Upadek cywilizacji zachodniej. Spojrzenie z przyszłości.

Okładka książki Upadek cywilizacji zachodniej. Spojrzenie z przyszłości. Erik M. Conway, Naomi Oreskes
Okładka książki Upadek cywilizacji zachodniej. Spojrzenie z przyszłości.
Erik M. ConwayNaomi Oreskes Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
The Collapse of Western Civilization: A View From the Future
Wydawnictwo Naukowe PWN
2017-10-02
2017-10-02
9788301194727
biopolityka XXI wiek globalne ocieplenie paliwa kopalniane cywilizacja środowisko wydobycie gazu historia nauki klimat

Okładka książki Teksty Drugie 3/2017: Wszystko gra? Tomasz Garbol, Marta Kania, Michał Kłosiński, Stanisław Krawczyk, Szymon Piotr Kukulak, Krzysztof Maj, Miłosz Markocki, Maciej Maryl, Michał Mochocki, Naomi Oreskes, Michał Żmuda, praca zbiorowa
Teksty Drugie ... Tomasz Garbol, Mart...
Okładka książki Merchants of Doubt. How a Handful of Scientists Obscured the Truth on Issues from Tobacco Smoke to Global Warming Erik M. Conway, Naomi Oreskes
Merchants of D... Erik M. Conway, Nao...

Dawno nie czytałam nic tak nędznego. Po pierwsze książka jest mega, mega nudna. Po drugie przez to, że jest nudna ciężko się na niej skupić, bo tylko człowiek się rozgląda za końcem. Po trzecie miało być o zmianach klimatycznych, które doprowadziły do upadku cywilizacji no i jest, tylko tak podane, że więcej się dowiedziałam z tej książki czym jest komunizm, kapitalizm i wolny rynek niż o tym czemuż to ach czemuż nie zapobieżono zmianom klimatycznym, które doprowadziły do upadku.

NĘDZA!

Krótko i dobrze udokumentowana wersja naszej przyszłości.

Krótko i dobrze udokumentowana wersja naszej przyszłości.

Mam mieszane odczucia - spodziewałem się czegoś innego po niej. Myślałem że będzie ona skupiona na możliwym tragicznym dla Ziemi scenariuszu, a jest trochę pomieszanie z poplątaniem - jakieś wstawki nt. filozofii, kapitalizmu, trochę takiego scenariusza, trochę wywiadu. Dodatkowo minusem jest cena, stanowczo za wysoka jak na 150 stronicową książeczkę.

książeczka przeczytana o poranku. właściwie esej podsumowujący naukowo przebieg kryzysu klimatycznego do końca XXI wieku z perspektywy historycznej czyli patrząc wstecz. perspektywa przygnębiająca i ponura, ludzkość czeka wielkie cierpienie i straszne wybory. najdziwniejsza jest bezwolność w obliczu katastrofy i wiedzy o niej. dzisiaj slogan "politycy spieprzą wszystko" jest bardziej aktualny niż kiedykolwiek.

Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto choć trochę myśli o przyszłości swojej oraz świata.

Bać się czy zlekceważyć ten głos?
Można potraktować tę publikację jako przejaw teorii spisku dziejowego. Można podejrzewać ją o stronniczość w konflikcie o kryzys klimatyczny. Można uznać za przejaw fantazji naukowców, którzy postanowili napisać horror. Można przyjąć za wyolbrzymienie problemu, który według niektórych w ogóle nie istnieje. Można wreszcie potraktować ją tak, jak amerykańscy wydawcy genialny „Folwark zwierzęcy” George’a Orwella uznający, że czytelnicy amerykańscy nie są zainteresowani „powieściami o zwierzętach”, więc tą pozycją czytelnicy też nie będą zainteresowani, bo jej powierzchowna lektura „może przywieść niektórych czytelników do wniosku, że jest to książka o Chinach albo, co jeszcze bardziej absurdalne, że zawiera ona obronę komunizmu”.
Można też uważnie i wnikliwie wsłuchać się w przekaz autorów.
Dwojga amerykańskich naukowców – historyk nauki i nauk o Ziemi oraz historyka nauki i technologii. Na podstawie badań współczesnej wiedzy naukowej i zaczerpniętych z niej niepodważalnych faktów, napisali fabularyzowany esej. Hybrydę narracji pisarzy „science fiction” i historyków odtwarzających przeszłość. Jego narratorem uczynili chińskiego historyka z przyszłości, który krytycznie przeanalizował i ocenił lata 1540-2093, próbując odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań dotyczących przyczyn upadku Cywilizacji Zachodu i planetarnej katastrofy ekologicznej. Rozstrzygnąć dylemat – „jakim cudem my – potomkowie Oświecenia – nie zdołaliśmy w swoich działaniach uwzględnić ani solidnych informacji na temat zmiany klimatycznej, ani wiedzy na temat katastrofalnych zdarzeń, które wkrótce miały się rozegrać”? Prościej i dosadniej ujmując – dlaczego ludzkość okazała się tak głupia i krótkowzroczna, podcinając gałąź, na której siedziała? Kolejne rozdziały punktowały fakty i dowody naukowe, wyłuskując przyczyny poważnych szkód w systemie klimatycznym. Przedstawiony w publikacji scenariusz samozagłady i jej mechanizmów, destrukcyjne uzależnienie między polityką, gospodarką a zjawiskami społeczno-kulturowymi, normatyzowanie anomalii, ignorancję widocznych zjawisk i sprawdzonych informacji, propagandę zaprzeczeń i zaczarowywania rzeczywistości, destrukcyjne i dezinformacyjne działania „think tanków”, redukcjonizm i rygoryzm nauki, uciszanie i eliminowanie „alarmistów” ze środowisk naukowych i artystycznych, pokazał obecne skutki, które obserwujemy w doniesieniach medialnych. Na ich podstawie i prawdopodobnym dalszym rozwoju autorzy pokazali konsekwencje, które odczują nasi prawnukowie.
Katastrofalne i przerażające!
Współczesne migracje to zaledwie preludium do apokaliptycznych wizji przyszłości. Wystarczy spojrzeć na przyszłościową mapę Niderlandów, którą opracowano na podstawie badań glacjologa z Ohio, Johna H. Mercera i danych pochodzących z misji topograficznych promu kosmicznego.
Nie była to jednak prognoza pesymistyczna. Wskazywała drogi wyjścia i niezbędnych działań, które już, teraz, natychmiast należy wdrażać, by katastrofa nie wydarzyła się. Problem polega na tym, że są one kontrowersyjne dla wielu i nie do przyjęcia dla współczesnych decydentów. Sama byłam trochę zaskoczona tymi rozwiązaniami, totalnie burzącymi definicje znanych nam ustrojów i roli rządów w nich.
Zainteresowanych szczegółami odsyłam do książki.
W wywiadach z autorami umieszczonymi na końcu publikacji padło bardzo ważne pytanie – „Co chcielibyście, aby czytelnicy i czytelniczki wynieśli z waszego eseju?” Naomi Oreskes tak na nie odpowiedziała – „Książki są jak list w butelce. Masz nadzieję,ż e ktoś otworzy butelkę, przeczyta list i zrozumie wiadomość.” Myślę, że z tą pozycją, swoistym listem w butelce, będzie podobnie, jak z czytelnikami „Folwarku zwierzęcego”. Najtrafniej odczytali ją odbiorcy z Europy Wschodniej. Ten esej odczytają ci, którzy już borykają się z bolesnymi skutkami klimatycznymi. Reszta, jak trafnie zauważył Marcin Popkiewicz w blurbie na okładce książki, będzie siedzieć w swoim grajdołku, myląc linię brzegu z linią horyzontu.
Podobno tak wyginęły dinozaury...

Bać się czy zlekceważyć ten głos?

Książka próbuje odpowiedzieć na pytanie - dlaczego ludzkość wiedząc, że grozi nam katastrofa klimatyczna, nie robi nic, żeby jej zapobiec?
Treść nie zaskakuje. Żyjemy tu i teraz i tak na prawdę nie ma w tej książce nic odkrywczego. Rolą tej książki jest potrząśnięcie jak największą liczbą osób: "Hej, jeszcze nie jest za późno! Zacznijmy coś robić teraz! Chociaż mamy wiele powodów, by nie robić nic..."

Książka porusza ważny temat. Trochę skrótowo. Jednak zamieszczona tam opowieść z punktu widzenia przyszłości może dać wiele do myślenia. Powiedzmy, że też nieco rozgrzesza dużą ilość państw. Może też zmienić punkt widzenia do której części świata Polska powinna równać, o ile musi do jakiejś.

Pełna recenzja: http://www.blog-ksiazkowy.pl/upadek-cywilizacji-zachodniej/

Pełna recenzja: http://www.blog-ksiazkowy.pl/upadek-cywilizacji-zachodniej/

Bardzo ważna i dobra książka. Kilka uwag.

Największa wada to oczywiście cena, ale że nie wiąże się to bezpośrednią z samą treścią to nie ma to wpływu na moją ocenę. Książka takich rozmiarów nie powinna być raczej powyżej 20 złoty. Tym bardziej że tematyka taka że powinna trafić do jak największego grona ludzi.

Książka jest krótka co według mnie jej wielką zaletą. Nie jest to esej skierowany do naukowców, amatorów geofizyki itp.itd. To książka dla przeciętnego obywatela który nie do końca ma świadomość czym grozi bezradność, a nie ma czasu przedzierać się przez tony artykułów.

Wielką zaletą jest to że została w ogromnym stopniu podparta na badaniach naukowych do czego są odpowiednie odnośniki.

Co do uwag, że ktoś ma na jakiś szczegół opisany inne zdanie-umówmy się, nie ma możliwości z mikro szczegółowością przewidzenia skutków globalnego ocieplenia w perspektywie 100 lat. Trzeba uznać że jest to uogólniona wizja tego co może nas czekać. Z tego samego powodu można oczekiwać że pewne zjawiska inaczej potoczą się-nauka ciągle się rozwija i precyzuje swoje wyniki.

Ale nadal-ta książka to ostrzeżenie nie przypadkowych ludzi.

Dla mnie samego, wniosła przemyślenia. O przerażających katastrofach naturalnych i możliwych skutkach tychże czytałem/wyobrażałem sobie. Tutaj zwrócono mi uwagę, na to że efekt globalnego ocieplenia może mieć wymiar polityczno-ideologiczny.

Co do jednej z innych recenzji. Rosyjska Instytucja Nauk uznaje antropogeniczne przyczyny zmian klimatu,a cykle Milankovica które generuje epoki lodowcowe odbywają się w zbyt długiej skali czasowej by mieć jakiś realny wpływ na obecną zmianę klimatu.Jeszcze większym mitem jest rzekome znaczenie emisji wulkanów. Łatwo znaleźć wiele odpowiedzi na np. portalu nauka o klimacie.

Książkę polecam każdemu świadomemu obywatelowi.

Bardzo ważna i dobra książka. Kilka uwag.

Książka jest krótka co według mnie jej wielką zaletą. Nie jest...

• Literatura faktu
  • Popularnonaukowe
  • UMCS
  • Naukowe i popularnonaukowe różne

Dodaj cytat z książki Upadek cywilizacji zachodniej. Spojrzenie z przyszłości.