Sekret hiszpańskiej pensjonarki

Tłumaczenie: Marzena Chrobak
Cykl: Damski fryzjer (tom 1)
Wydawnictwo: Znak Literanova
Misterio de la cripta embrujada
Ag2S

10 lat detektywistycznej serii Mendozy w Polsce Z elitarnej szkoły znika bez śladu czternastoletnia uczennica. Nikt nie wie, jak udało się jej wyjść z internatu pilnie strzeżonego przez czujne zakonnice. Czy została uprowadzona? Staje się jasne, że pomóc w jej odnalezieniu może tylko tak wytrawny detektyw jak znany z innych powieści Mendozy damski fryzjer. Kto stoi za zniknięciem nastolatki?...

10 lat detektywistycznej serii Mendozy w Polsce

Kto stoi za zniknięciem nastolatki? Dlaczego nawet jej rodzicom zależy na ostatecznym zamknięciu śledztwa? Czy siostry lazarystki kryją w lochach swoich włości mroczne tajemnice?
Powieść Mendozy to rewelacyjny kryminał, z wdziękiem łączący absurdalny humor z sensacyjną fabułą.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Wileta | 2019-09-29
Przeczytana: 2016 rok

To kolejny pastisz kryminału, w którym główną rolę gra chory psychicznie damski fryzjer, człowiek wykluczony, niesłusznych poglądów i pochodzenia społecznego, bawiący się w detektywa. Tym razem szuka 14-letniej uczennicy, która zniknęła z internatu, pilnie strzeżonego przez zakonnice. Czytając ten "antykryminał" co chwila wybuchamy śmiechem z powodu wariackiej narracji i mnożących się absurdów. Intryga sama w sobie ciekawa, jednak książka nie jest dla mnie już tak dobra jak pierwsza z przeczytanych - „Przygoda fryzjera damskiego”. A może po prostu minął pierwszy efekt WOW.
Komizm, zabawę, humor posunięty do absurdu - taką rozrywkę zapewnia nam hiszpański pisarz Eduardo Mendoza. POLECAM!!!

Cynamonka | 2019-08-04
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 04 sierpnia 2019

Trzecie podejście do prozy Mendozy i wciąż brak pełnej satysfakcji, mimo pochlebnych komentarzy zasłyszanych od innych. Chociaż ta książka była najkrótsza z tych przeze mnie przeczytanych, chyba najbardziej ją wymęczyłam. Kilka razy wywołała uśmiech, ale nic poza tym. Nie spasowała mi wariacka narracja i mnożące się absurdy. Intryga sama w sobie była w porządku, jednakże sklejona "na ślinę", wiele rzeczy działo się tu deus ex machina, żeby ułożyła się z tego całość.

apostata | 2019-07-31
Przeczytana: 25 lipca 2019

Bardzo przewrotna i dość nietypowa proza. Specyficzny język, specyficzny bohater, specyficzna narracja i fabuła. Literackie chuligaństwo, to dobre określenie, które pochodzi od samego autora. Z pewnością warto przeczytać dla poszerzenia literackich horyzontów, ale chyba tylko w tym celu.

theana150 | 2019-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2019

Tak, to jedna z tych książek, która jest tak dziwna i niedorzeczna, że aż śmieszna. Nie można absolutnie brać tego na poważnie. Za to zdecydowanie trzeba mieć z tyłu głowy opis i charakterystykę książki zastosowaną przez samego autora "literackie pijaństwo bądź powieściowe chuligaństwo". Bo Mendoza opisując przygody naszego bohatera zdecydowanie popłynął. Może by jeszcze lepiej weszło samemu trzeba się upić, nie tylko literacko ;)
W końcu historia z przymrużeniem oka.
Oprócz tego rzucił mi się w oko fantastyczny moim zdaniem przekład i tłumaczenie, nie psujący charakteru i klimatu.

ishara | 2019-02-15
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 10 lutego 2019

Było zabawnie, momentami tajemniczno, kolorowo, czasami wręcz absurdalnie w stylu Monty Python´a, ale cały czas inteligentnie, choć autor niekiedy wystawiał moje poczucie smaku na próbę. Mendoza stworzył pastisz kryminału z antybohaterem w roli głównej, którego nie da się nie lubić. Momentami można się pogubić, bo trudno odróżnić jawę od snu, prawdziwe zdarzenia od majaków chorego umysłu, chociaż z drugiej strony to nie jest aż tak istotne co jest prawdą, a co urojeniem, najważniejsze są pozytywne emocje i uśmiech na twarzy, jaki wywołują perypetie głównego bohatera. Przyjemna, lekka lektura z dużą dozą absurdu, polecam.

Lehrerin | 2019-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2019

"Co tu sie w ogole dzieje?!" - wlasnie to pytanie zadawalam sobie przez cala lekture pierwszej czesci cyklu o damskim fryzjerze. I to ono zachecalo mnie do odwracania kartek.

Glowny bohater jest chory psychicznie - ale czytajac mialam wrazenie, ze absolutnie WSZYSCY bohaterowie maja problemy z glowa. Ich slowa i czyny sa chwilami tak pozbawione sensu, ze calosc przypomina psychodeliczny sen. Jezeli ktos lubi takie absurdalne klimaty, bedzie zachwycony, ale ja chwilami czulam sie zniesmaczona.

Teano | 2018-11-24
Przeczytana: 15 listopada 2018

Eduarda Mendozę polecono mi jako wyjątkowo zabawnego ("będziesz pękać ze śmiechu"). Muszę się przyznać, że nie uśmiechnęłam się ani razu.
Jest to typowy przykład "książek odchudzających" ponieważ nie da się niczego podgryzać przy czytaniu, tak są obrzydliwe.
Ja mam dość bujną wyobraźnię, więc bez trudu czułam te wszystkie zapachy, którymi woniał bohater i nie było to nic przyjemnego. A już na pewno nie było w tym nic zabawnego. Ani w tym, że ktoś się zsikał ze strachu, ani w tym, że ktoś zanieczyścił pościel, nieważne z jakiego powodu, ani w plastycznym opisie brudnych prześcieradeł czy toalet, łazienek, etc, ani nie wydało mi się zabawne, że ktoś ma zwyczaj załatwiać się przez okno.
Podejrzewam, że wszyscy bohaterowie tej książki mieli silny katar, w przeciwnym razie praca wywiadowcza narratora spaliłaby na panewce.
I nie mówcie mi, że to tylko taka wyrafinowana gra językowa (bo rzeczywiście nie można odmówić Mendozie plastyczności opisów, ani panowania nad językiem), że w tej...

Tiger | 2018-10-24
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 20 października 2018

Eduardo Mendoza to gawędziarz i świntuch. Kojarzy mi się z twórczością Bukowskiego, którego zostałam ostatnio sympatykiem.
Nasz główny bohater - bystry, błyskotliwy, poharatany życiem babiarz wychodzi z zakładu psychiatrycznego. Zaczyna się bardzo optymistycznie, co?
Przystaje - bo nie ma wyjścia - na pewien układ z komisarzem. Jako osoba o twarzy podobnej zupełnie do nikogo stara się rozwikłać zagadkę znikających młodych dziewcząt z damskiego, zakonnego internatu.
Jeżeli wydaje Wam się czytelnicy, że Wasze życie to pewnego rodzaju żart, to weźcie tę książkę na osuszenie łez.

Karolina | 2018-10-24

Książka o lekkiej tematyce, napisana pięknym językiem. Zabawna i zaskakująca.

Sandra Jasona | 2018-09-29
Przeczytana: 29 września 2018

Autor swoją twórczość określa mianem literackiego pijaństwa bądź powieściowego chuligaństwa. Tutaj zgadzam się całkowicie. Bohaterem jest …. w sumie trudno określić, bo nawet nie poznajemy jego imienia, za to poznajemy całą jego rodzinę, pełną różnic. On sam jest lumpem, wypuszczonym dopiero co z zakładu dla obłąkanych. I ten bohater rozpoczyna śledztwo. Fabuła kryminalna jest tłem, sprawa zaginięcia dwóch dziewczynek ze szkoły zakonnic i zagadkowy powrót rozwiązuje się wprawdzie na końcowych kartach, nie jest jednak, ani zaskakujący, ani fascynujący. Co według mojej subiektywnej oceny, jest plusem – to język. Jest rewelacyjny, z jednej strony prosty, z drugiej barwny i elokwentny. Autor umiejętnie zwalnia by raczyć „przemówieniami”, które zadziwiają.
Nie wiem jak ocenić książkę, z jednej strony „kryminał” z drugiej strony specyficzny język, który może się podobać. Mnie nie do końca zauroczyła, ale na półce mam całą serię, więc wrócę.