Perfumeria Złamanych Serc, tom 1 Urzekający zapach konwalii

Okładka książki Perfumeria Złamanych Serc, tom 1 Urzekający zapach konwalii Anna Gras
Okładka książki Perfumeria Złamanych Serc, tom 1 Urzekający zapach konwalii
Anna Gras Wydawnictwo: Fundacja Dobre Słowo literatura piękna
Fundacja Dobre Słowo
2018-02-20
2013-07-31
perfumy literaturakobieca

Czy to na prawdę takie proste? Czy zapach nas definiuje? Co sprawia, że kupując perfumy zawsze wybieram podobne zapachy? To kwestia gustu powiecie. Cóż ... kiedyś też tak uważałam, ale po przeczytaniu powieści Anny Grass zaczęłam mieć wątpliwości. Może to nie upodobanie, a moje cechy charakteru sprawiają, że sięgam po takie, a nie inne perfumy? Hmm...

Anita - ideał kobiety XXI wieku, piękna, zadbana, u szczytu kariery. Na szczęście na razie nie dostrzega, że nie ma wokół niej nikogo życzliwego. Nie widzi swej samotności skupiając się na sukcesach w życiu zawodowym.
Marcin - on już ma to wszystko za sobą. Kariera, pieniądze, sukcesy ... dały mu jedynie chwilową satysfakcję i pozorne szczęście.
No i Dominika - młoda, niesłychanie zdolna, ma na wyciągnięcie ręki to co posiada Anita i to co miał Marcin. Czy da się skusić pieniądzom i błyskotliwej karierze czy też pójdzie własną drogą?

Wydawałoby się, że powieść jest klasycznym romansem. On, ona i ta trzecia. Pozornie banalna historia miłości, odkrywania samego siebie, poszukiwania własnej drogi ... No właśnie ... pozornie ... bowiem pasja z jaką Autorka pisze o perfumach sprawia, że powieść czyta się z zapartym tchem. Przewracając kolejne kartki książki zadawałam sobie nieustannie pytania: Czy to możliwe? Czy naprawdę zapachy odgrywają tak wielką rolę w naszym życiu?
Mogłabym godzinami słuchać ludzi, którzy opowiadają o swoich pasjach. Nie ważne czy są to znaczki, śrubki czy może perfumy. Nie ważne czy podzielam daną pasję czy też nie. Perfumy akurat uwielbiam:)
Czytając powieść Pani Anny Gras miałam wrażenie, że książka pachnie. Nie tylko konwaliami.
Fabuła urzekła mnie znajomością tematu, a także ciekawymi, niejednoznacznymi postaciami. Kim tak naprawdę jest Marcin? Czy Anita rzeczywiście marzy o miłości? Czy Dominika dokona właściwych wyborów? Autorka rozbudza ciekawość czytelnika, nie dając odpowiedzi na wszystkie pytania. Dlatego też z niecierpliwością będą wypatrywać kolejnej części serii. Jaki zapach będzie jej towarzyszyć?

Anita - ideał kobiety...

Anna Gras w powieści "Perfumeria złamanych serc" stworzyła niesamowity klimat, który poprzez miłość, prawdziwe życie i mnóstwo zapachów przenosi nas do całkowicie innego świata.
Główną bohaterką tej książki jest Dominika, kobieta silna i niezależna. Rozpoczyna karierę w firmie, której główną działalnością są perfumy. Nigdy nie sądziłam, że zapachy, które na ogół wybieramy mogą tak bardzo nas określać. Kiedy postać Marcina - byłego szefa firmy, przedstawia nam tajniki, na podstawie których można dobrać do człowieka perfumy byłam w szoku. Jeśli rzeczywiście jest to możliwe, to na prawdę fascynujące zjawisko. Książka nie skupia się jednak tylko na zapachach i perfumach. Dotyka również tematu miłości i poszukiwania szczęścia, na które zasługuje każdy człowiek. Autorka w subtelny sposób daje do zrozumienia czytelnikowi, że z każdej sytuacji jest wyjście, jedyne co potrzeba, to mieć odrobinę chęci na zmiany, których odważył się Marcin. Każdy z bohaterów tej książki jest na swój sposób inny, jednak łączy ich jedno - każdy z nich pragnie miłości i szczęścia. "Perfumeria złamanych serc" to książka, która mocno przemawia do mojego umysłu, myślę, że wielu z Was utożsami się z którymś z bohaterów. Dlaczego? Dlatego, że każdy z nas ma jakieś swoje doświadczenia i pragnienia, które chcielibyśmy spełnić, jednak żyjemy w takim świecie gdzie część ludzi zgubiła pragnienie prawdziwej miłości, ustatkowania się czy życia rodzinnego, co sprawia, że trudno nam porozumieć się na jednej płaszczyźnie.
Anna Gras stworzyła bardzo dobrą powieść, która mocą perfum i miłości wprawia nas w cudowny nastrój i sprawia, że odradza się w nas nadzieja na lepsze jutro i spełnienie naszych marzeń.

Czy zastanawialiście się kiedyś, że to jakich używacie perfum ma wpływ na wiele rzeczy? Że dzięki zapachom ludzie mogą odkryć jakimi jesteście ludźmi i co skrywacie w duszy? Brzmi interesująco, prawda? Sama lubię używać różnych perfum, ale nigdy tak naprawdę nie zastanawiałam się nad tym, że to jakich używam czyni mnie osobą o określonych cechach.

Czy perfumy mogą poprawić humor? Mnie często poprawiają. W listopadowe wieczory, kiedy chłodny wiatr i wilgoć wywołują depresję, lubię psiknąć się pachnidłem, w którym zamknięto zapach wiosennych kwiatów i zielonych liści. Zamykam wtedy oczy i czuję jak wszystko wokół się rozświetla i nabiera kolorów.

Bohaterowie powieści to zwykli ludzie, wyróżniający się na tle społecznym. Dla Anity najważniejsza jest praca, Dominika pragnie robić to co kocha najbardziej, Marcin odnalazł spokój w swojej miejscowości, ale brak mu kobiety u swego boku, a Rysiek to mężczyzna w gorącej wodzie kąpany. Połączyły ich bukieciki konwalii. Od tego czasu ciągle coś się dzieje, a każda z naszych postaci tak naprawdę próbuje odnaleźć siebie i swoje miejsce na ziemi. Czy im się to uda?

To, co wyróżnia tę książkę to niezwykła barwa zapachów i kolorów. Chyba pierwszy raz czytam powieść, w której ważną rolę odgrywają perfumy. A co najważniejsze jest to innowacyjne i przyciągające swoją uwagę. Marcin jest niezwykłym znawcą perfum. A jego dialogi z Dominiką zachwycają wiedzą na ten temat. Stara się on nam uświadomić, że w używanych zapachach tkwi sekret tego, kim tak naprawdę jesteśmy. A wy zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy perfumy, których używacie oddają waszą indywidualność? A może nie miało to dla was żadnego wpływu? Mnie ten świat zainteresował.

Oczywiście lektura nie jest tylko i wyłącznie o perfumach. Spotykamy się tutaj z przyjaźnią, z pragnieniem miłości, z poczuciem samotności będąc w tłumie, z zazdrością i szukaniem własnego ja. Ot, takie zwykłe i ludzkie problemy, z którymi boryka się zapewne wielu z nas. Bo, któż z nas nie pragnie mieć u swego boku osoby, z którą będzie mógł wieść spokojne życie? Któż z nas nie marzy, aby spełniać swoje pragnienia? Czasem jednak stajemy się ślepi na pewne sprawy, szukamy czegoś, tak naprawdę mając to tuż obok na wyciągnięcie ręki. Wystarczy się dobrze rozejrzeć i wsłuchać w głos serca.

- Miłość jest czymś, czego nie są w stanie rozumieć zgorzkniali faceci na zakręcie życiowym - rzucił filozoficznie Rysiek. - Miłość, to coś więcej niż opakowanie, zblazowane pozy, przemądrzałe, udające wieloznaczność frazesy. To związek dusz, który rodzi się powoli, ale jest nieuchronny i w końcu objawi się przeżyciami nie do zdefiniowania.

Autorka wykreowała swoich bohaterów na podobieństwo nas samych. Możemy zagłębić się w ich psychikę i wspólnie z nimi kroczyć przez życie. Dostrzegać ich wady i zalety. Niezwykle wyrazistą postacią jest Marcin. To człowiek, który ma swój charakter. Potrafi rzucać cięte riposty, czasem być zabawnym, a z całą pewnością szczerym do bólu. To postać, która najbardziej przeniknęła do mojego umysłu, pewnie ze względu na swoją specyfikę. Co do Anity miałam mieszane uczucia, czasem nie podobało mi się jej zachowanie. Polubiłam również Dominikę i jej zamiłowanie do zapachów opisywane na blogu.

Książkę czyta się przyjemnie, język autorki jest miły w odbiorze, a sama zaś lektura wprowadza nas w miły nastrój sprawiając, iż nie chcemy odłożyć jej na bok, dopóki nie przeczytamy do końca. Fabuła wciąga nas w swój rytm, pozwalając snuć własne domysły w rozwiązaniu niektórych spraw.

Z niecierpliwością oczekuję kolejnego tomu i dalszych przygód bohaterów.

"Perfumeria złamanych serc. Konwalie" to innowacyjna powieść o ludziach, ich problemach oraz o wielu zapachach, które być może mają wpływ na to, jakimi jesteśmy ludźmi. To książka, którą czyta się z wielką przyjemnością. Pozwala odkryć wiele czynników na które nigdy wcześniej nie zwracaliśmy uwagi. Zachęcam do przeczytania!

czytaninka.blogspot.com

Czy perfumy mogą...

Bardzo dobrze !!!

Nie mogłam się od niej oderwać, kartka po kartce śledziłam losy bohaterów, i poznawałam zapachy. Tak, zapachy, o których jest w książce dużo, o ich symbolu, i znaczeniu dla każdego, co zapachem chcemy przekazać czy też osiągnąć. Oczywiście nie sądźcie że to książka o perfumach, nie - one są tylko dodatkiem do książki, do osób które poznajemy, do ich historii. Zapach dodają książce specyficznego klimatu, aż chce się iść do drogerii i szukać swojej perfumy.

Dominika – asystentka asystenta, młoda, skromna, nieśmiała, kocha konie i czuje się samotna, chce zrobić karierę bo nie wierzy że może jej się udać w miłości, choć o niej marzy, takiej romantycznej i prawdziwej. Jej szefowa jest dla niej ikoną urody i kariery, chce być taka jak ona.

Anita – szefowa Dominiki, niby ma wszystko – jest piękna, markowe ciuchy, ekstra mieszkanie, kierownicze stanowisko, ale sama spędza noce, tęskni za miłością, za dotykiem i rozmową.

Marcin – do pewnego czasu osiągną wszystko, był na szczycie, arogancki, czarujący, ironiczny, ale czy to jego prawdziwe oblicze czy tylko maska pod którą się skrywa? Pewnego razu zabrał swoje rzeczy i wyjechał, mieszka w małej wiosce gdzie zajmuje się projektowaniem ogrodów i uprawą kwiatów, były szef Anity.

Rysiek – poliglota, z zaburzonym dzieciństwem, szuka miłości, choć zachowuje się jak czterdziestoletni nastolatek przeżywający bunt.

Drogi tych czterech osób przecinają się na imprezie promocyjnej nowego zapachu firmy, Marcin z Ryśkiem przywożą konwalie a Dominika i Anita na nich czekają, wieczór obfituje w nieoczekiwane zdarzenia i wspomnienia. Od niego wszystko się zaczyna, spotkania, rozmowy, miłości, zapachy, wspomnienia i oczekiwania, które nie zawsze są tymi których spodziewaliśmy się. Z dłuższej perspektywy okazuje się że mimo że o czymś marzymy i nagle to może nam się spełnić, odrzucamy, bo chcemy czegoś innego, lub przyłapujemy się na tym że czas pędzi a nam coś umknęło.

Czy bohaterowie znajda to czego szukają, czy ich marzenia mają szansę spełnienia, czy miłość istnieje, czy to tylko ułuda? Czy zapach może nas zmienić i uleczyć złamane serce?

Pani Anno kiedy drugi tom, zakończenie którego w końcu się spodziewałam, rozbudziło mój apetyt na dalszą część. Co się będzie działo z bohaterami? Czy ich wybory są tymi co powinny być?
Powieść obyczajowa, styl lekki i płynny, chce się czytać i utożsamia się z bohaterami, współczujemy im, i trzymamy za nich kciuki. Zapowiada się wspaniała seria, którą będę śledzić z zainteresowaniem.
Książka o: miłości, poszukiwaniu siebie i szczęścia, potrzebie akceptacji, dążeniu do celu, samotności.

Pani Anno życzę pani by ta seria wyniosła panią na szczyty list czytelniczych literatury kobiecej. Ma pani świetny, wciągający styl pisania, od książki nie można się oderwać, czekam na następną część.

Anna Gras to autorka znana mi od jakiegoś czasu, za sprawą Miśka - czyli przeuroczego chłopca z książek dla dzieci,("Misiek i fałszerze czekolady", "Misiek i świąteczne obżarstwo") który podbił nie tylko moje serce ale całej rodziny. Styl poniekąd też był mi znany, ale to były książki dla dzieci, byłam bardzo ciekawa jak pisarka poradziła sobie z powieścią dla dorosłych?...

"Wiesz, kiedy człowiek ma największą władzę? … Kiedy ma czas, żeby robić to, co lubi".

Jestem przekonana, że większość czytelników po lekturze pierwszej części tej serii, natychmiast zajrzy na swoją półkę z perfumami, bowiem świat, jaki w swojej powieści otworzyła Anna Gras, jeszcze nigdy nie był tak pachnący i różnorodny. Czy pachnidła w jakiś sposób pozwalają nam zaznaczyć swoją indywidualność i nie są tylko zwykłym przejawem luksusu? Myślę, że "Perfumeria złamanych serc" częściowo odpowiada na to pytanie.

Anna Gras zadebiutowała w 2008 r. powieścią dla dzieci pt. "Misiek i fałszerze czekolady". Była to trzecia książka jaką napisała, gdyż od dłuższego czasu tworzyła wyłącznie do szuflady. Książka ta okazała się sukcesem, bowiem jej fragmenty trafiły do wypisów dla klasy piątej szkoły podstawowej. Następna, wydana część przygód Miśka nosi tytuł "Misiek i świąteczne obżarstwo".

Dominika nie chciała wieść typowego, prowincjonalnego życia żony i matki, dlatego też wyjechała na studia do większego miasta. Po ich skończeniu znalazła pracę w firmie zajmującej się perfumami, zaczynając od posady asystentki. Gdy bohaterka poznaje Marcina, byłego szefa swojej firmy, który o perfumach wie wszystko, jeszcze bardziej zaczyna fascynować ją świat pachnideł.

Dzięki książce Anny Gras poznałam nowy, niezwykle kuszący świat różnorakich zapachów. Zapachów, które jak stara się udowodnić Marcin, potrafią definiować każdego z nas. To niesamowite, ile zawarto w tej powieści wiedzy o perfumach, przekazując ją w taki sposób, że czytelnik natychmiast angażuje swój zmysł powonienia i zarazem wyobraźnię. Inteligentne rozmowy dwójki głównych bohaterów, podczas których czytelnik dowiaduje się o wielu zapachach i historii perfumiarstwa to najbardziej angażująca płaszczyzna tej książki. Coś innowacyjnego, coś pochłaniającego, coś uzależniającego. Wisienką na torcie są natomiast fragmenty bloga Dominiki, która potrafi olśniewająco pisać o perfumach i swoich obserwacjach. Na szczególną uwagę zasługuje w tej płaszczyźnie opis tego, jak według bohaterki pachnie współczesny mężczyzna.

Pierwszy tom "Perfumerii złamanych serc" to świetnie skrojona powieść obyczajowa ukazująca nie tylko miłość i przyjaźń, ale także znak rozpoznawczy naszych czasów, czyli samotność w tłumie. Dominika, jej szefowa Anita, czy też Marcin to młodzi ludzie, którzy pomimo tego, że mają wielu znajomych, gdzieś tam po drodze pogubili się nieco w życiu. Postacie, jakich wykreowała autorka to niezwykle realistyczne kreacje psychologiczne, wśród których najbardziej intrygującym wydaje się Marcin. Mężczyzna, który miał wszystko i w pewnym momencie życia rzucił swoje dotychczasowe zajęcie, zaszywając się na wsi. Jego pewność siebie oraz ironiczne podejście do życia to cechy, które mocno go definiują, nie pozostawiając czytelnika obojętnym.

Książka Anny Gras pachnie wieloma rzeczami – ludzkimi namiętnościami, niespełnionymi pragnieniami, życiowym rozczarowaniem i nadzieją na zmiany, które zawsze mogą przynieść coś dobrego. To powieść, która pachnie także dojrzałą prozą, taką do której chętnie się wraca. Już nie mogę doczekać się drugiego tomu tej serii, podobnie jak konwalii, które przecież niebawem pojawią się w naszych lasach.

Polecam

Polecam

Książka przyjemna w czytaniu. Polecam i czekam na następną część.

Książka przyjemna w czytaniu. Polecam i czekam na następną część.

• Wyd. Nasza Księgarnia
  • Romans
  • Mój patronat medialny
  • Serie
  • Szybka lista:)

Dodaj cytat z książki Perfumeria Złamanych Serc, tom 1 Urzekający zapach konwalii