Bobas lubi wybór. Twoje dziecko pokocha dobre jedzenie

Wydawnictwo: Mamania
Baby-led weaning : helping your baby love good food
978-83-930598-1-2
dziecko, jedzenie
Dorota Smakuje

Każde dziecko może pokochać zdrowe jedzenie, jeśli tylko mu się na to pozwoli! Baby-led weaning to naturalna metoda wprowadzania pokarmów do diety malucha, która pomaga wychować dziecko uwielbiające zdrowe jedzenie, a nie fast-foody. Autorki przekonują rodziców, że dziecko potrafi jeść samodzielnie już od najwcześniejszych chwil. Rodzice stosujący baby-led weaning nie wiedzą, co to...

Każde dziecko może pokochać zdrowe jedzenie, jeśli tylko mu się na to pozwoli!

Autorki przekonują rodziców, że dziecko potrafi jeść samodzielnie już od najwcześniejszych chwil. Rodzice stosujący baby-led weaning nie wiedzą, co to niejadek.

BLW, jak w skrócie określane jest baby-led weaning, to metoda intuicyjna, bezpieczna i prosta. Odkryj, ile radości dają wspólne posiłki z dzieckiem.

Koniec z prowadzeniem oddzielnej kuchni dla malucha i miksowaniem papek!

Wokół BLW skupia się duża społeczność rodziców. Także w Polsce lawinowo rośnie zainteresowanie tą metodą, powstają nowe fora i strony tworzone przez rodziców, którzy odkryli, jak proste może być rozszerzanie diety.

Dołącz do nich, zapewnij dziecku zdrowy start i ułatw sobie życie!

„Baby-led weaning zdecydowanie ułatwia życie” The Times

„Korzyści są wielkie” Independent

Radosława | 2011-11-09

idea bardzo dobra, ale część porad dietetycznych do wyrzucenia do kosza. nie podoba mi się również potępianie karmienia dzieci łyżeczką lub przecierami i straszenia konsekwencjami, jeśli to zrobimy. gdyby konsekwencje były prawdziwe, wszyscy bylibyśmy otyli lub borykalibyśmy się z problemami z jedzeniem... książka mocno 'amerykańska', jednak dla zapoznania się z ogólnymi zasadami blw warto ją przeczytać.

Gabriela | 2015-09-25
Przeczytana: 25 września 2015

Po książkę "Bobas lubi wybór" sięgnęłam, ponieważ jest jedną z nielicznych, jeśli nie jedyną, książką traktującą o metodzie BLW. Dużo o tej metodzie słyszałam wcześniej i byłam na nią zdecydowana, więc książka tylko mnie w tym utwierdziła. Natomiast dla osób, które nie są do końca przekonane do BLW może czasami wydawać się zbyt radykalna, na przykład potępienie karmienia łyżeczką. Niemniej jednak, dla rodziców takich jak ja, jest ciekawą pozycją, bo rozwiewa kilka wątpliwości. Np. to czy dziecko się nie będzie krztusić, albo czy musi mieć zęby, żeby zjadać stałe pokarmy "niepapkowate". Poza tym w jasny i logiczny sposób tłumaczy czemu warto pominąć etap papek i jakie to korzyści niesie dla dziecka i dla rodzica. Jednak nie jest to książka bez wad. Mnie osobiście nie do końca podobał się język, jaką książka jest napisana. Zdecydowanie czuć, że jest to zagraniczny poradnik. Trochę opisów, trochę pytań i odpowiedzi, trochę wypowiedzi rodziców, powtarzanie po kilka razy tych samych...

Osiem | 2013-07-29
Przeczytana: 10 lipca 2013

O ile sama metoda BLW jest warta wypróbowania, o tyle książka jest mało ciekawa. Można by ją ująć w ramach "to samo przez to samo". Autorki w kółko maglują te same zagadnienia. Mało konkretnych porad, dużo zbędnej filozofii. I tak jak inne recenzentki nie uważam, aby metoda BLW była jedyną słuszną koncepcją. Tym bardziej, że dziecko z początku się nie "najada", a raczej bawi. Warto znaleźć zawsze złoty środek i być może dać dziecku trochę papek łyżeczką i brokuła dla zabawy, tak aby był wilk syty i owca cała.

Maksia | 2015-11-13
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 13 listopada 2015

W sumie nieco ciężko ocenić mi tą książkę bo jest to poradnik, a czy porady się sprawdzą nie wiem jeszcze...

Sama idea BLW mi się podoba. Książka daje duże przygotowanie teoretyczne, jak będzie w praktyce zobaczymy. Duży plus za propagowanie zdrowego odżywiania - ale to każda pozycja dotycząca karmienia dzieci o tym mówi.

Czytelna, przystępnie napisana. Trochę nie przemawia do mnie styl - to jest super, a wszystko inne jest bleee bo takie wrażenie odniosłam czytając ten poradnik. Osobiście uważam, że BLW jest super - jako idea sama w sobie i uważam, że tradycyjne rozszerzanie diety też jest super - wyznaję zasadę, że każdy powinien robić jak jest mu dobrze i wygodnie, jak podpowiada mu serce czy instynkt i dla każdego owe "super" może być czymś innym.

Dla zainteresowanych tematem polecam!

Kasia | 2015-12-10

Sama metoda nie jest niczym odkrywczym, bo od dziesiątków lat dzieci karmiły się same, ale patrząc na współczesne trendy opieki nad dzieckiem to dobrze, że taka pozycja znajduje się na rynku. Książka budzi mieszane uczucia, niby skierowana do rodziców, ale nie do końca. Autorki za wszelką cenę próbują udowodnić, że wymyśliły coś nowatorskiego i niepotrzebnie komplikują to, co da się przekazać zrozumialej. Jest tak, jak zostało wcześniej zauważone cały czas o tym samym, a po co? Ciekawostką jest to, że metoda jest różnie interpretowana przez osoby związane z tematem (niekoniecznie rodziców). Myślę, że warto zajrzeć i zaczerpnąć z wiedzy i doświadczeń autorek.

Fabiana | 2011-06-11
Na półkach: Przeczytane, 2011, Posiadam
Przeczytana: marzec 2011

Książka przeczytana, jesteśmy właśnie na etapie wprowadzania jej w życie i mamy z tego wielką frajdę.
Książka jest bardzo pomocna, zawiera wiele wyjaśnień, sugestii i porad, wszystko zobrazowanie jest konkretnymi przykładami i opiniami. Dodatkowo jest przejrzysta co ułatwia powrót do poszczególnych kwestii po przeczytaniu jej.

Maria Tarczyńska | 2015-08-26

Jesteśmy na BLW od 6,5 miesiąca życia mojej córki, teraz ma 17m i je wszystko w każdej ilości. Uwielbia jedzenie i nowe smaki. Do tego świetnie sobie reguluje ilość jedzenia, bo jest "w sam raz" ani pulpecik ani chuderlak. Nie wiem czy to dzięki tej metodzie, czy po prostu tak ma, ale ja jako mama jestem zachwycona i polecam każdej mamie. A co do książki, można by ją z powodzeniem skrócić do połowy objętości czy nawet 1/3, bo ilość powtórzeń tych samych zdań i idei, przekracza wytrzymałość nawet cierpliwego czytelnika.

Skorzystałam z tej metody bo podałam najpierw mojej córce papki w wieku 4m a ona ich nienawidziła i jak przeszłam na całe jedzenie natychmiast się w nim zakochała... Oczywiście to kwestia indywidualna. Teraz Gaja już coraz lepiej je widelcem i łyżką ale czasem nie ma cierpliwości i daje się karmić łyżeczką i nie robi z tego powodu problemów ale fakt 100razy bardziej woli sama.

Wada - ilość bałaganu przekraczająca moje wszelkie wyobrażenia.

sigma122 | 2016-08-12
Przeczytana: sierpień 2014

Książka trafiła w moje ręce trochę przypadkiem, ale postanowiłam, że skoro już jest, to skorzystam z dobrych rad. Sama idea BLW jest ciekawa, ale książka to takie "masło maślane" - autorki w kółko maglują to samo, a ilość powtórzeń powala. Ja osobiście z papek nie zrezygnowałam, ale wcześniej zaczęłam dawać dziecku większe kawałki jedzenia do rączki, co miało swoje plusy (lubi większość warzyw i chętniej sięga po nowe smaki) i minusy (ilość bałaganu przy jedzeniu po prostu porażała). Nie można tej książki traktować jak wyroczni - każdy rodzic sam najlepiej zna swoje dziecko i intuicyjnie wie co dla niego najlepsze.

Renata | 2012-09-10
Przeczytana: sierpień 2012

Koncepcja BLW bardzo mi się podoba, ale traktuję tę książkę wyłącznie jako interesującą wskazówkę, po prostu: niemowlakom wcześniej można dać normalne jedzenie. Ale nie zastąpi ono na pewno u nas papek. Bez szaleństw. Zresztą, komuś kto pisze, że dzieci po BLW są super, a dzieci po papkach już nie do końca, nie należą się brawa ani pochwały.

Agnieszka | 2013-12-09

Jeśli ktoś wie na czym polega metoda BLW niekoniecznie musi posiadać tę książkę, da się ją streścić na 3 stronach, autorka ciągle się powtarza. Jednak nie żałuję, że przeczytałam, z każdego poradnika można wynieść nowe informacje, czasem wydaje się bardzo oczywiste, ale dopiero lektura otwiera nam oczy.