Jedno z nas kłamie

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
One of Us Is Lying
9788381232005
Ag2S

Wszyscy mają jakieś sekrety, prawda? Pytanie tylko, do czego są gotowi się posunąć, żeby nie wyszły na jaw. Czytajcie uważnie, a może uda wam się rozwikłać tę zagadkę. W poniedziałkowe popołudnie pięcioro uczniów liceum Bayview zostaje zatrzymanych za karę po lekcjach. Bronwyn, kujonka, przygotowuje się do studiów na Uniwersytecie Yale i nigdy nie łamie zasad. Addy, ślicznotka, to idealna...

Addy, ślicznotka, to idealna księżniczka licealnego balu.
Nate, diler, znajduje się pod nadzorem kuratorskim.
Cooper, sportowiec, to gwiazda szkolnej drużyny baseballu.
Simon, outsider, twórca słynnej aplikacji rozpowszechniającej plotki o uczniach.

Tyle że Simon nie wyjdzie z tego żywy. A policja uzna, że jego śmierć nie była przypadkowa, bo następnego dnia planował opublikować pikantne informacje na temat czwórki osób, które odbywały z nim karę. Podejrzenie o morderstwo pada na Bronwyn, Addy, Coopera i Nate’a. Czy naprawdę zabili Simona, czy może zostali w to wrobieni przez mordercę, który wciąż znajduje się na wolności?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Jedno_z_nas_klamie-p-34935-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Jedno_z_nas_klamie-p-34935-1-30-.html

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Jedno z nas kłamie" to dla mnie mega pozytywne zaskoczenie. Spodziewałam się licealnej papki, a dostałam wciągającą i bardzo rozbudowaną opowieść o młodych ludziach z masą problemów. Dla mnie jest to połączenie lepszej wersji PLL, "13 powodów" (tutaj odwołuję się do serialu) oraz odrobiny słodkiej historii o amerykańskich licealistach. Bo mamy tutaj zagadkę kryminalną, napięcie, odrobinę thrillera, problemy wieku dojrzewania, ale i szczyptę kiełkującego romansu.
Kujonka Bronwyn, blond - dzidzia Addy, miły sportowiec Cooper, życiowy wykolejeniec Nate oraz SIMON - "wszechwiedzący narrator" zostają po lekcjach w kozie. Piątka uczniów, ale z klasy nie wyjdą w komplecie.

Simon nie żyje i nie wiadomo kto przyczynił się do jego śmierci. Kto jest winny? Wychodzą na jaw kolejne sekrety, które chłopak miał zamiar ujawnić w swojej plotkarskiej aplikacji. Czy mordercą jest ktoś z czwórki nastolatków, a może ktoś inny?
Przez całą książkę towarzyszymy bohaterom w rozwiązywaniu zagadki. Tropy...

Mey-Mey | 2018-09-07
Przeczytana: 07 września 2018

Klimat powieści łudząco przypomina ten z "Trzynastu powodów" - grupa uczniów zostaje wplątana w morderstwo Simona - szkolnego "celebryty", który zasłynął jako twórca portalu, na którym ujawnia wstydliwe sekrety swoich koleżanek i kolegów.

Fabuła prowadzona jest z perspektywy czterech świadków śmierci Simona, a jednocześnie głównych podejrzanych, ale czy tylko oni mieli motyw, żeby wreszcie zamknąć usta Simonowi? Nie...

"Jedno z nas kłamie" nie porwało mnie. Poza głównym wątkiem kryminalnym toczyło się tu mnóstwo małych dramatów, które w wykonaniu licealistów już mnie nie ciekawią. Zakończenie jest przewidywalne, mimo to książkę czyta się z przyjemnością. Polecam.

Izabela Pycio | 2018-03-24
Przeczytana: 12 marca 2018

"To świetna historia: czwórka powszechnie znanych, atrakcyjnych uczniów podejrzana o morderstwo. I nikt nie jest tym, kim wydawało się, że jest."

Powieść przeznaczona dla młodych czytelników, ale i dorośli dobrze się w niej odnajdą. Fabuła rozgrywa się wśród siedemnastolatków, lecz nawet gdyby przenieść ją na bardziej dojrzałych bohaterów, również potrafiłaby wkręcić. Jestem pod wrażeniem, jak sprytnie poradziła sobie autorka z zawiązaniem wyjątkowo intrygującego scenariusza zdarzeń. Zaczyna od mocnego uderzenia na początku historii, później podsyca atmosferę niepewności, niewiadomej i wątpliwości, podrzucając sporo mylnych tropów, zaskakujących incydentów, nagłych zwrotów akcji i wartkich rytmów opowieści. Co prawda, mniej więcej w połowie książki, trafnie domyśliłam się prawdopodobnego finalnego rozwiązania zagadki kryminalnej, jednak były to domysły obarczone wątpliwościami, oparte bardziej na detektywistycznej intuicji wyrobionej czytaniem wielu thrillerów i kryminałów, niż na...

Nie spodziewałam się tak mocno rozwiniętego wątku romantycznego. Pomimo utartego schematu "Bad boya i grzecznej dziewczynki", tak często spotykanych w młodzieżówkach, wiernie śledziłam losy Nate'a i Bronwyn. Reszta historii nie porwała mnie zbyt mocno, pomimo, że porusza poważne tematy. Całość przypomina mi sytuację znaną z "13 powodów". Książkę czyta się dość szybko, co można uznać za kolejną zaletę.
Książka warta przeczytania raczej jako forma zabicia czasu, niż głęboka lektura.

Ania | 2018-05-31
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 31 maja 2018

Początek był bardzo interesujący, jednak szybko okazało się, że to nie moje klimaty. Zbyt młodzieżowo i zbyt "amerykańsko".
To, co miało być atutem tej książki (wątek kryminalny), szybko zostało zepchnięte na plan boczny, kosztem zagmatwanych relacji i tajemnic nastolatków.
"Jedno z nas kłamie" okazało się książką, w której kolejni nastolatkowie zawstydzili policję, psychologów i specjalistów od komputerów. Fabuła jest szyta tak grubymi nićmi, że w pewnym momencie autorce została tylko jedna możliwość rozwiązania zagadki. Niestety, moim zdaniem ta najgorsza i najbardziej rozczarowująca.

WielkiBuk | 2018-03-14
Przeczytana: marzec 2018

„Jedno z nas kłamie” to idealny materiał na scenariusz filmowy, dlatego nie ma się co dziwić, że prawa do ekranizacji wykupiono od razu, gdy książka trafiła na listy młodzieżowych bestsellerów. Karen M. McManus lekko prowadzi czytelnika przez meandry fabularne, podrzucając mylne tropy i sprowadzając na manowce raz po raz. W literaturze stricte młodzieżowej brakuje tytułów z porządnym zbrodniczym pazurem, które potrafią utrzymać napięcie i tajemnice aż do samego końca, a „Jedno z nas kłamie” jest od tej reguły przyjemnym wyjątkiem. Opowieść o zawiści, o nienawiści, o zazdrości i młodzieńczym zagubieniu. O życiowych problemach, o uzależnieniu, o rodzinnych patologiach i o tym, do czego zdolni są młodzi ludzie postawieni pod ścianą. A wszystko okraszone nutą problematycznej codzienności amerykańskich nastolatków w swobodnym, niezobowiązującym wydaniu.

Majka | 2018-05-26
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 26 maja 2018

Okładka i opis zapowiadały kilka dobrze spędzonych wieczorów i tak się stało. Jest to młodzieżowa, lekka - mimo kryminalnego głównego wątku lektura i jestem zupełnie usatysfakcjonowana tym, co autorka zaproponowała. Nieźle poprowadziła wątek związany z ofiarą, ciekawie zarysowała i rozwinęła sylwetki głównych postaci. Środowisko szkolne także zostało uchwycone trafnie i adekwatnie.
Dla fanów młodzieżówek - polecam :)

Wybredna Maruda | 2017-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2017

Ta powieść przyciągnęła mnie okładką i obietnicą tajemnicy. Nasz kilkudniowy romans nie skończył się dobrze.

VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=nk7t5g5jc4c

CAŁOŚĆ + GIFY: https://www.goodreads.com/review/show/2099613115

One of us is lying jest historią typowo młodzieżową, opowiadającą o piątce uczniów. Uczniów, zaznaczę to, niezwykle stereotypowych. Oprócz jednego. Ale za długo to z nim nie posiedzimy. Bo ta piątka trafia do szkolnej kozy, po czym ten jeden nie-stereotypowy wyjątek ginie. Dlaczego i kto go zabił - będziemy rozkminiać podczas lektury.

Zalet jest niewiele. Za to problemów mam z tą powieścią mnóstwo.

Romanoff | 2018-03-20
Przeczytana: 20 marca 2018

Przyjemny, fajnie zbudowany i wciągający thriller młodzieżowy, który do samego końca nie pozwolił mi się domyślić, kto zabił :D
Zdecydowanie dobra pozycja dla młodszych czytelników, albo takich, którzy dopiero zaczynają z tego typu historiami i szukają czegoś, w co się wciągną i przy czym jednocześnie będą mogli się dobrze bawić.

Sandra Jasona | 2018-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2018

Jedno z nas kłamie – tylko, które i dlaczego……
Typowe amerykańskie miasteczko, typowa amerykańska szkoła i typowe problemy uczniów. Poznajemy bohaterów: elitę, tych których nie widać lub starają się być niewidoczni, zaszczutych i pogardzanych.
Zaczyna się niewinne. Za posiadanie telefonów komórkowych pięcioro uczniów zostaje wraz z nauczycielem po lekcjach. Addy, królowa licealnego balu; Bronwyn, kujonka; Cooper, sportowiec, Nate, diler i Simon outsider. Przypadkowe spotkanie ? Nikt nie ma pojęcia. Wszyscy twierdzą, że to nie ich telefony. W czasie tych dodatkowych zajęć Simon, po wypiciu wody dostaje ataku alergicznego, mimo pomocy umiera w szpitalu.
Policja odkrywa, że to było morderstwo i bardzo szybko typuje winnych – czterech nastolatków przebywających razem z nim podczas feralnych zajęć. Okazuje się, że Simon nie był święty, był twórcą portalu plotkarskiego, który w sposób bezwzględny obnażał zakłamanie młodzieży szkoły do której uczęszczał. Doprowadził wiele osób do łez,...