Żyje się tylko raz

Okładka książki Żyje się tylko raz Grzegorz Polakiewicz
Okładka książki Żyje się tylko raz
Grzegorz Polakiewicz Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak
2019-06-03
2019-06-03
biografia Grzegorz Polakiewicz wspomnienia

To z całą pewnością nie jest książką o Camino. Historii o samym Camino jest mniej niż 10, a tak to książka jest o życiu młodego człowieka.
Końcówka mocno zabawna, pisząc ironicznie, gdyż jest to pieśń pochwalna dla znajomych i przyjaciół, których autor poznał.
Nie podobały mi się też moralizatorsko-ewangelizacyjne wstawki. Pewnie dlatego, że nie zgadzałam się z nimi teologicznie.
Jednak mam szacunek dla autora za to co robi dla biednych, za to, że potrafi bardzo otwarcie każdemu świadczyć o Jezusie, a wszystko to pomimo ciągłego cierpienia i dotykających go chorób. To taki nasz dr. House, tylko chrześcijański.

Optymizm optymizmem pogania!

Optymizm optymizmem pogania!

Droga zwykłego niezwykłego Grzesia nie jest najprostszą. Życie już nie raz rzuciło mu kłody pod nogi, ale on się nie poddaje, idzie dalej i to z szeroko otwartymi ramionami.
Grzegorz pokazuje ile zauważenie drugiego człowieka może zmienić w jego, jak i naszym życiu. Ile razy w dzisiejszym świecie zdarza się tak, że zabiegani, a być może tak skupieni na sobie, nie zauważamy bliźniego? A przecież jesteśmy powołani do miłości. I to właśnie Grześ nam przekazuje w swojej książce.

Niby nic wielkiego, zwykłe życie z Panem Jezusem Życie Ewangelią, okupione cierpieniem. Postawa otwartości na drugiego człowieka. Traktowanie innych życzliwie i z szacunkiem. Tylko kto tak teraz żyje? W takiej otwartości i zaufaniu? Bez póz, bez masek, bez zabezpieczeń?
Poruszająca lektura, niemal jak spotkanie z człowiekiem innym niż inni, a zarazem zupełnie zwyczajnym. Pobudza do wdzięczności, ale też budzi wyrzuty sumienia.

Autor już na wstępie ostrzega, że nie jest to chronologiczna biografia, tylko zbiór obrazków z jego życia, poprzedzielany wspomnieniami o nim, napisanymi przez prominentnych znajomych. Zadziwiajace świadectwo wiary ciężko doświadczonego przez życie chłopaka. Dobry przykład, jak zdołał przebaczyć ojcu – wzór dla tych, którzy mają coś do wybaczenia osobom, które ich bardzo skrzywdziły, i nie potrafią. Przykłady z życia, jak chrześcijanin powinien traktować bliźnich. Co mnie zadziwia – mama tego młodego mężczyzny była obecna w jego życiu chyba do bierzmowania. A potem już sobie nie przypominam, żeby o niej wspominał, czy jako żyjącej czy jako zmarłej. Może czytałam nieuważnie? Najtrudniej jest kochać tych, którzy są najbliżej nas.

Polecam dla wierzących i szukających.

Grzegorza poznajemy w trasie, a właściwie na drodze pieszej pielgrzymki szlakiem św. Jakuba. I nie byłoby w tym nic dziwnego, bo przecież nasze życie to ciągła pielgrzymka, ale w przypadku Grzesia to rzeczywiście " coś". Mężczyzna mimo młodego wieku jest już bardzo doświadczony przez życie.
Najpierw trudne dzieciństwo, z ojcem o skłonnościach samobójczych, potem choroba, która okalecza go i pozbawia nogi. Ale Grzegorz ma w sobie niezwykły hart ducha, który przyciąga innych potrzebujących, a on daje im swoją pogodę ducha i ogromny apetyt na życie.
Tak nam współczesnym ludziom brakuje takich promyczków na trudny naszej wędrówki przez niełatwe życie. A tu proszę moc pozytywnej energii, optymizmu i radości życia.

Książka jest świadectwem człowieka zanużonego w Bogu, co więcej potrafiącego nieść Go drugiemu człowiekowi.

Książka dla ludzi współczesnych, szukających sensu wiary i miłości w dzisiejszym, pogubionym świecie. Mnóstwo intrygujących wątków. Te wątki to iskry, które mogą wzniecić ogień. Zależy tylko, gdzie spadną...

Bardzo poruszająca książka. Z całego serca polecam !

Bardzo poruszająca książka. Z całego serca polecam !

Ta powieść to historia życia niezwykłego człowieka - Grzegorza Polakiewicza .

Mimo wszelkich przeciwności losu; pomimo tego , że od dzieciństwa Grzesiek choruje, że jego własny ojciec chciał go zabić czy chociażby pomimo tego , że nie ma nogi i chodzi o kulach to Grzesiek jest człowiekiem pogodnym, wesołym, sympatycznym. Takim, który pokazuje nam, że życie ma się tylko jedno i nie ważne jakie problematyczne by ono było to trzeba brać je pełnymi garściami i się nim cieszyć !

Ponadto Grzesiek to człowiek bardzo uczynny i pomocny.

Ta książka to jego osobista opowieść o drodze, którą przebył do tej pory i nadal przebywa. To opowieść o tym jakich ludzi na swojej drodze spotkał - znanych i mniej znanych. W książce znajdziemy też wypowiedzi osób medialnych na temat Grzegorza : to jakim jest człowiekiem i jak do życia podchodzi. Z takich osób można tu wymienić na przykład Małgorzatę Kożuchowską , Antoniego Pawlickiego czy chociażby Jolantę Kwaśniewską .

Warto tu też nadmienić iż Grzegorz jako jeden z niewielu ( raczej) osób zna obu papieży: Benedykta XVI i Franciszka oraz pomimo swojej choroby i niepełnosprawności doszedł do Santiago de Compostela ( Droga Świętego Jakuba ).

Także jeśli o mnie chodzi to polecam sięgnąć po tę biografię chociażby po to by również samemu trochę przemyśleć na czym nasza droga życiowa ma polegać , dokąd ona ma prowadzić.

Bo jak pokazuje nam  historia Grzegorza -  nie można się tak łatwo poddawać ! Chociażby nie wiem co  !

Ta powieść to historia życia niezwykłego człowieka - Grzegorza Polakiewicza .

• Mam do przeczytania
  • Lit. polska
  • Literatura faktu
  • Biografia
  • Motywujące

Dodaj cytat z książki Żyje się tylko raz