Zgłosuj na książki roku 2017

Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem

Tłumaczenie: Dariusz Syska
Wydawnictwo: MiND Dariusz Syska
AUS ERZIEHUNG WIRD BEZIEHUNG
wychowanie, juul
Monika

W osobistej rozmowie Jesper Juul porusza cale bogactwo wątków związanych z wychowaniem dzieci. Poczucie własnej wartości, nauka odpowiedzialności, rozwiązywanie sytuacji konfliktowych, problemy w szkole… ‒ te i wiele innych kwestii pojawiają się w tej książce. Cenne są liczne przykłady z doświadczenia i praktyki poradniczej duńskiego pedagoga, które pozwalają bliżej zrozumieć jego podejście do dzieci i do rożnych problemów w rodzinie.

Juul opowiada o tym, co najważniejsze w relacjach z dziećmi: rezygnacji z pozycji siły i poważnym traktowaniu ich potrzeb. Jedną z nich jest chęć bycia naprawdę dostrzeżonym przez dorosłych. Wbrew pozorom nie jest to wcale łatwe. Podpowiada, jak kochać dzieci, żeby czuły, że są kochane, jak rozwiązywać konflikty rodzące się wokół władzy w rodzinie i jak może wyglądać prawdziwie osobista rozmowa z dzieckiem.

Słowo ,,wychowanie’’ zawiera wyraźną jednostronność oddziaływania między dorosłym i dzieckiem. Ja wolę mówić o relacji rodzica z dzieckiem, bo w prawdziwej relacji obie strony podlegają ,,wychowaniu’’.

Zasadnicze dla mnie pytanie brzmi: jak mogę przekazać swojemu dziecku poczucie, że ma ono istotną wewnętrzną wartość? Nazywamy to poczuciem własnej wartości. Bo jeśli to się uda, to samo z siebie będzie zachowywało się ,,dobrze’’, bez żadnej dodatkowej tresury.

Podłoga jest czasami lepszym wychowawcą niż niejeden rodzic: bo kiedy trzylatek wspina się na wysokie krzesło, to podłoga nauczy go, że upadek może bardzo boleć. Podłoga nie krytykuje i nie obwinia, co, niestety, często robią rodzice: ,,A nie mówiłem ci, żebyś nie wchodził na to krzesło! Jesteś niegrzeczny, nie słuchasz taty!’’. Takie słowa są zupełnie zbyteczne, bo bardziej bolą niż sam upadek. Zostawiają dziecko z piętnem ,,złego dziecka”.

Jesper Juul ‒ duński pedagog i terapeuta rodzinny o światowej renomie. Jednen z liderów współczesnej rewolucji w podejściu do dzieci. Propaguje idee szacunku i współdziałania we wzajemnych relacjach z dzieckiem oraz dojrzałe przywództwo dorosłych. W 2004 roku założył międzynarodową organizację Familylab, która w ponad piętnastu krajach świata rozwija jego idee i wartości wychowawcze.

Jest autorem wielu książek na temat wychowania i życia rodzinnego. Najbardziej znana: Twoje kompetentne dziecko (wyd. polskie 2011), stała się światowym bestsellerem. Jest ceniona na równi przez rodziców i profesjonalistów.

W 2012 roku przeszedł ciężką chorobę neurologiczną, która ograniczyła jego działalność wykładową i terapeutyczną. Obecnie udziela się głównie jako autor, doradca i superwizor.

Niektórzy nazywają mnie ekspertem od wychowania. Jest to określenie zupełnie chybione, ponieważ nie ma ekspertów od wychowania. Można być ekspertem od rozwoju fizycznego dziecka albo od logopedii, ale nie od wychowania. W wychowaniu nie ma jednej słusznej drogi.

źródło opisu: Strona wydawcy: http://wydawnictwomind.pl/jesper-j...(?)

źródło okładki: Strona wydawcy: http://wydawnictwomind.pl/jesper-j...»

tilia | 2017-05-11
Na półkach: Przeczytane, Psychologia
Przeczytana: 11 maja 2017

Współczesny Korczak przypomina o podmiotowości dziecka. Kilkadziesiąt lat praktyki, przefiltrowanej przez uważnego i empatycznego obserwatora zaowocowało mądrymi książkami i innymi formami aktywności, której celem jest przywrócenie godności dorosłym i dzieciom. Szacunek, wrażliwość, odpowiedzialność najpierw względem siebie a następnie, jako naturalna konsekwencja, względem innych to podstawy dobrych relacji wg Juula. Książeczka niewielka, ale inspirująca i refleksjogenna;)

Aleksandra | 2016-11-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Moja pierwsza książka Juula - odkrycie, objawienie, olśnienie, zachwyt, podziw, szacunek! Z pewnością moja nie ostatnia jego książka.

Nie tylko dla rodziców. Tak naprawdę dla każdego.

teresai | 2017-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2017

Bardzo interesujący wywiad z Jesperem Juulem - duńskim terapeutą rodzinnym. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich rodziców, pedagogów, nauczycieli i wszystkich tych, których interesują AUTENTYCZNE RELACJE z drugim człowiekiem. Juul kładzie nacisk na tworzenie bliskiej relacji z dzieckiem. Zaleca rodzicom zejść z piedestału Rodzica -Autorytetu na poziom Kogoś, kto kocha, troszczy się, ale też rozumie, jednocześnie pozwalając dziecku na samodzielność i odpowiedzialność za własne wybory.

Renata | 2018-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2018

Juul w pigułce.
Lektura daje motywacyjnego kopa w macierzyńskich poczynaniach. Najciekawsze jest to, że jego przekaz skłania do tego aby pochylić się nie tylko nad sobą jako rodzicem, ale także nad sobą jako człowiekiem.
Książka króciutka jak broszurka - ale jaką ma wartość!

aleksandraczyta | 2017-02-08
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 08 lutego 2017

Łatwa w odbiorze i pozbawiona naukowego bełkotu. Lektura dla wszystkich rodziców i pedagogów.

ksancja | 2017-11-04
Przeczytana: 03 listopada 2017

Napisana lekko i przystępnie,zmienia sposób postrzegania siebie jako rodzica i roli dziecka jakie spełnia ono w naszym życiu.Polecam.

kasu | 2017-06-15

Polecam! Dzieki tej ksiazce, udalo mi sie zmienic relacje z dziecmi. Nagle, nie ma zadnych krzykow :)

Demi | 2017-08-21
Przeczytana: 18 września 2017

Krótka, treściwa i potrzebna. Warto.

Mustela | 2017-12-30
Przeczytana: 2017 rok

Nie jest to książka, do ktorej wrócę. Nie jest też książką, która będzie we mnie pracować czy rezonować. Może dlatego, że jako pedagog nie dowiedziałam się z niej nic nowego, nic "przekornego". Luźna rozmowa, z której możnaby wypisać raptem kilka zdań "prawideł". To moja pierwsza książka Juula, ale pokico entuzjazm odpadł. Porównanie z Korczakiem wydaje mi się chybione i niezasłużone.

deli | 2017-05-10

kolejna dobra książka Juula