Wiadomość w butelce

Okładka książki Wiadomość w butelce Valérie Zenatti
Okładka książki Wiadomość w butelce
Valérie Zenatti Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Graffiti literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Graffiti
Bouteille dans la mer de Gaza
Świat Książki
2007-01-01
2007-01-01
Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak
Izrael Strefa Gazy Palestyna Bliski Wschód młodzież pojednanie Palestyńczycy Żydzi

"Wiadomość w butelce" czekała na mojej półce aż kilka lat. Kupiona przez przypadek, zachęciła opisem z tyłu. Dopiero teraz miałam okazję przekonać się co się w niej kryje.

Jestem przeogromnie zaskoczona - bardzo pozytywnie. Pomimo okładki sugerującej treść stricte młodzieżową, to ta książka niesie za sobą przesłanie. Czytając korespondencję między Żydówką z Izraela, a Muzułmaninem ze Strefy Gazy, poznajemy marzenia młodych o lepszym życiu, z dala od ziemi, na której przyszło im żyć. W tle powieści przewijają się wydarzenia, które naprawdę miały miejsce na przełomie XX i XXI wieku.

Książka Valerie Zinatti wzbudziła we mnie wiele różnych emocji. Cieszę się, że mogłam bliżej poznać świat bohaterów, poznać ich perspektywę patrzenia na wojnę. Język powieści jednocześnie przystępny, prosty i poetycki. Jeżeli macie tę perełkę na swojej półce, to koniecznie do niej zajrzyjcie! :) Polecam serdecznie.

Nie wiem co jest z tymi opisami książek, że nijak nie odpowiadają zawartości.
Ta książka niewiele ma wspólnego z historią Romea i Julii, bo nie ma tu romansu.
Jest tylko wymiana maili pomiędzy parą nastolatków pochodzących z dwóch światów, które wzajemnie się nienawidzą.
Żydówka i Palestyńczyk, Jerozolima i Strefa Gazy - tak blisko a tak daleko.
Dwa odmienne światy, dwie kultury, dwie różne osoby, dwie rodziny, dwie historie.
Pod płaszczykiem wymiany maili między dwojgiem nastolatków pisarka - Valerie Zenatti - stara się przybliżyć konflikt izraelsko-palestyński, jego historię i współczesną sytuację.
Przesłanie jest ważne - są osoby, które pragną pokoju i są w stanie pokonać dzielące ich różnice, zaakceptować je.

Nie jest to jakaś wybitna książka, ale historia chwyta za serce. Wydaje się skierowana dla nastolatków, ale każdy może ją przeczytać, bo dojrzałość poglądów głównych bohaterów sprawia, że ta książka jest warta przeczytania.

Nie wiem co jest z tymi opisami książek, że nijak nie odpowiadają zawartości.
Żydówka i Palestyńczyk, Jerozolima i Strefa Gazy - tak blisko a tak daleko.
Dwa odmienne światy, dwie...

Powieść Valerie Zenatti została zakwalifikowana do literatury młodzieżowej, ale tak naprawdę zainteresować powinna każdego czytelnika - od nastolatka po seniora. Niech Was nie zmyli mało wymowna okładka i może nieco naiwny tytuł książki. Na podstawie tych dwóch argumentów rzeczywiście można przejść obok tej pozycji obojętnie. Ale zapewniam, że historia opowiedziana przez autorkę jest wartościowa, a czas jej poświęcony nie będzie stracony, tym bardziej, że na przeczytanie wystarczy jeden wieczór.

Mieszkająca w Jerozolimie siedemnastoletnia Żydówka o imieniu Tal po jednym z zamachów bombowych w kawiarni Hellen nieopodal jej domu decyduje się napisać list o swoich przeżyciach i przemyśleniach nad losem i ulotnością ludzkiego życia. Wkłada go do butelki i prosi brata Eytana, który jest żołnierzem w strefie Gazy, aby ten wrzucił butelkę do morza po drugiej stronie muru oddzielającego Gazę od Izraela. Butelka trafia w ręce dwudziestoletniego Naima - Palestyńczyka, który zaintrygowany niezwykłym listem decyduje się nawiązać korespondencję z nadawcą.

W ten sposób rozpoczyna się wspólna historia internetowych Bakbouk i Gazmana - młodych ludzi, których dzieli kultura, narodowość, zasady, ale przede wszystkim wysoki mur oddzielający Izrael od Strefy Gazy. Pomiędzy bohaterami zawiązuje się niezwykła nić przyjaźni. Dojrzała korespondencja bohatrów, ich przemyślenia, relacje dają niezwykle realistyczny obraz tamtego ogarniętego zamachami i wojną świata. Zaczytywałam się w tych listach i pomimo, że konflikt Izraelsko-Palestyński nie jest mi obcy, listy Tal i Naima rzuciły nowe światło na tamte wydarzenia. Relacja naocznych świadków jest zawsze autentyczna, nacechowana emocjami i pozwala wyrobić sobie obiektywny pogląd na wydarzenia.

Autorka podjęła się trudnego tematu zestawienia ze sobą dwóch światów. Palestyńczycy i Żydzi, sąsiadujące narody od lat 20-tych XX wieku pozostające w konflikcie, walczące o miejsce, prawa i spokojne życie. Agresja pomiędzy nimi narastała przez lata, a decyzje polityczne podejmowane na przestrzeni wieku tylko zaostrzały konflikt. Nadzieja na wolność i pokój pozostawała ciągle jedynie w sferze pragnień miejscowej ludności.

Powieść Valerie Zenatti zaskoczyła mnie swoją dojrzałością, autentyzmem i pozwoliła mi wyrobić sobie własny pogląd na życie mieszkańców Jerozolimy i Strefy Gazy. Każdy dzień naznaczony niepewnością, zamachami, okrucieństwem, cierpieniem i śmiercią przemawia głęboko do serca i ludzkiej świadomości. To dzięki takim relacjom uczymy się doceniać to, co wydaje się nam oczywiste i niezachwiane, a mianowicie wolność i pokój. Odebrałam tę historię jako manifest, prośbę o zaniechanie walk i spokojne, normalne życie. A wówczas internetowa znajomość Palestyńczyka i Żydówki zyskała zupełnie nowy wymiar.

Zachęcam serdecznie do sięgnięcia po tę powieść. Jestem przekonana, że bez względu na wiek, płeć i przekonania znajdziecie w niej kawałek dobrej i wartościowej literatury.

Przeczytałam tę książkę wiele lat temu, ale często wracam do niej wspomnieniami. Była jednym z ważnych kroków na mojej drodze stawania się człowiekiem, który broni każdego bez względu na wyznanie czy pochodzenie. Ta książka nauczyła mnie, jak krzywdzące są stereotypy i jak straszną rzeczą jest wojna.

Na początku chcę napisać kilka słów o okładce książki, która przyciągnęła moją uwagę. Po obrazku przedstawiającym
dziewczynę patrzącą w ekran laptopa wywnioskowałam, że będzie to coś współczesnego i związanego z Internetem. Jedynie opis
''Romeo i Julia dziś!'' wydał mi się totalną pomyłką. Po przeczytaniu opisu z tyłu książki miałam mieszane uczucia.
Nie wiedziałam, czy będzie to kolejna naiwna i banalna opowieść, czy będzie wyjątkowa i zapadnie mi w pamięć na długo.
Jak zaczęłam czytać, nie mogłam się od niej oderwać! Książka przeczytana jednym tchem.
Dwa światy, zupełnie różne osoby, sytuacja w Jerozolimie i Strefie Gazy. Nigdy nie zastanawiałam się i nie zagłębiałam
w historię w tamtym rejonie świata, a przecież to co jest opisane w tej książce po części jest prawdą. Książka pokazuje również
porozumienie i wyrozumiałość. Głównych bohaterów dzieli wszystko, a dzieli chęć pokoju. Listy, które do siebie piszą są
dojrzałe (dziewczyna miała siedemnaście lat, a chłopak dwadzieścia),pełne emocji.
Historia ta ukazuje również, że mimo wielu różnic ludzi coś łączy, zawsze. I choć można żyć po różnych stronach barykady, są
rzeczy, które łączą i nie czynią wrogami.
Może nie jest to wybitne dzieło, jeżeli chodzi o język i sposób w jaki zostało napisane, jednak historia chwyta za serce i jest warta przeczytania.

Nie wiedziałam, czy...

Można by powiedzieć, że dzieli ich wszystko, a łączy ich uczucie. Być może nie do końca nazwane, ale w ciekawy sposób pokazane i złożone w formę e-maili. Wadą może być to, że jest krótka, bo jak się już wciągnie, to chciałoby się dalej czytać.

Nie porównałabym tej pozycji do współczesnej wersji Romea i Julii. Okładka sugerować może tanie romansidło dla nastolatek, bez głębszej treści, ale czasem pozory mylą. Bez wątpienia sensowana i wartościowa lektura.

Troszkę się zawiodłam na zakończeniu, ale ogólnie nie jest źle!

Troszkę się zawiodłam na zakończeniu, ale ogólnie nie jest źle!

Najpiękniejsza książka jaką w życiu czytałam !. Bardzo poruszająca i daje do myślenia , co się dzieje w rożnych zakamarkach świata. Polecam ją dla wszystkich :))

Napisana prostym językiem opowieść o parze wrogów. Izraelska dziewczyna i palestyński chłopak zaczynają się kontaktować ze sobą. Poznają swoje światy, zniekształcone przez nienawiść i wojnę, odkrywając, że w głębi szukają i pragną tego samego.

• Dzieciństwo
  • 2011