Bang

Okładka książki Bang E.K. Blair Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Bang
E.K. Blair Wydawnictwo: NieZwykłe Cykl: Czarny lotos (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Czarny lotos (tom 1)
2014-05-09
Dorota Lachowicz
+18 Contemporary Dark New Adult Romans

To nie moje klimaty, ksiazka zdecydowanie nie w moim stylu
tak wiec na pewno nie siegne po nastepne tomy.

To nie moje klimaty, ksiazka zdecydowanie nie w moim stylu
tak wiec na pewno nie siegne po nastepne tomy.

Jakby to określić, niech pomyślę... pomyłka. Może podsumuję całą trylogię Czarny lotos tym jednym słowem. Widzę na czym autorka się wzorowała. Nie lubię Lewisa Carolla, ale nawet on na taką parafrazę nie zasłużył. Biedak, za jego czasów nikt nie pisał dark romances. Co z tego wynikło? Mordercza Porno Alicja w Krainie Czarów. Dobrnęłam do końca, ale fascynacji nie odczułam, raczej szok łamany przez niesmak. Blair kontynuuje tę konwencję w dla siebie specyficzny sposób. Ja wymiękłam przy gadających gąsienicach, za dużo tego dobrego było. Szalony Kapelusznik na szczęście został nam oszczędzony. Teraz próbuję wyrzucić z pamięci psychodeliczne wizje autorki, co ze względu na zakończenie serii przychodzi mi z ogromną trudnością. Daję dwie gwiazdki za formę, bo treść jest nie do przełknięcia

Książka już od początku wzbudzała we mnie mieszane uczucia. Nie powiem, historia pomimo swej duszności i toksyczności, wciąga, ale jednocześnie mocno odpycha i dlatego już w połowie miałam ochotę ją odłożyć. Przede wszystkim ze względu na postać głównej bohaterki, której sposób postrzegania świata i myślenia, tak bardzo skrzywiony i pokręcony jest nie ma co ukrywać trudny do przebrnięcia.
Okropności którą ją spotkały zrobiły z niej bezwzględnego potwora, który nie cofnie się przed niczym, nawet jeżeli jej działanie przynosi krzywdę niewinnym ludziom. I tutaj pojawia się problem, bo czy wszystko można usprawiedliwić traumatycznymi wydarzeniami? Według mnie nie.
Ale wiedziona niezdrową ciekawością czytałam dalej. Bo cały czas byłam ciekawa tej tytułowej zemsty i jej powodów. I muszę przyznać, że to się mocno nie trzyma kupy. Po przeczytaniu cały czas nie mogłam uwierzyć, że tyle szumu w zasadzie o nic.

Koniec końców, książka jest specyficzna, mocna, brutalna i miejscami obrzydliwa.
Skąd takie wysokie oceny? Mówiąc szczerze, trochę nie wiem. Bo to, że nie jest taka jak inne i wyróżnia się na tle innych książek, nie oznacza, że jest wybitna i godna polecenia.

No cóż. Pierwszy raz sięgnąłem po tego typu literaturę. Zrobiłem to z czystej ciekawości i zachęcony wysoką oceną. Możliwe, że to moja jedyna i ostatnia przygoda w tym stylu. Trudno mi cokolwiek więcej napisać o tej książce, niż to, że nie jest to moja piaskownica i jedynie umocniła mnie w moim niezrozumieniu fenomenu Greya, Crossa czy 365.

W moim odczuciu książka obrzydliwa.
Może i zdarzają się takie przykre sytuacje w prawdziwym życiu, ale autorka poniżyła jeszcze bardziej Elizabeth kreując ją na taką postać.
Książka ciężka, ledwo dobrnęłam do końca.
Nie podobała mi się

W moim odczuciu książka obrzydliwa.
Książka ciężka, ledwo dobrnęłam do końca.
Nie podobała mi się

Książka o tym, w jaki sposób jedno wydarzenie zmienia całe życie człowieka... 5-letnia Elisabeth mieszka ze swoim kochającym ojcem, który jest dla niej całym światem. Ta sielanka zostanie przerwana w dniu, gdy do ich domu zapuka policja z nakazem aresztowania kochanego tatusia. Od tej pory Elisabeth tuła się po różnych rodzinach zastępczych. Pewnego dnia trafia do domu Carla i Bobbi. Dziewczynka poznaje tam Pika, jednak nie przypuszcza nawet, że to miejsce będzie swoistym piekłem na ziemi... Tego wszystkiego dowiadujemy się z płaszczyzny przeszłości, jednak dlaczego w teraźniejszości Elisabeth tak bardzo nienawidzi swojego kochającego męża, że aż chce go zabić? Dlaczego wymyśla tak okrutny plan, że to nawet nie do pomyślenia i dlaczego w końcu do głosu dochodzi... No właśnie co?
Książka ostro zryta,dzielona na płaszczyznę przeszłości i teraźniejszości. O ile przeszłość sprawiała, że miałam mdłości, to przy teraźniejszości zasypiałam. Ale kiedy dostałam od koleżanki o 3 nad ranem wiadomość, żebym przeczytała, bo przypomina laleczki, to nie mogłam dłużej czekać. Jednak nie znalazłam tam żadnego do nich podobieństwa. Przeczytajcie, daje 7,a tymczasem zabieram się za drugą część...

Muszę powiedzieć, że to naprawdę ciekawa książka. Sam opis nie zdradza prawie nic, a jednak intryguję. Moim zdaniem całość to taka mieszanka kryminału, dramatu i erotyki. Bardzo ryzykowne i oryginalne zagranie, a przy tym naprawdę udane. Podoba mi się forma stopniowego odkrywania kart i poznawania motywu działania bohaterki. Choć pozycja jest dość gruba to naprawdę wciąga i czyta się ją bardzo sprawnie. Tempo nie przystaję nawet na moment, a my przeżywamy wszystko na równi z główną postacią. Możną ją polubić, starać się zrozumieć, tłumaczyć lub wprost przeciwnie, ale na pewno nie można pozostać wobec niej obojętnym. To moim zdaniem wielka siła tej pozycji. Ode mnie mocne 7+.

Pięknie napisana historia o brutalnym życiu, które spotyka Elizabeth już od najmłodszych lat. W książce widzimy świat, podjęte decyzje i wybory skrzywione przez traumatyczne doświadczenia, z tego względu dla wielu są one niezrozumiałe. Spodobała mi się silna bohaterka, która aż do końca pozostaje myślą przy maleńkiej nadziei, że jej życie się zmieni. Ale życie to nie bajka z księciem w zakończeniu! Straciła wszystko, odebrano jej szczęście, miłość, wolność... nic nie pozostało, a jedynie chęć zemsty i wola walki. Zakochałam się w tej bohaterce, od razu zrozumiałam każdy jej wybór i kibicowałam jej nawet, gdy postępowała niewłaściwie. Ale czy wobec tego, co ją spotkało można mówić, że jej działania były niewłaściwe?! Nigdy nie przeczytałam prawdziwszej historii niż ta. Nawet przez moment nie czułam, aby była to fikcja literacka. Bohaterka została wspaniale wykreowana, tak samo jak inni w tej książce. Na długo nie zapomnę tej historii, a może nawet nigdy. Książka pozwala zakończyć historię już po pierwszej części, ale z pewnością zajrzę w przyszłości do dwóch kolejnych. Jedyny minus jaki się pojawia w moim subiektywnym odczuciu to podobieństwo do Greya, lecz tutaj bohaterzy mają ku temu podparcie psychologiczne i po skrzywieniu ich przez doświadczenia ich postępowanie jest w jakimś stopniu zrozumiałe. Szczerze polecam, tę książkę. Z pewnością do niej wrócę. To historia mocna i dlatego wydaje się tak bardzo prawdziwa. Polecam!!!

Połączenie klasycznego greckiego dramatu z 50 twarzami Greya. Bardzo dziwna mieszanka, coś jak śledź z truskawką. No cóż obecnie nawet takie połączenie nie zwala z nóg i nikogo nie dziwi.

Fabuła nie dla mnie. Pokręcona, bardzo mroczna. Nie sięgnęłam po kolejne tomy.

Fabuła nie dla mnie. Pokręcona, bardzo mroczna. Nie sięgnęłam po kolejne tomy.

• 2015