Bestia. Przebudzenie Lizzie Danton

2018-12-12
2018-12-12
2017-11-08
Paweł Grysztar
Szkocja nienawiść przemoc dark romans miłość intryga zemsta śmierć strach

Zrozumieć bestię

Kiedyś dawno temu przeczytałam kilka niepochlebnych opinii o tej książce i cały czas miałam w głowie, że to będzie zła książka, dlatego podchodziłam do niej jak pies do jeża. Tym bardziej jestem zaskoczona, jak mocno się w nią wciągnęłam i jak bardzo mi się podobała! Widząc tytuł "przebudzenie Lizzie Danton" cały czas myślałam, że to będzie przebudzenie erotyczne i na samą myśl przewracałam oczami. Ale nie! Nic takiego tu nie ma, a moje domysły nie były nawet blisko, także ufff.

Jest bardzo tajemniczo, mroczno, jest takli duszny klimat małego miasteczka, otoczonego tajemnicami i kłamstwami. Jest to w sumie mroczny romans, ale raczej ze względu na profesję głównego bohatera i całą tą właśnie misterną otoczkę, a nie ze względu na sadyzm i erotyzm. Ma taki lekki nadnaturalny vibe i do samego końca właściwie nie wiemy, czy faktycznie tak, jak, czy to po prostu taki klimat i jest to świetne. Do tego stare szkockie zamki, tajemnice z przeszłości - jestem mega zadowolona!

No szalu ni ma, niby lekko napisana ale do przewidzenia od początku, nic szczególnego się nie dzieje. Akcja nie porywa pomimo tego milo sie czytalo.

Początek zapowiadał świetną książkę, gdzieś mniej więcej w połowie zrobiła się infantylna i przewidywalna. Jeśli ktoś poszukuje trochę wymagającej lektury to będzie strata czasu, dla osób mało wymagających pewnie się spodoba.

Nie bardzo wiem jak ocenić tą książkę. Z jednej strony mi się podobała. Przeczytałam ją szybko i z zaciekawieniem. Z drugiej jednak miałam wrażenie, że autorka poleciała trochę z wyobraźnią. Bohaterowie robili akcje, które sprawiały, że łapałam się za głowę i zastanawiałam się co oni odwalają.

Po za tym autorka w niektórych momentach zaczynała się powtarzać. Jakby nie miała pomysłu na dialogi bohaterów, które były ubogie. Bywało też tak ,że tworząc postacie autorka zaprzeczała sama sobie, np. Brochan miał być odludkiem, którego reszta mieszkańców unikała i się bała. Jednakże, kiedy bohater organizował w swoim domu festiwal dla innych, mieszkańcy chętnie przychodzili i się bawili. Na ten jeden moment Brochan zapominał, że wszystkich unika, a mieszkańcy, że idą do domu płatnego zabójcy. No co za absurd.

Książka dla osób, które szukają mało ambitnej lektury na wieczór, i którym nie przeszkadza trochę absurdu.

Niektórym osobom się spodoba. Inne natomiast pokręcą na nią głową. Każdy musi sam się przekonać, do których osób należy.

Po za tym autorka w niektórych momentach zaczynała się powtarzać. Jakby nie...

Książkę przeczytałam naprawdę szybko. Trochę męczyła mnie ta akceptacja przemocy i jakby trochę zachwalanie jej. Ogólnie nie było jakiejś rewelacji z tą książką.

nie taki diabeł straszny jak go malują. i także było w tym przypadku. dla mnie całkiem przyjemna lektura, coś się działo.

W odbiorze Bestia to gorzko-pikantna opowieść o miłości dwójki bardzo skrzywdzonych przez najbliższych osób. Choć narracja i sama historia są ciekawe, to niestety poziom absurdu względem nieadekwatnych do sytuacji zachowań głównych bohaterów, bywa trudny do przełknięcia.
Pozycja dobra na wolny weekend bez większych oczekiwań.

Pozycja dobra na wolny weekend bez większych oczekiwań.

Z jednej strony, momentami mocno męcząca opisami, ale z drugiej strasznie wciągająca. Czytając ją, pierwszy raz poczułam magię wyobrażonego świata. W sumie to fajne uczucie.
Bardzo dobra historia.

Bardzo dobra historia.

Całkiem fajnie się czyta mimo że nie jest to ambitna lektura. Raczej bajka dla dorosłych...

"Bestia" była by całkiem znośną lekturą gdyby nie "profesja" głównego bohatera. Wszyscy wiedzą ( nawet policja) czym zajmuje się Brochan i nikomu to secjalnie nie przeszkadza. Lizzie również przyjmuje tę wiadomość ze stoickim spokojem zamiast wiać "gdzie pieprz rośnie". No jasne, baju baj.
Książka opowiada o trudnym dzieciństwie głównych bohaterów i można się spodziewać że wywoła silne emocje (no bo biedne niekochane dzieci nad którymi pastwią się dorośli oraz ich rówieśnicy) a tu nic.Sposób narracji jest słaby, nie byłam w stanie zżyć się z bohaterami, nie przekonywały mnie ich decyzje a jedynie irytowały. Czasem gdy książka jest dobrze napisana przymyka się oko na durne i nierealne fragmenty ale tu niestety kiepsko.
Ja rozumiem że to romans i dlatego nie miałam za dużych oczekiwań. Ma być niegrzeczny chłopak, piękna kobieta, przeciwności, dużo seksu i wreszcie happy end. Jasne ale trochę realizmu by się przydało. No a przede wszystkim emocje. Książka musi działać na czytelnika. No a w tej kwestii LIPA.

• Romans