Wyzwanie czytelnicze LC

Latający dom panny Cambelton

Wydawnictwo: Tomasz Dygowski

Arturowi przyszło żyć w niesprawiedliwym świecie, gdzie mieszkańcy Tanterum żyją w ogromnej biedzie, próbując każdego dnia związać koniec z końcem, a wysoko nad ich głowami unoszą się bogate rezydencje tych, którzy zgotowali im ten los. Pewnego dnia głównemu bohaterowi udaje się rozpocząć pracę w jednym z latających domów. Postanawia wykorzystać szansę i zrealizować wizję lepszej przyszłości...

rezydencje tych, którzy zgotowali im ten los.

Postanawia wykorzystać szansę i zrealizować wizję lepszej przyszłości dla siebie i swojej rodziny.
Jednak rezydencja panny Cambelton nie jest zamkiem zadufanego bogacza, lecz miejscem, z którym
wiążą się legendy o bardzo niebezpiecznych przygodach.

Latający dom Panny Cambelton to powieść dla młodzieży i dorosłych. Przedstawia obraz współczesnego
świata, goniącego za pieniędzmi i sukcesem, niezauważającego potrzebujących. Porusza zarówno temat
niesprawiedliwości społecznej jak i przyjaźni, braterstwa i walki o własne szczęście i marzenia.

źródło opisu: https://www.facebook.com/DygowskiTomasz/

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Oficjalna recenzja
Grzegorz książek: 290

Bajka w chmurach

To historia skąpana w kolorach i bajkowych kształtach, pełna przejaskrawień, wyolbrzymień i baśniowości...ale tylko przez kilka pierwszych stron. Dałem się nabrać, że będzie sielanka. Latający świat jednak prowadzi nas do szarych bloków i ludzi fabryki. Bańka mało mydlana, a bohaterowie latających miast oschli i buńczuczni.

Głównym i pozytywnym bohaterem tej opowiastki jest Artur, chłopak, który poza okropną pracą w fabryce, w skrytości marzy o tym, by mieszkać na górze i nie patrzeć w dół. Pewnego dnia jego los się odmienia, gdy dostaje pracę w latającej posiadłości Pani Cambelton, od tego momentu Artur staję się częścią rewolucji.

Bo właśnie o tym jest ta książka, o przemianach, o buncie na zastaną rzeczywistość. Ludzi pracy z opowieści do boju pcha wiara, że wróci to, co było piękne, że wreszcie trawa będzie znów zielona, a jabłoń zakwitnie nowymi pąkami.

Powieść zbudowana na schemacie dobra i zła, okropnego dołu i pięknej góry. Dobrej przeszłości i złej teraźniejszości. To dziwna i ciekawa narracja, bo pisarz przy pomocy baśniowych przestrzeni opisuje mroczne wydarzenia. Dygowski zwinnie przechodzi z koloru w odcienie szarości, napisał „starą bajkę", bo wszystko, co było wzniosłe i bajkowe, zmarniało, a teraz tylko fabryczne dymy szarych kominów.

Życie w tej powieści bywa niesprawiedliwe, a mieszkańcy pełni tęsknoty za utraconym rajem. Tomasz Dygowski, lawiruje między górą a dołem, opowiada o podstawowych wartościach i społecznych frustracjach bajkowym językiem.

Panna...

Panna Cambelton, nieco tajemnicza, okazuje się motorem napędowym całej rewolucyjnej machiny, trochę to zabawne, trochę to smutne i trochę bardzo prawdziwe i życiowe. Zapraszam do lektury, która pobudza wyobraźnię, choć język Dygowskiego jeszcze momentami chropowaty, a zdania kanciaste, to jednak książka godna polecenia i tym małym i tym dużym.

Grzegorz Śmiałek

Brzydka_Kryśka | 2018-11-08