Zachęta do filozofii. Fizyka

Tłumaczenie: Kazimierz Leśniak
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wielcy filozofowie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Protreptikos. Physicae Auscultationes
9788301161989
filozofia i etyka
jusola

Zachęta do filozofii (Protreptikos) to odwołanie do naszego zmysłu przyjemności. Nie ma bowiem większej rozkoszy, jak dowodzi Filozof, niż myśleć i badać. Wykształcona, poszukująca i wrażliwa dusza jest szczęśliwa niczym zdrowe i sprawne ciało. Fizyka, słynne i kontrowersyjne dzieło Arystotelesa, pozwala poznać wyobrażenie starożytnych o świecie natury. Przedmiotem fizyki jest wszystko, co...

Fizyka, słynne i kontrowersyjne dzieło Arystotelesa, pozwala poznać wyobrażenie starożytnych o świecie natury. Przedmiotem fizyki jest wszystko, co wiąże się z ciałem, powstawaniem, ruchem i zmianą, co składa się na kipiące bogactwo świata naturalnego, jakby domagając się uporządkowania w perypatetyckich ogrodach. Wywody i opisy są wyrazem fascynacji złożonością natury i jej tworów, szczególnie zjawiska ruchu. Zdają też sprawę z naszego doświadczenia natury, ze sposobu, w jaki przedstawia się ona naszemu zdrowemu rozsądkowi.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/35340/wielcy-filozofowie-t-1.html

Latentis | 2016-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2016

"Fizyka" Arystotelesa sprawia wrażenie dzieła o wiele bardziej dopracowanego i skończonego, niż jego "Metafizyka". Wydaje się również, że powstała nieco później, albo też, że pewne wstępne ustalenia, które Arystoteles przedstawia w "Metafizyce" zostały już powzięte. "Fizyka" składa się z ośmiu ksiąg, z których pierwsze dwie mają charakter najbardziej ogólny i są jednocześnie najbardziej wewnętrznie spójne i przemyślane. Wprowadzają one w przedmiot fizyki, którym są przede wszystkim byty zdolne do ruchu (w szerokim tego słowa znaczeniu), jak również ruch, czas, przyczyny itd. Trzeci księga poświęcona jest filozoficznej analizie nieskończoności, w której Arystoteles zajmuje typowy dla myślenia greckiego pogląd, że nieskończoność jest raczej przejawem występowania w bycie jakiegoś braku i jako taka odległa jest od tego, co doskonałe. Wskazuje Arystoteles również na to, że nieskończoność istnieć może jedynie potencjalnie, ale nigdy aktualnie. Najciekawszą z całego traktatu jest księga...

Michał-Tarnowski | 2016-09-16
Przeczytana: kwiecień 2015

To pozycja dla największych koneserów.
1. Fizykom nie przyda się.
2. Nawet historycy nauki nie muszą tego znać, chyba że zajmują się wczesnymi epokami, tj. do XVII w. włącznie. Jeszcze wtedy było żywych wiele pojęć i przekonań Arystotelesa (także u Galileusza!).
3. Filozofom też przyda się rzadko. Są tam przede wszystkim poglądy Arystotelesa na świat fizyczny, obalone przez naukę – a nie np. bezcenna logika i ciągle cenne poglądy filozoficzne, wyłożone w innych dziełach (jak „Metafizyka”). Pewne aktualne pomysły (np. 4 rodzaje przyczyny bronione przez Ellisa) są też we wspomnianych innych dziełach.

4. Można nawet powiedzieć, że niektórym filozofom to może zaszkodzić. Scholastycy miewają skłonność do odrealnienia, traktowania Tomasza i Arystotelesa jak wyroczni, tak że są gotowi iść na wojnę z ewolucją biologiczną i z teorią względności, bo im nie pasują do aktualizacji potencji i form substancjalnych. Ludzie z takim nastawieniem mogą szukać w „Fizyce” Arystotelesa autorytetu...

Arkadiusz | 2013-02-18

Czytam obecnie te ksiazke i niestety dla mnie to jest maslo-maslane... Moze mi ktos zarzucic, ze nie rozumiem tego dziela, no ale powiedzcie szczerze - co tam mozna rozumiec? Moze moim bledem jest to, ze nie patrze na te ksiazke z perspektywy starozytnych filozofow, tylko z wlasniej XXI- wiecznej perspektywy, jednakze mimo wszystko twierdze, ze skoro Arystoteles byl tak inteligentna osoba, to powinien zajmowac sie rzeczami istotniejszymi niz te, ktore opisal w "Fizyce". Takie przemyslenia nie sa nikomu do niczego potrzebne i nic konkretnego nie przyniosa. Podczas czytania tej ksiazki przypomnialo mi sie jak sam kiedys wymyslilem roznice pomiedzy "zamrozonym" a "zamarznietym" i powiem wam, ze to bylo takie samo maslo-maslane jak u Arystotelesa. Niestety nie bylem w stanie uslyszec opinii innej osoby, poniewaz mojej teorii nie potrafilem drugi raz opisac. Sadze jednak, ze mimo, ze dla mnie moja teoria miala sens logiczny, to nikt inny poza mna nie zdolalby jej zrozumiec. Tak samo wg...

agnesl | 2012-01-08
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Co tu dużo pisać. Pozycja obowiązkowa dla chcących zacząć przygodę z filozofią. Fizyka, jako druga w tym tomiku, nie jest łatwym materiałem do przebycia, ale ukazuje jak zaawansowanym było rozmyślanie w starożytnej Grecji. Polecam gorąco..

Sygryda | 2012-08-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Filozofia
Przeczytana: 04 września 2005

Kwintesencja filozofii, której poznanie umożliwia dalsze wdrażanie się w ten szalenie pasjonujący temat naukowy !

Shasoth | 2016-07-21
Edgware | 2015-09-10