Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem

Tłumaczenie: Dariusz Syska
Wydawnictwo: MIND
AUS ERZIEHUNG WIRD BEZIEHUNG
wychowanie, juul
Monika

W osobistej rozmowie Jesper Juul porusza cale bogactwo wątków związanych z wychowaniem dzieci. Poczucie własnej wartości, nauka odpowiedzialności, rozwiązywanie sytuacji konfliktowych, problemy w szkole… ‒ te i wiele innych kwestii pojawiają się w tej książce. Cenne są liczne przykłady z doświadczenia i praktyki poradniczej duńskiego pedagoga, które pozwalają bliżej zrozumieć jego podejście do dzieci i do rożnych problemów w rodzinie.

Juul opowiada o tym, co najważniejsze w relacjach z dziećmi: rezygnacji z pozycji siły i poważnym traktowaniu ich potrzeb. Jedną z nich jest chęć bycia naprawdę dostrzeżonym przez dorosłych. Wbrew pozorom nie jest to wcale łatwe. Podpowiada, jak kochać dzieci, żeby czuły, że są kochane, jak rozwiązywać konflikty rodzące się wokół władzy w rodzinie i jak może wyglądać prawdziwie osobista rozmowa z dzieckiem.

Słowo ,,wychowanie’’ zawiera wyraźną jednostronność oddziaływania między dorosłym i dzieckiem. Ja wolę mówić o relacji rodzica z dzieckiem, bo w prawdziwej relacji obie strony podlegają ,,wychowaniu’’.

Zasadnicze dla mnie pytanie brzmi: jak mogę przekazać swojemu dziecku poczucie, że ma ono istotną wewnętrzną wartość? Nazywamy to poczuciem własnej wartości. Bo jeśli to się uda, to samo z siebie będzie zachowywało się ,,dobrze’’, bez żadnej dodatkowej tresury.

Podłoga jest czasami lepszym wychowawcą niż niejeden rodzic: bo kiedy trzylatek wspina się na wysokie krzesło, to podłoga nauczy go, że upadek może bardzo boleć. Podłoga nie krytykuje i nie obwinia, co, niestety, często robią rodzice: ,,A nie mówiłem ci, żebyś nie wchodził na to krzesło! Jesteś niegrzeczny, nie słuchasz taty!’’. Takie słowa są zupełnie zbyteczne, bo bardziej bolą niż sam upadek. Zostawiają dziecko z piętnem ,,złego dziecka”.

Jesper Juul ‒ duński pedagog i terapeuta rodzinny o światowej renomie. Jednen z liderów współczesnej rewolucji w podejściu do dzieci. Propaguje idee szacunku i współdziałania we wzajemnych relacjach z dzieckiem oraz dojrzałe przywództwo dorosłych. W 2004 roku założył międzynarodową organizację Familylab, która w ponad piętnastu krajach świata rozwija jego idee i wartości wychowawcze.

Jest autorem wielu książek na temat wychowania i życia rodzinnego. Najbardziej znana: Twoje kompetentne dziecko (wyd. polskie 2011), stała się światowym bestsellerem. Jest ceniona na równi przez rodziców i profesjonalistów.

W 2012 roku przeszedł ciężką chorobę neurologiczną, która ograniczyła jego działalność wykładową i terapeutyczną. Obecnie udziela się głównie jako autor, doradca i superwizor.

Niektórzy nazywają mnie ekspertem od wychowania. Jest to określenie zupełnie chybione, ponieważ nie ma ekspertów od wychowania. Można być ekspertem od rozwoju fizycznego dziecka albo od logopedii, ale nie od wychowania. W wychowaniu nie ma jednej słusznej drogi.

źródło opisu: Strona wydawcy: http://wydawnictwomind.pl/jesper-j...(?)

źródło okładki: Strona wydawcy: http://wydawnictwomind.pl/jesper-j...»

Anna | 2019-09-03
Przeczytana: 03 września 2019

Polecam!

linka35 | 2019-07-09
Przeczytana: marzec 2019

Powtórka z tego, co mówi Juul. Jego główne założenia i przełożenie ich na relacje w rodzinie. Po przeczytaniu wielu pozycji tego autora nie było tu jednak zbyt wielu nowych treści.

Jazia | 2019-05-22
Przeczytana: 22 lutego 2019

Książka, którą można czytać i czytać,ciagle od nowa.

wacek_1984 | 2019-03-16
Przeczytana: 16 marca 2019

Świetny wywiad z J.Juul, w bardzo interesujący sposób odpowiada na wiele pytań trapiących rodziców w dzisiejszych czasach. Warte przeczytania.

Niestety wydanie tej książki jest tragiczne, dziwny format, skrzydełka, mało treści na stronie, ze 150stron można by zrobić 50 w jakimś normalniejszym formacie.

Emilia P-k | 2019-03-14
Przeczytana: grudzień 2018

Dla znawców Juula ta książka nie będzie jakimś odkryciem, tylko powtórzeniem tego, co można przeczytać w innych jego książkach. Czasem miałam wrażenie, że są to identyczne zdania. Niemniej super pozycja dla każdego, komu zależy na życiu w rodzinie pełnej zrozumienia.

hashimoto | 2019-01-10
Przeczytana: 02 stycznia 2019

Kolejna świetna książka Juula o budowaniu pełnej szacunku relacji z dzieckiem i o jej przewadze nad metodami wychowawczymi i dyscypliną. Polecam.

panna_szarlotka | 2018-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

to moja pierwsza książka Juula, nie wiem, czy dobrze, że od niej zaczęłam.
czyta się baardzo szybko, wręcz bezwysiłkowo.
zachęcona, sięgnę po kolejne

Tonks | 2018-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

Ludzie - włączcie to jako podręcznik na przedmiocie tzw. Wychowanie do życia w rodzinie.

Alicja | 2018-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2018

Bardzo fajna książka-wywiad z J. Juul dotycząca świadomości rodziców i metod wychowywania, a raczej innego podejścia do dzieci z punktu widzenia psychologa rodzinnego. Fajna pouczająca lektura, polecam

trycha | 2018-05-25
Przeczytana: luty 2018

Wywiad z Jasperem, w którym wykłada on zasady swojego podejścia do dzieci i rozumienie relacji rodzic-dziecko. Moim zdaniem must read dla każdego rodzica. Choć króciutka i lekko napisana, niesie ze sobą przeogromnie ważne treści. Kolejna WIELKA na mojej liście.