Komisarz Gordon. Pierwsza sprawa

Tłumaczenie: Barbara Gawryluk
Cykl: Komisarz Gordon (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Kommissarie Gordon. Det första fallet
Edunia

Łapy do góry! Detektyw Gordon złapie każdego futrzanego przestępcę w swoim lesie! Bestsellerowa szwedzka saga kryminalna dla najmłodszych czytelników w końcu po polsku! Komisarz Gordon, prywatnie ropuch i miłośnik ciasteczek, jest szefem policji i słynnym detektywem, którego boją się wszyscy przestępcy. Dba, by w lesie panował porządek i nikomu nie działa się krzywda. Kiedy więc wiewiórce...

Łapy do góry!
Detektyw Gordon złapie każdego futrzanego przestępcę w swoim lesie!

Komisarz Gordon, prywatnie ropuch i miłośnik ciasteczek, jest szefem policji i słynnym detektywem, którego boją się wszyscy przestępcy. Dba, by w lesie panował porządek i nikomu nie działa się krzywda. Kiedy więc wiewiórce Walerii ginie ponad dwieście orzeszków, przechowywanych z myślą o zimie, detektyw Gordon musi wkroczyć do akcji. Śledztwo okazuje się niełatwe, jest wielu podejrzanych, a fałszywych tropów jeszcze więcej.

Czy komisarz Gordon i jego dzielna asystentka Myszka Paddy rozwikłają zagadkę?

Pierwsza sprawa to jak sam tytuł wskazuje pierwszy tom przygód komisarza Gordona. Cykl stworzony przez szwedzkiego pisarza Ulfa Nilssona i znakomicie zilustrowany przez graficzkę Gitte Spee ujmuje ciepłem, humorem i zabawnymi zwierzęcymi postaciami. To nie tylko znakomita rozrywka, to także dowód, że na kartach jednej książki mogą się spotkać dwie szwedzkie tradycje – pisania wciągających kryminałów i tworzenia niezwykłych książek dla dzieci.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4569/...(?)

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4569/...»

Petra | 2019-07-05
Na półkach: Przeczytane, Dzieciowe, 2019
Przeczytana: 05 lipca 2019

Już od pierwszego zdania można poczuć klimat norweskiego kryminału. Kryminału dla dzieci. Całkiem zgrabnie poprowadzona historia, w której w zasadzie nie ma przemocy. Jest tylko jeden bardzo zmęczony życiem policjant i jego urocza asystentka. Testowane na pięcioipółlatku.

Zabookowane | 2018-11-28

Serie detektywistyczne dla dzieci od lat zajmują ważne miejsce na półkach księgarń i bibliotek. Wśród autorów zaś dziecięcych kryminałów prym wiodą – jakże by inaczej! – Skandynawowie. Wystarczy tu wspomnieć chociażby o niezwykle popularnym cyklu „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka i Heleny Willis (notabene, podobnie jak seria o Komisarzu Gordonie, w znakomitym tłumaczeniu Barbary Gawryluk). Tym razem chcę Wam opowiedzieć o książce popularnego szwedzkiego pisarza, Ulfa Nilssona, wielokrotnie nagradzanego (m.in. Nagrodą Astrid Lindgren za całokształt twórczości) autora książek dla dzieci i młodzieży, a także członka Szwedzkiej Akademii Książki dla Dzieci. Zapraszam was do pewnego lasu, na posterunek policji, któremu szefuje silną ręką (łapą? kończyną?) Komisarz Gordon, niemłoda już, wielce roztropna ropucha.

W „Pierwszej sprawie” (jak tytuł wskazuje, rozpoczynającej cykl) czytelnik trafia na posterunek Komisarza Gordona któregoś mroźnego zimowego dnia, wraz z...

Lady_Ivonna | 2018-05-28
Przeczytana: 28 maja 2018

Zajrzałam do niej z ciekawości - i rzeczywiście, lektura dla młodszych amatorów kryminałów - pisana z polotem. Znakomita :)

IgaWlog | 2018-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2018

Gdy otworzycie pierwszą stronę to tom była mapa która nazywała się
"MAPA REJONU POLICYJNEGO KOMISARZA GORDONA " i tam było napisane wszystko na przykład gdzie mieszka złodziej i takie inne,ale na prawdę no mówię wam ! książka bardzo fajna.

polecam Laura Cichopek!

ORZECHY SKRADZIONO!

MIEJSCE PRZESTĘPSTWA: las, a dokładnie dziupla Wiewióry Walerii
RODZAJ PRZESTĘPSTWA: kradzież 204 orzechów z dziupli Wiewióry Walerii.
POKRZYWDZONA: Wiewióra Waleria
PODEJRZANI: WSZYSCY mieszkańcy lasu
SPRAWĘ PROWADZI: Komisarz Gordon i jego asystentka Paddy.

W rejonie policyjnym Komisarza Gordona, na ogół panuje cisza i spokój. Niestety, do czasu. Pewnego wieczoru bowiem, na komisariat wpada rozhisteryzowana Wiewiórka Waleria. Małe zwierzątko odkryło właśnie, że została pozbawiona 204 orzechów. Na posterunku, za biurkiem zastaje siedzącego a raczej drzemiącego komisarza kryminalnego, szefa policji i szefa detektywów w jednym, słynnego Ropucha Gordona. Wiewiórka z trudem zdołała wytłumaczyć komisarzowi, co jej się przytrafiło. Na szczęście poszkodowana, trafiła do najlepszego (choć jedynego) śledczego w okolicy.

Tak właśnie Komisarz Gordon, rozpoczyna pierwszą sprawę. Czy uda mu się ją rozwiązać i złapać sprawców? Nie jest to łatwe, bo wszystkie ślady...

Bożena | 2018-04-04
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

Właściwie mogłabym przepisać opinię @Monika KanapaLiteracka. Nic dodać, nic ująć. Bardzo spodobały mi się ilustracje, nienachalne, malarskie i nastrojowe. Oczywiście treść i sposób jej podania również rewelacyjny. Z niecierpliwością czekam na kolejne części.
PS. Dziękuję @Alisson za recenzję, bo to dzięki niej zainteresowałam się tą książeczką.

Monika KanapaLiteracka | 2018-03-06
Na półkach: Przeczytane, 2018, Na regale
Przeczytana: 06 marca 2018

Jak widać Szwedzi zaszczepiają w sobie miłość do kryminałów już od dziecka. Labirynt zagadek i tropienie rozwiązania wysysają z mlekiem matki. Ulf Nilsson karmi swoich najmłodszych czytelników wciągającą, zabawną i ciepłą historią pościgu za złodziejem.
Czy pościg za złodziejem może urzekać?
Owszem. Może czarować, bawić i moralizować. Uczyć pozytywnych emocji i wskazywać właściwą drogę relacji międzyludzkich. Wszystko w stu gęsto zilustrowanych stronach.
Książka z gatunku kryminał dziecięcy jest tak naprawdę kwintesencją łagodności i dobroduszności. Nie ma w niej grama agresji i złości. Jest za to chęć niesienia pomocy i zadośćuczynienia. Podkreślone są walory przyjaźni i tego, że czasami lepiej jest przymknąć oko na niektóre zdarzenia, co również stanowi lekcję dla rodziców.
Należy zwrócić uwagę na świetne grafiki, które nie zahipnotyzują małego czytelnika zbyt jaskrawymi kolorami i wyolbrzymianiem scen. Wszystko jest zachowane w spokojnej tonacji, stylizowane na rysunki...

Kasia | 2018-03-04
Przeczytana: 07 marca 2018

Kiedy jest najlepsza pora, by podsunąć dziecku do przeczytania pierwszy kryminał? Oczywiście jak najwcześniej! Dzięki serii o komisarzu Gordonie, statecznym, choć nieco leniwym ropuchu pilnującym porządku w lesie, już nawet kilkulatki mogą ruszyć tropem przestępców.

Cała opinia:

KrainaKsiążkąZwana | 2018-03-03

Książka idealnie sprawdzi się wśród dzieci starszych, szczególnie takich, które rozumieją już dłuższy tekst oraz wśród tych, które ćwiczą biegle czytanie. Ta pozycja z całą pewnością ich nie zawiedzie, ponieważ sama historia, jak i wykonanie są naprawdę dobre! Polecam!

Całość: http://www.kraina-ksiazka-zwana.pl/2018/03/komisarz-gordon-pierwsza-sprawa-ulf.html

aggie | 2018-02-24
Przeczytana: 2018 rok

Ta książka doskonale odzwierciedla pewien rytm jaki rządzi tegorocznymi feriami: potrzeba bezruchu i rozsadzająca od środka energia. Ja i moja córka. Wewnętrzny młodzieńczy pęd wyciskający z chwil dosłownie wszystko, co w chwilach zawrzeć można, powstrzymywało tylko głośne czytanie. Bezruch i bezruch z ruszającymi się ustami (plus przerwy na pytania, ale traktujmy to jako specyficzną inercję).
Oto wkraczamy w zimowy las. Fajnie i puszycie, ze dwa metry śniegu. Pewien przesympatyczny ropuch znany w całym lesie jako Komisarz Gordon, najchętniej zasnąłby pod kołderką, napiwszy się wcześniej ciepłej herbatki i przygryzłszy ciasteczko z marmoladą. Gdzie mu tam ganiać po śniegach, włazić w nory i tropić złodziei. Nie lubi jak coś się dzieje, nie lubi stosować kar, wsadzać za kratki, a więzienie w jego mniemaniu powinno przyciągać i stać się domem dla bezdomnego. Doprawdy nie ma w sobie nic z Komisarza Gordona, niezmordowanego stróża prawa z Gotham City, jest bardziej Ricardo Tubbsem. Nie...