Wielka wyprawa księcia Racibora. Zdobycie grodu Konungahela przez Słowian w 1136 roku

Seria: Wojny wikingów i Słowian
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
historia
Andman

Poznaj historię najazdu zaliczanego do największych średniowiecznych operacji wojskowych Północnej Europy. Najazdu, podczas którego starano się pokonać wroga nie tylko za pomocą broni, ale także magii wojennej... Stulecia XI i XII obfitowały w krwawe walki między skandynawskimi wikingami a słowiańskimi wiciędzami, w których Słowianie często byli górą nad swymi zamorskimi sąsiadami. Jednym z...

Stulecia XI i XII obfitowały w krwawe walki między skandynawskimi wikingami a słowiańskimi wiciędzami, w których Słowianie często byli górą nad swymi zamorskimi sąsiadami. Jednym z najbardziej spektakularnych zwycięstw było zdobycie miasta sławnego ze zjazdów skandynawskich władców i z przechowywania relikwii Krzyża Świętego - bogatego grodu Konungahela. Zastępy słowiańskie poprowadził wojowniczy Racibor, książę Pomorza, a zleceniodawcą wyprawy był władca Polski, Bolesław III Krzywousty.

Dlaczego Krzywousty wysłał za morze armię liczącą kilkaset okrętów i prawie 30 tysięcy ludzi? Na kim chciał wywrzeć wrażenie taką manifestacją siły? Z odpowiedzi na te pytania wyłoni się obraz wieloaspektowej polityki Bolesława III, którą w sposób zaborczy i mocarstwowy prowadził przez całe swoje panowanie.
Książka Artura Szrejtera jest pierwszym monograficznym opracowaniem wojny konungahelskiej. W sposób przystępny, a jednocześnie rzetelny i szczegółowy - ukazuje jej przyczyny, przebieg i konsekwencje.

Wielka wyprawa księcia Racibora jest pierwszą książką z serii Wojny wikingów i Słowian. Kolejny tom nosi tytuł Pod pogańskim sztandarem. Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku.

źródło opisu: wydawnictwoerica.pl

źródło okładki: wydawnictwoerica.pl

Wiesław | 2018-04-24

Ciekawa książka, ale trochę za bardzo rozciągnięta, wg mnie można by spokojnie te same informacje zawrzeć w odchudzonej książce, albo poświęcić jeden większy rozdział w innej książce np. o wojnach jakie prowadzili Słowianie Bałtyccy z "Wikingami".
Książka swoją tematyka przełamuje standardowe spojrzenie na świat relacji Słowiańsko-Wikińskich , ale przydałoby się jeszcze szersze spojrzenie bez uprzedzeń polityczno-narodowościowych oparte o wiedzę z nowych wykopalisk z rejonu Polski i Bałtyku, które sugerują znacznie większa i różnorodną obecność Wikingów w "naszym" Świecie, w czasie formowania się Państwa Polskiego od IX w. do XI w.
Myślę, że wnioski dla niektórych mogą być szokujące, ale nie da się pisać o historii Państwa Polskiego tylko w oparciu o teksty pisane, bo one często tak jak np. Kronika Gala Anonima są tendencyjne.
Autor trochę za często wdaje się w polemikę z innymi historykami (Labuda, Pieradzka), wg. jest to niepotrzebne, zwłaszcza dla przeciętnego...

Kasia | 2017-07-16
Przeczytana: 16 listopada 2016

Książka ma formę popularnonaukową, dzięki czemu jest w pełni zrozumiała także dla laików niekoniecznie obeznanym z naukowym żargonem, ale jednocześnie merytorycznie wyczerpuje temat w sposób nawet więcej niż satysfakcjonujący. Dodatkowo, wzbogacona jest rycinami przedstawiającymi m.in. uzbrojenie ówczesnych wojowników, wygląd statków czy mapy. Mówiąc krótko, zainteresowanym historią, zwłaszcza tą średniowieczną, gorąco polecam!

Cała opinia:

Ricardo | 2017-09-11
Przeczytana: 11 września 2017

Doskonała lektura zajmującą się pomijana częścią historii Słowian (windów) znad Bałtyku. Polecam gorąco wielbicielom wczesnego średniowiecza i nie tylko.

EaglePL | 2018-01-23
Przeczytana: 15 grudnia 2017

Historia inwazji Słowian zamieszkujących tereny Pomorza i Połabia na skandynawskie miasto Konungahela. Książka to próba rekonstrukcji tamtych wydarzeń w oparciu o wielkie dzieło islandzkiego poety Snorriego Sturlusona oraz wiedzy archeologicznej. Szczątkowe informacje powodują, że dla lepszego zrozumienia książki warto zbudować sobie kontekst historyczny tamtych czasów. Mimo to, książka ciekawa i napisana niezwykle przystępnym językiem, co czyni ją miłą lekturą dla fanów historii średniowiecza.

dwugłowy_rekin | 2018-11-11
lady_w | 2018-09-09