Kobieta i mężczyźni

Seria: Nowa proza polska
Wydawnictwo: Świat Książki

Książka ma nadany ISBN w dwóch formatach. Ten drugi to: 8324705570. Los dwóch par czterdziestolatków, mieszkających w Warszawie. Bezdzietny związek Klary i Jacka niszczy pogłębiająca się depresja męża. Gdy Jacek wyjeżdża, Klara zaczyna spotykać się z pewnym biznesmenem. Nieoczekiwanie rozpada się też wzorowe małżeństwo Joanny i Marka, rodziców trojga dzieci. Religijnemu Markowi wydaje się, że...

Książka ma nadany ISBN w dwóch formatach. Ten drugi to: 8324705570.
Los dwóch par czterdziestolatków, mieszkających w Warszawie. Bezdzietny związek Klary i Jacka niszczy pogłębiająca się depresja męża. Gdy Jacek wyjeżdża, Klara zaczyna spotykać się z pewnym biznesmenem. Nieoczekiwanie rozpada się też wzorowe małżeństwo Joanny i Marka, rodziców trojga dzieci. Religijnemu Markowi wydaje się, że z portretu przemawia do niego właśnie zmarły Papież i mówi dziwne rzeczy...

Cuddless | 2011-08-31

Moje kolejne - i zarazem ostatnie - podejście do pani Gretkowskiej.
Wydawało mi się na początku, że książka jest ciekawa. I miałam rację - tylko mi się wydawało.
Historia o niczym, okraszona przedziwnymi metaforami, zupełnie zbędnymi, zupełnie nie pasującymi do całej reszty - tak formy, jak treści.
No i najsłabszy punkt - postacie. Zupełnie nijakie, mdłe. Są - i to jedyne, co można o nich powiedzieć. Nie wzbudzają w czytelniku absolutnie żadnych emocji. Pani Gretkowskiej proponuję, żeby na drugi raz więcej czasu poświęciła charakterom i osobowościom, a mniej narządom płciowym - wszystkim wyjdzie na lepsze, ale jej najbardziej.
Tej pani już dziękujemy.

izabela81 | 2013-10-29
Na półkach: 2013 rok, Przeczytane
Przeczytana: 26 października 2013

Autorka operuje językiem, jakim myśli przeciętny człowiek. Pisze dosadnie jeśli chodzi o akty cielesne i uczucia między partnerami. Powaliło mnie totalnie porównanie paneli podłogowych do sztucznych zębów.

Sonia | 2013-03-09
Przeczytana: 11 marca 2013

To już kolejna moja książka z promocji. Co mnie podkusiło, żeby spomiędzy całej literatury wygrzebać właśnie tę pozycję? Nie wiem i nigdy się nie dowiem. Jednego natomiast jestem pewna: było to moje pierwsze i ostatnie spotkanie z panią Manuelą Gretkowską.

Bohaterowie tej książki są w wieku średnim, a co się z tym wiąże - przeżywają problemy typowe dla tego wieku: depresja, zdrada, chęć odmłodzenia się na siłę (np. przy pomocy młodego kochanka), nawarstwiające się kłamstwa, podwójne życie. Cała książka jest niekończącym się się pasmem trudności. Postacie są nijakie: bez charakteru, bez charyzmy, jałowe.

Treść książki jest nieciekawa. Język koniecznie chce uratować miałkość wydarzeń doprowadzając do przerostu formy nad treścią. Autorka używa zbyt wielu niepotrzebnych metafor i porównań, intelektualnego bełkotu, który niczego nie wnosi. Nie stroni też od częstych i niezbyt taktownych opisów aktów seksualnych, niekiedy przyprawiających mnie o mdłości.

"Wzięła w dłoń twardniejący...

piksele | 2011-09-03
Przeczytana: sierpień 2011

Moja pierwsza książka Manueli Gretkowskiej i ostatnia na najbliższe 10 lat - może mnie jako kobiecie w średnim wieku ta lektura sprawi większą przyjemność.
Póki co, bardzo ciężko mi się ją czytało; wydaje mi się, że to książka szczególnie dla koneserów gatunku, miłośników tego rodzaju literatury. Brakuje jej uniwersalności. W trakcie lektury należy być niezwykle czujnym, ponieważ chwila nieuwagi sprawia, że gubimy się w nieco chaotycznych w moim odczuciu przejściach między sytuacjami. Zapoznając się z dialogami natomiast, odniosłam wrażenie, jakby pani Gretkowska posługiwała się wyjątkowymi skrótami myślowymi, niekoniecznie przejrzystymi dla czytelnika, co również mi nie przypadło do gustu.
Książka jeśli o mnie chodzi nieciekawa, ze znikomym przesłaniem, za to z wyjątkowo barwnymi opisami życia erotycznego bohaterów. A i to po pewnym czasie staje się męczące czy nawet niesmaczne.

Alina | 2010-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Klara jest utalentowanym chirurgiem, który szuka swojej drogi w życiu. Pewnego dnia postanawia rzucić karierę chirurga na rzecz akupunkturzystki, co nie spotyka się ze zrozumieniem przyjaciół, szczególnie męża jej przyjaciółki Joanny, prawniczki.

Widzimy życie Klary od momentu, kiedy jest na studiach i ma romans z profesorem. Zaraz potem umiera jej matka, a osamotniona kobieta postanawia wyjechać do Chin, na stypendium. Chcąc sprzedać mieszkanie, poznaje Jacka, swojego późniejszego męża.

Mijają lata, które zaznaczone są poszczególnymi rozdziałami. Klara i Jacek są szczęśliwi w małżeństwie, odnoszą sukcesy zawodowe do momentu, w którym Jacek podejmuje się nowatorskiego przedsięwzięcia, a jego firma plajtuje. Wpada wtedy w głęboką depresję. Szuka samotności, a swojej chorobie nadaje głębsze znaczenie, uważając, że tylko on może zrozumieć, co się z nim dzieje, mimo iż objawy są podręcznikowe.

Po jakimś czasie Klara znowu wyjeżdża, podświadomie chcąc się uwolnić od chorego męża....

Karolina | 2010-09-24
Przeczytana: 15 czerwca 2009

Książkę kupiłam przypadkiem: zaintrygowała mnie okładka.

Podobało mi się rozwinięcie akcji, nietuzinkowość bohaterów i opisanie podstawowych problemów z nowym spojrzeniem. Główna bohaterka jest kobietą z krwi i kości, za co bardzo ją lubię, choć nie zawsze pochwalam jej wybory.

VirginiaW | 2016-05-31

Długo zastanawiałam się, dlaczego nie podobają mi się książki Manueli Gretkowskiej. I już wiem. Brakuje w nich jakichkolwiek emocji, przynajmniej ja jako czytelnik zupełnie ich nie czuję.

| 2010-09-07
Przeczytana: luty 2007

Bardzo realistyczna dzięki czemu czyta się ją jednym tchem, trochę za dużo pesymizmu i feminizmu ale pozostawia ślad w głowie, kilka przemyśleń i nowego spojrzenia na postawy i problemy.

Yenefer | 2012-08-26
Przeczytana: 2011 rok

Męczyłam tę książkę, każdego wieczora po trochu. Szło mi jak przysłowiowa krew z nosa. Przetrawiłam sto stron i nie ruszyłam dalej! Zaparłam się po trzykroć! Nie potrafiłam dalej zjeść tej quasi-filozoficznej papki. Czytając "Polkę", obiecałam sobie, że więcej nie ruszę książek Gretkowskiej. A jednak! Chwytliwy tytuł,wielki szum spowodowany wydaniem. I masz Ci babo placek - zakalec jak nic! Ta pani konsekwentnie udowadnia, że nie umie pisać i polotu u niej za grosz!

Kami | 2012-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2012

Bardzo realistyczna, lekko ponura ... ale jakże prawdziwa! bez ciumkania, różowych okularów i happy endu, wnikliwe obserwacje na temat problemów stawianych na drodze teraźniejszych związków w Polsce. Zdrady, męczące dzieci, depresja, nie taka praca, to z czym borykamy się na co dzień.
Dojrzała lektura, bravo!