Prawda czy wyzwanie

Zielona Sowa
2018-05-23
2018-05-23
Bożena Stokłosa
dla młodzieży romans dla nastolatków

Okładka książki Uziemieni Sara Barnard, Holly Bourne, Tanya Byrne, Non Pratt, Melinda Salisbury, Lisa Williamson, Eleanor Wood
Uziemieni Sara Barnard, Holly...

Na półkach: , , , , , ,

Fajna młodzieżówka. Dość przeciętna, ale mimo wszystko szybko i przyjemnie się ją czytało. Nie wciągnęłam się jakoś mocno, ale po prostu była ok.

W West Bridge High School zdarzyła się tragedia. Jeden z uczniów uległ wypadkowi, na skutek którego jest ciężko niepełnosprawny. A że zignorował umieszczone znaki ostrzegawcze, jego rodzinie nie zostanie wypłacone odszkodowanie, a rehabilitacja jest kosztowna. Nie wiadomo, czy Kam będzie chodził, mówił, czy w ogóle będzie w stanie chociażby skupić się na tyle, by wskazać coś ręką i przez jakiś czas jest na ustach wszystkich uczniów, a jego brat, Sef, nagle staje się rozpoznawany i musi radzić sobie ze współczującymi spojrzeniami. Claire wie, jak to jest być w centrum uwagi i mierzyć się z niechcianą uwagą, choć w jej przypadku chodziło o coś o wiele bardziej wstydliwego. Ich drogi krzyżują się, kiedy Sef potrzebuje sprzętu z kołka, do którego uczęszcza Claire. Nie wiedzieć czemu, dziewczyna postanawia mu pomóc w jego projekcie.

Mam wrażenie, że najlepsze książki to takie, o których nic nie wiem i nie zdawałam sobie sprawy z ich istnienia, dopóki nie znalazły się na mojej półce. Na tą trafiłam kompletnie przypadkiem - lubię co jakiś czas wpisać randomowe słowo w wyszukiwarkę i zobaczyć, co mi wyskoczy. Po uroczej okładce spodziewałam się ciepłej i lekkiej młodzieżówki i bardziej co do niej pomylić się nie mogłam, ale z czystym sumieniem stwierdzam, że to jedna z lepszych rzeczy, jakie czytałam w tym roku!

Miłość jest tu zdecydowanie dodatkiem. Wcale nie taka prosta i urocza historia pierwszej miłości stanowi raczej tło dla wydarzeń. Najważniejsi są tutaj Chłopak Podejmujący Wyzwania i Dziewczyna Mówiąca Prawdę. Za każdym z nich kryje się tak wiele, że ostatecznie ta historia doprowadziła mnie do łez. Płakałam ze wzruszenia, z czułości, poniekąd z radości, bo oboje przeszli naprawdę długą drogę, by pogodzić się ze swoim losem.

To przepiękna i emocjonalna opowieść o radzeniu sobie z przeciwnościami, pogodzeniu się z trudną sytuacją. Oboje chowają się za swymi alter ego, ukrywają się przez przyjaciółmi, rodziną, sobą nawzajem, ale przede wszystkim przed sobą samym.

Warto też dodać, że książka jest poprowadzona bardzo ciekawie. Początkowo prowadzona z perspektywy Claire dochodzi do kulminacyjnego momentu... i wracamy na sam początek, by poznać tą samą historią z puntu widzenia Sefa. Przyznaję, że przez pierwsze kilkanaście stron byłam zła, bo chciałam wrócić do tamtego punktu, że jak to tak można. Ale wiecie co? To było naprawdę świetne i potrzebne, bo pomogło nam zrozumieć tego szalonego chłopaka i uzupełniło luki w historii. I gdy ich historie ponownie zbiegły się w czasie, dalsza część była już zupełnie inna w odbiorze i zapewne dzięki właśnie temu zabiegowi końcówka okazała się tak emocjonalna.

Zaprawdę zastanawiam się, czy jeszcze kiedyś do niej nie wrócić i będę ją polecać z czystym sumieniem.

Fajna książka ale jak w większości książek zakończenie bez sensu

Fajna książka ale jak w większości książek zakończenie bez sensu

Ciężko mi było przebrnąć przez tą książkę, mamy 3 części - 1 część opowiada Claire, 2 Sef, 3 wspólnie. Podczas historii Sefa musimy wracać do początku. Ciężko mi było przejść przez tą część, ponieważ trzeba było przypominać sobie fragmenty z początku książki. Historia średniawa moim zdaniem. Nie porwało mnie to za bardzo. Chociaż przyznam, że szybko się czytało książkę.

"Prawda czy wyzwanie"
Opis od wydawnictwa:
Miłość to niebezpieczna gra...
Claire nie lubi być w centrum uwagi. Ale jeśli dzięki temu Sef ją zauważy, chce podjąć ryzyko i wejść do gry.
Sef jest gotów zrobić wszystko by pomóc swojemu choremu bratu. Jest w stanie postawić na szali miłość, a nawet życie. Bo kiedy nie masz nic do stracenia, ryzykujesz wszystko.
Recenzja:
Brzmi jak kolejna młodzieżówka, która niczym się nie wyróżnia od innych, prawda? I tak rzeczywiście jest. Historia pełna schematów, mam mieszane uczucia. Bohaterowie byli bardzo słabo wykreowani, całość była nierealistyczna. Myślałam, że jako fanka książek młodzieżowych spodoba mi się. Ale zawiodłam się. Niestety, przekonałam się po raz kolejny, że jeśli książka ma słabe opinie i oceny, to należy uwierzyć innym i nie marnować na nią czasu. Zapowiadało się dobrze, a wyszło jak zwykle. Serio, to byli jedni z gorszych bohaterów o jakich czytałam. To było tak nijakie, strasznie drętwe. Wymęczyłam tę książkę, strasznie mi się dłużyła. Mogło być fajnie, ale nie wyszło. Szkoda..
Moja ocena: 3 / 10 ⭐

"Prawda czy wyzwanie"
Opis od wydawnictwa:
Miłość to niebezpieczna gra...
Recenzja:...

Miłość to niebezpieczna gra…
Claire nie lubi być w centrum uwagi, ale jeśli to jedyny sposób, by Sef ją zauważył, jest gotowa podjąć to ryzyko. Sef zrobi wszystko, aby pomóc swojemu niepełnosprawnemu bratu. Wciąga Claire w niebezpieczną grę, w której ceną jest nie tylko miłość, ale nawet życie… Bo co pozostało do stracenia, gdy jesteś gotów zaryzykować wszystko?
Emocjonalna i autentyczna opowieść o odwadze i walce z przeciwnościami losu. Dwa punkty widzenia i jedna cienka granica, którą bardzo łatwo przekroczyć. A ty jak daleko możesz się posunąć, gdy kochasz?

Claire próbuje nie rzucać się w oczy w swoim środowisku, ale gdy dostaje propozycję współprowadzenia kanału na YouTube, zgadza się bez wahania. Wspólnie z Sefem, starszym kolegą ze szkoły, będą zbierać pieniądze na rehabilitację dla jego brata, który po skoku do rzeki z wysokiego klifu doznał uszkodzenia mózgu. Oboje wcielą się w anonimowe postaci, które będą podejmować wyzwania i wygłupiać się przed kamerą, a internauci będą wpłacać pieniądze, by zobaczyć, jak się kompromitują.

Powieść podzielona jest na trzy części – pierwsza pisana jest z perspektywy dziewczyny. Natomiast w drugiej części poznajemy punkt widzenia chłopaka. I niestety dla mnie tu pojawia się problem nie podoba mi się, że muszę wracać do początku historii i wszystko po kolei sobie przypominać. Więc przez opowieść Sefa bardzo długo brnęłam i chciałam tę część jak najszybciej skończyć. I czasami chłopak mnie bardzo denerwował.

Polecam książkę, jednak daję jej jedną gwiazdkę mniej za opowieść Sefa i jego zachowanie.

Miłość to niebezpieczna gra…
Emocjonalna...

Po książce autorstwa Non Pratt Prawda czy wyzwanie od początku nie spodziewałam się czegoś wielkiego i w sumie dobrze myślałam, ponieważ w środku nie zastałam niczego fantastycznego. Prawdę czy wyzwanie określiłabym mianem przeciętnej. Opis z tyłu okładki w ogóle nie pasuje do fabuły książki.
Prawdę czy wyzwanie czyta się szybko, styl pisania autorki również jest w porządku, jednakże uważam, że wystarczyłoby, gdyby autorka przedstawiła całą historię z jednego punktu widzenia. Natomiast w książce mamy perspektywę Claire, Sefa oraz Claire i Sefa, co jest zupełnie niepotrzebne.
Myślę, że ta powieść zasłużyła sobie na równe 6 gwiazdek. Raczej nie sięgnę po tę pozycję ponownie.

Prawdę czy wyzwanie czyta się szybko, styl pisania autorki również jest w...

Claire jest dość nieśmiałą dziewczyną, a od incydentu z filmikiem #MleczneCyce najchętniej chciałaby zniknąć. Jednak to nie takie proste, kiedy mówi o niej cała szkoła. Claire od jakiegoś czasu zaczyna opiekować się chłopakiem, przebywającym w ośrodku rehabiliatycjnym, po doznanym urazie mózgu. Wkrótce poznaje ona również jego młodszego brata, Sefa, z którym zakłada kanał na YouTubie, aby zdobyć potrzebne pieniądze na dalszą rehabilitację Kama. Oboje podejmują wyzwania, nie podając w internecie swoich prawdziwych imion.
Książka ogólnie rzecz biorąc nie była zła. Porusza ważne tematy, takie jak uraz mózgu, lęki, nękanie w szkole, a nawet aseksualność. Momentami niestety styl pisania autorki, moim zdaniem, był zbyt młodzieżowy. Nie wiem czy to z winy tłumaczenia, ale w książce było wiele angielskich, niepotrzebnych wyrazów, które spokojnie można by było przetłumaczyć na język polski.
Zdecydowanie ciekawsza była perspektywa Claire niż Sefa. W sumie to fragmenty, które już wcześniej pojawiły się w książce tylko, że z perspektywy dziewczyny były zupełnie nie potrzebne. Przyznaję, że pod koniec już bardzo się niecierpliwiłam i chciałam jak najszybciej skączyć czytanie.
Na pewno nie wrócę do tej pozycji, jednak nie twierdzę, że była to strata czasu. Chyba po prostu zabrakło tego czegoś.

Po tytule, przyznam, spodziewałam się lekkiej głupotki, że się tak wyrażę, a dostałam rewelacyjną książkę New Adult omawiającą wiele trudnych tematów. Na początku "Prawda czy wyzwanie" dowiadujemy się z perspektywy Claire o wypadku świeżego absolwenta jej szkoły, Kama. Chłopak spadł z mostu do rzeki i doznał ciężkich obrażeń neurologicznych. Claire natomiast zaczyna wolontariat w ośrodku, w którym leży Kam. Spotyka tam jego brata, Sefa. Jakiś czas później, gdy oboje spotykają się w szkole, po przypadkowej rozmowie słowo po słowie dochodzi do tego, że Claire zgadza się pomóc Sefowi stworzyć kanał na YouTube, w którym wykonując różne wyzwania, będą zbierać datki na dalszą rehabilitację Kama. I podczas tych wyzwań dowiadujemy się coraz więcej o Claire i Sefie. Czasem jest zabawnie, czasem smutno, a czasem niebezpiecznie. Bohaterowie zmagają się z wieloma problemami, które niezauważone, przemilczane, mogą doprowadzić do tragedii. Czytałam całą książkę ze ściśniętym sercem, szczerze się denerwowałam i kibicowałam bohaterom. A gdy w drugiej części prowadzonej z perspektywy Sefa nagle wszystko zaczyna wydawać się inne, zwątpiłam we wszystko, co dotąd o nim myślałam. Emocje, które to powodowało były naprawdę mocne. Jest to książka, którą moim zdaniem warto poznać. Mówi o niemocy, o strachu, który nie potrafimy przezwyciężyć. Mówi też o sile i nadziei, o tym, jak ważne jest wsparcie bliskich wtedy, gdy samemu jest się trudnym, gdy otoczyło się murem, zza którego nie sposób zawołać o pomoc. Wzruszałam się i śmiałam. Żałowałam i oburzałam. "Prawda czy wyzwanie", kompletnie mnie tym zaskakując, ofiarowała mi cudowny czas i mądre przesłanie, z którego wiele można się nauczyć .

Na początku mi się podobało, później nudziło do tego stopnia, że nie jestem w stanie jej dokończyć. Może komuś bardziej się spodoba ta historia