Klęska ważki

Wydawnictwo: Rebis
Dragonfly falling
magia, stempunk, fantasy
GeedieZ

Bitwa o „Dumę” zakończyła się porażką Imperium, ale Stenwold Maker ze swymi sprzymierzeńcami powstrzymał osy jedynie na chwilę. Nie udało mu się zapobiec wojnie, która w ciągu kilku tygodni ogarnęła całe Niziny. Pierwszą przeszkodą na drodze żołnierzy imperialnych będzie Tark. Druga część Imperium Czerni i Złota obfituje w zagadki i zaskakujące rozstrzygnięcia. Kto pragnie pożogi owadziego...

Druga część Imperium Czerni i Złota obfituje w zagadki i zaskakujące rozstrzygnięcia. Kto pragnie pożogi owadziego świata? Czego boi się nieustraszony i niepodzielny władca os? Kim jest tajemnicza tytułowa ważka, śledząca majora Thalryka niczym anioł śmierci? I jak zakończy się kolejna konfrontacja Thalryka ze Stenwoldem?

Adrian Tchaikovsky wciąga nas w swój świat wyobraźni, kusząc tajemnymi przedmiotami o niezwykłej mocy, historią miłosną Stenwolda i młodziutkiej Adrianny czy wreszcie opowieściami o ostatecznym pojedynku Tynisy w Felyalu i kolaboracji zniewolonego Totho ze śmiertelnymi wrogami Nizin. Tę książkę trudno odłożyć choć na chwilę, gdyż na naszych oczach myśliwy zmienia się w zwierzynę, a sprzymierzeniec okazuje śmiertelnym wrogiem.

enedtil | 2010-04-13
Przeczytana: luty 2010

Absolutnie rewelacyjna kontynuacja :D ... Bałam się, że druga część może nie dorównać pierwszej ale jakże się myliłam. Genialna fabuła przepełniona intrygami i akcja trzymająca cały czas w napięciu. Świetne postacie i genialnie wykreowany świat. Wiele wątków, które śledzi się z zapartym tchem. Wojna będąca siłą napędową rozwoju technicznego i zemsta będąca sensem życia. Zdrada i miłość, magia i nauka. Dla mnie książka jest naprawdę świetna i warta przeczytania. Z niecierpliwością czekam na kolejną część - "Krew modliszki".

Damian | 2015-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Cudo! To książka stworzona specjalnie dla mnie. Uwielbiam takie klimaty, a o takiej książce właśnie marzyłem. Wielka wojna, bitwy, rozkazy, krew, broń, dyplomacja, polityka, oblężenia! Pierwzy tom był tylko wprowadzeniem. Mam nadzieję, że teraz akcja zaczęła się na dobre i kolejne części utrzymają we mnie tak wysokie napięcie podczas czytania.

| 2011-05-05
Przeczytana: 02 maja 2011

Jankers | 2015-08-02
Przeczytana: 2011 rok

Cały cykl to rewelacyjna fabuła, nieszablonowe postacie i wielki świat, który odkrywamy krok po kroku wraz z głównymi bohaterami. Fantasy, które nie opiera się na elfach, krasnoludach i smokach, ale na zupełnie innym świecie, gdzie żyją różne rasy, posiadające unikalne dla siebie cechy.
Fabuła, mechanika postaci i świata przypomina mi nieco grę komputerową - na mapie rozmieszczone są różne rasy. Utożsamiając się z głównym bohaterem znamy niektóre rasy świata, a niektóre są dla nas niewiadome. Tak samo otaczający nas świat wydaje się skryty za mgłą i odkrywamy go wraz z kolejnymi podróżami i wyzwaniami.
W późniejszej części cyklu mamy już coraz więcej "odkrytego" świata na mapie, znamy więcej ras i zaczyna się polityka, wojna, związywanie sojuszy i walka o... :)

SlumberGirl | 2013-09-14

Jak najbardziej udana kontynuacja. Książka wciąga już od pierwszych stron i trzyma poziom poprzedniego tomu. Jest akcja, jest intryga, jest zdrada i zaskakujące zwroty akcji. Jak najbardziej polecam. Sama serię "Cieni pojętnych" zaliczam do ulubionych.

Urshana | 2013-05-23
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 21 maja 2013

Twórcy literatury fantastycznej uwielbiają pisać cykle. I w przeciwieństwie do autorów kryminałów, którzy wprawdzie tworzą kolejne tomy z tymi samymi bohaterami, ale z oddzielnymi sprawami, co pozwala na potraktowanie każdego utworu jako odrębnej całości, w fantastyce poszczególne tomy są ze sobą ściśle powiązane. Ma to oczywiście swoje dobre i złe strony. Dobre wtedy, gdy wykreowany świat nas zachwycił, z bohaterami nie możemy się rozstać, a fabuła jest tak niezwykle intrygująca, że gryziemy wręcz paznokcie z ciekawości, co też autor zafunduje nam w kolejnej odsłonie. Złe wtedy, gdy opowieść nie jest najwyższych lotów, ale w sumie chcielibyśmy się dowiedzieć jak się to wszystko skończy, gdy musimy latami czekać na kolejny tom opowieści (patrz: George R. R. Martin i jego "Pieśń lodu i ognia"), gdy fabuła wymyka się z rąk autora i rozrasta do monstrualnych rozmiarów lub gdy autor po prostu nie ma pomysłu na to, co dalej począć ze swoimi bohaterami, a publika domaga się kolejnych...

Kaononaitsuki | 2015-01-24

Autor zawarł w niej to, czego potrzeba, aby książkę można było nazwać co najmniej "dobrą". Tajemnica, akcja, humor, rozterki i wybory do podjęcia w czasie wojny, kiedy nie można nikomu w pełni zaufać; a to wszystko w świecie, który początkowo zdaje się być tak różny od naszego.
Tej książki się nie czyta, ją się po prostu pożera. Trzyma w napięciu i naprawdę ciężko się od niej na dłużej oderwać.
Bohaterowie nie są jakimiś wielkimi herosami, tylko ludźmi. Mają normalne uczucia, zmartwienia i wątpliwości. Każdy z czytelników może odnaleźć siebie w którejś z postaci tej powieści.
Książka często powoduje dreszcze, wybuchy śmiechu i skłania do zastanawiania się nad kolejnymi ruchami niżowców czy imperialnych. Innymi słowy nie da się przy niej nudzić.

| 2011-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2011

Bardzo dobra kontynuacja pierwszej części cyklu pojętnych. Poznajemy w niej dalsze losy mistrza Makera, jego podopiecznych oraz przyjaciół. W tej części dzieją sie rzeczy przewrotne, nie mamy pewności, kto stanie się sprzymierzeńcem a kto wrogiem. Pojawiają się nowi bohaterowie a wojna Imperium wchodzi w kolejną fazę.

cvallo2 | 2013-02-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: luty 2013

Początek jak w poprzedniej części...trochę muszę się zmuszać aby czytać, ale potem leci jak "z bicza strzelił"... Nie można oderwać się od książki.
Nie ma szablonowej fabuły, od początku do końca nie da się przewidzieć co będzie się działo. Trochę ciężko mi jest wyobrażać sobie bohaterów: ćmy, modliszki, motyle...niby to ludzie, ale mają wygląd owadów, insektów...Książka bardzo mocno wciąga, jest zdecydowanie lepsza od pierwszej części.

Mathias | 2016-01-09

Minimalnie słabsza od poprzedniczki, co nie zmienia faktu, że jest to pozycja godna polecenia.