Rozrywacz

Okładka książki Rozrywacz Arwen Elys Dayton
Okładka książki Rozrywacz
Arwen Elys Dayton Wydawnictwo: Uroboros Cykl: Poszukiwaczka (tom 3) fantasy, science fiction
Poszukiwaczka (tom 3)
Disruptor
Uroboros
2018-01-12
2018-01-12
9788328052000
Janusz Maćczak
Poszukiwaczka

No więc książka nie powala, ale ship Dex x Quin życiem hahah.

No więc książka nie powala, ale ship Dex x Quin życiem hahah.

Na półkach: , , , , , ,

*fantastyka dla młodzieży z potencjałem wykorzystam tylko częściowo*

Najkrótsza z trylogii, równie szybko się czyta jak poprzednie części. Jeżeli wcześniej podział materiału nie szkodził tempu akcji, tak niestety tutaj rozciągał i zwalniał znacznie wydarzenia. Zbyt dużo perspektyw, zbyt krótkie rozdziały.
Rozczarowujący happy end.
Nie obyło się oczywiście bez błędów redakcyjnych/korekcyjnych, np. pomylone imiona bohaterów. Zacytuję "perełeczkę":
"Gdy Qiun minęła kolejno wizerunki przedstawicieli wszystkich dziewięciu rodów Poszukiwaczy, malowidła się skończyły." (s.149)- zdanie całkowicie bez sensu :D

Wielkie brawa za wymyślony świat! Całkiem zgrabny, ciekawy i wciągający. Postać Dex'a i jego historia poruszająca i wyjaśniająca wszystko o genezie Poszukiwaczy i wszystkich ich niesamowitych urządzeniach (głupia Quin nie chciała uważnie słuchać, eh). Tytułowy rozrywacz - bardzo ciekawy przedmiot ;)
Chciałoby się poczytać więcej o tym świecie...

*fantastyka dla młodzieży z potencjałem wykorzystam tylko częściowo*

Rozczarowujący happy end.
Nie obyło się oczywiście bez błędów...

3 i ostatnia część serii poszukiwaczka. Pierwszy tom świetny, drugi tom dość słaby, a ten średniawy ale jako ostatni tom nawet dający rade. Lecz raczej nie wrócę do nich ponownie.

"Mamy trzy wymiary, które widzimy i jeden, który czujemy: czas. Ale w rzeczywistości jest ich więcej.
Zwinięte tak ciasno, że swobodnie mieszczą się wewnątrz jednego wahnięcia najsłabszej wibracji Wszechświata,
istnieją inne wymiary, które przenikają się z naszymi własnymi, jak ruchome, splatające się nici."

Poszukiwacze - szlachetni naprawiacze świata - mogą podróżować pomiędzy tymi wymiarami,
by czynić dobro i tępić zło.
"Tyrani i złoczyńcy, strzeżcie się."

Prawidłowego wypełniania tych powinności pilnują trzej Sędziowie.
Ale nie wszystko układa się tak, jak powinno...

I o tym jest trylogia "Poszukiwaczka" Arwen Elys Dayton,
na którą składaja się tomy o tytułach:
1. "Poszukiwaczka" (480 stron),
2. "Podróżniczka" (432 strony),
3. "Rozrywacz" (400 stron).

Moja córka połknęła wszystkie trzy tomy niemalże w okamgnieniu ;-)
Ja przez pierwszy przedzierałam się powoli - zaciekawiona fabułą,
ale zmęczona stopniem skomplikowania tego spektrum ;-)
Na szczęście przez tomy drugi i trzeci śmignęłam szybko.
Za najlepszy uważam tom środkowy, chociaż to w trzecim wszystko się wiąże i wyjaśnia ;-)

Tom pierwszy próbuje nas wciągnąć do świata wymyślonego przez autorkę.
To bardzo zagmatwany świat, a wiele spraw pozostanie niewyjaśnionych.

Troje nastolatków kończy wieloletnie szkolenie na Poszukiwaczy.
Są tuż przed zaprzysiężeniem, co bardzo ich ekscytuje.
Dziewczyna Quin, jej ukochany John i kuzyn Shinobu.
Ich szkoleniu przyglądają się Sędziowie Młoda i Średni.
Najstarszy Sędzia najczęściej przebywa Tam - w Bezprzestrzeni pomiędzy wymiarami.

Szkolenie Poszukiwaczy dotyczy głównie ich umiejętności walki i obrony
(i bardzo dużo tu jest opisów ich treningów).
Zaprzysiężony Poszukiwacz może posługiwać się starożytnym athamenem,
by przemieszczać się pomiędzy wymiarami.

"Athamen stworzono po to, aby pozwalał wielkiemu umysłowi, potężnemu umysłowi, na przekraczanie granic
ludzkiego życia (...). Dlaczego taki umysł miałyby przykuty do jednego miejsca? Jeśli mógłby swobodnie
się poruszać, swobodnie działać, wyobraź sobie, czego mógłby dokonać.
Poszukiwacz, posługujący się athamenem, może pojawić się gdziekolwiek: wewnątrz pilnie strzeżonej twierdzy,
w prywatnej komnacie króla, na słynnym uniwersytecie na drugim końcu świata. W ten sposób może... pomagać losowi. Może poszukiwać najlepszej drogi dla ludzkości, czyż nie? Było moim głębokim przekonaniem, że wielkie umysły
wyposażone w odpowiednie narzędzia mogłyby zmieniać historię."

Treningi są bardzo prawdziwe, można zostać rannym, można stracić życie...
Postrach budzi rozrywacz - broń na zawsze plącząca umysł ofiary.
Przyszli Poszukiwacze uczą się unikać strzału rozrywacza.

John jednak nie zostaje dopuszczony do zaprzysiężenia.
A Quinn i Shinobu po zaprzysiężeniu spada zasłona z oczu:
Poszukiwacze wykorzystywani są do niecnych celów.
Od kiedy tak się dzieje? Czy tak było zawsze?
Czy Quin i Shinobu nadal chcą być Poszukiwaczami?

Na przestrzeni wieków wielu Poszukiwaczy zginęło.
Jak? Dlaczego? Kto jeszcze został?

Bardzo dużo wyjaśnia się w tomie drugim.
Lepiej poznajemy głównych bohaterów oraz Młodą Sędzię.
Dowiadujemy się sporo o przeszłości matki Johna i o uczynkach Średniego Sędziego.
Na scenę wkraczają Obserwatorzy - chłopcy szkoleni przez Średniego Sędziego.
Pojawiają się tajemnicze fokale - hełmy pomagające uporządkować myśli, ale... uzależniające.
Czy John nadal chce zostać Poszukiwaczem?
Czy Quin i John nadal się kochają?

Trzeci tom wiele spraw komplikuje, ale też wiele wyjaśnia
i prawie wszystkie doprowadza do finału.
A postaci są coraz wyrazistsze!
Kto z bohaterów przetrwa do końca?
Kto z kim będzie wspólpracował?
Skąd się "wzięli" Poszukiwacze?
Kim są Sędziowie?
Kto się zmieni?

Autorka co chwila przeskakuje od jednego bohatera do drugiego.
Raz koncentruje się na Quin, potem na Shinobu, Johnie,
Młodej Sędzi lub jednym z obserwatorów.
Bywa, że cofa się do młodych lat matki Johna,
co zrzuca światło na pobudki jej syna oraz późniejsze wydarzenia.

Bardzo to wszystko skomplikowane:
ten świat, zależności między bohaterami,
te uczucia, pragnienia, zmiany planów ;-)

Dużo walk, dużo emocji, dużo wymiarów ;-)

Poszukiwacze - szlachetni naprawiacze świata - mogą podróżować...

W końcu nadszedł czas na ostatni tom trylogii. Trochę się z tym ociągałam, jednak cały czas miałam z tyłu głowy zakończenie drugiego tomu. Musiałam w końcu poznać zakończenie całej historii!

'John wykreślił nim wielki okrąg i athamen przeszył powietrze, przecinając samą rzeczywistość. Spod ostrza athamenu wysunęły się wężowo świetliste i ciemne pasma, tkanka świata, formując anomalię.'

Historia rozpoczyna się w momencie, w którym zakończyły się losy bohaterów wraz z końcem 'Podróżniczki'. Quin i Shinobu prowadzą oddzielne działania w kwestii Poszukiwaczy. Każde z nich poznaje prawdę o świecie oraz o samym sobie. Do czego ich to doprowadzi? Czy świat Poszukiwaczy raz na zawsze zostanie sprowadzony do pionu? Czy losy bohaterów zostaną pomyślnie zakończone?

Minęło sporo czasu, od kiedy czytałam dwa pierwsze tomy. W trzecim nie było zbędnego przypominania wydarzeń z poprzednich części, co bardzo chwalę. Nie lubię, gdy przez kilka pierwszych rozdziałów czytam to, co wiemy już z poprzednich tomów. Jednocześnie nie przeszkodziło mi to we wciągnięciu się na nowo w losy głównych bohaterów. Jednocześnie cieszę się i smucę, bo historia dobiegła końca. Sama opowieść prowadzona jest z perspektywy wielu bohaterów, dzięki czemu poznajemy stopniowo ich historie, które w gruncie rzeczy się łączą. Lubię właśnie w taki sposób prowadzoną historię!

'Ani trochę nie lubiłam Średniego Sędziego. Ale za żadne skarby nie zamieniłabym mojego życia w towarzystwie mistrza. Z nim unosiłam się ponad światem, zamiast przezeń wędrować.'

Jeśli lubicie wykreowany świat fantastyki to polecam wam zarówno tę część jak i całą serię! Warto spędzić czas z bohaterami oraz poznać świat i historię Poszukiwaczy. Polecam, zdecydowanie!

'Nie jestem najodpowiedniejszą osobą do odpowiadania na pytanie, co to znaczy być zwykłym człowiekiem.'

Po przeczytaniu pierwszego tomu nie miałam ochoty sięgać po kolejny. Na moje szczęście sięgnęłam, przeczytałam i byłam zachwycona.
Tom trzeci podobał mi się chyba jeszcze bardziej - akcja działa się w każdym rozdziale - nie było właściwie żadnych postojów, czy zbędnych opisów. Pojawiły się nowe postacie, a także została wyjaśniona historia powstania Poszukiwaczy, dodatkowo ujawnił się główny czarny charakter.
Dla mnie w tym tomie było wszystko, czego oczekiwałam, a nawet sporo więcej.
Były momenty, w których obawiałam się co się stanie z Shinobu oraz jaką ścieżkę obierze Nott, ale i te wątki autorce udało się poprowadzić wspaniale^^. Bardzo podobała mi się także historia Johna i Maud - rozwój ich znajomości i pogłębiająca się relacja spowodowały duży rozwój tych postaci, co również wyszło bardzo dobrze. :-)

Bardzo fajna książka podobała mi się najbardziej z całej trylogii. Fabuła, (pomimo, że nie tego się spodziewałem, jest bardzo ciekawa. Po pierwszej części też spodziewałem się czegoś innego, że historia będzie dotyczyć innych osób. Także same pozytywne zaskoczenia. Sam tom 3 jest bardzo bogaty a akcje oraz zaciekawia fabułą.

Po lekturze "Poszukiwaczki" i "Podróżniczki" byłam ogromnie ciekawa, w jaki sposób Arwen Elys Dayton zdecyduje się zakończyć tę trylogię. Interesujący pomysł na fabułę, sporo akcji, walki, magiczne artefakty oraz podróżowanie przez czas i przestrzeń - spodziewałam się, że będzie co najmniej równie emocjonująco jak w poprzednich tomach. Niestety mocno się zawiodłam.

Tajemniczy Dex wędruje przez bezprzestrzeń wiedziony nieoczekiwanym drganiem jego amuletu. Odnajduje tam uśpioną Quin i zabiera ją z powrotem do świata. Gdy dziewczyna dochodzi do siebie, rozpoczynają wspólną wędrówkę. Dex zaczyna snuć dziwną, zawiłą opowieść o wydarzeniach sprzed wieków, którą Quin początkowo traktuje jak legendę. Dostrzega wyraźnie, że z tym chłopakiem coś jest nie tak, ale ma także świadomość, że bez własnego athamenu jej szanse na odnalezienie Shinobu są bliskie zeru. Zgadza się więc pomóc nieznajomemu, jeśli on później odwdzięczy się jej tym samym. Tymczasem szkolenie Johna pod okiem Młodej Sędzi dobiega końca. Razem udają się na poszukiwania zaginionych członków poszczególnych klanów. Shinobu z kolei pragnie wykorzystać obudzonych Obserwatorów do realizacji swojego planu. Nie jest to jednak wcale takie proste, zwłaszcza gdy fokal coraz bardziej mąci jego umysł.

Przedstawienie czytelnikowi nowego, pełnego tajemnic bohatera okazało się świetnym pomysłem. Za jego pomocą autorka wprowadza naprawdę ciekawy wątek. W finałowym tomie trylogii nareszcie dowiadujemy się, skąd w ogóle wzięli się Poszukiwacze i jak potoczyły się losy pierwszych z nich. Ogromnie spodobała mi się zarówno postać Dexa, jak i opowiedziana przez niego historia. Niemniej dla mnie była ona zdecydowanie zbyt rozwlekła. Rozumiem problemy z pamięcią i z psychiką, no ale bez przesady. Przez większość czasu niewiele się w tej jego opowieści dzieje. Gdy tylko akcja zaczyna nabierać tempa lub pojawia się jakiś interesujący element, on nie może sobie przypomnieć, co było dalej. Więc co chwilę przerywa i denerwuje się, kiedy Quin próbuje uzyskać jakieś odpowiedzi.

Poza tym strasznie denerwował mnie John. Dopiero teraz stał się takim gamoniem czy po prostu wcześniej nie zwróciłam na to uwagi? Podobno wcale nie chce zabijać innych Poszukiwaczy, zamiast tego będzie ich ratował. No i zgadnijcie, co robi. Gdy tylko na horyzoncie pojawia się jego opętana żądzą mordu babka, z miejsca zdradza jej miejsce pobytu potencjalnych ofiar. Po czym grzecznie usuwa się z drogi, jakby był zupełnie nieświadomy jej zamiarów. Aż ręce opadają!

Na tym moje żale niestety się nie kończą. Irytowały mnie powtarzające się błędy w stylu "on" zamiast "ona" i mylenie imion bohaterów. Sprawdzałam chyba z pięć razy, czy to nie jest wersja przed korektą... Niestety. Ktoś się tutaj nie popisał, delikatnie mówiąc. Czytam sobie, czytam i się dowiaduję, że Dex jest ranny, więc Quin opatruje... nie jego, tylko Shinobu. Tyle, że jego w tej scenie w ogóle nie ma, nawet nie zdążyli go jeszcze odszukać. Albo Quin i Dex rozmawiają sobie w cztery oczy. Ona coś do niego mówi, a w odpowiedzi patrzy na nią John i marszczy brwi (i tak, on również był wtedy zupełnie gdzie indziej). Mam wrażenie, że nawet egzemplarz recenzencki poprzedniego tomu był lepiej dopracowany, bo tutaj spotkało mnie jedno wielkie rozczarowanie.

Zwieńczenie trylogii o Poszukiwaczach zdecydowanie nie było tym, czego oczekiwałam. Owszem, autorka miała całkiem dobry pomysł na wprowadzenie nowego wątku, który pomógł w satysfakcjonujący sposób zamknąć tę historię. Jednak jego realizacji nie mogę niestety nazwać udaną. Przeszkadzało mi naprawdę wiele. Opowieść Dexa wlekła się niemiłosiernie. Gdyby skrócić ją o połowę, zrobiłaby na mnie dużo lepsze wrażenie. John irytował tak, że w ogóle nie miałam ochoty o nim czytać i było mi w zasadzie wszystko jedno, co się z nim stanie. A do tego niestaranna korekta i redakcja całego tekstu. W moim odczuciu dobry był jedynie początek i jakieś sto ostatnich stron, kiedy akcja się w końcu rozkręciła.
Trylogię jako całość mogę polecić, gdyż pierwsze dwa tomy wywarły na mnie pozytywne wrażenie. "Rozrywacz" pozostanie dla mnie jednak najsłabszą z jej części.

ogrodksiazek.blogspot.com

„Rozrywacz” to finał trylogii i nie ukrywam, miałam nadzieję, że autorka pokaże w końcu, na co ją stać. „Poszukiwaczka” była średnia, jednak „Podróżniczka” okazała się już o wiele lepsza, dlatego miałam nadzieję, że trzeci tom nie będzie gorszy, a autorce uda się sensownie zakończyć tę historię. Arwen Elys Dayton nie pozostawia w tym tomie miejsca na nudę, akcja w „Rozrywaczu” rozwija się dynamicznie, dzieje się tutaj bardzo wiele, bohaterowie nie mają wręcz chwili wytchnienia. O dziwo nie miałam tym razem żadnego problemu z zaangażowaniem się w tę historię, jak było w przypadku dwóch poprzednich tomów, o wiele bardziej przejmowałam się również losami bohaterów. Moją ulubioną postacią w tej trylogii jest zdecydowanie Quinn, dlatego z wielką przyjemnością obserwowałam, jak rozwijała się i dojrzewała na przestrzeni tych trzech tomów, więc nic dziwnego, że przez całą książkę jej kibicowałam i życzyłam jak najlepiej. Zakończenie „Rozrywacza” jakoś szczególnie mnie nie zaskoczyło, ale nie uważam tego za minus, gdyż jestem zadowolona z tego, jak autorka postanowiła zakończyć tę historię.

W kontynuacji serii Poszukiwaczka śledzimy losy Quinn, Shinobu, Johna, Notta oraz Młodej Sędzi a także poznajemy nowego ale jakże kluczowego dla historii Poszukiwaczy Dexa. To właśnie Dex znajduje Quin Tam i zabiera ją w bezpieczne miejsce. Opowiada jej historię, której był bohaterem i pomaga jej odszukać Shinobu, który w tym samym czasie staje się marionetką Maggie, babci Johna. Chce ona zemścić się na rodach poszukiwacz, którzy źle traktowali jej przodków. W tym celu przejmuję zamierza wykorzystać Obserwatorów stając się ich Mistrzynią. Maud i John kontynuują szkolenie i pomagają innym Poszukiwaczom. Bohaterowie muszą dokonać wyboru czy to co wcześniej robili było dobre czy jednak złe. I czy więzy rodzinne są ważniejsze niż własne sumienie. Bohaterowie dążą do swoich celów nie zważając na przeszkody i trudności.

• Do kupienia
  • Poszukiwaczka