Przetrwałam: doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu

Okładka książki Przetrwałam: doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu Maria Buko, Katarzyna Madoń-Mitzner, Magda Szymańska
Maria BukoKatarzyna Madoń-Mitzner Wydawnictwo: Dom Spotkań z Historią biografia, autobiografia, pamiętnik
Dom Spotkań z Historią
2017-09-28
2017-09-28
9788362020805

Okładka książki Ostrzej widzieć. Fotoreportaż w „ITD” 1960−1990. In Focus. Photo reportages from ITD 1960-1990 Katarzyna Madoń-Mitzner, Krzysztof Wójcik (fotograf)
Ostrzej widzie... Katarzyna Madoń-Mit...
Okładka książki Warszawa na nowo. Fotografie reporterskie 1945–1949 Anna Brzezińska, Katarzyna Madoń-Mitzner
Warszawa na no... Anna Brzezińska, Ka...
Okładka książki Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918–1939. A City Regained. Documentary Photography of Warsaw Anna Brzezińska, Monika Kapa-Cichocka, Katarzyna Madoń-Mitzner
Odzyskana. Fot... Anna Brzezińska, Mo...
Okładka książki Sen o mieście. Warszawa lat 50. i 60. na zdjęciach Zbyszka Siemaszki ze zbiorów Agencji FORUM Katarzyna Madoń-Mitzner, Krzysztof Wójcik (fotograf)
Sen o mieście.... Katarzyna Madoń-Mit...

Twórcy zbioru nie ingerują w relacje. Doświadczamy przekazów bardzo bezpośrednich, osobistych, wstrząsających ogromem zła, jakiego doświadczyły maltretowane fizycznie i psychicznie kobiety - niektóre z nich wtedy jeszcze będące dziećmi - i w jakiś szczególny sposób inspirujących tym, że w obliczu tak potężnego okrucieństwa i niesprawiedliwości, udało im się zachować godność i człowieczeństwo.

Mocna, poruszająca do głębi i równie głęboko uświadamiająca lektura. Kolejna ważna książka na te czasy.

Znakomita książka, w której w całości głos zostaje oddany kobietom, które przetrwały gehennę obozów koncentracyjnych (Ravensbrück, Auschwitz-Birkenau),prac przymusowych, łagrów i stalinowskich katowni. Poddawane niewymownym upokorzeniom, torturom w eksperymentach pseudomedycznych, głodzone i gwałcone, po latach dzielą się i mierzą z bolesnymi wspomnieniami i traumami....

Czasem wystarczy pozwolić ludziom mówić aby wydobyć z nich historie skrywane dotąd przed światem.

"Przetrwałam" to zapis 15 opowieści kobiet których młodość przypadła na lata wojenne i powojenne. Młodość brutalnie przerwana przez okupację hitlerowska a następnie życie pod butem wschodniego sąsiada. Młodość naznaczona często wieloletnią niewolą bądź to w niemieckich obozach koncentracyjnych, sowieckich łagrach czy polskich więzieniach.
15 kobiet, 15 historii - historii wstrząsających, ukazujących okrucieństwo i bezwzględność oprawców ale też historii o sile przetrwania i wiary w dobro które tkwi w ludziach. I co najbardziej zadziwiające historii nie pozbawionych poczucia humoru.

Opowieści te ułożone są według dat aresztowania rozmówczyń: od roku 1939 aż po późne lata 50-te. Opowieści snute są nieśpiesznie, bez narzuconego scenariusza. Każda z byłych więźniarek mówi o swoich przeżyciach uwypuklając rzeczy które z jej indywidualnej perspektywy były najistotniejsze. To co we wszystkich historiach rzuca się w oczy to fakt iż wszystkie panie w dniu aresztowania były młodziutkimi kobietami, niektóre wręcz dziewczątkami wchodzącymi w dorosłe życie. Wyrywane z domowych pieleszy, z ramion pierwszych sympatii musiały walczyć o przetrwanie w obozach, łagrach i więzieniach. To właśnie motyw utraconej młodości, najlepszych lat pojawia się w każdej praktycznie opowieści.

To zapis niebywałej, czasami jako mówią to same bohaterki brawurowej i "głupiej" odwagi która nie pozwalała im bezczynnie siedzieć i nie angażować się w walkę z okupantem. Ale jak same mówią: "młode byłyśmy, wtedy inaczej się myśli".

Miałam przyjemność wysłuchać audiobooka z zapisem tych wspomnień w interpretacji Małgorzaty Pieczyńskiej, Kingi Preis i Julii Kijowskiej. Poruszające przeżycie. Piękna, mądra lektura o tym jak silne potrafią być kobiety. I jak godnie można iść przez życie. Słowo "polecam" to za mało.

Ciekawy wstęp, świetnie wybrane relacje. Trudno przeczytać tę książkę szybko, niektóre fragmenty są ciężkie, warto po nią sięgnąć.
Minusem są przypisy, bo nie znajdują się na dole strony tylko na końcu każdej historii, a w wersji ebookowej to trochę utrudnia ich czytanie.
Polecam!

Polecam!

bardziejlubieksiazki.pl

Przetrwałam to 15 wywiadów, opowieści kobiet, które przeżyły sytuacje graniczne – opowiadają o tym, jak udało im się przetrwać i z czym musiały zmagać się później. Nie są to opowieści jedynie o czasie spędzonym w obozie, o czasie opresji. To pełne, zamknięte historie – od urodzenia, wychowania, domu, szkoły. To również był zamysł osób pracujących nad tymi materiałami – by pokazać je nie tylko przez pryzmat cierpienia. Moim zdaniem bardzo słuszny – nie chodzi tu przecież o wyolbrzymienie cierpień czy pokazywanie jedynie dramatu. A może inaczej – właśnie ten dramat jest jeszcze zwielokrotniony i podkreślony przez znajomość życia bohaterek. Poznajemy je, jesteśmy w stanie je polubić, widzimy, że to często zwykłe dziewczyny, młode osoby, takie jak my sami czy nasi znajomi. Osoby, które różnią się od nas jedynie tym, że żyły w nieodpowiednim czasie w nieodpowiednim miejscu. Czy rodzi się w głowie czytelnika myśl, co ja bym zrobił na ich miejscu? Jestem pewna, że tak. Ja niejednokrotnie łapałam taką myśl w głowie, ale nigdy nie odważyłam się zatrzymać przy niej dłużej i spróbować na nią odpowiedzieć. I mam nadzieję, że nigdy nie będę musiała tego robić.

W książce znajdziemy opowieści kobiet, które przeżyły niemieckie obozy koncentracyjne, pracę przymusową, sowieckie łagry, zesłanie oraz więzienia w stalinowskiej Polsce. Poza oczywistą wartością historyczno-poznawczą, ta książka daje czytelnikowi coś jeszcze. Zostawia w nim wiele emocji, często sprzecznych. Choć znamy historię, perspektywa się zmienia, kiedy ktoś nam opowiada o swoim życiu i o tym, co się w nim wydarzyło. Pojawia się niedowierzanie – po pierwsze z powodu tego, że rzeczy, o których kobiety opowiadają naprawdę miały miejsce, a po drugie – że one to przetrwały. Rzeczy, które nie miały prawa się wydarzyć i ludzie, którzy są ich świadkami – to wstrząsające połączenie, które żadnego czytelnika nie pozostawi obojętnym.

Warto zwrócić również uwagę na wydanie – jest bogato ilustrowane (te zdjęcia!),jakość jest doskonała, a do książki dołączona jest płyta CD, na której na której między innymi możemy posłuchać nagrań wypowiedzi bohaterek. Robi to kolosalne wrażenie.

Podsumowując – bardzo podziwiam tych ludzi, którzy chcą dawać świadectwo tego, co się wydarzyło, mimo że bardzo często są to trudne wspomnienia. Podziwiam też tych, którzy docierali do tych ludzi i nagrywali ich rozmowy – niejednokrotnie te opowieści byłyby stracone, gdyby nie ten projekt. Warto i trzeba czytać!

bardziejlubieksiazki.pl

Bardzo ciekawa książka. Historię opowiedziane przez kobiety. Po prostu polecam, wszelki mój komentarz jest zbędny.

• Audiobooki
  • II wojna