Cielesność w kulturze Japonii. Literatura i język. Tom 3

Średnia ocen

5,0 5,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Japonia w perspektywie transkulturalnej Iwona Kordzińska-Nawrocka, Agnieszka Kozyra
Ocena 5,5
Japonia w pers... Iwona Kordzińska-Na...
Okładka książki W poszukiwaniu tożsamości kulturowej Japonii Iwona Kordzińska-Nawrocka, Agnieszka Kozyra
Ocena 7,0
W poszukiwaniu... Iwona Kordzińska-Na...
Okładka książki Religie w kulturze popularnej Japonii Iwona Kordzińska-Nawrocka, Agnieszka Kozyra
Ocena 6,8
Religie w kult... Iwona Kordzińska-Na...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1583
1578

Na półkach: ,

Jeśli chodzi o polskich japonistów, to nazwisko profesor Kordzińskiej-Nawrockiej działa na mnie jak magnes: nawet obudzona przed szóstą rano mogę z pamięci podać tytuły monografii lub publikacji zbiorowych, do których przyłożyła ręki i które nieodmiennie były utrzymane na bardzo wysokim poziomie.

Siłą rzeczy skusiłam się więc na "Cielesność w kulturze Japonii", z którego to cyklu najciekawszy wydał mi się tom trzeci, poświęcony mediom i społeczeństwu.

Rozumiem, że młodzi naukowcy, nawet ci, którzy ledwo co obronili licencjat, ale już szykują się do dalszej kariery naukowej gdzieś publikować muszą. Rozumiem, że objętość publikacji naukowej w małym zbiorku rządzi się swoimi prawami i siłą rzeczy teksty powinny być krótkie i zwięzłe, bardziej sygnalizujące problem niż go zgłębiające - ale nawet to można zrobić lepiej i ciekawiej (nie wspominając już o tym, że poziom sprawności językowej i lekkość pióra młodych japonistów są cokolwiek rozczarowujące).

Pierwsze rozczarowanie to esej Mikołaja Melanowicza poświęcony "dziennikowi złodzieja z Shinjuku" Oshimy Nagisy - niezręcznie jest krytykować badacza tak zasłużonego dla polskiej japonistyki jak profesor Melanowicz, ale ten esej w lekturze to naprawdę jest droga przez mękę.
Dalej mamy jeszcze jeden esej o kinie japońskim i przechodzimy do japońskiej popkultury: do fenomenu Hatsune Miku, zjawiska idoli, nurtu visual kei, wizerunku homoseksualistów w mandze - dla osób zainteresowanych za mało szczegółowe, jako prace naukowe raczej miałkie. Wszystkie te eseje (może z racji szczupłości miejsca?) raczej opisują jakieś zjawisko niż je analizują i badają - a szkoda.

W drugiej części tomu mamy esej o makijażu w kulturze Japonii (Iwona Kordzińska-Nawrocka, czyli klasa sama w sobie) oraz tekścik o ciele i stroju w twórczości awangardowych projektantów japońskich, z którego nic nie wynika, oraz o hiperrealistycznych lalkach do seksu, który jest trochę jak katalog reklamowy zaprawiony pikantnym "patrzcie, jak to robią w tym dziwnym kraju".

Elektroniczne wydanie tej książeczki do kosztownych się nie zalicza, co nie znaczy, że warto. Cieszy mnie natomiast, że tomik nie wyszedł "w papierze". Chociaż raz autorzy mieli na tyle skromności, żeby nie niszczyć lasów.

Jeśli chodzi o polskich japonistów, to nazwisko profesor Kordzińskiej-Nawrockiej działa na mnie jak magnes: nawet obudzona przed szóstą rano mogę z pamięci podać tytuły monografii lub publikacji zbiorowych, do których przyłożyła ręki i które nieodmiennie były utrzymane na bardzo wysokim poziomie.

Siłą rzeczy skusiłam się więc na "Cielesność w kulturze Japonii", z którego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    10
  • Przeczytane
    2
  • Chcę przeczytać jap, azja
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Japonia - kultura i życie codzienne
    1
  • Japonia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Cielesność w kulturze Japonii. Literatura i język. Tom 3


Podobne książki

Przeczytaj także