Zaginione miasto Z. Amazońska wyprawa tropem zabójczej obsesji

Okładka książki Zaginione miasto Z. Amazońska wyprawa tropem zabójczej obsesji David Grann
Okładka książki Zaginione miasto Z. Amazońska wyprawa tropem zabójczej obsesji
2010-01-06
Dominika Cieśla-Szymańska
literatura faktu reportaż Amazonia Dominika Cieśla-Szymańska wyprawa zagadka
Inne

Niestety wydaje mi się, że adaptacja filmowa była lepsza niż książka. Autor po prostu nawarstwił zbyt wiele wątków. Oprócz biografii Percy’ego Fawcetta, rysu historycznego dotyczącego odkryć geograficznych i archeologicznych w Amazonii, dodał jeszcze opis własnej podróży śladem tego niezwykłego odkrywcy. Wszystkie te wątki się przeplatały i powodowały chaos w lekturze. Wyglądało to tak, jakby autor chciał po prostu wypełnić jakiś wymóg redakcyjny, co do liczby stron jakie ma zawierać książka i dodawał kolejne elementy do swojej publikacji, by ten wymóg spełnić. Myślę, że jakby książka była skoncentrowana tylko na biografii Fawcetta lub na opisie własnej wyprawy autora, śladem tego podróżnika, to byłaby o wiele lepsza w odbiorze. Oczywiście nie jest to zła publikacja, bo dostarcza bardzo interesujących informacji o ostatnim wiktoriańskim podróżniku oraz o samej Amazonii i czyhających na jej obszarze niebezpieczeństwach. Język i styl także bez zastrzeżeń, więc jest jak najbardziej warta polecenia. Brakuje w niej tylko tej spójności i tajemniczości, którą zawiera adaptacja filmowa.

Spodziewałem się więcej patrząc na film. Fabuła znacznie odbiega od tego co było na ekranie. Natomiast jest to spora dawka ciekawy informacji. Jeśli ktoś lubi tematykę Amazonii powinien sięgnąć po książkę.

Na początku trochę się gubiłem w gąszczu wątków, postaci, epok i opisów, ale z czasem, jak mi się to wszystko poukładało w głowie, to hmmmm - świetna! To jest prawdziwa historia, która przebija wiele filmideł sensacyjnych z egzotycznych rejonów oraz posiada ciekawe tło historyczne i naukowe - nie przytłaczające zwykłego czytelnika. Z przyjemnością spędziłem czas słuchając tej książki, a przy okazji lektury poszerzyłem moją wiedzę "amazońską". Zdecydowanie polecam.
P.S. Słuchałem jej w formie audiobooka z empiku - mają bardzo w porządku lektora.

Fascynująca podróż w głąb Amazonii. Można powiedzieć że to było prawdziwe podróżowanie/odkrywanie świata, fascynacja, poświęcenie, a dziś człowiek wszystko ma na tacy i mało kto to docenia.

Rewelacyjna książka o wierze w swoje przekonania i sile by podejmować kolejne wyzwania. O tym, że świat kryje przed nami jeszcze nie jedną tajemnice. Oraz o tym, że odkrywcy to niesamowici ludzie i gdyby nie ich odwaga i determinacja, nie bylibyśmy tu gdzie jesteśmy, a nasza wiedza o Ziemi byłaby szczątkowa.

2099

Książka przedstawia losy podróżnika Percy'ego Fawcetta, który w Amazonii poszukiwał tajemniczego miasta Z. Książka bardzo ciekawa i zawiera bardzo ciekawe informacje na temat podróżnika jak i samej Amazonii, a także ukazuje w skrócie wyprawy ratunkowe i poszukiwawcze organizowane w XX wieku. Wcześniej obejrzałem film zrealizowany na motywach powieści, jednakże w stosunku do wydarzeń przedstawionych w książce jest on potraktowany wybiórczo, a niektóre fakty zostały wręcz zmanipulowane.

Wszystko, czego można oczekiwać po książce o wyprawie do amazońskiej dżungli. Fascynująca lektura, w którą autor włożył masę rzetelnego researchu.

Powieść przygodowo-przyrodnicza nie należy do mojego ulubionego gatunku. Dość obszerna biografia pasjonata przygód, który w pogoni za marzeniami, by odkryć to, co nieznane, był gotowy poświęcić właściwie wszystko. Jest to także opowieść o człowieku, który w imię zaspokojenia własnej ciekawości potrafił wykonać czynności, o które sam siebie by nie podejrzewał, z kompletnego laika zamienił się w podróżnika. Książka jest nieco eksperymentalnym połączeniem opisów losów nieposkromionego odkrywcy (popartymi fragmentami listów i innych materiałów potwierdzających autentyczność przedstawionych wydarzeń) z zapiskami autora, który zaciekawiony losem odkrywcy postanowił zgłębić tajemnicę zaginionego miasta. Dzięki szczegółowym opisom można poczuć się jak prawdziwy podróżnik i odkrywca bez konieczności doświadczanie mniej przyjemnych aspektów wyprawy.

Bardzo ciekawa opowieść o podróżnikach i odkrywcach... nie będę się rozpisywał. Bez szału, ale na pewno jest to dobra opcja dla czytelników lubiących ten rodzaj literatury.

Komary, larwy pod skóą, robaki, ćmy. Jesli masz entomofobię nie jest to lektura dla Ciebie! Czytając zastanawiam się co pcha człowieka w takie cierpenie. Jeszcze bardziej zastanawia mnie jak można tam zabrać syna.
Książka ciekawie łapie szaleństwo pułkownika. Nie umiem tego inaczej opisać. W tle ciekawa postać jego żony. Ta relacja to chyba pewien znak tamtej epoki. Ciekawa lektura dla osób zainteresowanych odkryciami!

David Grann Zaginione miasto Z. Amazońska wyprawa tropem zabójczej obsesji Zobacz więcej