Latawce

Czwarta Strona
2018-01-17
2018-01-17
literatura polska

Zaskoczyła mnie forma książki, ale te dialogi to fajna sprawa. Łatwo się czyta.
Dla mjue to dramat psychologiczny.
Polecam. Warto diegnac po te książkę.
Już szukam innych fostepnych książek tej autorki.

Zaskoczyła mnie forma książki, ale te dialogi to fajna sprawa. Łatwo się czyta.
Dla mjue to dramat psychologiczny.
Polecam. Warto diegnac po te książkę.
Już szukam innych fostepnych książek tej autorki.

Nienawidzę tej książki. Nienawidzę za te negatywne emocje, za ten ból w sercu, za złość, którą we mnie wywołała. I nienawidzę Grzegorza za jego lenistwo, niewiarę, niechęć do życia i świata.. ale... Wiem, że tak miało być. Mogę się tylko domyślać, co czuł Grzegorz. I przeraża mnie myśl o dzisiejszej młodzieży. Że dzieciom teraz dużo gorzej żyć niż nam, gdy byliśmy mali. Prawdopodobnie gdybym wiedziała o czym jest ta historia, nie sięgnęłabym po nią. Chcę o niej jak najszybciej zapomnieć, ta historia zachwiała moją osobowością i nabawiłam się strachu o własne dzieci.

Dotarłam do jakiejś 70 strony, ale styl jakim powieść jest napisana totalnie do mnie nie przemawia. Czytanie było męczarnią...

Historia Grzegorza, młodego chłopaka, który nie umie poradzić sobie z życiem. Mama, nie matka próbuje bronić go przed złem świata ale nadmierna opiekuńczość nie jest też dobra. Na młodego duży wpływ miał ojciec, który zostawił rodzinę przed laty.

Opowieść czyta się całkiem inaczej niż tradycyjną powieść ze względu na sposób prowadzenia narracji.

Grzegorz to młody człowiek który nie potrafi poradzić sobie z własnym życiem.Matka która stara się zapewnić mu jak najlepszy byt często skupiając się na tym,nie dostrzega wielu sygnałów które wysyła jej syn.Sygnaly te zaważą wkrótce na jego przyszłości a wybory których zacznie dokonywać sprawi że zatraci kontakt ze światem rzeczywistym i stanie się biernym obserwatorem swojego młodzieńczego życia.

Nadopiekuńcza matka nieświadomie popycha go w nowe tarapaty.
Czy młodemu chłopakowi uda się twardo stanąć na nogi i zapanować nad swoim życiem?

Zachęcam do tej lektury zwłaszcza że oparta jest na zdarzeniach które wydarzyły się na prawdę a które pokazują że życie pisze różne scenariusze i czasem obfituje w dramat i zagubienie.

Biorąc książkę do ręki zastanawiałam się co znajdę pod tą piękną okładką i leciutkim tytułem...... Znalazłam tu ciężka i trudną historię Grzegorza..Pewnego dnia jego ojciec odchodzi... chłopiec zostaje z matką i tęsknotą za ojcem.... .Zaczynają się problemy z naukąi zachowaniem Grześka. Chłopiec marzy o wolności, o oderwaniu się od wszystkiego.. Zaczyna "ćpać". Matka i ojciec starają się pomóc ale jak się okazuje to nie takie proste... Nadchodzi dzień gdy Grzegorz postanawia "odlecieć".. Latawce to moim zdaniem wołanie o akceptację. O pomoc lub choćby obecność w momencie" lotu" by lądowanie było bezpieczne..

Książka przepięknie wydana, napisana w interesującej konwencji, bo masy przeróżnych, oddzielnych dialogów; a treścią niestety bardzo się zawiodłam. Krótko mówiąc jest koszmarnie nudo. Ma to być powieść o problemach dorastającego chłopca. Trudno zaś wczuć się w emocje bohatera, czytelnik nie ma możliwości wejść w jego głowę (poza wstawkami marzeń o lataniu),widzi tylko to co powierzchowne. Do tego wszystkie postaci zachowują się niesamowicie irytująco, dialogi są drętwe i nienaturalne. Czasami trudno się domyślić kto, co i do kogo mówi.

Plusem jest to, że udało się zbudować depresyjny nastrój. Z każdej strony bije, smutek i niezrozumienie, tragedia wręcz wisi w powietrzu. A w tej historii to dość istotne.
Właściwych stron tekstu jest tu zdaje się, niecałe 150 (reszta to reklamy innych książek),więc czyta się ekstremalnie szybko.

Niestety mi ta książka się nie podobała. Może lepiej byłoby, gdyby ta historia była napisana w konwencjonalny sposób, a może to nie jest materiał na książkę, a reportaż lub opowiadanie?

Tak. Wydawnictwo czwarta strona, czyli książka mocno średnia.

Tak. Wydawnictwo czwarta strona, czyli książka mocno średnia.

Książkę przeczytałam w godzinę. Bardzo podobała mi się zwięzła forma w jakiej autorka przekazała trudną, prawdziwa historię.

• Przeczytane 2018

Agnieszka Lis Latawce Zobacz więcej