Głos skrzypiec

Tłumaczenie: Jarosław Mikołajewski
Cykl: Komisarz Montalbano (tom 4)
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
La voce del violino
8373920714
literatura włoska XX w.
Meowth

Po wypadku samochodowym komisarz Montalbano poszukuje właściciela uszkodzonego auta; trafia do eleganckiej willi, gdzie znajduje... zwłoki młodej kobiety. Z rozmów z ludźmi, którzy znali denatkę, wyłania się fascynujący portret. Obdarzona niepospolitą urodą Michela Licalzi budziła pożądanie mężczyzn, w jednym wypadku graniczące z obsesją. Choć na co dzień grała rolę kusicielki, podobno pozostawała - według słów przyjaciółki - wierna jednemu mężczyźnie. Tyle że niekoniecznie musiał nim być mąż, znacznie od niej starszy wzięty chirurg - jedyny, który na wiadomość o jej śmierci zareagował bardzo powściągliwie. Na miejscu zbrodni nie ma biżuterii, którą Michela zwykła nosić zawsze ze sobą, jest natomiast pamiątka rodzinna - futerał ze skrzypcami. Jednak to głos innych skrzypiec podpowie komisarzowi Montalbano nazwisko mordercy.

Andrea Camilleri (ur. w 1925 r. w Porto Empedocle na Sycylii) mieszka w Rzymie; jest reżyserem teatralnym, telewizyjnym i radiowym oraz autorem wierszy i licznych opowiadań, a także powieści, w tych słynnego już cyklu kryminałów. Głównym ich bohaterem Camilleri uczynił komisarza Montalbano - sentymentalnego samotnika, do którego czytelnicy szczerze się przywiązali, akcję zaś umiejscowił w Vigacie - wyimaginowanym, lecz jakby z życia wziętym miasteczku sycylijskim.
Popularność i poczytność Camilleriego we Włoszech wzrasta z roku na rok, zasługując na miano fenomenu czytelniczego.

źródło opisu: Noir sur Blanc, 2004

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

allison | 2014-10-26
Przeczytana: 26 października 2014

Było to moje pierwsze spotkanie z komisarzem Montalbano - bardzo udane i zachęcające do sięgnięcia po kolejne tomy.
Niestety, zaczęłam lekturę od czwartej części i dlatego nie wszystkie epizody z życia prywatnego komisarza były dla mnie jasne, ale nie popsuło mi to lektury.

Spodobała mi się kryminalne intryga, a zakończenie wprawiło w zdumienie - i to właśnie lubię w kryminałach! Zupełnie nie spodziewałam się takiego finału.
Interesująca okazała się także codzienna praca włoskich policjantów, ich wzajemne relacje oraz osobiste problemy.

Plusem na pewno jest humor, który przewija się przez cały utwór. I te smakowite opisy włoskiej kuchni! - aż ślinka cieknie, gdy czyta się, co komisarz serwuje sobie na kolację albo co zjada w jakiejś knajpce, mimo iż nie zawsze są to wyszukane potrawy.

Polecam wszystkim, którzy lubią kryminały okraszone solidną dawką inteligentnego dowcipu i elementami powieści obyczajowej.

książek: 2059
jamczyk | 2017-05-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 23 maja 2017

Ciekawość komisarza Montalbano prowadzi do odkrycia ofiary okrutnej zbrodni. Zbiegi okoliczności, intuicja, nowi znajomi i stare przyjaźnie, niekompetencja i gapiowatość, smaczne, proste jedzenie, a wszystko to, w sycylijskich krajobrazach.
Kolejny ciekawy, klimatyczny kryminał, na pewno warto go przeczytać.

Meowth | 2017-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2017

Kolejne spotkanie z komisarzem Montalbano - kolejna dawka inteligentnej prozy i żywych, błyskotliwych dialogów, budujących racjonalną, przejrzystą fabułę. A w tle prywatne sprawy komisarza, ale nigdy nie tłumiące wątku kryminalnego i bardziej służące jednak nakreśleniu bliżej jego postaci niż próbom uatrakcyjnienia kryminalnej treści. Ach, Camillo Läckberg, tania sensatko, ucz się, ucz!

Jestem bliska zakochania się w cyklu Camilleriego, ponieważ jego główny bohater staje mi się coraz bliższy. Oto odkryłam kolejną - obok skłonności do uszczypliwego poczucia humoru i zamiłowania do dobrego jedzenia - cechę komisarza Montalbano, która wydaje mi się jakby moja własna: nonkonformizm i niejako programowy sceptycyzm wobec zwierzchników. Stąd już zresztą droga niedaleka do cichej niechęci i biernego oporu, ale nie obwiniajcie Salvo (ani mnie) o to, do czego wydatnie przykładają się zwykle sami wspomniani przełożeni.

oliwa | 2014-08-28

Stuprocentowy kryminał, z ciekawą zagadką, bez nurzania się w ludzkiej nędzy. Komisarz Montalbano musi nie tylko rozwiązać sprawę śmierci młodej kobiety (pięknej, a jakże), ale też sprytnie lawirować między mafią a niechętnym mu szefostwem. Sprawy osobiste są ledwie naszkicowane, brak znajomości poprzednich części nie przeszkadza w zrozumieniu życiowych perypetii bohatera. Do tego sycylijska kuchnia i krajobrazy. No, dobre to jest po prostu.

BasiaK | 2017-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2017

Zdecydowane odprężenie po ponurych skandynawskich kryminałach! No i to nieskomplikowanie głównych bohaterów, którzy jak kochają - to szczerze, jak jedzą - to obficie, jak śpią - to mocno. Generalnie nie jest to jakiś wstrząsająco znakomity kryminał. Jest trup, jeden, oczywiście jest to piękna kobieta (no ok, potem dochodzi drugi, ale to tak trochę przypadkowo). Jest trochę lokalnego kolorytu (sycylijska mafia, przekupni adwokaci, jakieś spory kompetencyjne między różnymi jednostkami sił policyjnych). Jest to cudowne sycylijskie słońce, przyroda i pyszne owoce morza. No i pełnokrwisty komisarz rozwiązujący zagadkę i absolutnie nie myślący o własnym samobójstwie (no i nie wpędzający czytelników w kompletne przygnębienie!) Na wakacje lektura niezobowiązująca i fajna.

almos | 2014-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2014

Czytana na nowo czwarta książka z serii z komisarzem Montalbano, ma cechy typowego kryminału z klasyczną triadą: zbrodnia, śledztwo, wykrycie sprawcy. Niemniej intryga kryminalna jest przez autora nieco puszczona: parę zbiegów okoliczności sprawia, że Montalbano wpada na ślad sprawcy. Niemniej tło obyczajowe i społeczne jest świetne.

Montalbano ma do czynienia z nowymi współpracownikami przeniesionymi na Sycylię z północy Włoch: są to ludzie którzy nie rozumieją Sycylii, robią masę głupstw, fatalnie prowadzą śledztwo, a posprzątać musi oczywiście nasz komisarz. Montalbano nie ukrywa do nich wrogości, zresztą z wzajemnością. To znany motyw w powieściach Camilleri: ludzie z północy są na Sycylii obcy i zachowują się tam jak słoń w składzie porcelany.

Jest to też książka o miłości do Sycylii, tej trudnej wyspy, szorstkiej, ubogiej w zieleń gdzie wciąż można spotkać „mężczyzn w butach z cholewami, czapce i ze strzelbą przewieszoną przez ramię, którzy z grzbietu mulicy pozdrawiali...

CzytAśka | 2016-07-26
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 26 lipca 2016

Tym razem śledztwo komisarza nie zazębia się z działaniami mafii, choć jej obecność w tle ma duże znaczenie.
Sprawa jest dziwna. Zamordowana brutalnie zostaje kobieta. Zgwałcona i okradziona we własnej willi na odludziu. Podejrzani pojawiają się i znikają. Policja jest nieudolna - specjalnie czy po prostu popełnia błędy. Czy jak w klasyce gatunku zabił mąż, wielbiciel, kuzyn, przyjaciółka? A może jak każe kanon - najmniej podejrzany?

Montalbano tu niewiele je, Angelina nie rozpieszcza, zmienił się Kwestor więc i obiady pani Emilii zniknęły, gospoda San Calogero w remoncie...
Wątek osobisty też nie rozwija się optymistycznie...

Ale główny wątek bez zarzutu! Świetny! I opowiedziany rewelacyjnie!

I jestem fanką pani Clementiny Vasile Cozzo (toż to skrzyżowanie dr Watsona z panną Marple) i rozwijającego się nieoczekiwanie Catarelli 😁.

Jadę na "Wycieczkę do Tindari".

Agata | 2015-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

Domyślamy się, kto zabił, bo chyba mieliśmy się domyślić... aaaale to nie przeszkadza rozkoszować się miłym męskim towarzystwem z komisariatu w Vigacie. Nieporadnym, warczącym na siebie i poszturchującym się wciąż nawzajem towarzystwem włoskich furiatów i melancholików. Choćby dla samych konwersacji Montalbano z Catarellą warto zasiąść do lektury.

jabajbaj | 2018-04-18
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Dobry, solidny kryminał, oferujący rozrywkę raczej prostą, ale nie głupią. Było to moje pierwsze spotkanie z komisarzem Montalbano i nawet jeśli mnie nie zauroczył tak całkowicie, to z pewnością będę chciała sięgnąć po pozostałe tomy z tego cyklu (a widzę, że tych jest sporo, jak miło). Podoba mi się w nich zresztą nie tylko sama zagadka, ale także (a może przede wszystkim) cudowny klimat włoskiego miasteczka. Mogłoby być tylko trochę mniej wulgaryzmów (zapewne dla przeciętnego czytelnika, przyzwyczajonego do typowej współczesnej powieści sensacyjno-kryminalnej, taka ich ilość to będzie nic, ale ja jestem na nie szczególnie wyczulona i nawet te kilka słów na krzyż mnie kłuło w oczy). Główny bohater natomiast jest bardzo charyzmatyczny, choć akurat w tej części dużo się dąsał. W każdym razie od razu skojarzył mi się z takim stereotypowym, nieco ekscentrycznym i narwanym Włochem.
Szkoda tylko, że opis na okładce zdradza strasznie dużo z rozwiązania zagadki (zarówno w starszym, jak i...

Justinek | 2016-12-28
Przeczytana: 2015 rok

Moja pierwsza książka z cyklu o komisarzu Montalbano - i wielkie, nieprawdopodobne zaskoczenie: kryminały mogą być lekkie, zabawne, dowcipne! Przez tyle lat czytałam smutne, smętne (czyt. nastrojowe) skandynawskie, że zapomniałam, że kryminał może być słoneczny ;)