literatura polska
Guinevere7

Janusz L. Wiśniewski napisał pełną rozmachu, niezapomnianą powieść o życiu i śmierci, o wojnie i pokoju, o miłości - nie jednej, o wielu... Od zbombardowanego Drezna, przez tętniący życiem Nowy Jork, po bajeczny atol Bikini wiedzie niezwykła odyseja Anny - młodej Niemki z antyfaszystowskiej rodziny. Z wojennego piekła wyrywa ją Stanley, amerykański reporter, wysłany do Europy, by...

Od zbombardowanego Drezna, przez tętniący życiem Nowy Jork, po bajeczny atol Bikini wiedzie niezwykła odyseja Anny - młodej Niemki z antyfaszystowskiej rodziny. Z wojennego piekła wyrywa ją Stanley, amerykański reporter, wysłany do Europy, by sfotografować nieludzką katastrofę. Wspólna pasja robienia zdjęć postawi ich w centrum wielu ważnych wydarzeń, w różnych miejscach świata.

Jak kochać, gdy widziało się tyle zła? Jak ufać, znając skłonność człowieka do kłamstwa? Jak być szczęśliwym, skoro nie da się - i nie wolno - niczego zapomnieć?

Ponadczasowy, trzymający w napięciu i rozbłyskujący zadziwiającymi szczegółami niczym fotograficzna migawka fresk społeczno-obyczajowy, który nikogo nie pozostawi obojętnym.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2009

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/bikini-janusz-l-wisniewski,p90069006.html

Łokieć_Pana_D | 2016-09-30

Janusz L. Wiśniewski jawi się jako mężczyzna delikatny. Oczywiście nie znam człowieka. Tyle tylko, co pisze. I jak pisze. Ta delikatność, subtelność, ociera się o manierę taniego chwytu. Tylko ociera. Bo to pisanie ma wartość. Nawet, gdy nieco teatralne. To nie jest poza.
Wojna, zrównane z ziemią Drezno. Pierwsze sceny - tak wiemy, że i Niemcy cierpieli. Zmiana planu. Fotograf z Ameryki, wojna z obiektywu. Zgliszcza z budynków. Ruiny z ludzi. Retrospekcje. Próby definiowania: co się stało? To tylko pięć lat. Kolejny plan - osobiste relacje bohaterów. Krótkie spięcia damsko-męskie. Spięcia fizyczne (czyt. seks), emocjonalne, słowne. Kolejność dowolna. Mam zastrzeżenia do postaci kobiecych. Zbyt uległe, stają się tłem. To jednak szkopuł, wizja autora. Książka jest o czymś. Nie tylko czcze gadanie.

Dla wszystkich chcących zapoznać się z moją opinią na temat tej książki proponuje by wpierw zrobili sobie herbatę, nad parującym kubkiem melisy, zrelaksowali się i pozwolili odpłynąć myślom. To jest potrzebne by podejść do tej książki jak do "arcyważnej" powieści klasyka literatury. Ta powieść mimo pokaźnych rozmiarów po jej przeczytaniu nie pozostawi w was obojętnymi. "Wyprani" z wszelkich emocji począwszy od ekstremum obojętności po ekstremum ekscytacji.
Wiśniewski wcielający się jako narrator, w Niemkę( Anne Maria Bleitreu) próbuje odpowiedzieć na wiele pytań. Dlaczego reżim hitlerowski miał tylu zwolenników? Skąd po doświadczeniach II Wojny Światowej w ludziach nadal jest potrzeba "kultywowania rasizmu" wobec innych ludzi? Książki nie da się nawet w prostych słowach opisać. Ją trzeba przeczytać by choćby zrozumieć jako łatwo przychodzi nam zapominać,
"wstrząsających wydarzeń" np. makabry Holocaustu.
Nie ucząc się na błędach, popełniając kolejne. Niemców obarczamy od...

Shimik | 2015-03-26

Cóż mogę powiedzieć o tej książce? Na pewno to iż mnie nie do końca porwała. Może to przez moment w którym została przeczytana a może dlatego że autor nie trafił w mój gust, zdarza się. Oczywiście nie mówię tu że książka była zła tylko nie koniecznie była dla mnie:)

wiech | 2016-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2016

Wspaniała książka mojego ulubionego autora. Mistrza słowa i emocji.
Znów udowodnił jak wielkim jest znawcą kobiecej psychiki. Jak potrafi wczuć się w myśli i pragnienia kobiety.
Niezwykła opowieść. - O okrucieństwie wojny, o miłości, o zaufaniu, o nadziei.
Mądra… smutna książka. Momentami szokuje, wywołuje dreszcze, ale też szarpie i ściska serce.
Wulgaryzmy mi nie przeszkadzały.
Jak dotąd to najlepsza książka Wiśniewskiego jaką przeczytałam. Cudowny klimat, choć tematyka wojenna.
Nie wszystkim odpowiada styl autora. Może nie wszystkich książka zachwyci. Ja pozostaję jego wierną fanką.

Alicja | 2010-09-24
Przeczytana: 24 września 2010

Pierwszy raz Wiśniewskiego czytałam na raty, ale nie dlatego że mi się książka nie podobała, zwyczajnie zaskoczył mnie całkowity brak czasu na czytanie. Ale skończyłam...
Już w trakcie czytania zaczęłam się zastanawiać, kim jest ten człowiek? Po lekturze 'Samotności w sieci' i 'Zespołów napięć' myślałam, że jest kobietą, bo kto wie tyle o kobietach, ile one same. A jego wiedza, dogłębna wiedza znajomości kobiecej psychiki i zachowań jest wręcz zdumiewająca....
Po lekturze 'Bikini' myślę, że on jest czarodziejem, albo ma maszynę czasu. Opisując obrazy zbombardowanego Drezna, powojennych Stanów tak jakby te wydarzenia były jego udziałem, niesamowite przywiązanie do szczegółów, niezwykle przejmujące obrazy.
Czytając to czułam przejmujący ból w klatce piersiowej, miałam wrażenia, że stoję gdzieś obok Anny i razem z nią widzę jej zbombardowany dom, śmierć bliskich.To było niesamowite przeżycie i dziękuję Panu Wiśniewskiemu za tą przygodę z jego książką.
Chciałabym jeszcze dodać, że...

talia44 | 2016-06-14
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 14 czerwca 2016

Tyle pozytywnych opinii o książce Janusza Wiśniewskiego "Bikini", a mnie nie porwała.Zapowiadało się dobrze.Rok 1945,rodzinne miasto głównej bohaterki,Drezno,zostało zbombardowane i zrównane z ziemią.Dużo drastycznych scen wywołujących emocje i współczucie.
Dalej było już gorzej,bardziej banalnie i przewidywalnie.Z powodu nagromadzenia w książce wielu wątków wspomnień i retrospekcji do powieści wkradł się też chaos.
Dotrwałam jakoś do końca,ale muszę przyznać,że bardzo zmęczyła mnie ta książka.

Sylwia | 2011-09-05
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 05 września 2011

Chcesz herbaty? Powiedz teraz, że chcesz herbaty. Powiedz, że chcesz...
Herbata, słowo, które nabrało dla mnie innego, głębokiego znaczenia. Targają mną ogromne emocje. I razem z Anną odczuwam ból, smutek, strach, nienawiść, nadzieję, niedowierzanie, radość, bliskość, przyjaźń, pożądanie i miłość.

atimere | 2015-10-30
Przeczytana: 30 października 2015

Dziwna, dziwaczna, przedziwna książka. Są w niej wartości te małe i te monumentalne. Nie umiem powiedzieć, które są ważniejsze. Jest też w niej sporo ciut tandetnych, oklepanych, schematycznych scen i zbyt pięknych kobiet. Nie jestem nawet pewna, czy ta książka nie jest zwyczajnie naiwna. Ale nawet jeśli tak, to warto ją przeczytać i zastanowić się nad naszym dziś i naszym wczoraj, a może nawet naszym jutrem...

kasandra_85 | 2011-11-26
Przeczytana: listopad 2011

allison | 2011-07-08
Przeczytana: 07 lipca 2011

Moim zdaniem, to najlepsza, najmądrzejsza i najbardziej dojrzała książka Wiśniewskiego.Do tej pory znałam go z opowiadań i powieści współczesnych oraz z felietonów i esejów.
"Bikini" mile zaskoczyła mnie jako powieść historyczna, psychologiczna i obyczajowa. Oprócz pasjonujących i dramatycznych losów bohaterów mamy tu mnóstwo refleksji na temat wojny, pacyfizmu i różnych postaw wobec zła i totalitaryzmu.
Wiśniewski nie jest pierwszym, który stawia pytania o zbiorową i indywidualną odpowiedzialność, o powody, dla których setki tysięcy ludzi dają się porwać chorej ideologii. Nie jest też pierwszym, który próbuje dać na te pytania odpowiedzi. Jednak robi to w sposób bardzo przekonujący, przemyślany, głęboko filozoficzny i prosty zarazem.
Książka jest poruszająca i myślę, że długo jeszcze będę ją w sobie nosić...