Finansowa Forteca

FBO Marcin Iwuć
2020-09-30
2020-09-30
inwestowanie inwestycje finanse poradnik

"Finansowa Forteca" Marcina Iwucia, promowana jako kompleksowy przewodnik po inwestowaniu, rozczarowuje pod wieloma względami. Autor, choć niewątpliwie znający rynki finansowe, popełnia szereg błędów merytorycznych i metodologicznych.

Prezentowane strategie inwestycyjne są często zbyt ogólne i nie uwzględniają specyfiki indywidualnych sytuacji inwestorów. Ponadto, Iwuć nadmiernie upraszcza skomplikowane zagadnienia ekonomiczne, co może prowadzić do błędnych interpretacji u niedoświadczonych czytelników.

Język książki, choć przystępny, momentami staje się nieprofesjonalny, a liczne dygresje i anegdoty rozluźniają strukturę merytoryczną.

"Finansowa Forteca" może stanowić jedynie wprowadzenie do tematu inwestowania, ale dla bardziej wymagających czytelników, takich jak mnie, rozczarowuje brakiem głębi analizy i błędami merytorycznymi.

Zdecydowanie polecam sięgnąć po bardziej rzetelne i specjalistyczne publikacje (np. "Sztuka Spekulacji Po Latach" Zenona Komara lub "Giełda: Początek" Tomasza Treli),aby zdobyć solidną wiedzę na temat inwestowania.

Moja pierwsza książka o finansach osobistych... Otworzyła mi oczy. Polecam

Moja pierwsza książka o finansach osobistych... Otworzyła mi oczy. Polecam

Książka pisana z duzym wyczuciem stopnia powszechnej nieznajomości podstaw oszczędzania i braku polityki finansowej wśród obywateli.
Nawet jeśli czytelnik jest zaawansowany w tym temacie, może sobie wiedzę usystematyzować.
Natomiast, jeżeli mamy do czynienia z greenhornem, który (jak ja) do tej pory unikał tej tematyki jak ognia, treść nie odstrasza, a wręcz zachęca do wyjścia z wygodnej bańki konsumenta.
Polecam!

Świetna książka dla ludzi którzy chcą zacząć oszczędzać i dbać o finanse .Dużo wiedzy i informacji przekazane w prosty sposób.
Człowiek zaczyna się zastanawiać dlaczego takiej wiedzy nie uczą w szkołach.
Książka plus kanał na YouTube Pana Marcina i jego współpracowników daje dużo możliwości rozwoju finansowego .

Człowiek zaczyna się zastanawiać dlaczego takiej wiedzy nie uczą w szkołach.

Bardzo dobra pozycja dla osób zaczynających naukę o oszczędzaniu. Książka przedstawia podstawowe instrumenty finansowe i proponowane strategie oszczędzania długoterminowego. Jest napisana w sposób zrozumiały dla każdego, dzięki czemu osoby początkujące w tematyce finansów nie powinny mieć problemów z zrozumieniem zawartych w niej pojęć.

Świetna ksiaążka otwierająca oczy na podstawy finansowe i nie tylko podstawy . W połączeniu z blogiem i kanałem na you tube Marcina - petarda!!! Dzięki tej książce moje finanse są pod kontrolą i mają jasny cel.

Nie sądziłem, że tak obszerną książkę o finansach będę w stanie pochłonąć dosłownie w tydzień, w zasadzie nie mając wiedzy na temat świata finansów. Czyta się szybko i bardzo przyjemnie. Jest to w zasadzie kompendium wiedzy o inwestowaniu i oszczędzaniu, którego niestety nie nauczą w szkole. Polecam każdemu. Jedyne czego żałuję po zakończeniu lektury to, że nie trafiłem na nią wcześniej. Podziękowania dla autora za szerzenie wiedzy o finansach.

Książka fajna pokazuje fajny model trzech portfeli wyjaśnia dużo rzeczy związanych z inwestowaniem w sposób jasny i przejrzysty jak za cenę 100 zł na oficjalnej stronie bardzo polecam książka warta przeczytania

Spoiler - notatki z książki

Wysokie zyski oznaczają zwykle konieczność podjęcia wyższego ryzyka, ale wyższe ryzyko wcale nie musi oznaczać wysokich zysków.

Reguła 3 filarów:
1. Kontrolowanie wydatków
2. Zwiększanie zarobków
3. Inwestowanie nadwyżek

-"Analiza wsteczna zawsze skuteczna",
-Inflacja stylu życia - ^gdy przy 2, zapominamy o 1.
-Odkładanie nadwyżek to budowanie kapitału - kompana, który będzie Cię odciążać w pracy,
-W czasach kryzysu uważaj na zagrożenie, ale także rozpoznaj szanse. Rynki są cykliczne,
-Pieniądz odłożony jest wart tyle samo co zarobiony,
-Tnij wydatki stałe, do których już się przyzwyczaiłeś, a nie korzystasz - np. subskrypcje i "przydasie",
-"Przydasie" to nie jednorazowy wydatek - kosztują czas, miejsce i poczucie winy z braku korzystania z nich,
-Małe kwoty najlepiej inwestować w swoje umiejętności,
-Automatyzacja zadań: przelewy stałe, obowiązki, automatyzacja tego co się da, a jedynie zabiera czas i pieniądze.

Notatka nie oddaje całej zawartości książki.

Spoiler - notatki z książki

Reguła 3 filarów:
1. Kontrolowanie wydatków
2. Zwiększanie zarobków
3. Inwestowanie nadwyżek

-"Analiza wsteczna zawsze skuteczna",
-Inflacja stylu życia - ^gdy przy 2, zapominamy o 1.
-Odkładanie nadwyżek to budowanie...

Powiem tak - tak jak usłyszane pierwszy raz U2 zmieniło moje podejście do muzyki, tak Finansowa Forteca diametralnie zmieniła moje podejście do finansów. Szkoda, że nie ukazała się 20 lat wcześniej. Obowiązkowa pozycja dla każdego, kto chce ŚWIADOMIE podejść do inwestowania własnych pieniędzy.
Można na niej poprzestać - wystarczy do bezpiecznego inwestowania.
Jest też doskonałą podstawą - można po jej przeczytaniu - poszerzać swoją wiedzę - bezpiecznie - bo daje umiejętności wyłowienia wartościowych treści - niestety w sieci nadal roi się od pseudodoradców mających recepty na szybkie pieniądze.
Wielkie dzięki dla Marcina Iwucia !

Można na niej poprzestać - wystarczy do bezpiecznego inwestowania.
Jest też...

• Finanse