębiałam
w historię w tamtym rejonie świata, a przecież to co jest opisane w tej książce po części jest prawdą. Książka pokazuje również
porozumienie i wyrozumiałość. Głównych bohaterów dzieli wszystko, a dzieli chęć pokoju. Listy, które do siebie piszą są
dojrzałe (dziewczyna miała siedemnaście lat, a chłopak dwadzieścia),...

Powieść Valerie Zenatti została zakwalifikowana do literatury młodzieżowej, ale tak naprawdę zainteresować powinna każdego czytelnika - od nastolatka po seniora. Niech Was nie zmyli mało wymowna okładka i może nieco naiwny tytuł książki. Na podstawie tych dwóch argumentów rzeczywiście można przejść obok tej pozycji obojętnie. Ale zapewniam, że historia opowiedziana przez autorkę jest wartościowa, a czas jej poświęcony nie będzie stracony, tym bardziej, że na przeczytanie wystarczy jeden wieczór.

Mieszkająca w Jerozolimie siedemnastoletnia Żydówka o imieniu Tal po jednym z zamachów bombowych w kawiarni Hellen nieopodal jej domu decyduje się napisać list o swoich przeżyciach i przemyśleniach nad losem i ulotnością ludzkiego życia. Wkłada go do butelki i prosi brata Eytana, który jest żołnierzem w strefie Gazy, aby ten wrzucił butelkę do morza po drugiej stronie muru oddzielającego Gazę od Izraela. Butelka trafia w ręce dwudziestoletniego Naima - Palestyńczyka, który zaintrygowany...

Marta | 2013-09-07
Przeczytana: 07 września 2013

Nie porównałabym tej pozycji do współczesnej wersji Romea i Julii. Okładka sugerować może tanie romansidło dla nastolatek, bez głębszej treści, ale czasem pozory mylą. Bez wątpienia sensowana i wartościowa lektura.

Wiórek | 2010-08-28

Książka intrygująca i ciekawa. Warta przeczytania. Plusem jest też forma e-maili. Można powiedzieć, że to taka współczesna powieść epistolarna. Rzadko czytam takie książki, ale jednak warto było.

Karolina | 2013-03-24

Czymże jest jej najnowsza propozycja? To opowiadanie z kategorii literatury młodzieżowej. Pisarka nakreśla w nim historię wojny palestyńsko izraelskiej poprzez wtargnięcie w korespondencję Tal (Żydówka) i Naima (Palestyńczyk). Dziewczyna wysyła w butelce po szampanie list do (ma nadzieje) swojej rówieśniczki. Nieoczekiwanie korespondencja trafia do rąk dwudziestoletniego Naima. Dokładnie w tym momencie zaczyna się ich znajomość. Tal ma nadzieję, że ta sytuacja da do myślenia innym, że można zaprowadzić pokój i że nie wszyscy pragną walczyć. Czy uda się przekonać Naima do tej idei? Czy chłopak przestanie drwić i naigrywać się z adresatki listu?

Autorka pisząc książkę miała świetny zamiar przekazania cząstki prawdy historycznej. Chciała pokazać historię ludzi żyjących z dala od nas, w zupełnie innej sytuacji. Zrobiła to prostym językiem wplatając ją między wiersze swojego dzieła. Starała się nie kreować postaci na zasadzie: dobry – zły. Przedstawiła tolerancję dając czytelnikom do...

Ania | 2014-08-16

Można by powiedzieć, że dzieli ich wszystko, a łączy ich uczucie. Być może nie do końca nazwane, ale w ciekawy sposób pokazane i złożone w formę e-maili. Wadą może być to, że jest krótka, bo jak się już wciągnie, to chciałoby się dalej czytać.

Magdalena | 2012-07-04

Fenomen tej książki potwierdza złotą zasadę bibliofili: nie oceniaj książki po okładce. Gdy pierwszy raz zobaczyłam te książkę, pomyślałam, że to kolejny ckliwy, przewidywalny, niedojrzały w dodatku internetowy romans. Dwoje nastolatków, list w butelce, mail za mailem aż w końcu cudowny happy end. Niespodzianka! Już po kilkunastu stronach można zorientować się, że to nie jest historia w tym guście. Autorka bardzo dobrze przedstawiła realia, w których zmuszeni są żyć bohaterowie. Wyeksponowała zarówno podobieństwa, jak i różnice kulturowe głównych bohaterów. Wnioskuję, że wynika to z tego, iż autorka jest francuską pochodzenia żydowskiego i nie obce jej takie obrazki.

Dwoje młodych ludzi, bardzo dojrzałych i trzeźwo myślących jak na swój wiek. Dzieli ich dosłownie wszystko, kultura, narodowość a przede wszystkim ogromny mur oddzielający Jerozolimę od Strefy Gazy. Tal mieszka w Jerozolimie aż do momentu, gdy po jednym z bombardowań blisko jej domu pisze list. Wkłada go do butelki...

Cuddless | 2010-12-30

Sama nigdy bym sobie tego nie wybrała i gdybym przypadkiem nie otworzyła tej książki, nawet bym na nią nie zerknęła. Odrzuca już sam tytuł, jeszcze gorzej jest, kiedy ktoś przeczyta opis na okładce.
Z reguły nie piszę w opinii streszczenia książki, tylko swoje odczucia, bo wnioskuję, że jak kogoś zainteresuje, to sobie opis w Googlach znajdzie. Ale tutaj apeluję: NIE CZYŃ TEGO, DROGI INTERNAUTO, bo się zniechęcisz do całkiem sympatycznej książki.
Nie jest to bynajmniej romansidło, nie jest to też Romeo i Julia w nowym wydaniu (co usilnie próbuje nam wcisnąć wydawca).
Książka opowiada o młodej Żydówce, która chce poznać kogoś ze Strefy Gazy. W tym celu "wysyła" list w butelce.
Odpowiada na niego młody Palestyńczyk i zaczynają korespondować. Cała książka to zapis ich, skąd inąd - bardzo ciekawych, rozmów.
I wielki plus za zakończenie!

Klaudia | 2011-04-28

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dość długi czas temu czytałam "Za wszelką cenę" M.Schowe i zraziłam się jakoś do książek z tej serii. Po "Wiadomość w butelce" sięgnęłam głównie dlatego, że była taka krótka, a miałam ochotę akurat na jakąś poranną lekturę. I bardzo dobrze się stało! Książka już na samym początku zdążyła mnie wzruszyć. Te wszystkie opisy zamachów, dramatów są wstrząsające. Oczywiście brakło mi jedynie końcowego happy endu w postaci spotkania dwojga głównych bohaterów.

Książka jest bardzo krótka i nie posiada kolejnych częsci co mnie bardzo zasmuciło.. Piękna, zabawna a zarazem wzruszająca !!! Chciałabym więcej! A to jest chyba dobry wyznacznik świetnej ksiązki !