Fatum

Okładka książki Fatum Michał Larek
Okładka książki Fatum
Michał Larek Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Dekada (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Dekada (tom 3)
Czwarta Strona
2018-10-17
2018-10-17
literatura polska

Niespełnione oczekiwania

Bardzo przyzwoity kryminał. Na szczególną pochwalę zasługuje fakt, że przedstawia pracę w Policji przede wszystkim jako działanie zespołowe, w którym efekty osiąga się ciężką, często monotonną, powtarzalną pracą. Nawet jeśli jest w niej miejsce dla gwiazd to bez pomocników gwiazdy nie dadzą rady posuwać śledztwo do przodu.

Najlepsza z 3 tomów cyklu. Trochę mniej obleśnych słów i seksu, ale i tak autor wciska fantazje miedzy rzeczywistością a jawą. Ciągle akcje przerywa innymi wątkami i snami o gwałtach i erotyce. Jakiś erotoman czy jak? Książka bez zakończenia wątku z bohaterami wiec będzie kolejny tom ale już nie dla mnie. Styl pisarza oraz treść jest irytująca, wulgarna, przesycona erotyką, która obniża poziom i zamazuje wątek kryminalny. Szkoda sobie zaśmiecać umysłu tym czymś. Są inne bardziej inteligentne kryminały.

Lubię nutkę pikanterii w książkach, tajemnice, które powoli z biegiem czytania odkrywam. Jestem jednak absolutną przeciwniczką jakiejkolwiek przemocy. Czytanie historii z tejże serii trukrajmowej momentami boli. Nie jestem za tym, by stosować akty przemocy, gwałcić i mordować ludzi. Niewinnych ludzi.

Pamiętajmy też, że niektórzy ludzie publicznie pokazują, że są bardzo twardzi, niezniszczalni i potrafią walczyć do końca a prywatnie, po pracy, odczuwają skutki swoich zmagań. Musimy wiedzieć, że jeśli ktoś w pracy jest bez skrupułów i nie boi się niczego, po godzinach może potrzebować jedynie trochę ciepłych uczuć od drugiego człowieka. Spokoju, troski i możliwości zatracenia się w tym, co dobre.

Kończąc czytać tę historię, dochodzę do wniosku, że zdecydowanie za wiele jest na świecie zła, przestępców i zbrodni. Z drugiej strony każdy zasługuje na, adekwatną do swoich poczynań, nagrodę.

Gorąco polecam tę trylogię, choć jak autor napisał, ciąg dalszy ma nastąpić...

Pamiętajmy też, że niektórzy ludzie publicznie pokazują, że są bardzo...

Z całej trylogii ta część najmniej mi się podobała - słabe dialogi, niemrawe śledztwo. Może dlatego, że Harry przestał pić? :) (oczywiście żartuję...). Niezmiennie - realistyczne, czasami brutalne opisy przestępstw, wyraziści bohaterowie (uwielbiam Katię!) i świetny powrót do wspomnień z lat 90-tych - marmurkowe dżinsy, tureckie swetry... Koniec zapowiada ciąg dalszy, na pewno po niego sięgnę :). Polecam całą serię!

Całkiem udane zakończenie nienajlepszej serii.

Całkiem udane zakończenie nienajlepszej serii.

Poznań - początek lat 90-tych. Perfekcyjnie przygotowany napad na konwój pieniędzy z wypłatami. Wydaje się, że to napad idealny. Jednak żmudne śledztwo kilku policjantów, kropeczka po kropeczce zaczyna łączyć poszlaki i zdarzenia w jeden obraz. Moim zdanie bardzo ciekawy obraz.
I teraz przyznam się się jeden wątek a dokładniej zabójstwa dziennikarza wydawał mi się dorobiony na siłę. Jednak po zakończeniu przeczytałem, że to już 3 część opowieści (przebitki na sprawę seryjnego zabójcy wzbudziły już we mnie podejrzenia, że to nie jest osobna historia) i teraz bardzo żałuję, że nie zacząłem od początku.
Jednak mimo wszystko. Debiut w moich rękach Pana Larka wypadł bardzo okazale. Polecam.

Doczytałem... i zmartwiła mnie informacja na koncu "CDN". Po dwoch tomach trzeci okazal sie byc męczący. Niby w dalszym ciagu ten sam styl pisania, konsekwentne budowanie postaci, prostota fabuly, przypadkowosc, brak zwrotow akcji, ale... zabraklo jakichkolwiek prób zaskoczenia, zwrotów akcji, itd.
Ogromny plus za realne przenosiny do lat 90tych, sentyment ogromny.
Myślę, ze formuła się lekko wyczerpala i nalezalo zakończyć cykl na 3 tomie. Ciezko bedzie sięgnąć po kolejny.

Ogromny plus za realne przenosiny do lat 90tych, sentyment ogromny.
Myślę,...

Moje nowe odkrycie i to udane. Przeleciał przez te 3 tomy jak burza.
Początek lat 90., krótko po transformacji. Zmienia się rzeczywistość, nawet ta w światku przestępczym. Powstają, dotąd nieznane, struktury mafijne, które często mają dziwne powiązania ze światem biznesu, a nawet z samą policją, często przez nich skorumpowaną. W tym wszystkim oni, policjanci z Komendy Wojewódzkiej, z Wydziału Zabójstw, którzy próbują przystosować się do zaistniałych zmian i nadal wykonywać dobrze swoją robotę, nawet jeśli mieliby zapłacić za to duża cenę.

Moje nowe odkrycie i to udane. Przeleciał przez te 3 tomy jak burza.

Widać, że Autor zajmuje się zawodowo procesem przyciągania uwagi czytelnika, bo jest całkiem ciekawie, a momentami nawet ekscytująco. Z pewnością sięgnę po inne części.

Do trzech razy sztuka, dwie pierwsze części totalni mnie rozczarowały, głownie sex, sex i jeszcze raz sex zastanawiałam się czy kategoria nie powinna również zawierać słowo erotyk:-(. Słabe były wątki kryminalne, a główny bohater, a może bohaterowi bo nie ma jednego jacyś tacy nijacy. Jedne co mnie przekonało do sięgnięcia po trzecią część to czas kiedy się dzieje trylogia, początek lat dziewięćdziesiątych, czasy które są mi bliskie, dlatego sięgnęłam po trzecią część. W końcu dobry wątek kryminalny napad „stulecia” na konwój pieniędzy kradzież miliardów!! (w latach dziewięćdziesiątych każdy był milionerem ;-)) i składanie kawałek po kawałku puzzli śledztwa to najlepiej wyszło autorowi :-). Dopiero tworząca się władza i początki nowej Polski to czas, który sprzyja tworzeniu się gangów chyba w każdym mieście i tutaj też pojawia się gangster, był też w poprzednich częściach, Kowboj on poza policjantami kryminalnymi jest spoiwem trzech części. Gdyby wszystkie trzy części był napisane tak jak trzecia to byłaby naprawdę fajna trylogia, a tak jest taka kulawa trylogia :-(

• Michał Larek

Dodaj cytat z książki Fatum