Wróć, jeśli masz odwagę

Tłumaczenie: Jarosław Irzykowski
Wydawnictwo: Feeria Young
Dare to Fall
TinTincia

Czasami wydaje ci się, że twoje życie jest poukładane - masz wspaniały dom i przyjaciół, odnosisz sukcesy w szkole, a na sobie czujesz spojrzenia rozmarzonych chłopców. Mimo to wiesz, że z twoim życiem jest coś nie tak. Ciąży na nim skaza. Może to uczucie do chłopaka, w którym nie powinnaś się zakochiwać? A właściwie - dlaczego nie powinnaś? Bo zazwyczaj wtedy, kiedy już myślisz, że jesteś na dobrej drodze i w końcu będzie idealnie, dzieje się coś nieoczekiwanego, co odziera cię ze złudzeń.

Co robisz? Najłatwiej się schować, ukryć albo odejść. Wiesz o tym, bo robiłaś to już wiele razy. Ale czy tamto uczucie pozwoli o sobie zapomnieć? Los znów krzyżuje wasze drogi, a ty musisz wybrać!

źródło opisu: http://wydawnictwofeeria.pl/pl/ksiazka/wroc-jesli-masz-odwage

źródło okładki: http://wydawnictwofeeria.pl/pl/ksiazka/wroc-jesli-masz-odwage

Ruthless_Woman | 2018-02-12
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 12 lutego 2018

Jestem rozczarowana i zirytowana. To najgorsza książka tej autorki. Nie rozumiem zachowania i postępowania głównej bohaterki. Aż do końca książki się dziwiłam jak mogła tak postąpić.
Nie było to dojrzałe zachowanie.

mania_kch | 2017-12-03
Na półkach: Przeczytane, 2017

Nie przemówiła do mnie ta historia, nie poruszyła, nie wzruszyła i nie wciągnęła, nic z tych rzeczy, jedynie mnie wkurzała. Mimo, że porusza dość poważne tematy, nie potrafiłam wydobyć z niej żadnej życiowej refleksji:(
Nie polubiłam żadnej z postaci a główna bohaterka McKenzie wprawiała mnie w stan permanentnej irytacji. Nie rozumiałam jej postępowania i do samego końca książki jej nie zrozumiałam.
Ogólnie czas spędzony przy tej lekturze uważam za stracony :(

Jabłuszkooo | 2017-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2017

,,Wróć, jeśli masz odwagę'' to książka, która nie przypadła mi do gustu w żadnym możliwym calu. Kompletnie nic mi się w niej nie podobało. A zważając na fakt, że to było moje pierwsze spotkanie z autorką to czuję się zawiedziona i oszukana. Tyle osób ją chwali, a ja po prostu zastanawiam się za co. Styl nie potrafił mnie wciągnąć, fabuła była denna i w najgorszej możliwej formie oklepana. A bohaterowie płascy i nijacy. Zmarnowałam na nią 3 tygodnie, a i tak nie byłam w stanie całej jej przeczytać, bo nie potrafiłam zmusić się by ją skończyć. Zabrakło mi tej siły. Po sto trzydziestej stronie stwierdziłam, że wystarczy już i nie ma sensu dalej tego ciągnąć.

Fragment tekstu pochodzi z mojego bloga, po ciąg dalszy zapraszam tutaj:

Gąska | 2017-10-24
Przeczytana: 24 października 2017

W książce zostaje poruszonych wiele problemów. Właściwie każdy z nas stracił lub straci kogoś bliskiego. Śmierć jest nieunikniona, ale nigdy nie nadchodzi o właściwej porze, zwłaszcza gdy ktoś ginie w wypadku. Jaden i Dani w ten właśnie sposób stracili swoich rodziców. Dodatkowym ciosem było dla nich to, że przyjaciele nie wiedząc jak się przy nich zachować, powoli odwracali się od nich, aż w końcu zostawili ich całkiem samych. Wśród tych osób była główna bohaterka powieści „Wróć, jeśli masz odwagę” – McKenzie.

Muszę przyznać, że nie jestem w stanie zrozumieć zachowania dziewczyny. Jej najlepszej przyjaciółce oraz chłopakowi, na którym jej zależy, giną rodzice, a ona zamiast być przy nich w tych trudnych momentach, odwraca się, zasłaniając się swoją własną żałobą po stracie siostry, która przed laty urodziła się martwa. Chowa się po kątach, unikając ludzi niegdyś tak jej bliskich, nie mogąc znieść ich wzroku. Nieco usprawiedliwia ją to, że zmaga się ze swoimi „potworami”. Wstydzi...

Zuzanna | 2018-03-18
Przeczytana: 17 marca 2018

McKenzie miała swoje powody, by odsunąć się od Jadena i Danielle Hunterów po tym, jak w tragicznym wypadku zginęli ich rodzice. Zostawiła najlepszą przyjaciółkę i chłopaka, z którym zaczęło ją coś łączyć, w momencie gdy najbardziej jej potrzebowali. Tak było łatwiej.

Po roku od tragicznych wydarzeń dawna znajomość odżywa i wszystko jest na dobrej drodze, by relacje między Kenzie, Jadenem i Danielle wróciły na dawne tory. A jednak prawda do tej pory przemilczana, nieoczekiwanie ujrzy światło dzienne. Kenzie stanie przed wyborami, które mogą zniszczyć to, co udało się już odbudować. Bo tym razem na dobre może utracić Hunterów, ich przyjaźń i miłość.

"Wróć, jeśli masz odwagę" to książka, której docelowym odbiorcą jest młodzież, uważam jednak, że u starszych wiekowo czytelników, którzy lubią klimat Young Adult, powieść również spotka się z pozytywnym odbiorem. A wszystko za sprawą historii - lekkiej w czytaniu, prostej w odbiorze, ale nie infantylnej w treści. To powieść, z której...

Pamiętacie jeszcze serię Dimily Estelle Maskame? Seria ta cieszyła się nie tylko dużą popularnością, ale też bardzo dobrymi opiniami. Ujmując w skrócie – skradła serca wielu czytelniczkom, a w tym również moje. Toteż sięgając po najnowszą książkę autorki Wróć, jeśli masz odwagę liczyłam na powtórkę z rozrywki. Nie chodzi tutaj o podobną fabułę – broń Boże! – a o całokształt.

Co z tego wyszło? Uważam, że wyszło całkiem nieźle, jednak, jak dla mnie seria Dimily plasuje się nieco wyżej. Wróć, jeśli masz odwagę pomimo swojej prostoty, ma również głębszy przekaz, skupia się bowiem na temacie śmierci i żałoby. Ukazuje, że każdy z nas jest inny, dlatego w inny sposób reagujemy i różnie z tym sobie radzimy. Łączy nas jedynie to, że utrata bliskiej osoby i żałoba nas zmieniają.

O ile zachowanie głównej bohaterki nie do końca mnie przekonało, tak z miejsca polubiłam głównego bohatera męskiego. Jaden rok wcześniej stracił rodziców. Przeszedł przez wszystkie etapy żałoby, a teraz na nowo...

werka777 | 2018-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2018

MACKENZIE – NIE POPISAŁAŚ SIĘ!
Zacznijmy od minusów, czyli głównej bohaterki. Dawno nie spotkałam tak irracjonalnie zachowującej się nastolatki. Nie potrafiłam identyfikować się z jej wyborami, nie czułam tego jej charakteru, który wydał mi się naciągnięty na potrzeby historii. No cóż… Trochę lepiej, o dziwo, wypadły postaci drugoplanowe, choć nie radzę nastawiać się na barwnych i wiarygodnych, literackich przyjaciół. Ale! Pomimo wszystko, niejaki Jaden i jego siostra Dani wnieśli w szeregi powieści coś dobrego, ale o tym za moment, przy okazji problematyki.

NIE TYLKO O PODRYGACH MIŁOŚCI
New Adult nie tylko o miłości. I to w tej książce naprawdę doceniam. Gdybym miała poddać ocenie sam wątek uczuć damsko-męskich, powiedziałabym, że wypadł grzecznie, naturalnie i dobrze. Ale bez wielkich fajerwerków. Jednak Estelle Maskame przemyciła między strony także element przyjaźni, kwestię nadużywania alkoholu i przede wszystkim różne rodzaje reakcji będących efektem wspólnej tragedii. Bo...

assina | 2018-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2018

Cały świat jest pogrążony w żałobie.

Na samym wstępie przyznam się z jakiego powodu postanowiłam kupić i przeczytać "Wróć, jeśli masz odwagę". To proste: chciałam zobaczyć na co jeszcze stać Estelle Maskame po fenomenalnej serii DIMILY. Nie chciałam porównywać tych książek ze sobą, bo przecież nie na tym to polega, ale odruchowo tak się właśnie stało. Przypomniałam sobie ile emocji przyszło mi przeżyć, podczas czytania DIMILY i nagle to porównanie gdzieś gaśnie, bo "Wróć, jeśli masz odwagę" zostaje daleko w tyle.
Jestem ogromnie szczęśliwa, że Estelle pisze dalej i naprawdę świetnie jej to idzie! Ta powieść nie przypadła mi specjalnie do gustu, być może dlatego, że jest za bardzo młodzieżowa i dosyć oklepana. Co prawda autorka potrafiła zrobić tu coś nadzwyczajnego. Niby tematyka żałoby, problemów z alkoholem, miłością, przyjaźnią i śmiercią jest na porządku dziennym, Estelle potrafiła stworzyć z tego wszystkiego naprawdę świetną i interesującą powieść.
Mimo że temat...

Paulina | 2017-12-18
Przeczytana: 12 grudnia 2017

Estelle Maskame podbiła moje serce serią Dimily, dlatego, gdy dowiedziałam się, że zostanie u nas wydana kolejna książka autorki, skakałam z radości. Pech chciał, że dotarła ona do mnie, kiedy ja miałam najwięcej dodatkowych obowiązków na głowie i nie miałam czasu się za nią zabrać. Z czasem zaczęły pojawiać się także kolejne opinie i jakimś cudem zawsze trafiałam na takie niepochlebne, przez które mój entuzjazm związany z jej nową powieścią, drastycznie opadał. Takim oto sposobem, lektura schodziła na dalszy plan, a wszystkie inne pozycje czekające w kolejce na moim parapecie wydawały się o wiele bardziej interesujące. Czy faktycznie miałam się czego obawiać?

Czasami najłatwiej jest po prostu uciec, milczeć, odwrócić wzrok… Kenzie tak zrobiła. Zwyczajnie uciekła od problemu, od dwójki przyjaciół, którzy bardzo potrzebowali jej wsparcia.
Od tamtych wydarzeń minął rok. Ale w życiu dziewczyny czegoś brakuje, a właściwie kogoś… przez kilka przypadkowych zdarzeń dostaje kolejną szansę...

Milena | 2017-11-21
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 21 listopada 2017

Nie uciekniesz już przed samą sobą, ale teraz jest jeszcze trudniej. Drogę do szczęścia blokuje ktoś jeszcze. Czy masz odwagę, by wrócić?[lubimyczytac.pl]
To nie jest pierwsza książka autorki jaką mam okazję czytać. Poprzednia seria pozostawiła na mnie pozytywne wrażenie, więc tym bardziej z...