Dziwna i taki jeden

Tłumaczenie: Robert Waliś
Wydawnictwo: YA!
Weird Girl And What’s His Name
L_Settembrini

Nowa poruszająca powieść spod znaku LGBT dla nastolatków. Lula i Rory są najlepszymi przyjaciółmi. Chodzą do tej samej szkoły, uwielbiają Autostopem przez galaktykę, a po lekcjach pasjami oglądają serial Z Archiwum X. Oboje czują, że odstają od reszty nastolatków. Łączy ich także trudna sytuacja rodzinna: mama Rory'ego pije, z kolei mama Luli odeszła dawno temu, zostawiając po sobie tylko...

Nowa poruszająca powieść spod znaku LGBT dla nastolatków.

Lula i Rory są najlepszymi przyjaciółmi. Chodzą do tej samej szkoły, uwielbiają Autostopem przez galaktykę, a po lekcjach pasjami oglądają serial Z Archiwum X. Oboje czują, że odstają od reszty nastolatków. Łączy ich także trudna sytuacja rodzinna: mama Rory'ego pije, z kolei mama Luli odeszła dawno temu, zostawiając po sobie tylko kilka książek o aktorstwie. Wiedzą o sobie wszystko, do czasu gdy Lula odkryje, że Rory nie wspomniał jej o swoim awansie do szkolnej drużyny futbolowej, a przede wszystkim o swoim romansie z dużo starszym od siebie szefem, Andym. I to właśnie wtedy, gdy Lula zaczynała myśleć, że czuje do Rory’ego coś więcej… Nie wiedząc, kim jest bez najlepszego kumpla i kwestionując własną tożsamość seksualną, dziewczyna znika z miasteczka i wyrusza na poszukiwanie długo niewidzianej matki.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Magda | 2017-09-20
Przeczytana: 20 września 2017

"Dziwna i taki jeden" Megan Brothers miała być książką, która poruszy dość niewykorzystany w literaturze młodzieżowej temat LGBT. Niestety głośna zapowiedź, ładna okładka i dość kontrowersyjna tematyka to nie wszystko. Megan Brothers nie wykorzystała drzemiącego w tej pozycji potencjału i zaserwowała nam kolejną dość typową książkę młodzieżową.

Przyznam szczerze, że nie wiem jak napisać recenzję tej książki. Z jednej strony to dość przyjemna młodzieżówka, z drugiej z pewnością nie jest tym, czego można spodziewać się po opisie. Sama czuję lekki zawód. Miałam okazję przeczytać książki młodzieżowe z wątkiem LGBT, lecz zawsze pojawiał się on przy postaciach drugoplanowych. Dodatkowo autorzy nie radzili sobie z taką tematyką, często pokazując nastolatków odkrywających swoją tożsamość seksualną w sposób wyolbrzymiony i po prostu niemający nic wspólnego z rzeczywistością. Niestety Megan Brothers popełniła ten sam błąd. Chciała pokazać trochę skrajne przypadki, które mogą pojawić się w...

Przeczytana: 31 sierpnia 2017

Okładka przykuwająca wzrok, opis zachęcający, fabuła podejmująca ważne, współczesne problemy – innymi słowy Dziwna i taki jeden zapowiadała się bardzo ciekawie i z tego względu miałam co do niej wielkie oczekiwania. Niestety, jak to czasem bywa, pomyliłam się i to nie mało.

Zamiast poruszającej i niezwykłej książki otrzymałam kolejną zwyczajną młodzieżówkę, z tym wyjątkiem iż „jest spod znaku LBGT”, chociaż wydaje mi się, że i ten temat jest dosyć często poruszany. Główni bohaterowie, a tym samym narratorzy, czyli Lula i Rory to chyba postacie, które zaliczę do działu „Najbardziej irytujący bohaterowie literaccy”, bo są oni nikim więcej jak tylko wiecznie niezdecydowanymi i zwyczajnymi nastolatkami z problemami dotyczącymi dorosłej przyszłości. Nic nowego.

Podczas czytania przewijają się takie wydarzenia jak ucieczka z domu, kłótnia najlepszych przyjaciół, czy niewłaściwie ulokowane uczucia i błędne zauroczenia. Po raz kolejny nic nowego. Oczekiwałam, że książka będzie zawierać...

readforrhys | 2017-09-18
Na półkach: Przeczytane, 2017

Opis tej książki bardzo mnie zaintrygował, wydawało mi się, że „Dziwna i taki jeden” będzie kolejną ciekawą młodzieżówką, w których przecież Wydawnictwo YA! wydaje tak wiele. Oczekiwania były więc spore, a jak się mają do rzeczywistości?

Przede wszystkim, gdy książka w końcu do mnie dotarła i praktycznie od razu zaczęłam ją czytać, lekko się przestraszyłam. Dlaczego? Pewnie wiecie (albo i nie), że jest coś, czego bardzo nie lubię w książkach. A mianowicie – przydługawe opisy. Możecie sobie więc wyobrazić moje rozczarowanie, kiedy czytając kilka pierwszych stron, zdałam sobie sprawę, że ta forma będzie dominować w tej książce. Po przewertowaniu (na szczęście nie trafiłam na żaden spoiler przy tym! :D) okazało się to prawdą. Lekko mnie to zniechęciło, ale mówię, trudno, nie wszystkie książki muszą być napisane tak, jak ja lubię.

Kolejne rozczarowanie przyszło, kiedy po pierwszym rozdziale już mogłam powiedzieć, że ta książka... mnie nudzi. Czytałam, czytałam, ale akcja mnie nie...

Keenyah | 2018-06-14
Przeczytana: 2018 rok

Dobry tytuł dla młodzieży jak i dla rodziców tej mniej więcej grupy wiekowej.
Nastoletnie rozterki na temat własnej seksualności, problemów z przyjacielem, brakiem akceptacji i tym podobnych, a także poszukiwanie zaginionej przed laty matki. Wiele negatywnych, ale też pozytywnych przeżyć.
Warto się zaznajomić choćby po to, żeby sprawdzić co w tych nastoletnich głowach jeszcze się kłębi.
Polecam

Ewa | 2017-09-20
Przeczytana: 20 września 2017

Poniższa recenzja pojawiła się również na moim blogu Świat według Lilii: http://swiatwedluglilii.pl/ksiazka/dziwna-i-taki-jeden-422017/

Usiłuję przywołać w pamięci obraz siebie z czasów, gdy uczęszczałam do szkoły średniej. Pamiętam ogromne poczucie odpowiedzialności za to, co wówczas czyniłam, rozterki, związane z podejmowanymi dylematami oraz nieprecyzyjne plany, dotyczące przyszłości. W porównaniu z problemami jednej z głównych bohaterek książki Dziwna i Taki Jeden, moją ówczesną sytuację mogę śmiało określić mianem komfortowej. Nie byłam szukającą swych korzeni nastolatką, nikt nie wymagał ode mnie deklaracji, związanej z wyborem partnera, nie podważał mojej orientacji seksualnej. Nie musiałam staczać bitwy z sercem, rozumem ani z sumieniem.

Aby odnaleźć wewnętrzny spokój niekiedy trzeba złamać serce najlepszemu przyjacielowi, wystawić na próbę cierpliwość bliskich osób i odbyć podróż, której metę stanowi własny, doskonale znany, pokój. Najlepiej wiedzą o tym Lula i...

Gdy zobaczyłam w zapowiedziach okładkę książki „Dziwna i taki jeden” wiedziałam, że chcę ją przeczytać. Mimo tego, że z reguły nie za bardzo mi po drodze z młodzieżowymi obyczajówkami, zaciekawił mnie opis obiecujący wątek LGBT. Nie spotkałam się wcześniej z żadną pozycją, która dotyczyłaby go w bezpośredni sposób – zazwyczaj takie elementy miały mocno poboczne znaczenie. Nie żywiłam jednak żadnych specjalnych oczekiwań w stosunku do fabuły, liczyłam po prostu na przyjemną powieść wprowadzającą powiew świeżości właśnie z powodu grającego główną rolę motywu. Niestety, „Dziwna i taki jeden” nie dostarczyła mi w ogóle radości z poznawania nowej historii, a jedynie irytację i postępujące z każdą stroną uczucie znudzenia.

Szczerze mówiąc, już od początkowych rozdziałów skutecznie zniechęciłam się do lektury. Pierwszym elementem, który mi nie pasował okazała się być główna bohaterka. Lula to po prostu kwintesencja tego, czego nienawidzę w postaciach żeńskich – jest niesamowicie...

Czytaczyk | 2017-09-18
Przeczytana: 18 września 2017

Najlepsi przyjaciele Lula i Rory są outsiderami, którzy najlepiej czują się w swoim towarzystwie. Wcale nie odczuwają potrzeby kontaktu ze swoimi rówieśnikami, w zupełności wystarcza im wzajemna obecność. Łączy ich zamiłowanie do „Autostopem przez galaktykę” i bziczek na punkcie serialu „ Z Archiwum X”, który mogliby namiętnie oglądać całymi dniami. Zarówno Rory’ego, jak i Lulę łączy trudna sytuacja rodzinna. Jego matka ma problem z alkoholem, a jej matka opuściła przed laty córkę, pozostawiając po sobie jedynie kilka książek o aktorstwie. Dziewczyna jest święcie przekonana, że wiedzą o sobie wszystko, do czasu aż Rory informuję ją o swoim awansie do szkolnej drużyny futbolowej i swoim romansie z dużo starszym do siebie szefem, Andym. Jest to druzgocąca wiadomość dla Luli, która zaczynała myśleć, że czuje do chłopaka coś więcej. Lula w emocjonalnej gorączce i poczuciu zagubienia, zostawia dziadków i wyrusza na poszukiwanie matki.
Gdy tylko mój wzrok przyciągnęła przepiękna okładka...

ZaczytanaMajka | 2017-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2017

Ta powieść wykorzystuje wątek LGBT w swojej fabule i cieszy mnie fakt, że coraz cześciej pojawia się on na polskim rynku wydawniczym. Jednak „Dziwna i taki jeden” to dziwna książka i czytało mi się ją jakoś trudniej niż pozostałe.

To co charakteryzuje tę książkę bardzo mocno, to fakt, przynależności i znalezienia tego swojego miejsca na Ziemi. W końcu każdy z nas chce tego w swoim życiu, żeby ktoś był przy nas nieważne co się stanie, że ktoś nieidealny tak jak my, obdarzy nas miłością, bezpieczeństwem i co najważniejsze – zrozumieniem. „Dziwna i taki jeden” to historia o poszukiwaniu i zmaganiu się z własnymi słabościami i uczuciami, które są niekiedy okrutne. Tę książkę nie czytało mi się łatwo, bo trudno czasem pojąć tyle negatywnych emocji. Trzeba naprawdę wytężyć siły i zrozumieć. Wiem, że niektórym się ta książka niepodobała, z kolei drugim przypadła do gustu. Ja jestem po środku, gdyż mam do niej mieszane...

Chrisstofferr | 2017-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2017

Czego można się spodziewać po książce dla młodzieży? Większość powie, że niewiele. Jednak jest to błąd. W tym przypadku mamy bardzo sprawnie poprowadzoną fabułę z bardzo wyrazistymi postaciami. Chociażby Leo, Walter czy Sam.
Oprócz tego książka porusza ciekawy problem tożsamości, z którym coraz częściej młodzież musi się zmagać. Odnalezienie siebie, nie tylko w kontekście seksualnym, w czasach gdy Internet rządzi na każdym polu życia człowieka, to spore wyzwanie.
Pamiętajmy jednak, że głównymi bohaterami są nastolatkowie. Nie zabraknie więc nam dużej dawki humoru, która będzie równoważyła dylematy, a także pierwszych miłości i zazdrości.
Perypetie Lulu i Roriego to praktycznie książka dla każdego. A na pewno dla kogoś kto nie pochował jeszcze swego wewnętrznego nastolatka.

Są książki zaskakujące, poruszające i wciągające. Są też takie, które uruchamiają w człowieku myśli, jakich wcześniej, by do siebie nie dopuścił. „Dziwna i taki jeden” kumuluje to wszystko na 330 stronach.

Wydawnictwo YA! za każdym razem zaskakuje mnie coraz bardziej. Bardzo, ale to bardzo ich lubię , za książki, jakie mają przyjemność wydawać na nasz rynek. Nie są to lektury łatwe, często poruszają tematy tabu lub ciężkie kwestie.
Właśnie to jest w nich najlepsze, bo wciągają od pierwszej strony do samego końca i długo po odłożeniu na półkę nie dają o sobie zapomnieć.

Tallulah oraz Theodore są najlepszymi przyjaciółmi. Żadne z nich nie lubi swojego imienia dlatego, gdy pierwszy raz zamienili ze sobą kilka słów nadali sobie przezwiska – Lula oraz Rory. Są przykładem nastolatków, którzy odstają od normy. Rory jest gruby oraz nieśmały, zas Lula to klasyczny nerd. Nie mają innych znajomych poza...