Wyzwanie czytelnicze LC

Praca głęboka. Jak odnieść sukces w świecie, w którym ciągle coś nas rozprasza

Wydawnictwo: StudioEMKA
poradniki
Szymon

Skoro automatyzacja i outsourcing zmieniają zasadniczo warunki naszej pracy, jakiej jeszcze umiejętności potrzebujemy? Umiejętności pracy głębokiej. Nowa, fascynująca książka Cala Newporta pokazuje, jak dzięki intensywnej koncentracji i uwolnieniu się od rzeczy rozpraszających uwagę można szybko się uczyć i tworzyć wartościowe rzeczy. Traktuj pracę głęboką jak gimnastykę umysłu i już dziś rozpocznij program ćwiczeń.

Daniel H. Pink, autor Drive i To Sell Is Human

Autor "Pracy głębokiej" przekonująco dowodzi, że należy rozwijać zdolność wytężonego skupiania uwagi, i proponuje natychmiastowe działania, dzięki którym częściej będziemy wykorzystywać tę zdolność w naszym życiu.

Adam M. Grant, autor Give and Take

Cal Newport, łączący naukę z pasją, jest jak czysty, donośny głos w ogólnym zgiełku. Nie potrzebujemy już klikania, emotikonów i słodkich kociaków. Potrzeba nam lepszej pracy, która możliwa jest tylko wtedy, gdy się nie rozpraszamy.

Seth Godin, autor What to Do When It’s Your Turn

Praca głęboka to umiejętność koncentracji na trudnym poznawczo zadaniu bez rozpraszania uwagi. Umiejętność ta pozwala na szybsze przyswajanie specjalistycznej wiedzy i osiąganie korzystniejszych wyników w krótszym czasie. Dzięki pracy głębokiej staniesz się lepszy w tym, co robisz, przez co poczujesz prawdziwe spełnienie, które daje fachowo wykonane zadanie. Słowem, Praca głęboka to rodzaj superumiejętności w coraz bardziej konkurencyjnej gospodarce XXI wieku. Tymczasem większość ludzi zatraciła zdolność koncentracji i trwoni czas na gorączkowym e-mailowaniu i udzielaniu się w mediach społecznościowych – nie wiedząc nawet, że istnieje lepsza alternatywa.

W Pracy głębokiej ceniony autor i znany profesor informatyki Cal Newport mierzy się z rzeczywistością współczesnej epoki łączności. Zamiast dowodzić, że rozpraszanie uwagi jest złe, podnosi zalety jego przeciwieństwa – koncentracji. Książka jest podzielona na dwie części. W pierwszej autor argumentuje, że w prawie każdej branży Praca głęboka przynosi ogromne korzyści. W drugiej przedstawia program systematycznych ćwiczeń, który opiera się na czterech zasadach i ma pomóc przestawić twój umysł i nawyki, abyś mógł opanować tę umiejętność.

W Pracy głębokiej, łączącej krytykę współczesnej kultury z praktycznym doradztwem, czytelnik znajdzie zapadające w pamięć opowieści – od kamiennej wieży w lesie, w której Carl Gustav Jung szukał skupienia, do podróży lotniczej do Tokio i z powrotem, dzięki której pionier mediów społecznościowych mógł skoncentrować się na pisaniu książki. Autor udziela też wielu rozsądnych rad, na przykład takich, że większość profesjonalistów powinna zrezygnować z mediów społecznościowych i że trzeba nauczyć się nudzić.

Praca głęboka to niezbędny podręcznik dla każdego, kto pragnie odnieść sukces w świecie, w którym ciągle coś rozprasza naszą uwagę.

źródło opisu: wydawca

źródło okładki: wydawca

mts | 2018-09-03
Przeczytana: 03 września 2018

Świetna książka!

Autor doskonale łączy poradnikową praktyczność z naukową dyscypliną. Widać, że jest jednocześnie profesorem informatyki i fanem praktycznego, produktywnego podejścia do codziennych spraw. Gdyby Tim Ferriss wybrał karierę akademicką to wyszedłby zapewne Cal Newport. Oprócz tego książka jest świetnie napisana, co jest rzadkością w publikacjach z zakresu rozwoju osobistego.

darone | 2018-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

W książce zabrakło mi czegoś odkrywczego. Może to wina przeczytanych wcześniej pozycji na tematy około produktywności. Napisana jest bardzo logicznie, autor skutecznie przeprowadza czytelnika przez swój tok rozumowania.

dpindral | 2018-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2018

Książka omawia problem pracy w dzisiejszych czasach pełnych spotkań, komunikacji, mediów społecznościowych i innych rozpraszaczy. Autor podkreśla zalety pracy głębokiej, a więc takiej, w której skupiamy się nad jedną rzeczą i odróżnia ją od pracy płytkiej.
Prócz zdefiniowania dwóch trybów pracy w książce możemy znaleźć też sporo wskazówek jak w dzisiejszym świecie podejść do pracy głębokiej, jak ją wdrożyć i jak bronić się przed rozpraszaczami, które nas otaczają.

Eternal | 2018-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2018

Książka uświadamia jedną, być może najważniejszą kwestię, rzucającą cień na całą naszą aktywność. Mianowicie, pokazuje jak olbrzymi wpływ ma na nas dzisiejszy internet. To najważniejsze, co wyniosłem z tej książki. Dopiero uświadomienie sobie tej kwestii, pokazuje jak ważna ona jest.

demo094 | 2018-09-25
Przeczytana: 23 września 2018

Świetna, bardzo wiele dowiedziałem się dlaczego i jak być bardziej efektywnym podczas nauki. Samodzielnie doszedłem do kilku wniosków, więc mogę potwierdzić że wskazówki z książki rzeczywiście można zastosować i działają.

Są fragmenty do których będę wracać, dla mnie to tylko na plus.

Ikar | 2018-08-20

Fajnie napisana ksiazka, praktyczne porady, warto przeczytac.

eryk87 | 2018-10-14

Bardzo fajna i treściwa książka. Część z metod działa bardzo dobrze, inne planuję wypróbować.

Autor zwraca uwage na problem odciągaczy od pracy takich jak mail, openspace czy fejs. Wszystko logiczne i poparte przykładami ale bez wielkich odkryć.

Monika | 2019-01-11
Przeczytana: 08 stycznia 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zachęcona wieloma pozytywnymi opiniami, rekomendacjami podcasterów i blogerów zajmujących się rozwojem osobistym i organizacją swojego czasu i otoczenia - spodziewałam się czegoś bardziej odkrywczego. Miałam nadzieję, że poznam jakieś tajemne techniki, sposoby, konkretne ćwiczenia... nic takiego.

To, co zostało zawarte w tym wątpliwej jakości dyskursie można było zawrzeć w eseju liczącym najwyżej 15 stron. Na samym początku odkrycie Ameryki - praca głęboka (czytaj: koncentracja) jest potrzebna do osiągania swoich celów, a co za tym idzie - sukcesu. Potem masa powtórzeń i oczywistości.

Masło maślane pełne wielokrotnych parafraz jednej, tej samej myśli. Napisana w sposób nudny i monotonny. Traktuje o oczywistościach. Odnosi się jedynie do wąskiej specjalizacji działania, zero-jedynkowe podejście nie ma odniesienia dla większości zawodów XXI wieku - opartych w większości na działalności online. Uważam, że podejście autora jest przez to bardzo ograniczone.

Przeczytanie tej książki...

matteusz | 2018-12-27