Papież i Mussolini. Nieznana historia Piusa XI i rozkwitu faszyzmu w Europie

Tłumaczenie: Jan Dzierzgowski
Seria: Historia [Czarne]
Wydawnictwo: Czarne
The Pope and Mussolini: The Secret History of Pius XI and the Rise of Fascism in Europe
historia
Ag2S

Trudno o bardziej odmienne postaci: Pius XI spędził większość życia pochylony nad średniowiecznymi manuskryptami. Benito Mussolini był zanurzonym w teraźniejszości podżegaczem, awanturnikiem i antyklerykałem. Istniały jednak i podobieństwa. Obaj mieli wybuchowy temperament, obaj domagali się bezwarunkowego posłuszeństwa i wywoływali u swoich podwładnych strach, obaj uważali komunizm za zagrożenie. I z czasem docenili znaczenie współpracy.

Papież i Mussolini to opowieść o dwóch ludziach, którzy w tym samym 1922 roku sięgnęli po władzę i zmienili bieg XX wieku. Kiedy w 2006 roku otwarto tajne archiwa Watykanu, a cenne źródła ujrzały światło dzienne, możliwe było wreszcie wyjaśnienie, co połączyło te dwie postaci i jakie były tego skutki. Obrazu dopełniają grube teczki faszystowskiej policji, dokumentujące tajemnice i skandale opisane w raportach donosicieli działających za murami Watykanu.

Analiza źródeł niezbędnych do napisania niniejszej książki zajęła autorowi siedem lat. Przejrzał dwadzieścia pięć tysięcy stron dokumentów. Przebrnął przez niezliczone tomy odtajnionej korespondencji włoskich, francuskich, brytyjskich, amerykańskich i niemieckich dyplomatów, przeczytał dzienniki i pamiętniki. I jak sam przyznał – opracowanie tych wszystkich materiałów i „rozwiązanie starych łamigłówek było zadaniem wprost porywającym”.

źródło opisu: Czarne, 2016

źródło okładki: Czarne, 2016

Olena | 2017-12-28
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 28 grudnia 2017

Świetnie opowiedziana historia walki o rząd dusz między Mussolinim a papieżem Piusem XI, który tak bardzo bał się rozprzestrzeniania czerwonej zarazy – komunizmu, że nie dostrzegł w porę pierwszych objawów faszystowskiej dżumy zanim ta ogarnęła całą Europę. Bogata bibliografia (w tym odtajnione dokumenty z watykańskiego archiwum), wieloaspektowa analiza wydarzeń, wartko prowadzona narracja – David I. Kertzer wykonał naprawdę kawał dobrej roboty. Notki o każdej z postaci na początku książki ułatwiają odnalezienie się w sieci włosko-watykańskich intryg.
Mała uwaga na koniec. Gdyby Pius XI żył dzisiaj i zobaczył, w jaki sposób sprawuje swą posługę aktualny papież Franciszek (otwiera Kościół na wszystkich ludzi, jeździ po całym świecie, nie boi się wypowiadać w trudnych, niewygodnych kwestiach), pewnie obłożyłby go ekskomuniką, a potem znów umarł. :)

Mateusz R | 2017-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2017

Fascynująca lektura o przenikaniu się sacrum i profanum. Książka napisana przystępnym językiem, bogata w przypisy, fascynująca lektura. Dawno nie czytałem czegoś równie wciągającego z półki o nazwie historia XX wieku.

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-10-21
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 21 października 2016

Na temat Duce wiemy sporo, natomiast kim był jako człowiek i polityk Pius XI ?
Na początek skorzystam, jako człek z gruntu leniwy, z tego, czego możemy się dowiedzieć o Piusie XI z poczciwej Ciotki Wiki :-)
Otóż - Ambrogio Damiano Achille Ratti, bo pod takim imieniem urodził się późniejszy papież, był człowiekiem wszechstronnie wykształconym, mającym trzy doktoraty (z prawa kanonicznego, teologii oraz filozofii), znakomitym alpinistą – zdobył między innymi Matterhorn i Mont Blanc.
W swej karierze pracował w Bibliotece Ambrozjańskiej w Mediolanie jako konserwator, muzealnik, zajmował się zabezpieczaniem starodruków i zdobył tam gruntowną wiedzę historyczną. Był nuncjuszem apostolskim w Polsce. Dewiza Piusa XI brzmiała "Pokój Chrystusa w państwie Chrystusa" i jako zwierzchnik Kościoła katolickiego postanowił zaangażować się w łagodzenie skutków wojny na świecie. Jedną z jego pierwszych inicjatyw była inauguracja (23 grudnia 1922) działalności Akcji Katolickiej.
Czyli jednym...

tala_89 | 2016-09-12
Przeczytana: 12 września 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka Davida I. Kertzera jest pod każdym względem znakomita. Autor w niezwykle fascynujący sposób opowiada o roli jaką Watykan odegrał w powstaniu i umocnieniu reżimu faszystowskiego we Włoszech. Kościół nie tylko nie potępiał przyznania Żydom statusu obywateli drugiej kategorii, ale wręcz dostarczał najważniejszego uzasadnienia dla tej polityki. Historia relacji Piusa XI i Mussoliniego jest i nieznana i szalenie ciekawa, pełna zaskoczeń i emocjonalnych wzlotów i upadków. Kertzer barwnie opowiada historię dwóch ludzi, którzy w tym samym roku sięgnęli po władzę i wspólnie zmienili bieg dwudziestowiecznej historii.

Poza odkryciem i wywleczeniem na światło dzienne niewygodnych i kompromitujących faktów (przez lata skrywanych w Tajnym Archiwum Watykanu)dotyczących Piusa XI i jego otoczenia, zwłaszcza Eugenio Pacellego - przyszłego papieża, Kertzer dostarcza szeregu ciekawostek odkopanych w notatkach faszystowskich szpiegów, prywatnej korespondencji, bazgrołach Ducego na marginesach...