Miasto popiołów

Tłumaczenie: Anna Reszka
Cykl: Dary Anioła (tom 2)
Wydawnictwo: Mag
3 446
2 846
3 717
3 559
1 823
City of ashes
Silvestris

Clary Fray chciałaby, żeby jej życie znowu stało się normalne. Ale czy cokolwiek może takie być, skoro dziewczyna jest Nocnym Łowcą zabijającym demony, jej matka została magicznie wprowadzona w stan śpiączki, a ona sama nagle zaczyna widzieć mieszkańców Podziemnego Świata – wilkołaki, wampiry, wróżki…

źródło opisu: Wydawnictwo MAG, 2017

źródło okładki: www.mag.com.pl

veinylover | 2016-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2016

Bajeczka jest ok, tak jak pisałem przy pierwszej części.
Podoba mi się i jest wciągająca, dlatego dostaje 6 gwiazdek.
Może byłoby ich więcej, ale kilka rzeczy mnie irytuje.
Po pierwsze nie rozwiązany jest problem chodzenia do szkoły, czyli ogólnie rzecz ujmując - edukacji. Przecież to głównie nastolatki, a oni tylko siedzą w świecie magicznym nie spędzając ani dnia w świecie nauki szkolnej. Obawiam się, że nastolatki zaczytane w tę opowieść i oczarowane nią oleją szkółkę całkowicie traktując ją jako zło konieczne. Oczywiście, tylko pewna ich część, ale jednak...
Irytująca jest postać inkwizytorki, zapewne poprawnopolityczna chęć dokopania inkwizycji i obrzydzenia tej postaci maksymalnie. Skojarzenia z inkwizycją są rodzajem manipulacji na niedouczonych umysłach: o wiele lepiej byłoby stworzyć tę postać jakoś na świeżo, bez podtekstów. To nielogiczne, żeby tak wysoko postawiona osoba w hierarchii świata nocnych łowców była aż taką idiotką mając takie moce. To absurd. Poza tym jej...

nadzieja1925 | 2015-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Wszystko się zmienia w moim życiu, a świat pozostaje taki sam.”
TO JUŻ DRUGA CZĘŚĆ!!! NOCNI ŁOWCY AKTYWACJA!!!

W tej części zasmakujemy trochę nieprzyjemnych zdarzeń, konfliktów i odrzuceń: „Więc powiedz jej „nie” dwa razy.”; następnie przejdziemy do zażartych dyskusji, planowania i naprawiania błędów: „Chcecie spotkania przy okrągłym stole, możemy urządzić spotkanie przy okrągłym stole.”; aby dojść do tego na co JA z niecierpliwością czekałam: „Za każdym razem kiedy prawie umierasz, ja też umieram.” – czyli nutka romantyzmu w świecie walki.
Ale od początku: Valentine przywołuje demony i sieje zniszczenie wśród Cichych Braci; przygotowuje się na wojnę. Jace zostaje wyrzucony z Instytutu, a na karku siedzi mu Inkwizytorka. Clary zamieszkała z Lukiem i tęskni za normalnością, mamą oraz zmaga się z problemami sercowymi, natomiast Simon (który jest według mnie najgorszą postacią w książce, powinien już dawno zginąć NA ZAWSZE przez swoją głupotę!) ginie przez swoją głupotę i...

desire | 2013-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2013

Zaczęłam czytać, a tu nagle koniec. A niech to... Jestem w o tyle dobrej sytuacji, że następną część mam koło siebie i już się zabieram. Co za szczęście :)

Zaczynając drugą część bałam się trochę, że się zawiodę, miałam wrażenie że autorka nie będzie miała dalej pomysłu na rozwinięcie głównych wątków. Myliłam się. Dalej czyta się lekko, szybko i z wielkim zainteresowaniem. Cassandra Clare tak rozwinęła losy bohaterów, że już nie mogę się doczekać przeczytania następnych części. To na prawdę wielka mistrzyni jeśli chodzi o dialogi, potrafią być zabawne i poważne na raz!

Och.. a to zakończenie z Jace'em i Clary... "istnie piekielnie męczące" (można by pomyśleć że autorka chce się trochę poznęcać, no ale musi jakimś wątkiem pokrzyżować nasze plany co do bohaterów :D).

Lektura drugiego tomu „Darów Anioła” była dla mnie intensywnym przeżyciem. Autorka ma lekkie pióro oraz dar opowiadania. Jej bohaterowie są wyraziści i doskonale przedstawieni. Cała historia przemyślana jest w najdrobniejszym szczególe. Dosłownie nic mi w niej nie zgrzytało i nie raziło w oczy. Dzięki temu wszystkiemu lektura powieści była dla mnie czystą przyjemnością, a kolejne stronice pochłaniałam w niesamowitym tempie. Nawet nie zauważyłam kiedy, a już dotarłam do końca. Zakończenie zaś jest takie, iż ma się ochotę natychmiast sięgnąć po następną część, aby poznać kolejne wypadki z życia bohaterów.

Chyba jak u dużej części osób, jest to moja druga przygoda z bohaterami Darów Anioła Cassandry Clare. Działo się jak zwykle dużo. Nocni łowcy przeżyli z nami mnóstwo przygód. Wprawdzie mało z nich było dla nich przyjemnych, ale jednak frapowały prawie uzależniały mnie tak że nie odrywałem się od nich.
Miasto popiołów czyta się przyjemnie, autorka tworzy świat bardzo sugestywnie, wierzymy jej, nawet gdy bohaterowie, którzy pomarli śmiercią tragiczną ożywają i dobrze się mają. Wiele z opisów jest poetycznych i obrazy malowane piórem pisarki są piękne ale na swój sposób gdyż to nie jest piękno takie jak gdzie indziej. Mamy tu trochę humoru, ale ubolewam że mniej niż w poprzednim tomie i że Simon nie jest głównym pretekstem do śmiechu.
Polecam, moja ocena to trochę zawyrzone 9/10.

Canis | 2014-03-16
Przeczytana: 15 marca 2014

Po przeczytaniu drugiej części sagi 'The Mortal Instruments' z pewnością nie mam się do czego przyczepić. Zakochałam się w fabule, w bohaterach, w tym świecie. Jedyne, na czym się trochę zawiodłam, to to, że w tej części Jace nie był tak bardzo arogancki, mniej żartował - trochę odjęło mu to uroku. W każdym razie dostajemy fajną książkę, w której ciągle coś się dzieje, chcemy przeżywać z bohaterami każdy ich sukces oraz upadek, nie nudzą nas opisy ani dialogi. Według mnie to sukces literacki, w moim odczuciu to jedna z najlepszych serii dla młodzieży, jakie czytałam.
Po ukończeniu 'Miasta popiołów' mamy ochotę na więcej, dlatego bardzo się cieszę, że jestem zaopatrzona w kolejne części. :)
Chociaż nie wiem co będzie, gdy skończy się moja historia z zakochaną Clary, aroganckim Jace'em i wnerwiającym Simonem...

Caroline Anne | 2015-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2015

Świetna, świetna i jeszcze raz świetna. Nie wiem co jeszcze mogłabym rzec. Dla kogoś, kto przeczytał i polubił "Miasto Kości", jest to obowiązkowa lektura. ;) Tyle się działo w tej części, że po prostu nie dało się od niej odejść. Autorka znowu skończyła w takim momencie, że człowiek nie może się doczekać, aż sięgnie po kontynuacje.

młoda_pisarka | 2014-01-04
Przeczytana: 03 maja 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Druga część jest zdecydowanie jeszcze lepsza od pierwszej. Ale to nic dziwnego, skoro akcja wcześniej już zarysowana teraz zaczyna się szybko rozwijać. Clary i Jace dalej muszą poraz kolejny stawić czoło Valentine'owi ale przede wszystkim muszą nauczyć się wzajemnych relacji ze sobą - takich jakie powinni mieć brat i siostra. Zdecydowanie okazuje się to trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Jeszcze więcej emocji, jeszcze więcej bajecznych stworzeń i akcji. No i tajemnica, którą kryje Inkwizytorka!
Polecam!

Karolina Król | 2018-09-12
Przeczytana: 12 września 2018

Uwielbiam ich wszystkich i każdego z osobna! Dlaczego to takie krótkie? Dlaczego te przygody się tak szybko kończą? Miasto popiołów, miażdży! Książka świetna, tak samo jak poprzednia. Clary, Simon, Alec, Isabell, Luke, Jace i wiele innych osób, próbują przeciwstawić się Valentainowi. Jakim kosztem? Strasznym. Clary próbuje sobie wmówić, że nie czuje nic do Jace, chociaż to nie prawda, wmawia Jacowi, że są tylko rodzeństwem i że tak powinno zostać, niestety czuje coś innego. Jak się na koniec dowiadujemy, Jace mówi jej, że w końcu może jej przyznać racje, że wszystko przemyślał i że rzeczywiście, powinni zostać w relacji siostra-brat, Clary jest zawiedziona. Czarownik Magnus i Alec? Nie możliwe, a jednak? Czy w następnej części będą razem? Byłoby ciekawie. No i Simon, który stał się wampirem?! Zadziwiający zwrot akcji. Książkę uwielbiam i wstawiam do swojej półki. Zachęcam do czytania i przeniesienia się w ich świat, aniołów, demonów, czarowników, wampirów i wilkołaków ;)

justiiii88 | 2013-11-29
Przeczytana: 28 listopada 2013

Druga część z serii Darów Anioła wywołała u mnie wiele emocji. Zarówno pozytywnych jak i negatywnych. I te emocje wywoływało przede wszystkim zachowanie Jace'a. Nie do końca mogłam zrozumieć jego postępowanie, ale zrozumiałam, że był po prostu zagubiony - jest w końcu tylko nastolatkiem. Ale zakończenie tej części - mam na myśli rozmowę Clary i Jace'a trochę mnie zaskoczyła (a nawet trochę zirytowała, chociaż sytuacja jest przecież i tak bardzo skomplikowana-Jace chciał dobrze - wyszło jak zawsze - myślę, że Clary chciała czegoś innego), ale wiedziałam, że nie może być zbyt różowo, bo kolejne części byłyby nudne ;)
Nawet się nie obejrzałam, a już skończyłam. Ani przez chwilę nie było nudno. Książka zakończyła się w takim momencie, że już nie mogę się doczekać, kiedy przeczytam kolejną część. Głównie ze względu na wątek Clary-Jace, ale również ze względu na Simona i zmiany jakie u niego zaszły. Jestem bardzo ciekawa co wydarzy się dalej.
Polecam!