Dudziak

Ojcze, przebaczam Ci

Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Bezimienna

Prawdziwa opowieść o cierpieniu i przebaczeniu. Mając 8 lat, Daniel poznał kapucyna ojca Joëla Allaza, który podstępem zwabił go do swojej celi i wykorzystał. Jego najbliżsi nie zauważyli, że dzieje się coś złego, a ci nieliczni, którzy coś podejrzewali, przez lata nie zrobili nic. Kiedy dorosły już Daniel odkrył, że jego prześladowca nadal może bez problemu kontaktować się z dziećmi,...

Prawdziwa opowieść o cierpieniu i przebaczeniu.

Mając 8 lat, Daniel poznał kapucyna ojca Joëla Allaza, który podstępem zwabił go do swojej celi i wykorzystał. Jego najbliżsi nie zauważyli, że dzieje się coś złego, a ci nieliczni, którzy coś podejrzewali, przez lata nie zrobili nic. Kiedy dorosły już Daniel odkrył, że jego prześladowca nadal może bez problemu kontaktować się z dziećmi, postanowił zawalczyć o prawdę. Dzięki sile, jaką dawała mu nigdy niezachwiana wiara, opowiedział o swoim doświadczeniu i doprowadził do ukarania ojca Joëla. Choć trudno w to uwierzyć, przebaczył mu. Ale przebaczenie nie oznacza milczenia. Daniel stał się głosem wszystkich, których spotkało podobne cierpienie.

Ofierze pedofila bardzo trudno jest zabrać głos. Dlatego choć o pedofilii mówi się sporo, rzadko kiedy jest to merytoryczna dyskusja dążąca do prób rozwiązania problemu i udzielenia realnej pomocy. Właśnie dlatego książka Daniela Pitteta jest zupełnie nowym i niezwykle mocnym głosem w tej sprawie.

Książka zawiera przedmowy papieża Franciszka i prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Na ostatnich stronach znajduje się wywiad z oprawcą Daniela, ojcem Joëlem Allazem.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,104712,Ojcze-przebaczam-ci

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,104712,Ojcze-przebaczam-ci

Cichousty | 2018-10-06
Przeczytana: 06 października 2018

Trudna książka, ale nie całkowicie zanurzona w kwestii pedofilskiej. Autor opowiada co prawda ze szczegółami co przeżył, ale również w dużej części daje nadzieję opowiadając dzięki czemu i jak sobie w życiu radził i wychodził z traumy przeżytej w dzieciństwie. Polecam wszystkim, bo nie zdajemy sobie sprawy z tego co takie dziecko przeżywa. Doświadczenia ofiary, opisy znaków i zachowań jakie dawał otoczeniu, destrukcyjne wpływanie tych przeżyć na zwykle codzienne i dla większości ludzi prozaiczne czynności, to bezcenna informacje, które wyniosłem z tej lektury. I duża garść nadziei, że nawet po czymś tak okropnym da się żyć.
Książka zawiera również długi wywiad z gwałcicielem, który częściowo pozwala wejrzeć we fragment jego psychiki, tego co nim kierowało i co o tym wszystkim myślał.
Uważam, że każdy powinien tę książkę przeczytać.

Michał | 2018-08-12
Ala | 2018-06-24