Jak pokochać freaka

Tłumaczenie: Jarosław Irzykowski
Wydawnictwo: Feeria Young
The Odds of Loving Grover Cleveland

Zander ma 16 lat, maniakalnie wyrywa sobie włosy i marzy o tym, żeby wszyscy zostawili ją w spokoju. Najlepiej czuje się, będąc po prostu nigdzie, czyli wewnątrz swojej głowy. Rodzice jednak każą jej opuścić to bezpieczne miejsce i wyjechać na letni obóz dla zaburzonych nastolatków. Do którego – jej zdaniem – nie pasuje. Sądzi, że jej współobozowicze są totalnymi wariatami. I faktycznie,...

Sądzi, że jej współobozowicze są totalnymi wariatami. I faktycznie, wszyscy mieszkańcy obozu dryfują gdzieś na granicy diagnozy i życiowej katastrofy. Współlokatorka Zander, Cassie, określa siebie jako maniakalno-depresyjną anorektyczkę z chorobą dwubiegunową. Grover Cleveland (zupełnie jak jeden z prezydentów USA), słodki, ale niestabilny emocjonalnie chłopak, w kółko mówi o swojej przyszłej schizofrenii. I jest jeszcze Bek, uroczy, ale patologiczny kłamca.
Z czasem, mimo wszystko, między terapią grupową a zakazanymi nocnymi wypadami zaczynają się tworzyć niezwykłe przyjaźnie. W palącym słońcu stanu Michigan Zander i trójka nastolatków ujawnia przed sobą swoje dramatyczne tajemnice. Zander czuje niezwykły pociąg do Grovera i nawet zaczyna się zastanawiać, czy ewentualnie, kiedyś, być może mogłaby być szczęśliwa. Ale najpierw musi porzucić nadzieję na to, że kiedykolwiek uda jej się poskładać rozsypane kawałeczki samej siebie…

źródło opisu: Wydawnictwo Feeria Young, 2017

źródło okładki: http://wydawnictwofeeria.pl/

Zander ma 16 lat jest nastolatką zbuntowaną,manikalnie wyrywa sobie włosy z głowy,po prostu chce by wszyscy w końcu zostali ją w spokoju.Lecz najlepiej czuje się będąc nigdzie czyli jak węwnątrz swojej głowy jest.
Rodzice nie chcą zostawić swojej córki samej w domu zamartwiają się bardzo o nią wysyłają Zander na obóz dla nastolatków z problemami i zaburzeniami psychicznymi.
Przechodzą w obozie terapie i mają zajęcia.
Dobra historia,akcja znakomita,świetna i prawdziwa powieść młodzieżowa,naprawdę życiowa książka.

Jabłuszkooo | 2017-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2017

,,Jak pokochać freaka'' to książka pełna prawdziwych emocji i codziennych problemów nastolatków, ubranych w dość ciekawe opakowanie. Autorka swoim stylem udowodniła, że wie o czym pisze i co chce przekazać. Jak najbardziej na plus! Bohaterów nie da się nie lubić, są tak inni i szaleni na swój własny sposób, że po prostu nie można o nich zapomnieć. Powieść jest niby psychologiczna, ale napisana tak prosto, że nie ma możliwości nie zrozumienia tego, co się w niej dzieje. Z oceną też mam problem, bo dla mnie jest to raczej książka na raz, ale z drugiej strony tak dobra, że szkoda nie dać najwyższej oceny. Gorąco ją polecam.

Fragment tekstu pochodzi z mojego bloga, po ciąg dalszy zapraszam tutaj:

rudarecenzuje | 2017-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2017

Obóz dla problematycznych nastolatków. I nastolatki, których problemy przekraczają nasze wyobrażenia. Niezwykła codzienność, zaskakujące przyjaźnie, niewinne zauroczenia, a także szczere uśmiechy, a to wszystko w gorącym Michigan.

Wbrew pozorom "Jak pokochać freka" nie przypomina innych książek młodzieżowych, które każdego dnia zalewają wydawniczy rynek. Przede wszystkim ze względu na nietypowe miejsce akcji, jakim okazuje się obóz dla problematycznych nastolatków. Upalne słońce, ciepła woda jeziora, gorąca atmosfera Michigan stanowią odpowiednie zrównoważenie dla trudnych tematów, jakie pojawiają się na kolejnych stronach powieści. Książki młodzieżowe w dużej części skupiają się na kwestiach lekkich i przyjemnych, jednak Rebekah Crane postanowiła udowodnić, że nie tędy droga, a nastolatkowie, podobnie, jak dorośli muszą mierzyć się z problemami, lękami i koszmarami przeszłości.

Każdy książkowy bohater utożsamiony został z innym zaburzeniem. Anoreksja, okaleczanie się,...

Jest to naprawdę ciekawa młodzieżówka, która w bardzo fajny sposób przedstawia choroby psychiczne. Choć nie są one główne wątki, to i tak dobrze, że autorka je tutaj wprowadziła.

Jest to jedna z lepszych młodzieżówek. Nie jest ona gruba. Mimo poważnych tematów, czyta się ją naprawdę szybko, więc jesteśmy w stanie ją skończyć w ciągu kilku godzin.

Trochę szkoda, że choroby psychiczne nie były bardzo rozpisane, tylko delikatnie nakreślone. Tego mi tutaj brakowało.

Recenzja dostępna również na blogu: http://about-katherine.blogspot.com/2017/08/182-jak-pokochac-freaka.html

Do książki Jak pokochać freaka podchodziłam na prawdę dość sceptycznie. Nie wiem, czemu, ale gdy tylko dowiedziałam się o tej książce miałam wrażenie, że to raczej nie będzie nic specjalnego - ot taka pozycja typowo wakacyjna na jeden raz. Ale muszę wam powiedzieć, że już po pierwszym rozdziale na prawdę mocno się zdziwiłam, że to jednak może być coś o wiele lepszego! Sam opis jak dla mnie był dość zagadkowy i nie do końca wiedziałam, czego mogłabym się tutaj spodziewać. Jedno mogę powiedzieć, w życiu nie przypuszczałam, że ta lektura aż w takim stopniu mi się spodoba.

Główną bohaterką Jak pokochać freaka jest niejaka szesnastoletnia Zander, która poprzez inicjatywę swoich rodziców trafia na dość specyficzny letni obóz. Camp Padua jest bowiem miejscem, gdzie młodzież z różnymi problemami psychicznymi wspólnie, pod opieką przeszkolonych opiekunów, w trakcie trwania wakacji,...

Monika Szulc | 2017-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2017

Camp Padua to obóz dla trudnej młodzieży. Zander w wyniku pewnych wydarzeń, nie potrafi w pełni cieszyć się życiem, wegetuję i biernie poddaję się otoczeniu. Lato ma spędzić wśród obcych nastolatków wiele mil od domu. Dziewczyna nigdy nie przypuszczała, że jej życie całkowicie się odmieni. Zaprzyjaźnia się Cassie, kochającą tabletki odchudzające dziewczyną, Notorycznym kłamcą oraz Growerem, uroczym, nawet na moment nierozstającym się z notesem chłopakiem, który nazywa się jak jeden z prezydentów USA i wie, że kiedyś zwariuję.

Książka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Spodziewałam się lekkiego, letniego romansu, a dostałam coś znacznie lepszego. Tak naprawdę wszystko w tej książce mi się podobało i nie sądzę by była to lektura tylko dla młodzieży, ponieważ dorosły czytelnik również może docenić ten tytuł.

Na obozie przebywa spora grupa młodych ludzi, jednak przede wszystkim autorka skupiła się na Zander, dziewczynach, z którymi dzieli domek, oraz 2 chłopcach. Są to dzieciaki z...

MoznaPrzeczytac | 2017-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2017

Tytuł zapowiada się intrygująco. Okładka zwiastuje klasyczną powieść młodzieżową. Zaczęłam czytać przekonana, że wskakuję właśnie w fabułę prostej, uroczej historii o nastolatkach, podszytej głębią i filozofią wycelowaną w grupę docelową młodszą ode mnie o jakieś 10 lat. Na szczęście ta książka okazała się być czymś więcej. Rebekah Crane porusza trudne tematy, opowiada o skomplikowanych sytuacjach, ale też codziennych potyczkach nastolatków. O miłości, przyjaźni i zaufaniu. I robi to naprawdę dobrze.

Pełna recenzja książki na stronie:

Zaksiążkowana | 2017-08-18
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

Jakoś już tak mam, że ciągnie mnie do tematu chorób psychicznych. Może dlatego, że uważam, iż w świecie, gdzie ich natężenie jest tak wysokie, mówi się o nich zdecydowanie zbyt mało. Zawsze jednak istnieje obawa, że ktoś podejdzie do tego tematu całkowicie nie od tej strony, bo to, czego potrzeba tu przede wszystkim, to zrozumienia. Całe szczęście, Rebekah Crane je posiada.

Podczas czytania tej książki nachodziły mnie różne przemyślenia. Po pierwsze – jestem zdania, że metody stosowane w ośrodku są nieprzemyślane i tak podręcznikowe, że aż błędne. Nikt nie przekona chorego na depresję nastolatka o tym, jak wartościowe jest życie, banalnymi tekstami i rozmową o istocie zaufania. Trudno też zmusić osobę, która przez kilkanaście lat tłamsiła w sobie własne problemy, aby otworzyła się na sesji terapii grupowej. Przez dużą część książki towarzyszyło mi odczucie, że wychowawcy w ośrodku podjęli się takiej pracy tylko po to, aby mieć lepsze statystyki do późniejszych zawodów. Tu potrzeba...

Perriele_rebel | 2018-03-01
Przeczytana: 24 lutego 2018

Świetna książka, nadająca się na terapię psychiatryczną, ponieważ, moim zdaniem pomaga osobom z problemami, pokazując, że z każdej sytuacji jest wyjście. Przekazuje dużo pozytywności, pozytywnych uczuć i emocji. Z pewnością jest to książka, gdzie z wielu rzeczy można się pośmiać. Ale jest to też książka, która pokazuje, że należy zmagać się ze swoimi problemami czy słabościami lub przynajmniej próbować i nie należy wahać się, by prosić o pomoc. Często właśnie ta pomoc otrzymana od innych daje efekt. Wcale nie musimy sami radzić sobie z własnymi problemami, ta książka to pokazuje. Czasem wystarczy tylko komuś się wygadać, wyrzucić coś z siebie i to może poskutkować. Może sprawić, że ludzie będą patrzeć już na ciebie z innej strony, innej perspektywy, tak jak to było w "Jak pokochać freaka". Bohaterowie tej książki są idealnym przykładem tego, że należy dać sobie pomóc, bez względu na to jak trudna sprawa by to była.
Czuć tu wyraźną nutę romantyczności, tak jak w każdej książce dla...

Brekker | 2017-09-24
Przeczytana: 24 września 2017

"Jak pokochać freaka" okazała się przyjemną, dobrze napisaną książką dla młodzieży. Jest to przeurocza historia Zander i ludzi, których poznaje na obozie dla nastolatków z problemami. Czyta się ją bardzo szybko, jest napisana w lekki sposób ale nie brak w niej dobrego i mądrego przekazu. Bohaterowie mają swoje charaktery i przeróżne problemy, z którymi muszą się zmagać. Pojawia się też motyw tajemnicy - powód, dla którego główna bohaterka w ogóle pojawiła się na obozie. Książka co prawda nie wpłynęła na mnie jakoś szczególnie, ale nie mogę powiedzieć, że nie wywołała żadnych emocji. Ogólnie jest to historia, której przeczytania nie żałuję. Jak najbardziej polecam.