Ktoś z nas będzie następny

Okładka książki Ktoś z nas będzie następny Karen M. McManus
Okładka książki Ktoś z nas będzie następny
Karen M. McManus Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Jedno z nas kłamie (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Jedno z nas kłamie (tom 2)
One of Us Is Next
Zysk i S-ka
2022-11-02
2022-11-02
2020-01-07
9788382027303
Adrian Napieralski

Po przeczytaniu części pierwszej, od razu sięgnęłam po drugą. Uwielbiam, gdy w książkach można wrócić do znanego uniwersum - nawet, jeśli wszyscy zgodnie wolelibyśmy więcej Czwórki z Bayview ;)
Nowe pokolenie (choć częściowo znane),nowe zagadki i nowe niespodzianki. Muszę przyznać, że część (jakąś 1/4) rozwiązania dało się domyślić już ze sporym wyprzedzeniem, ale nijak to nie popsuło zabawy. Ostatecznie i tak zaskoczyły mnie pozostałe 3/4 ;) Więc całość oceniam na plus.
Żałuję jedynie, że akcja rozwija się dopiero tak późno - rozumiem, że najpierw niezbędne było zbudowanie tła, ale ludzie jakoś późno w książce zaczynają CHCIEĆ łączyć kropki. Może gdyby wydłużyć nieco te wszystkie poszukiwania i dążenie do wyjaśnienia sprawy, całość wciągała by dużo bardziej.
Mimo to podtrzymuję swoje zdanie: idealna na luźny wieczór, żeby dać się wciągnąć w historię najbardziej porąbanego miasteczka w Stanach ;) No i pełna perełek dla fanów Czwórki.

Siostra osławionej prymuski.
Jej przyjaciel outsider.
Dziewczyna szkolnego sportowca.
Po swojej śmierci Simon Kelleher, twórca aplikacji About That, miał wielu naśladowców. Wielu próbowało kontynuować jego dzieło i szerzyć plotki na temat uczniów liceum Bayview, nikt jednak nie potrafił zaoferować czegoś równie interesującego, co Simon.
Aż pojawił się Nieznany i jego esemesowa gra, "Prawda czy Wyzwanie". Zasada jest prosta, jeśli nie wykonasz przydzielonego ci zadania, cała szkoła dowie się, co ukrywasz.
Phoebe Lawton staje się pierwszą ofiarą gry. Jej najmroczniejszy sekret wychodzi na światło dzienne, a wszyscy dotychczasowi przyjaciele odwracają się od niej. Niedługo potem wyzwanie otrzymuje Maeve Rojas, która po zeszłorocznych doświadczeniach starszej siostry, nie zamierza brać udziału w tej farsie. Kolejnym graczem ma zostać przyjaciel Meave, Knox Myers. Wtedy robi się naprawdę groźnie. Cała trójka zostaje wplątana w intrygę sięgającą głębiej w przeszłość, niż początkowo mogłoby się wydawać.
Wyzwania stają się coraz bardziej niebezpieczne, ale czy warto z nich zrezygnować i ryzykować ujawnieniem własnych tajemnic?
Uczniowie Bayview z przerażeniem i ekscytacją czekają na rozwój wydarzeń. Bo przecież ktoś z nich będzie następny...

Fajnie było jeszcze raz odwiedzić Bayview. Choć szkoła ta oraz jej uczniowie pokazali tu swoje toksyczniejsze oblicze. Nie uczą się na błędach (aż dziwne, że mając w pamięci, jak plotki omal nie zniszczyły życia czwórki ich rówieśników, wciąż tak ochoczo podeszli do idei gry w "Prawdę czy Wyzwanie") i uciekają się do jeszcze większych świństw, przez co stracili w moich oczach...

A jak wypada "Ktoś z nas będzie następny" w porównaniu z poprzednim tomem? Cóż, mamy tu mniej głównych bohaterów, dłuższe rozdziały i nowe postacie, do których musimy na nowo się przyzwyczaić. Wszystko to sprawia wrażenie dość... oderwanego względem "Ktoś z nas kłamie". Wprawdzie pojawia się znana nam już doskonale Czwórka z Bayview, ale ich udział w tej historii jest mocno epizodyczny.

Podobnie jak w poprzednim tomie, zabrakło mi tu śledztwa. I podobnie jak w poprzednim tomie, dopiero końcówka nabiera tempa. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że gdyby podobny klimat – poszukiwanie sprawcy, rozwiązywanie tajemnic i łączenie kropek – utrzymał się przez całą książkę, oceniłabym ją wyżej. Tym bardziej, że te końcowe rozdziały naprawdę mnie zaskoczyły. Jednak oczekiwałam od "Ktoś z nas będzie następny" przede wszystkim bycia thrillerem, a jak na mój gust za dużo było tu wszystkiego innego. Niektóre wątki wydały mi się dość płytkie, niepogłębione, a przez to nieangażujące. Ale nie bez uroku. Zdążyłam przywiązać się do głównych bohaterów, zwłaszcza do Knoxa (bo wydał mi się niemożliwe uroczy) i do Meave (bo znałam ją już wcześniej).

Bawiłam się nieźle, ale czegoś mi zabrakło. Może Czwórki z Bayview? Bo wydają mi się postaciami dużo bardziej zapadającymi w pamięć niż trójka ich następców. Doszły mnie słuchy, że zagranicą pojawił się trzeci tom, gdzie ponownie do głosu dochodzą Bronwyn, Nate, Addie i Cooper i wyłącznie z tego względu może skuszę się na niego w przyszłości. No i wciąż mam do obejrzenia serial.

Siostra osławionej prymuski.
Jej przyjaciel outsider.
Dziewczyna szkolnego sportowca.
Aż pojawił się Nieznany i jego...

Ta książka była bardzo wciągająca. Dalsze losy liceum bayview. Choć ta część była mniej skoncentrowana na samej szkole. Bardzo spodobali mi się bohaterowie i ich problemy a także epizodyczne pojawianie się postaci z pierwszej części.

Świetna kontynuacja, lekka pozycja, która wciąga. Bardzo podoba mi się sposób opisania wydarzeń oraz uczuć bohaterów, dzięki którym fabuła jest zrozumiała i można bardziej wczuć się w historie. Jeszcze lepsza niż pierwsza część!

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Nie tak dobra jak pierwsza część.

Nie tak dobra jak pierwsza część.

Druga z książek o najbardziej plotkarskim liceum w Stanach. Tym razem narracja jest nieco lepsza bo zamiast 4 osób tym razem autorka zmniejszyła ich ilość do 3. Poznajemy nowych bohaterów, pojawiają się także bohaterowie poprzedniej części, ale w rolach drugoplanowych.
Natomiast sama historia wydaje się wtórna. Bohaterowie znowu są raczej stereotypowi i do tego mają podobne problemy jak w poprzednim utworze.
Na pewno plusem jest lekki język l krótkie rozdziały, dzięki czemu szybko się czyta, ale ogólnie książka bez rewelacji.

Może wyrosłam już z thrillerów dla nastolatków. A może ta część nie było już tak dobra jak poprzednia. W każdym razie problemy bohaterów wydawały mi się infantylne, choć przyznam, że główny wątek i jego rozwiązanie mnie zaskoczyły.

Ta część podobała mi się trochę mniej od poprzedniej. Zakończenie było dosyć szybkie i zdecydowanie autorka mogła je pociągnąć dłużej. Wątki romantyczne są fajnie poprowadzone i jest to na pewno atut tej książki.

„Ktoś z nas będzie następny” Karen M. McManus to kontynuacja książki „Ktoś z nas kłamie” (recenzja na klik). Książki, która na początku ubiegłego roku doczekała się ekranizacji na platformie Netflix. Powieść opublikowało Wydawnictwo @Zysk i S-ka, a swoją polską premierę miała już jakiś czas temu. Ja do książki sięgnęłam chętnie. Pierwsza część zaskakująco mi się podobała. Liczyłam na kontynuację emocji i fabuły.

Opowiadana historia toczy się wokół nastolatków z liceum Bayview. Po traumatycznych przeżyciach związanych ze śmiercią Simona, młodą społecznością wstrząsa nowa zabawa esemesowa Prawda czy Wyzwanie. Bardziej odważni realizują zadania zlecone przez Nieznajomego. Mniej odważni lub mniej zaangażowani zostali zadenuncjowani. Wiele sekretów ujrzało światło dzienne niszcząc wątłe młodzieńcze relacje. Nagła śmierć Brandona, lokalnego lowelasa wstrząsa dzieciakami. Co z tym wydarzeniem ma wspólnego ojciec Knoxa, którego denerwują skróty przez niezabezpieczoną budowę syna? Jakie znaczenie dla sprawy mają anonimy otrzymywane przez lokalnego działacza społecznego Eliego? I czy cokolwiek z wydarzeniami ma wspólnego nieżyjący już Simon Kelleher?

Podoba mi się układ książki. Został dostosowany do typowego, młodego czytelnika. Na początku książki autorka zawarła spis osób. Dzięki temu nieczytający pierwszą część bez problemu rozeznają się w bohaterach. Poznają kim jest Maeve Rojas i jej siostra Bronwyn, kim Knox Myers, a kim Phoebe Lawton. Narracja pisana jest z perspektywy pierwszoosobowej. To też pozwala młodemu czytelnikowi na większe utożsamianie się z losami bohaterów, a tym samym na bardziej pozytywny odbiór książki. Powieść podzielona jest na części, na które składają się rozdziały. Każdy rozdział ma określoną datę, a także wskazuje imię bohatera, z perspektywy którego został napisany. Narracja prowadzona jest równolegle. Czasem to samo wydarzenie pokazywane jest z perspektywy Emmy, Phoebe czy Knoxa.

Autorka skupiła się na typowych problemach nastolatków; braku akceptacji, samotności, braku zrozumienia, odwiecznej próby zdobycia akceptacji i licznych perypetiach miłosnych. Miałam wrażenie, że kwestie damsko – męskie zdominowały pomysł na fabułę. Mniej w książce jest thrillera, mniej mroczności i mniej ciekawych wątków dla mnie, więcej tematów obyczajowych i tych drżeń serca, które na szczęście już dawno za mną 😉. Fajnym wtrąceniem były relacje dziennikarskie, też wywiady, a także relacje z czatów internetowych. Dzięki temu prowadzona opowieść dostała jeszcze dodatkowego tempa i różnorodności.

Zdecydowanie książka może podobać się młodemu czytelnikowi. Dla mnie wiele młodych postaci zostało przedstawiony w sposób płaski, bez większego polotu, jednowymiarowo. Praktycznie charakterem nie byłam w stanie odróżnić dziewczęcych postaci, za wyjątkiem Maeve ze względu na jej chorobę. Podobieństwo między taką liczną grupą bohaterów spowodowało, że postaci mi się zlewały, plątały. Same wątki finalnie okazywały się mało znaczące, a finalna tajemnica potraktowana wręcz po macoszemu. Niby jest, a jednak okazała się niczym specjalnym.

Podobało mi się stwierdzenie „nomofobia”, z którym spotkałam się po raz pierwszy. To nic innego lęk przed brakiem dostępu do telefonu komórkowego na który cierpią nastolatkowie. Utożsamiłam się z zaburzeniem selektywnej utraty słuchu. Chyba na nie cierpię, szczególnie w komunikacji z moimi nastoletnimi dziećmi😊. Zrozumiałam również, że temat destrukcyjnej kultury plotkarstwa jest bardzo ważny, szczególnie wśród młodzieży. Więc nie uważam czasu spędzonego z książką za całkiem stracony😊.

• @na więcej

Karen M. McManus Ktoś z nas będzie następny Zobacz więcej