Metoda Montessori. Naucz mnie robić to samodzielnie

Okładka książki Metoda Montessori. Naucz mnie robić to samodzielnie Charlotte Poussin
Okładka książki Metoda Montessori. Naucz mnie robić to samodzielnie
Charlotte Poussin Wydawnictwo: Wydawnictwo RM poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Apprends-moi à faire seul : La pédagogie Montessori expliquée aux parents
Wydawnictwo RM
2017-10-18
2017-10-18
Katarzyna Skawran

Okładka książki Metoda Montessori od 6 do 12 lat Nadia Hamid, Charlotte Poussin
Metoda Montess... Nadia Hamid, Charlo...

"Pomóż mi robić to samodzielnie" to jedna z najważniejszych zasad pedagogiki Marii Montessori.

Ten temat bardzo mnie zaciekawił jeszcze gdy byłam w pierwszej ciąży. Słuchałam wielu podcastów i przeczytałam kilka książek. Jednak teoria teorią a praktyką swoje. Codzienność okazała się zupełnie inna a założenia Montessori trudne do wprowadzenia w 100%. Przede wszystkim potrzeba tutaj czasu i cierpliwości. Ale jedno jest pewne - pozwolenie na samodzielność od najmłodszych lat wspiera rozwój malucha i decyduje o jego zdolnościach w przyszłości.

O tym właśnie jest książka "Metoda Montessori. Naucz mnie robić to samodzielnie" Charlotte Poussin. To kompendium wiedzy w zakresie pedagogiki Montessori przedstawione w przystępny sposób.

Z książki dowiecie się kim była Maria Montessori, jakie idee jej przyświecały. Poznacie podstawowe zasady tej metody a także etapy rozwoju dziecka, w tym krótki opisane okresy wrażliwości.

Jest też cały rozdział o Montessori w domu, podpowiadający jak wykorzystywać domową codzienność by jak najlepiej wspierać dziecko w jego naturalnym rozwoju.

Na końcu książki znalazły się fiszki aktywności. To przykłady czynności, które można wykonywać w domu by rozwijać samodzielność, zdolność koncentracji i szereg innych umiejętności dziecka.

Książka zachwyciła mnie nie tylko podjętym tematem i mnogością informacji ale także zastosowaną grafiką. Całość jest bardzo czytelna. Nie brakuje tu wypunktowań, ramek, kolorów czy zdjęć. A co za tym idzie jej lektura jest czystą przyjemnością.

To świetne źródło inspiracji!

'Metoda Montessori. Naucz mnie robić to samodzielnie.' to podstawowe zasady tej edukacji podane w bardzo przystępny sposób, urozmaicone licznymi zdjęciami między innymi przestrzeni i zajęć w placówkach Montessori. Jej głównym założeniem jest wspieranie istoty ludzkiej w rozwijaniu jej talentów, adaptowaniu się do szybko zmieniającego się świata i rozwijaniu pozytywnych relacji z innymi. Nauczyciel jest przewodnikiem, a dziecko podmiotem sprawczym. Celem nauki jest jej polubienie, umiejętność szukania i znajdywania oraz rozwijanie ludzkiego potencjału w atmosferze życzliwości, miłości i wolności.
W książce znajdziemy krótką biografię samej twórczyni - Marii Montessori, opis rozwoju dziecka, okresów wrażliwości, materiałów edukacyjnych i wiele innych kwestii.
Stosowanie tej pedagogiki w domu to przede wszystkim zmiana spojrzenia na dziecko. Należy mu zaufać, szanować je, uwzględnić jego etapy rozwoju i zapewnić sprzyjające otoczenie.
Teoria przeplatana jest praktyką, historiami z życia nauczycieli, rodziców i samych byłych wychowanków placówek w duchu Montessori. Na końcu rozdziałów znajduje się krótkie podsumowanie tego, co warto zapamiętać. Ostatnią częścią książki są fiszki aktywności, czyli 20 propozycji aktywności związanych z codziennym życiem.

Posiadam trzecie, najnowsze wydanie tej książki i jako mama, a także kobieta w ciąży jestem pozytywnie zaskoczona wiedzą, jaką przyniosła mi ta książka. Od A do Z wytłumaczony rozwój dziecka, od życia płodowego, aż do wieku szkolnego.
Praktyczne wskazówki.

Uważam, że przygodę pozytywnego rozwoju naszych dzieci powinniśmy zacząć od teorii, teorii, którą znajdziemy w tej książce. Rozjaśni nam umysł i da wiedzę oraz przysłowiowego „kopa” do działania.
No i przestępna cena! DUŻY PLUS!

Praktyczne wskazówki.

Książkę oceniam bardzo dobrze. Uważam, że powinna przeczytać ją każda osoba, która interesuje się lub zaczyna przygodę z metodą Montessori. Jest to świetna książka na "start". Zawiera ona w sobie wszystkie podstawy metody montessoriańskiej. Jest ona źródłem wielu ciekawych i przede wszystkim przydatnych informacji. Pozwala na szybkie zrozumienie metody, dzięki prostemu językowi. Książka jest przejrzysta i łatwo w niej odnaleźć potrzebne i interesujące nas informacje. Będąc studentką bardzo ceniłam sobie tą książkę.

O Metodzie Montessori dowiedziałam się z Facebooka, ale nie do końca rozumiałam to pojęcie. Dopiero ta książka mi to uświadomiła.
Książka mi się podobała, była napisana prostym i zrozumiałym językiem. Różne fotografie zawarte w książce pomogły mi lepiej zwizualizować tą metodę. Super, że na końcu podano parę przykładów aktywności dla dzieci. Napewno wykorzystam niektóre z nich do zabawy z synkiem. Zmienił się również mój sposób myślenia. Chciałabym spróbować wdrożyć niektóre rady do naszego życia codziennego.
Książka rzuciła nowe spojrzenie na wychowanie dziecka oraz uświadomiła mi różnice między klasą Montessori oraz zwykłą klasą w szkole. Polecam przeczytać tą ksiązke choć raz wszystkim rodzicom.

Gdy czytałam tę książkę, zostałam zapytana przez przyjaciela, czy poszukuję potwierdzenia swojej intuicji jako mama. Uznałam wtedy, że powodem, dla którego czytam o metodzie Montessori - która nota bene jest mi dobrze znana i "przerobiona" już na dwójce wspaniałych młodych ludzi - jest potrzeba doskonalenia języka jakim posługuję się w rozmowach z ową dwójką :)
Dużo jest w tej książce przykładów, sposobów i sformułowań, które pomagają mówić w duchu Montessori do dzieci i o dzieciach oraz mówić o duchu Montessori innym (rodzicom, dziadkom). Czyta się fajnie i płynnie. Sporo dobrych rad i wskazówek dotyczących konkretnych sytuacji. Polecam każdemu, kto chce poznać metodę, albo ugruntować i uporządkować swoją wiedzę i doświadczenie.

Dużo jest w...

Ciekawa książka, która w sposób prosty i przystępny przybliża osobę Marii Montessori i zasady jej pedagogiki. Oprócz tego znaleźć można tu propozycję aktywności w duchu montessori do wykorzystania z dzieckiem w domu oraz przykłady fiszek aktywności, które zawierają informacje m.in. jak robić pokaz danej aktywności. Ocena obniżona za jakość wydania - książka rozsypała mi się na pojedyncze strony podczas lektury.

Po książkę sięgnęłam w związku z moim rosnącym zainteresowaniem metodyką Montessori. Z tym systemem kształcenia spotkałam się wcześniej na blogach i vlogach parentingowych, ale nie wyczerpały one moich pytań. Po wtóre, nie wychowuję dziecka zgodnie z Internetem, w naturalny sposób zaczęłam więc szukać pozycji książkowych, które je rozwieją.

Aby zacząć czytać tą książkę nie trzeba mieć absolutnie żadnej wiedzy o metodzie Montessori. Książka w kompleksowy, prosty, praktyczny sposób omawia poszczególne aspekty metodyki Montessori oraz jej praktyczne zastosowania. Metoda ta została opracowana przez włoską pedagożkę i lekarkę Marię Montessori, która poświęciła kilka lat życia obserwacji dzieci i ich rozwoju oraz wyciągnęła z tego praktyczne wnioski. Największa wartość jaką widzę w tej metodzie wychowania i nauki dzieci jest jej niewymuszoność. Rodzic bądź też każdy opiekun obserwuje dziecko i na podstawie jego zachowania i działania stara się pomóc mu w osiągnięciu szczęścia i konstruktywnej nauce, zabawie, współistnieniu w grupie. Podoba mi się podejście, w którym rodzic bądź opiekun nie wykorzystuje swojej nadrzędnej pozycji wobec dziecka, a zachowuje stan pełen szacunku, zrozumienia, wsparcia. Wszyscy mówią o 'indywidualnym' podejściu do dziecka, ale tylko metoda Montessori wydaje mi się faktycznie dawać opiekunom wiedzę, narzędzia i możliwości takiej pracy z dziećmi, aby było to rzeczywiście możliwe. Metoda Montessori nie przeszkadza dzieciom w byciu sobą, swobodnym dorastaniu i uczeniu się. Uczy dzieci w sposób kompleksowy i nie pomija żadnych aspektów, nawet takich jak ruch, sztuka, ekologia, natura.

Wracając do książki, jest ona napisana bardzo prosto i przystępnie i uważam, iż każdy rodzic będzie w stanie przyswoić całość treści. Myślę, że ta książka jest wartościowa nawet jeśli kontakt z zasadami Montessori zdecydujemy się zaaplikować tylko w części i tylko w domu. Zyskujemy nowe spojrzenie na nasze dziecko i jego drogę do szczęścia i możemy pomóc mu budować jego codzienne życie w oparciu o nowe wskazówki. Metoda Montessori jest najmniej kosztowną metodą jaką można sobie wyobrazić, a przekazujemy dziecku to, co może mieć najcenniejszego - nasz czas i naszą uwagę. W dobie Internetu i pracoholizmu nie jest to łatwe wyrzeczenie. A jednocześnie jest to wspaniała droga by wychować dziecko szczęśliwe, pewne siebie, samodzielne, rozumiejące siebie i swoje potrzeby i umiejące na nie odpowiadać, kreatywne, rozsądne. Bardzo podoba mi się także aspekt "wychowania dla pokoju". Dzieci ukierunkowane zasadami Montessori nie będą agresywne werbalnie i fizycznie, o którym to problemie wśród coraz młodszych dzieci słyszy się teraz w mediach. Prawda jest taka, że to my wychowujemy takie dzieci. Porzucamy wiele starych modeli wychowania, nie dając dzieciom nic w zamian. W metodzie Montessori nie stajemy na głowie, aby zadowolić dziecko i nie staje się ono naszym centrum wszechświata. Wręcz przeciwnie, wspieramy je w samodzielności, udzielając wsparcia tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Jednocześnie jesteśmy stale dostępni dla dziecka i stale z nim uczymy się wzajemnie o sobie i naszej relacji.

Może być tak, jak w moim przypadku, iż ta książka nie zaspokoi Waszego całego apetytu na temat metody Montessori. Ta pozycja jest poświęcona w szczególności dzieciom od 3-go do 6-go roku życia. Istnieje także publikacja tej samej autorki skierowana do rodziców dzieci do 3-go roku życia, oraz uzupełnienie w postaci praktycznych zadań do wykonania w domu "Metoda Montessori na cztery pory roku" dla dzieci od 2-go do 6-go roku życia. Książka będzie świetnym punktem startowym do zapoznania się z metodą Montessori i odpowiedzeniem sobie na pytanie, czy taki styl rodzicielstwa mi odpowiada. Serdecznie polecam tą książkę.

Aby zacząć czytać tą książkę nie...

Super książka o metodzie wychowawczej Marii Montessori. Alternatywa dla bezstresowego wychowania. Bardzo fajna pozycja dla mam spodziewających się dziecka oraz dla tych co już cieszą się swoim maleństwem. Wyjaśnia przede wszystkim, jak dziecko postrzega świat i co jest ważne na poszczególnych etapach jego rozwoju. Niektóre zachowania dzieci wcześniej niejasne po lekturze tej książki nabierają sensu. Polecam wszystkim, którzy maja jakiekolwiek doczynienie z dziećmi.

Z pewnością dobre zapoznanie z metodyką Montessori. Momentami trochę nudnawa, ale na końcu zawiera sporo praktycznych wskazówek jakie zabawy można zorganizować z dziećmi w domu.

• Pedagogika
  • Dziecko