One Of Us Is Back

Okładka książki One Of Us Is Back Karen M. McManus
Okładka książki One Of Us Is Back
Karen M. McManus Wydawnictwo: Penguin Books Cykl: Jedno z nas kłamie (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Jedno z nas kłamie (tom 3)
One Of Us Is Back
Penguin Books
2023-07-27
2023-07-27

1970

"One of Us is Back" czyli długo wyczekiwane zakończenie przygód paczki z Bayview. I wreszcie z naszą morderczą paczką w rolach głównych.

Powiedzieć, że czekałam na tę książkę, to nie powiedzieć nic. Miałam ją na liście do przeczytania od chwili, gdy przeczytałam pierwszy tom i zakochałam się w postaciach Bronwyn i Nate'a (a wraz z nimi także w Addy i w Cooperze). A to mówi wiele, skoro książka (a po prawdzie cała trylogia) napisana jest w pierwszej osobie i z tego powodu podczas lektury cały czas zgrzytałam zębami.

Po nieco gorszym tomie drugim - który był zbyt oderwany od oryginalnej historii i oryginalnych bohaterów, przez co trudniej było mi się wgryźć w całość, ale którą ostatecznie pokochałam w równym stopniu - McManus postanowiła ściągnąć oryginalną Czwórkę z Bayview, połączyć ich z nowym pokoleniem i stworzyć idealne zakończenie historii.

W tomie trzecim po raz pierwszy nie irytowała mnie aż tak pierwszoosobowa narracja. Tu ważne jest zaznaczenie, że każdy tom poznawałam w innych warunkach - część pierwszą czytałam po polsku, część drugą po angielsku, zaś część trzecią postanowiłam wysłuchać po angielsku. Moja biblioteka oferowała audiobook i aż żal było nie spróbować.

I to był strzał w dziesiątkę. Polecam tę formę - książka jest czytana przez czterech aktorów, którzy świetnie wcielają się w swoje role. Dzięki temu nie ma problemu z pomyleniem Phoebe z Addy (a te mają tak podobne przeżycia, że inaczej pewnie by mi się obie mieszały),a aktor odgrywający rolę Nate'a fantastycznie moduluje swoje rozdziały (czytanie kwestii Vanessy przez tego lektora - coś cudownego). Taki podział wzmacnia też dynamizm powieści i sprawia, że człowiek się nie nudzi - pierwsze ćwierć książki to bardzo długie wprowadzenie, które fanów uraduje, zaś zwykłych czytelników może zanudzić.

Niestety bowiem książka bardzo długo się rozkręca. "One of Us is Back" jest dowodem na to, że McManus lubi swoich bohaterów i nie chce się z nimi rozstawać, przez co działa sobie i im na szkodę. McManus chce wszystkim napisać szczęśliwe zakończenia, więc wrzuca tu mnóstwo pobocznych wątków i rozmów, by swój cel osiągnąć. To rozpycha fabułę i sprawia, że ostatecznie zagadka kryminalna schodzi na dalszy plan. Rozumiem decyzję, rozumiem sentyment McManus, szkoda jednak, że nie poświęciliśmy więcej czasu na intrygi.

Żałuję tylko, że autorka nie wpadła na lepszy tytuł. "One of Us is Back" brzmi jak zapowiedź powrotu zespołu rockowego, a nie tytuł thrilleru młodzieżowego. Dlaczego nie "One of Us is Dead" czy "One of Us is Missing"? Wszystkie są w mniejszym lub większym stopniu powiązane z fabułą, a żadne nie zdradza czytelnikom za wiele.

W każdym razie "One of Us is Back" jest świetnym zakończeniem trylogii z Bayview. Jeśli lubiliście poprzednie tomy, z pewnością pokochacie trzeci tom. Nawet jeśli nie z powodu fabuły, to na pewno z powodu nostalgicznych.

• LGBT+
  • Pożyczone z biblioteki