Światło, które zgasło. Jak Zachód zawiódł swoich wyznawców

Okładka książki Światło, które zgasło. Jak Zachód zawiódł swoich wyznawców Stephen Holmes, Iwan Krastew
Okładka książki Światło, które zgasło. Jak Zachód zawiódł swoich wyznawców
Stephen HolmesIwan Krastew Wydawnictwo: Krytyka Polityczna publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
The Light that Failed: A Reckoning
Krytyka Polityczna
2020-09-01
2020-09-01
Aleksandra Paszkowska

Okładka książki The Light That Failed: Why the West Is Losing the Fight for Democracy Stephen Holmes, Ivan Krastev
The Light That... Stephen Holmes, Iva...

Koniec nie całej historii , a raczej tylko liberalnej demokracji, po jej pyrrusowym zwycięstwie nad komunizmem. Ciekawe, w szczególności dlatego, że Amerykanin i Bułgar analizują między innymi Polskę, chociaż chyba widzą Kaczyńskiego jako naśladowcę/imitatora drugiego rzędu (naśladuje Orbana). Również spojrzenie na Chiny.

Bardzo ciekawa analiza kryzysu liberalizmu i wzrostu popularności narodowego populizmu w różnych krajach. Gorąco polecam. Książka pozakuje, że sami liberałowie też są winni tego, że populiści rosną w siłę.

Autorzy napisali sobie tytuł, a potem przelali na papier, co im w duszy gra. Czytając tytuł myślicie, że to będzie analiza Zachodu, tego cudnego światła, które nam zgasło i nas zawiodło? Pomyłka. Są to żale na wszystkich, którzy "zgasili" piękny, liberalny, różnorodny, otwarty, wzorcowy (no może, jak przyznają, trochę zadufany w sobie) mityczny Zachód. Winowajcy to: populistyczno-nacjonalistyczne autorytarne reżimy w Europie Środkowo-Wschodniej, które miały dosyć naśladowania Zachodu (Orban i Kaczyński),autorytarna Rosja, która wreszcie dała Zachodowi nauczkę i się zemściła za Sowiety (Putin) oraz populistyczny demagog Trump, który ośmielił się nie rozprawiać o wyższości demokracji, praw człowieka i obywatela. Na końcu jako wisienka Chiny, które wzięły z Zachodu co się dało i niewdzięcznie wyrosły na supermocarstwo (ale, o dziwo, one są usprawiedliwione). Wszyscy oni mieli dość Wieku Imitacji, który według autorów trwał od 1989 do 2008-2016. Przyjrzyjcie się dobrze datom i wiedzcie, ze to był Wiek. Autorzy lubią wielkie określenia i chwytliwe psychologiczno-socjologiczno-politologiczne diagnozy. Nawet nieraz powiedzą prawdę, cóż z tego, skoro są oderwani od rzeczywistości. Krążą wśród swoich ulubionych autorów, książek, a zwłaszcza gazet, zamiast dokonywać analizy. Tak właśnie się dzieje, gdy ktoś uwierzył w "koniec Historii" Fukuyamy, kręcił się na samowielbiącej elitarnej karuzeli i obudził zdziwiony, że świat się zmienia, jest inny (brzydszy i bardziej skomplikowany) niż z lotu ptaka, a ludzie za murem wesołego miasteczka dyszą z wściekłości.

Ciekawe spojrzenie na powód sukcesów prawicowych populistów, poczynania Putina i na błazna w Białym Domu. Poza lekkim przecenianiem Trumpa nie mam książce nic do zarzucenia.

• Do kupienia
  • Esej
  • 1. 5. 4. Nauka o cywilizacjach
  • 1. 5. Socjologia

Dodaj cytat z książki Światło, które zgasło. Jak Zachód zawiódł swoich wyznawców