Metoda Montessori. Do trzeciego roku życia

Okładka książki Metoda Montessori. Do trzeciego roku życia Charlotte Poussin
Okładka książki Metoda Montessori. Do trzeciego roku życia
Charlotte Poussin Wydawnictwo: Wydawnictwo RM poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Wydawnictwo RM
2016-01-01
2016-01-01
Katarzyna Skawran

Okładka książki Metoda Montessori od 6 do 12 lat Nadia Hamid, Charlotte Poussin
Metoda Montess... Nadia Hamid, Charlo...

Okładka książki Mamy dla Mamy, tom I. Ciąża – jak się przygotować na życiową rewolucję? 1200 kobiet, Barbara Falenta oraz 1200 kobiet
Mamy dla Mamy,... 1200 kobiet, Barbar...
Okładka książki Potęga obecności. Jak obecność rodziców wpływa na to, kim stają się nasze dzieci i kształtuje rozwój ich mózgów Tina Payne Bryson, Daniel J. Siegel
Potęga obecnoś... Tina Payne Bryson, ...
Okładka książki Rozszerzanie diety niemowląt Magdalena Komsta, Maja Lech-Fitowska, Daria Matyjak, Marzena Szpak
Rozszerzanie d... Magdalena Komsta, M...

Miejscami może i trochę zdawkowo, ale myślę, że jest to dobry wstęp do tematu.

Miejscami może i trochę zdawkowo, ale myślę, że jest to dobry wstęp do tematu.

To moja pierwsza książka w tym temacie. Przystępna i rysująca metodę. Dla mnie ok.

Świetna książka, recenzja na blogu - http://clepatches.com/metoda-montessori-do-trzeciego-roku-zycia-rady-dla-rodzicow-i-zabawy-dla-dzieci-na-caly-dzien-charlotte-poussin-recenzja/

Książka, która ośmiela się powiedzieć coś oczywistego. Edukacja, zaczyna się od narodzin i nie polega na kształtowaniu człowieka, ale na pomaganiu mu w budowaniu siebie. Edukacja to przygoda życia trwająca od przyjścia człowieka na świat do jego śmierci.
Oto książka, która wyjaśnia prostą prawdę: nasze dziecko, od chwili narodzin, jest kompletną jednostką- ze swoimi atutami i ograniczeniami, talentami i gustami, obdarzoną wolą i gotową na zbliżenie się do świata. Ale tak jak my wszyscy, potrzebuje pomocy. Im odpowiedniejszą i skuteczniejszą pomoc otrzyma, tym lepiej będzie umiała wykorzystywać swoje talenty i przeżyć przygodę, jaką jest życie ludzkie, w harmonii i szczęściu.
Ta książka nie ma nauczyć nas jedynie, jak pomagać dziecku. Nie znajdziemy tu prostych gotowych receptur. Chodzi o to, aby nauczyć się budować relacje ze swoim dzieckiem oparte na zaufaniu, szacunku i chęci doskonalenia się. Czytając tę książkę, odkrywamy dziecko takim, jakie ono jest, z jego wolą badania i odkrywania świata, pragnieniem kontrolowania tego, co je otacza, poruszania się w otaczającej je przestrzeni, a zwłaszcza z potrzebą bycia w relacji i wymiany z otoczeniem. Jako rodzice często jesteśmy zakłopotani, czasem nawet zaniepokojeni, gdy stajemy wobec tajemnicy, jaką jest małe dziecko. Książka pokazuje nam, jak obserwować, a zwłaszcza, jak szanować nadzwyczajną zdolność koncentracji, którą mają nasze dzieci. Musimy zdawać sobie sprawę, jak ogromne wyzwanie podejmuje dziecko, gdy odkrywa to, co je otacza. Rozpoznawanie dźwięków i kolorów, odróżnianie gorąca od zimna, słodkiego od słonego i odbieranie tysiąca innych wrażeń wymaga od niego wysiłku tak intensywnego, na jaki nie będzie się musiało zdobywać już nigdy więcej w życiu.
Dlatego konieczne jest zapewnienie dziecku najlepszych możliwych warunków sprzyjających realizacji tego złożonego zadania. Trzeba stworzyć mu otoczenie, które będzie je pobudzać i ułatwiać mu ruch, a tym samym eksplorację. Nie mogą się w nim zbyt często pojawiać urozmaicenia, gdyż zakłócają one koncentrację. Ta książka dostarcza nam nie tylko prostych i praktycznych porad, ale także pouczających wyjaśnień, które pozwolą nam lepiej zrozumieć, co dzieje się w sercach i umysłach naszych najmłodszych.
Ponadto nasze dziecko nie tylko odkrywa swoje ciało i zmysły, ale dokonuje też wyjątkowego i bardzo niepokojącego odkrycia: rozpoznaje siebie jako indywidualną istotę, staje się świadome siebie. Bardzo szybko orientuje się, że jest w stanie samo decydować. Wybiera czy chce się poruszać, chwycić coś, wydawać dźwięki bądź też przyciągać uwagę otaczających je osób. Podejmowanie decyzji to wybór, swobodne działanie, korzystanie z wolności, to stawanie się istotą ludzką. Naszą rolą jest sprzyjanie rodzeniu się tej istoty, które następuje po fizycznych narodzinach dziecka. W tym celu musimy nauczyć się je obserwować i szanować wybory, których dokonuje. Konieczne jest stwarzanie mu coraz to nowych możliwości podejmowania nowych decyzji, a tym samym doświadczania wolności i uświadamiania jej sobie.

Ładnie wydana, dużo zdjęć i kolorowych wytłuszczeń. Szybko się czyta, ale chyba na tym zakończyłabym wymienianie plusików. Książka bardzo ogólnie określa etapy rozwoju dziecka. Rozwój ogólny, porady ogólne, zabawy ogólne. Temat liźnięty. Opinia tez szybko pisana dla tej książki. Czy polecam...raczej średnio. Przeczytać można ale nie trzeba:)

• Dziecko
  • Pedagogika