Kundlizm

Wydawnictwo: Heraclon
LubimyCzytać

Zbiór felietonów poruszających temat zachowań Polaków na emigracji. Wzbudził tak olbrzymie kontrowersje, że gdy autor wydał Kundlizm w Rzymie w 1974 roku, kilka czasopism emigracyjnych na znak protestu zerwało z nim współpracę. Bo kundlizmem nazwał Wańkowicz naszą cechę narodową, stanowiącą przeciwieństwo godności i szlachetności. Niniejsze teksty publicystyczne to bowiem nie tylko obserwacja emigranckiego życia w obcym kraju to żarliwa i otwarta krytyka rodaków, próbujących na skróty, na cudzej krzywdzie zbudować własne szczęście. Czyta Michał Breitenwald

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

Raptor | 2019-01-29

Jak podkreślił autor: od Polaka dla Polaków.
Krytyczne spojrzenie na nasze małe piekiełko, jakże jednak celne i wciąż aktualne!
Powinna to być pozycja obowiązkowa w lekturach szkolnych, być może odrobina autorefleksji pomogłaby narodowi jako takiemu. Lekarstwo gorzkie, ale jak wiemy takie działa najskuteczniej.