Mademoiselle Oiseau i listy z przeszłości

Okładka książki Mademoiselle Oiseau i listy z przeszłości Lovisa Burfitt, Andrea de La Barre de Nanteuil
Okładka książki Mademoiselle Oiseau i listy z przeszłości
Lovisa BurfittAndrea de La Barre de Nanteuil Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Mademoiselle Oiseau (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Mademoiselle Oiseau (tom 2)
Mademoiselle Oiseau and the Letters from the Past
Wydawnictwo Literackie
2017-11-23
2017-11-23
Maria Jaszczurowska

Okładka książki Mademoiselle Oiseau w Argentynii Lovisa Burfitt, Andrea de La Barre de Nanteuil
Mademoiselle O... Lovisa Burfitt, And...
Okładka książki Historia Mademoiselle Oiseau Lovisa Burfitt, Andrea de La Barre de Nanteuil
Historia Madem... Lovisa Burfitt, And...

Nie ma nic tak naprawdę w tym dziwnego, kiedy to pojawia się w świecie dziewczęcym niepewność siebie, gdyż występuje przeszkoda kolidująca z odkrywaniem tego, czego się nie zna, nie wie o sobie nic. Tajemnica skrywa, co prawda wiele dróg, które niekoniecznie chcą, aby je poznawać. Czy istnieje taka możliwość dokonania wszelkiego rodzaju zmian, które nie zawsze mają na to wpływ, o ile kiedyś nie myślano o tym, że będą one miały wielkie znaczenie w zależności od tego, czy się da tak żyć, jak dotychczas nie zapominając o tym, co było kiedyś?

Gdy rozpoczyna się czytać książkę pt.''Mademoiselle Oiseau i listy z przeszłości'' należącą do Cyklu: Mademoiselle Oiseau (tom 2) autorstwa Pań Andrea de La Barre de Nanteuil, Lovisa Burfitt można się w opisywanym świecie występujących głównych bohaterek nieco pogubić. Wynika to z samej treści, gdyż za wiele nie wiemy nic o samej Mademoiselle Oiseau z powodu tego, że zostawiła za sobą przeszłość i nagle zniknęła i czy tam, gdzie się znajduje, obecnie jest, szczęśliwa to pytanie się nasuwa jako pierwsze, gdy zapoznaje się z jej losami.

Jedynie ślad pozostał w postaci jednej z bohaterek imieniem Isabella, sąsiadka Mademoiselle Oiseau, która musi rozwiązać zagadkę związaną z tym, co ukrywa się pod tym, co jest dla niej obce, a chwilami znikome. Na szczęście nie jest z tym wszystkim sama. Polubiłam ją pomimo tego, że tak jak każdy z nas ma wady i zalety. Za to potrafi być odważna, otwarta czekające na nią nowe wyzwania.

Tej książki nie czytało mi się szybko. Opisywane najważniejsze wątki były nie zawsze pełne jasności, w momencie, kiedy chce się rozwiązać najważniejszy klucz, który mógłby wiele pomóc w poznaniu przeszłości, która była skrywana od samego początku i silnie strzeżona.

Wykonane zostały piękne ilustracje obrazujące wyrazistość przedmiotów oraz występujących bohaterów, odsłon Paryża, które znamy na podstawie opowieści i z fotografii.

Czy warto podążać za tajemniczą przeszłością, klimatycznymi miejscami, wspomnieniami o tym należy się, przekonać, czytając tę książkę?

Wydawnictwu Literackiemu dziękuję za podarowanie mi do zrecenzowania książki pt.''Mademoiselle Oiseau i listy z przeszłości'' należącą do Cyklu: Mademoiselle Oiseau (tom 2) autorstwa Pań Andrea de La Barre de Nanteuil, Lovisa Burfitt.

Czy znacie Mademoiselle Oiseau?
To paryska ekscentryczna elegantka - bohaterka trzech książek
autorstwa Andrea de la Barre de Nanteuil:
1. "Historia Mademoiselle Oiseau",
2. "Mademoiselle Oiseau i listy z przeszłości",
3. "Mademoiselle Oiseau w Argentynii".

Uwiodły mnie te książki i zaczarowały :-)

Najpierw zwabiły mnie rysunki Lovisy Burfitt!
Duże i małe, pastelowe, z detalami w wyrazistych kolorach,
niektóre rysowane z rozmachem, inne z niedbałymi szczegółami,
przykuwają wzrok i zachwycają!

Kim jest tytułowa bohaterka?
"Mademoiselle Oiseau wygląda jednocześnie jak młoda dziewczyna i starsza pani.
Jest bardzo szczupła, tajemnicza, a na głowie ma burzę gęstych kręconych włosów.
Jej fryzurę zdobi zbiór dziwacznych piór, cekinów, woalek i ptasich gniazd. (...)
Spod gęstwiny nieokiełznanych loków spoglądają wielkie czarne oczy, a niżej zauważymy wiśniowe usta.
Mademoiselle Oiseau maluje się jak aktorka z filmu niemego. Sama jednak wcale nie jest cicha.
Co jakiś czas na ulicy słychać potok francuskich przekleństw, rzucanych nad głowami
Bogu ducha winnych przychodniów.
Mademoiselle uwielbia czerń, ale mimo to ma się wrażenie, że przez cały czas błyszczy.
Wokół szyi i na nadgarstkach owija sobie długie sznury pereł, które lśnią i wydają ciche,
przepełnione nadzieją dźwięki. Bujne włosy i perły sprawiają wrażenie ciężkich,
ale Mademoiselle Oiseau porusza się zwinnie jak kot, choć chodzi na niesamowicie wysokich,
stukających obcasach. (...)
Mademoiselle nigdy nie wychodzi z domu. Nawet po croissanta albo zapiekankę z porów,
którą codziennie jada na obiad."

Mademoiselle Oiseau to wielobarwna, nieprzewidywalna postać,
która kojarzy mi się z dorosłą Pippi (gdyby tylko Pippi porzuciła praktyczność
i zechciała chodzić w szpilkach) ;-)

Drugą bohaterką jest 9-letnia Isabella - sąsiadka Mademoiselle Oiseau.
Szara, nieśmiała myszka, która w tej trylogii nieco się przeobrazi :-)

Nie umiem dokładnie powiedzieć o czym jest pierwszy tom,
oprócz tego, że spotykają i poznają się te dwie bohaterki.
Ale to właśnie ten tom zachęcił mnie do czytania dalszych.
Co więc w nim jest takiego przyciągającego?
Niewiele się dzieje, ale jest dużo ilustracji i magiczny klimat :-)

Tom drugi to odkrywanie przeszłości.
Prawie nie ma w nim Mademoiselle Oiseau, ale i tak wszystko się kręci wokół niej.
Pojawia się druga dziewczyna oraz akcja. Jest więcej tekstu, ale rysunków nadal jest dużo.

Trzeci tom jest najlepszy!
Cudownie łączy przeszłość z teraźniejszością oraz różne części świata i różne rodziny.
Jest nie mniej zwariowany od poprzednich i sporo opowiada o Matyldzie - starszej siostrze
Mademoiselle Oiseau.

Baśń to, czy poezja?
Magia, czy marzenia?
Czyta się dobrze.
Ogląda z rozkoszą.
Polecam! :-)

Czy znacie Mademoiselle Oiseau?
To paryska ekscentryczna elegantka - bohaterka trzech książek
autorstwa Andrea de la Barre de Nanteuil:
1. "Historia Mademoiselle Oiseau",
2. "Mademoiselle Oiseau i listy z przeszłości",
3. "Mademoiselle Oiseau w Argentynii".

Uwiodły mnie te książki i zaczarowały :-)

Najpierw zwabiły mnie rysunki Lovisy Burfitt!
Duże i małe, pastelowe, z...

„Mademoiselle Oiseau i listy z przeszłości” (T. 2 z 3) - To cudowna opowieść pełna magii i tajemnic - skrywanych w opuszczonych rodzinnych zakamarkach, to wracające wciąż żywe wspomnienia▪️To tutaj, przeszłość miesza się z teraźniejszością a nieodparty urok paryskich uliczek, sprawia że czytelnik ma ochotę zamknąć oczy i skosztować kawy wraz z Oiseau na jednej z nich▪️Książka jest niesamowicie kobieca i zawiera obłędne ilustracje obrazujące główne bohaterki i ich cudowne zwierzęta ▪️Nie wiem, czy to magia, czy to Paryż, czy kobieca natura .... sprawiły, ze tak dobrze czytało się każde słowo▪️ bo przecież „(...) rzeczy stają się takimi, jakimi ty chcesz je widzieć”▪️ Gorąco polecam na długie jesienne wieczory, a już powoli sięga po kolejne przygody Oiseau- w sumie zaczęłam od środka, ale to chyba Paryż mnie zwabił ❤️

Skończyłyśmy drugi tom opowieści o nietuzinkowej Mademoiselle Oiseau. Autorka znowu przenosiła czytelnika w ciekawe przestrzenie. Dzieje się mnóstwo niezwyczajnych historii, odkrywamy karty coraz to nowych tajemnic, niebywałych opowieści z życia sióstr. Tym razem tytułowa bohaterka leci z wizytą do siostry, która przebywa w Wenecji. Tymczasem mieszkaniem opiekuje się Isabella, a pomaga jej Isis. Dziewczynki postanawiają oddać się odgadywaniu pojawiających się sekretów z przeszłości sióstr, a jest ich dość dużo, zaś każda odkryta otwiera kolejną do sprawdzenia. A to tajemnicze telefony w sprawie drugiego, nieznanego dotąd domu sióstr, a to tajemnicza siostra i jej listy, a to..., ale to już warto przeczytać.

Oprócz tajemniczych opowieści wyobraźnię pobudzają opisy wystroju mieszkań, otoczenia, rzeczy, zwierząt. Barwy, zapachy, smaki, dźwięki pobudzają zmysły czytelnika, przenoszą go w krainę nieograniczoności, w której wszystko jest możliwe a nic nie jest oczywiste. Ilustracje jeszcze potęgują te niezwykłości.

Ta lektura pobudza wyobraźnię, przenosi w inną przestrzeń, pozostawia prawie do końca z niewyjaśnionymi sprawami. Autorka prowadzi czytelnika krętymi ścieżkami, pełnymi zakrętów i cienistych zaułków.

Nie - oczywistości w historii tej książki ciekawią i pobudzają do dalszego zgłębiania treści.

Puentując, autorka pokazuje, że warto żyć swoim życiem, być prawdziwym dla siebie, zachować swoją niepowtarzalność, uwalniać swoją wyobraźnię, puszczać wodze fantazji i żyć kolorowo.

Nadszedł listopad. Jesień była tak urodziwa, jak może być tylko przy Alei Minionych Czasów, w samym sercu Paryża. Upłynęło pięćdziesiąt dziewięć dni - co do dnia - kiedy to osobliwa i dość ekscentryczna Mademoiselle Oiseau ( jeśli nie wiecie, jak wymówić jej nazwisko, powiedzcie : Łazo z akcentem na ,, o " ) na zielonym dywanie wzniosła się do góry i wyfrunęła przez balkon. Teraz spędza czas w malowniczej Wenecji wraz ze swoją siostrą, a dziewięcioletnia Isabella została sama w mieszkaniu Mademoiselle. Kto by pomyślał, że kryją się tam tajemnice przeszłości. Kim są dwie dziewczynki z fotografii ? Isabella wraz z Isis - siostrzenicą Mademoiselle - wyruszy na poszukiwanie odpowiedzi oraz by przywrócić Święta do kalendarza Juliette i Luisy ( czyli Mademoiselle Oiseau i jej siostry ) , o których obie chcą najwyraźniej zapomnieć. Uważam, że ta kontynuacja jest jeszcze lepsza od pierwszej części. W książce ponownie zachwycą nas ilustracje i urzekająca okładka. Serdecznie polecam wszystkim osobom, którym podobała się ,,Historia Mademoiselle Oiseau ''. Polecam i zapraszam do śledzenia mojego bloga https://zaczytanamary.blogspot.com/ oraz https://www.facebook.com/zaczytanamary/

Piękne wydanie drugiej części historii z Madmoiselle Oiseau. Piękne rysunki, ale ta część słabsza. Może i fajna sama opowieść, tylko za dużo fantasy za dużo życia na niby, miałam wrażenie że czytałam we snach.

też mi się spodobała

też mi się spodobała

Historia jest taka jaką ją wspominamy :)

Historia jest taka jaką ją wspominamy :)

fajna i przyjemna książka

fajna i przyjemna książka

Niesztampowa, nietuzinkowa, a czasami wręcz frustrująca, z dość dziwnym i nic nie wyjaśniającym zakończeniem. Wrócę do niej na pewno nie raz i może wreszcie ją pojmę w całości...

• Dla dzieci
  • Rok 2017
  • Literatura dziecięca
  • 2017

Andrea de La Barre de Nanteuil Mademoiselle Oiseau i listy z przeszłości Zobacz więcej