Słowa w ciemnym błękicie

Tłumaczenie: Zuzanna Byczek
Wydawnictwo: Jaguar
Words in deep blue
Bezimienna

Wiele lat temu Rachel zakochała się w Henrym. Dzień przed przeprowadzką napisała do niego list i schowała w swojej ulubionej książce w księgarni, która należała do jej rodziny. Czekała. Ale Henry nigdy nie przyszedł. Teraz Rachel wraca do miasta i do księgarni, by pracować razem z chłopakiem, którego wolałaby już nie zobaczyć. Ale po przykrych przeżyciach, które spotkały jej najbliższych,...

Teraz Rachel wraca do miasta i do księgarni, by pracować razem z chłopakiem, którego wolałaby już nie zobaczyć. Ale po przykrych przeżyciach, które spotkały jej najbliższych, Rachel potrzebuje choć chwili zapomnienia. Brat Rachel utonął kilka miesięcy temu i dziewczyna pogrążona jest w smutku.

Henry i Rachel pracują obok siebie – otoczeni książkami, obserwują rozwijające się historie miłosne, wymieniają listy między stronami. Dzięki temu znajdują w sobie nadzieję. Spoglądają w przyszłość dzięki książkom. Pozwalają sobie uwierzyć, że dostaną od losu drugą szansę.

źródło opisu: http://wydawnictwo-jaguar.pl/books/slowa-w-ciemnym-blekicie/

źródło okładki: http://wydawnictwo-jaguar.pl/books/slowa-w-ciemnym-blekicie/

Oficjalna recenzja
Leśna_czytelnia książek: 448

Biblioteka Listów

Znowu dałam się nabrać! Najpierw moją uwagę przykuła okładka. Jej kolorystyka przywołała na myśl wspomnienie morza, błękitu nieba, błogiego spokoju i relaksu. Potem opis, a w nim zawarte jedno magiczne słowo - antykwariat. Może gdybym sprawdziła jeszcze autorkę, której nazwisko było mi zupełnie obce, nie zdziwiłabym się tak bardzo, gdy okazało się, że bohaterami powieści są nastolatkowie, a nie, jak miałam nadzieję, dorośli ludzie. „No nic, sama sobie jestem winna” pomyślałam i mimo wszystko zaczęłam czytać. I choć od początku wiadomo było jak historia się skończy i jaki może być jej przebieg, rzeczą, która sprawiła, że przeczytałam książkę do końca była niesamowita Biblioteka Listów.

Po trzech latach Rachel wraca do rodzinnego miasta, by spróbować uporać się z bólem po śmierci brata. Tutaj nikt nie wie, że Cal utonął w oceanie, Rachel wciąż może udawać, że mieszka on we Francji, u ojca, wciąż chce badać głębiny oceanów i żyjące w nich stworzenia. Jednak z czasem prawda musi wyjść na jaw, a w poradzeniu sobie z nią może pomóc tylko Henry, jej najlepszy przyjaciel i dawna miłość. I choć początkowo wszystko idzie jak po grudzie – wspólna praca w antykwariacie, który wkrótce ma zostać sprzedany, złamane serce Henry’ego, bolesne wspomnienia Rachel – z czasem wszystko zaczyna się zmieniać dzięki niezwykłemu działowi w antykwariacie, jakim jest Biblioteka Listów. Znajdują się w niej książki, których nie można sprzedać, zapełnione są notatkami, podkreśleniami, rysunkami i wiadomościami. Pomiędzy kartkami ludzie zostawiają sobie listy. Większość z nich trafia do adresatów, lecz zdarza się tak, że wpadają również w niepowołane ręce, jak stało się z listem, który Rachel zostawiła Henry’emu przed wyjazdem.

„Słowa w ciemnym błękicie” to powieść dla młodzieży, której odbiorcą z racji wieku się nie czuję. Natomiast klimat antykwariatu, przywołane tytuły, nazwiska i cytaty (znalazło się nawet miejsce na Borgesa!), są niesamowitym atutem tej książki. Przyznać też trzeba, że dwójka bohaterów to wcale nie są głupie rozwydrzone dzieciaki, a całkiem przyzwoita i mądra młodzież. Cath Crowley i jej „Słowa w ciemnym błękicie” z pewnością przypadną do gustu nastolatkom, myślę, że te x lat temu i ja bym się nią zachwyciła.

Karolina Purłan

WielkiBuk | 2018-05-17
Przeczytana: maj 2018

„Słowa w ciemnym błękicie” zawrócą w głowie wszystkim czytelnikom rozkochanym w literaturze, którzy od tej pory będą poszukiwać takich miejsc jak rodzinny antykwariat z powieści z nadzieją, że gdzieś tam odnajdą miejsce tak wyjątkowe jak Biblioteka Listów. Cath Crowley stworzyła przepiękną, wzruszająca opowieść, którą zachwycić mogą się zarówno starsi czytelnicy, jak i młodsi, dopiero wchodzący w dorosłość. W ujmującej opowieści o miłości zamknęła historię dojmującej tęsknoty, straty i żałoby, ale także rodzącej się nadziei, kiedy wszystko wydaje się już być stracone. Jej bohaterowie w końcu dobrze wiedzą, że piękna literatura może być jak latarnia morska, jak światełko w tunelu dla zmęczonych ciemnością wędrowców.

Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 12 kwietnia 2018

Rachel od samego początku darzyła Henry'ego nieco głębszym uczuciem, jednak on dostrzegał w niej tylko swoją najlepszą przyjaciółkę. Zamiast tego zakochał się od pierwszego wejrzenia w rudowłosej i niezwykle pięknej Amy i jakby zupełnie nie dostrzegając swojej koleżanki, to właśnie z nią pragnął przeżyć ostatni dzień przed końcem świata.

Dziewczyna tuż przed swoim wyjazdem decyduje się pozostawić dla Henry'ego wiadomość w ukochanym przez niego tomiku poezji, po czym nie doczekawszy odpowiedzi, na zawsze odeszła z jego życia. Mimo iż chłopak nadal do niej pisał, nigdy nawet słowem nie wspomniał o pozostawionym przez nią liście.

Minęło wiele lat, a dziewczyna nadal nie odpowiedziała na żadną z wiadomości od Henry'ego, sama zresztą ma ważniejsze rzeczy na głowie. Od pewnego czasu boryka się z traumą i nie potrafi pogodzić się z śmiercią brata, w nocy śni o nim, a po przebudzeniu wydaje jej się, jak gdyby Cal nadal obok niej czuwał. W końcu decyduje się jednak wrócić do swojego...

hawi86 | 2018-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Po dwóch pierwszych rozdziałach, już wiedziałam, że mi się spodoba.
Po kolejnych czułam, że jest niesamowita i bardzo wyjątkowa.
Teraz, kiedy już jestem po lekturze wiem, że jest moją absolutnie ukochaną pozycją.
Niesamowicie klimatyczna książka, o ludziach którzy, kochają książki!
O miłości i jej różnych odcieniach...
O stracie i o tym jak sobie z nią radzić
ale przede wszystkim o słowach, książkach i uczuciach jakie w nas budzą!
Genialna!!

werka777 | 2018-05-02
Przeczytana: 02 maja 2018

ZARYS FABUŁY
Rachel i Henry byli dobrymi przyjaciółmi, choć z czasem dziewczyna uświadomiła sobie, że czuje do niego coś więcej. Kiedy wyjeżdżała, postanowiła wyznać mu miłość pozostawiając odważny list…, na który nigdy nie otrzymała odpowiedzi.

Po wielu latach Rachel wraca do rodzinnej miejscowości. Nie jest już jednak tą samą dziewczyną. Zmienił ją upływający czas i tragiczne doświadczenia przeszłości. Pogrążona w smutku podejmuje się pracy w antykwariacie, musząc stawić czoła przyjacielowi z przeszłości. Tak wiele mają sobie do wyjaśnienia, choć nie tak łatwo zdobyć się na szczerość w obliczu niezrozumiałego rozstania. Ona nie wie, że on nigdy nie przeczytał jej wiadomości. On, wciąż rozpamiętując swoją ex, nie ma pojęcia, że Rachel była w nim zakochana. Czy będą w stanie naprawić popełnione błędy i czy odnajdą wspólną drogę, którą będą potrafili razem iść?

MIŁOŚĆ NIE ZAWSZE JEST OCZYWISTA
To nie jest zwyczajna powieść o banalnej miłości zrodzonej z przyjaźni. Towarzyszą jej...

strefabrunetki | 2018-04-22
Przeczytana: kwiecień 2018

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Cath Crowley, ale jeśli każde kolejne ma być tak samo udane, to chyba jak najszybciej zaopatrzę się w jej pozostałe powieści. Autorka ma świetny styl, dzięki któremu książkę czyta się bardzo szybko i z dużym zaangażowaniem. Wszystko zostało opisane niezwykle prosto i naturalnie, dlatego od pierwszych stron wprost żyłam tą historią, a co więcej - w niej!

Bohaterzy stoją na życiowym rozdrożu. Skończyli szkołę średnią i nadszedł czas wyboru studiów. Jednak przez większą część opowieści, ich wiek gdzieś mi umykał. Czułam, jakbym czytała o kimś znacznie starszym i dojrzalszym. To uczucie było szczególnie silne w rozdziałach z perspektywy Rachel. Również poboczni bohaterowie są godni uwagi. Stanowią idealne dopełnienie fabuły i nie wyobrażam jej sobie bez nich. Barwne i mocne charaktery sprawiają, że kartki przewraca się z jeszcze większą ciekawością.

Nie mogę zapomnieć o oryginalnym tle historii, jakim jest antykwariat rodziców chłopaka, a...

ZaczytanaMajka | 2018-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2018

Jestem zachwycona tą powieścią. Dawno nie czytałam tak uroczej i świetnej powieści, która na dodatek opowiada o książkach. Myślę, że każdy, kto uwielbia czytać powinien się z nią zapoznać. Z kolei Biblioteka Listów to idealne miejsce dla każdego, kto uwielbia zaznaczać cytaty w ulubionych powieściach czy też wstawiać komentarze i swoje przemyślenia na temat fabuły.

Zapraszam:

lub tu:

Miłego oglądania! ;*

kasicek87 | 2018-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2018

Urocza... To pierwsze słowo, które przychodzi mi do głowy po przeczytaniu tej powieści. Magia książek, przyjaźni, młodzieńczych miłości miesza się z żalem po stracie bliskiej osoby oraz bezwzględnością machiny ekonomicznej.
Kawał solidnej literatury, tym razem z australijskiego podwórka, zarówno dla młodych jak i nieco starszych czytelników. :)

To pierwsza książka tej autorki, jaką przeczytałam. Do lektury zachęciło mnie kilka czynników:
opis na okładce, zapowiadający świetny wątek o czytaniu książek
tytuł brzmi interesująco
ładna okładka, na której przedstawione są książki otwarte na dowolnej stronie oraz zamknięte.
Dzieło napisane jest z punktu widzenia głównych bohaterów. Mają oni na imię Rachel i Henry. Kiedyś byli przyjaciółmi. Na przestrzeni lat ich przyjaźń nie przetrwała. Po długim czasie znowu się spotykają. Rachel zaczyna pracę w jego rodzinnym antykwariacie. Sprzedają tam wiele różnych wydań książek. Interes nie przynosi, takich korzyści jakby chcieli. Dlatego zastanawiają się nad jego sprzedażą. Chce tego matka Henry'ego. Czy inni też zachcą? Czy Rachel i Henry nadal będą się przyjaźnić? Tego dowiecie się, czytając. Lektura jest bardzo dobra. Zawiera wiele ciekawych przemyśleń, cytatów. Nie tylko dla młodzieży.

Poniżej niektóre z dwudziestu pięciu interesujących cytatów:

„Podróż w przeszłość jest...

nanssja | 2018-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2018

Rachel wraca do rodzinnego miasta po stracie brata. Podejmuje pracę w antykwariacie swojego dawnego przyjaciela, w którym była zakochana i któremu kilka lat wcześniej pozostawiła list miłosny w ich ulubionej książce. Zarówno ona jak i Henry mają za sobą nienajlepszy czas. Czy pracując razem, w otoczeniu książek, które kochają, odnajdą szczęście i spokój?

To druga po „Goodbye Days” książka Wydawnictwa Jaguar, która zdobyła moje serce. Nie jest to banalna młodzieżówka, którą odkłada się z niesmakiem. Wręcz przeciwnie – to mądra i przejmująca historia o stracie bliskiej osoby i próbach zmierzenia się z nią twarzą w twarz. Dzięki Rachel możemy śledzić etapy rozpoczęcia nowego rozdziału w życiu, który mimo wszystko nie daje gwarancji, że wszystko się ułoży.

Autorka wykreowała świetnych bohaterów, którzy nie są banalni i sztampowi. Mają wiele do zaoferowania, czytelnik nie poczuje się rozdrażniony ich charakterami. Jak na młody wiek są dojrzali, wiedzą czego chcą i dążą do spełnienia...

Amanda | 2018-04-05
Przeczytana: marzec 2018

Tekst pochodzi z bloga: https://amandaasays.blogspot.com/2018/04/sowa-w-ciemnym-bekicie-cath-crowley.html

ODEJŚCIA I POWROTY
Rachel, wyprowadzając się lata temu, była przekonana, że to koniec znajomości z Henrym - w końcu nigdy nie odpowiedział na jej list, a ona sama nie miała już ochoty na jego towarzystwo, chociaż dawniej byli przyjaciółmi. Jednak po utonięciu Cala ucieka znad oceanu, gdzie wszystko przypominało jej o tragedii i wraca do miejsca, w którym jej brat żył i był szczęśliwy. A tam czeka Henry, który... nadal ugania się za Amy.
No właśnie, naszym drugim głównym bohaterem jest Henry - chłopak o artystycznej duszy, kochający poezję i życie marzeniami. Jest przekonany, że kocha Amy z wzajemnością i planuje wspólne podróże. Ale Amy zdaje się, że woli kogoś z bardziej realistycznym planem na życie. Para co chwilę się rozstaje, by zaraz znowu się pogodzić. Czy powrót Rachel wpłynie na ich związek?
Cath Crowley należy zdecydowanie pochwalić za kreację bohaterów. Ani grama...