Wiadomość w butelce

literatura dziecięca
Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak
Graffiti
Tal Izrael Strefa Gazy

Okładka książki Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach Paulina Daniluk, Grzegorz Kasdepke
Ocena 7,3
Kocha, lubi, s... Paulina Daniluk, Gr...
Okładka książki Jaclyn Hyde Annabeth Bondor-Stone, Connor White
Ocena 7,5
Jaclyn Hyde Annabeth Bondor-Sto...
Okładka książki Sabotaż w punkcie skupu i inne komiksy Martin Widmark, Helena Willis
Ocena 7,8
Sabotaż w punk... Martin Widmark, Hel...
Okładka książki SOS PIES Kasia Antczak, Kasia Fryza
Ocena 9,0
SOS PIES Kasia Antczak, Kasi...
Okładka książki O ósmej na arce Ulrich Hub, Jörg Mühle
Ocena 7,5
O ósmej na arce Ulrich Hub, Jörg Mü...
Okładka książki Zog Julia Donaldson, Axel Scheffler
Ocena 9,0
Zog Julia Donaldson, Ax...

Nie wiem co jest z tymi opisami książek, że nijak nie odpowiadają zawartości.
Ta książka niewiele ma wspólnego z historią Romea i Julii, bo nie ma tu romansu.
Jest tylko wymiana maili pomiędzy parą nastolatków pochodzących z dwóch światów, które wzajemnie się nienawidzą.
Żydówka i Palestyńczyk, Jerozolima i Strefa Gazy - tak blisko a tak daleko.
Dwa odmienne światy, dwie...

Napisana prostym językiem opowieść o parze wrogów. Izraelska dziewczyna i palestyński chłopak zaczynają się kontaktować ze sobą. Poznają swoje światy, zniekształcone przez nienawiść i wojnę, odkrywając, że w głębi szukają i pragną tego samego.

Na półkach: , , , ,

Powieść Valerie Zenatti została zakwalifikowana do literatury młodzieżowej, ale tak naprawdę zainteresować powinna każdego czytelnika - od nastolatka po seniora. Niech Was nie zmyli mało wymowna okładka i może nieco naiwny tytuł książki. Na podstawie tych dwóch argumentów rzeczywiście można przejść obok tej pozycji obojętnie. Ale zapewniam, że historia opowiedziana przez...

Przeczytałam tę książkę wiele lat temu, ale często wracam do niej wspomnieniami. Była jednym z ważnych kroków na mojej drodze stawania się człowiekiem, który broni każdego bez względu na wyznanie czy pochodzenie. Ta książka nauczyła mnie, jak krzywdzące są stereotypy i jak straszną rzeczą jest wojna.

Na początku chcę napisać kilka słów o okładce książki, która przyciągnęła moją uwagę. Po obrazku przedstawiającym
dziewczynę patrzącą w ekran laptopa wywnioskowałam, że będzie to coś współczesnego i związanego z Internetem. Jedynie opis
''Romeo i Julia dziś!'' wydał mi się totalną pomyłką. Po przeczytaniu opisu z tyłu książki miałam mieszane uczucia.
Nie wiedziałam, czy...

Można by powiedzieć, że dzieli ich wszystko, a łączy ich uczucie. Być może nie do końca nazwane, ale w ciekawy sposób pokazane i złożone w formę e-maili. Wadą może być to, że jest krótka, bo jak się już wciągnie, to chciałoby się dalej czytać.

Najpiękniejsza książka jaką w życiu czytałam !. Bardzo poruszająca i daje do myślenia , co się dzieje w rożnych zakamarkach świata. Polecam ją dla wszystkich :))

Troszkę się zawiodłam na zakończeniu, ale ogólnie nie jest źle!

Nie porównałabym tej pozycji do współczesnej wersji Romea i Julii. Okładka sugerować może tanie romansidło dla nastolatek, bez głębszej treści, ale czasem pozory mylą. Bez wątpienia sensowana i wartościowa lektura.

Czymże jest jej najnowsza propozycja? To opowiadanie z kategorii literatury młodzieżowej. Pisarka nakreśla w nim historię wojny palestyńsko izraelskiej poprzez wtargnięcie w korespondencję Tal (Żydówka) i Naima (Palestyńczyk). Dziewczyna wysyła w butelce po szampanie list do (ma nadzieje) swojej rówieśniczki. Nieoczekiwanie korespondencja trafia do rąk dwudziestoletniego...

• 2013
  • 2011