rozwiń zwiń

O człowieku, który stracił cień

Okładka książki O człowieku, który stracił cień
Joyce Carol Oates Wydawnictwo: Rebis powieść historyczna
552 str. 9 godz. 12 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
The Man Without a Shadow
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2018-04-03
Data 1. wyd. pol.:
2018-04-03
Liczba stron:
552
Czas czytania
9 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380621794
Tłumacz:
Katarzyna Karłowska
Tagi:
amnezja badania naukowe lekarz literatura amerykańska poszukiwanie szczęścia relacje damsko-męskie spotkanie uczucie utrata pamięci
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Chwilo trwaj... byle nie za długo



1956 14 299

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
137 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
60
46

Na półkach:

„Skąd mamy wiedzieć, kim byliśmy, skoro nie wiemy, kim jesteśmy? Skąd mamy wiedzieć, kim jesteśmy, skoro nie wiemy, kim byliśmy?”

Margot Sharpe jest najmłodszą magistrantką, zatrudnioną w laboratorium Miltona Ferrisa, wybitnego naukowca w dziedzinie neuropsychologii. Kobieta dostaje od losu niebywałą szansę. Grupa naukowców, do której zostaje przydzielona prowadzi badania i testy, którym poddany jest Elihu Hoops, człowiek cierpiący na amnezje powstałą w skutek ataku wirusa opryszczki, który przeniknął do jego mózgu i wyniszczył pamięć. Przypadek ten okazuje się być jednym z najbardziej interesujących w całej historii neuronauki. Margot jest świadoma swego szczęścia i postanawia wykorzystać szansę, która została jej dana. Początkowo wraz z grupą naukowców prowadzą eksperymenty pod okiem głównego badacza, którym jest Milton Ferris. Z biegiem czasu „Projekt E.H.” zostaje powierzony asystentom profesora, a sama Margot przejmuje opiekę nad laboratorium. Młoda pani profesor swoimi publikacjami błyskawicznie podbija świat neuropsychologii. Jej fascynacja badanym przypadkiem, oraz samym pacjentem niezdrowo się pogłębia. Życie prywatne i rodzina, którą wciąż posiada stają się kwestią drugorzędną, a wręcz nieistotną. Z czasem coraz trudniej maskować jej uczucia, które ewidentnie żywi do badanego przez nią mężczyzny. Jej zachowanie i czyny z całą pewnością odbiegają od fundamentalnych zasad etycznych i ogólnie pojętego profesjonalizmu. Jak w całej tej sytuacji odnajduje się Elihu Hoops? Tego musicie dowiedzieć się sami.

„Elihu Hoops jest uwięziony w pułapce wiecznej teraźniejszości, myśli Margot. Niczym człowiek, który błąka się po lesie w poświacie zmierzchu – człowiek, który stracił cień.”

Powieść ta osnuta jest na bardzo oryginalnym pomyśle. Historia młodej kobiety i jej droga do kariery wybitnego naukowca, spleciona z historią człowieka chorego na amnezje. Całość oparta jest na relacji narratora wszechwiedzącego, który skrupulatnie przekazuje nam informacje o bohaterach i o toczącej się na kartach książki akcji. Obecne są dwa punkty widzenia, pierwszy z perspektywy Margot, drugi z pozycji Elihu. Dzięki temu zabiegowi fabuła zyskuje swego rodzaju złożoność, a nam ofiarowana zostaje mnogość domysłów i przypuszczeń.

Margot Sharpe jest bohaterką dość ekscentryczną. Mogłoby się wydawać, że osoba z tak imponującą inteligencja i potężnym umysłem w swoim życiu będzie kierować się zdrowym rozsądkiem i odpowiednią postawą moralną. Okazuje się, że nie tylko zanadto poddaje się emocjom, ale czasami wręcz jest zbyt podatna na wpływy innych . Jej stosunek do pacjenta czasami jest nad wyraz opiekuńczy, natomiast bywają momenty, w których żeruje na obiekcie badań niczym pasożyt na swojej ofierze. Dodatkowo jest świadoma  tego, że jej obecność uzupełnia letargiczne życie Elihu. Ta rozbieżność skutkuje konfliktem wewnętrznym, który jest świadectwem drzemiącej jeszcze w bohaterce moralności.

Elihu Hoops stanowi podmiot badań w “Projekcie E.H.”, jako chory na amnezję nie jest w stanie gromadzić nowych wspomnień, jego pamięć o teraźniejszości resetuje się co siedemdziesiąt sekund. Przeszłość jaką pamięta jest mętna, niejasna. Co więcej, uraz jakiego doznał powoduje, że nie jest w stanie myśleć o przyszłości. Natomiast wiedzą jaka pozyskał przed wypadkiem pozostała niezmieniona. Dla postronnych sprawia wrażenie zdrowego mężczyzny, o atrakcyjnej aparycji i niezachwianym poczuciu własnej wartości.

Ujęta w książce analiza przypadku Elihu jest opisana profesjonalnie i komunikatywnie. Pomimo tego, że o zagadnieniach z neuropsychologii wiem tyle co nic, autorka ujęła temat bardzo przystępnie i nawet będąc laikiem mogłam być świadkiem prac badawczych nad ludzką pamięcią.

Wątek miłosny jest przejmujący i łamiący serce. Samotność, która przepełnia serca głównych bohaterów, doprowadza do narodzin uczucia. Aczkolwiek czy można pokochać kogoś, kto za kilka chwil zniknie z Twojej świadomości. Kogoś, po kim pozostanie tylko niewytłumaczalna pustka?

Warto dodać, że w fabule nie brakuje również pewnej tajemnicy, która powoli odkrywana wprowadza złowrogą aurę i zmusza czytelnika do uważnego śledzenia tekstu. Muszę przyznać, że ta niewiadoma nieraz była powodem mojej dezorientacji.

“Im głupsi jesteśmy, tym mniej groźni. Nie ma ryzyka w okazywaniu nam życzliwości. Możecie nam wyznawać swoje tajemnice, bo i tak ich nie zapamiętamy.”

Książka Joyce Carol Oates to fenomenalne studium ludzkiego umysły kunsztownie wplecione w oryginalną opowieść o niezwykłej miłości. Jest to niezaprzeczalnie dzieło ambitne i skomplikowane. Niemal namacalna jest dojrzałość artystyczna, która emanuje ze stron powieści. Losy bohaterów wzbudzają szereg różnorodnych emocji, a momentami realizm wydarzeń pozwalał zapomnieć, że mamy do czynienia z fikcją literacką.

„Skąd mamy wiedzieć, kim byliśmy, skoro nie wiemy, kim jesteśmy? Skąd mamy wiedzieć, kim jesteśmy, skoro nie wiemy, kim byliśmy?”

Margot Sharpe jest najmłodszą magistrantką, zatrudnioną w laboratorium Miltona Ferrisa, wybitnego naukowca w dziedzinie neuropsychologii. Kobieta dostaje od losu niebywałą szansę. Grupa naukowców, do której zostaje przydzielona prowadzi badania...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    420
  • Przeczytane
    156
  • Posiadam
    55
  • 2018
    9
  • Teraz czytam
    8
  • 2019
    8
  • E-book
    3
  • Literatura amerykańska
    3
  • Chcę w prezencie
    3
  • 2020
    3

Cytaty

Więcej
Joyce Carol Oates O człowieku, który stracił cień Zobacz więcej
Joyce Carol Oates O człowieku, który stracił cień Zobacz więcej
Joyce Carol Oates O człowieku, który stracił cień Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także